Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 627 Posts

·
Registered
Joined
·
281 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W wątku o obwodnicy Pragi zostały zamieszczone świetne zdjęcia ulicy Strażackiej na odcinku Chełmżyńska - Spalarnia:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=13979335&postcount=19

Warszawa, stolica Polski, 7km od PKiN a tu sznur samochodów jadących w błocie, polną wyboistą drogą wśród śmieci...

Miejmy nadzieję, że kiedyś powstanie ta niezwykle potrzeba droga, jednocześnie nie wymagająca wielkich nakładów finansowych.

Tymczasem chciałbym napisać parę słów o skrzyżowaniu Strażacka/Chełmżyńska.

Zarezerwowana kwota w budżecie na ten cel w wysokości około 31 milionów zł pozwala mieć nadzieję, że zostanie tam zbudowana estakada, która ma szansę rozładować korki na tym skrzyżowaniu i w przyszłości zapewnić sprawne poruszanie się ciągiem Strażacka - Zabraniecka. Każdy kto tam codziennie jeździ jest świadomy znaczenia jego przebudowania jak i zbudowania całej Strażackiej - Zabranieckiej, co mam nadzieję w końcu nastąpi. Na początku ta droga będzie najprawdopodobniej jednojezdniowa o przekroju 1x2.

Bezkolizyjna estakada mogłaby iść w ciągu Strażackiej czyli równolegle do torów i przechodzić nad Chełmżyńską lub iść w ciągu Chełmżyńskiej czyli przechodzić nad Strażacką i jednocześnie nad torami.

Obydwa te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony.

Za estakadą w ciągu Strażackiej przemawiają następujące argumenty:
  • Strażacka ma być wyższej klasy (G) niż Chełmżyńska (Z) i jest priorytetowa ze względu na zapewnienie dobrego połączenia dla mieszkańców Rembertowa z centrum, tak więc powinna być bezkolizyjna kosztem Chełmżyńskiej,
  • Chełmżyńska nie rokuje nadziei na poprawienie przepustowości, praktycznie nie ma możliwości jej poszerzenia do przekroju 2x2,
  • nieco tańsze i łatwiejsze wykonanie (krótsza estakada).

Zaś za estakadą w ciągu Chełmżyńskiej (i jednocześnie nad torami) przemawiają następujące argumenty:
  • można upiec dwie pieczenie przy jednym ognisku czyli zapewnić bezkolizyjność i Chełmżyńskiej i Strażackiej, puszczając tą drugą wzdłuż torów pod estakadą, wtedy bezkolizyjna jest i Chełmżyńska i Strażacka jeśliby zrezygnować z pewnych relacji między tymi ulicami),
  • bezkolizyjne przekroczenie torów w ciągu Chełmżyńskiej jest niezbędne w obliczu zbliżającego się terminu przebudowy wiaduktów w ciągu Żołnierskiej, wtedy trzeba będzie wyznaczyć jakiś objazd,
  • w obliczu odłożenia budowy Trasy Olszynki Grochowskiej, Chełmżyńska powinna mieć bezkolizyjne przekroczenie torów,
  • planowane zwiększenie prędkości pociągów na linii średnicowej do 160/200km/h, wtedy niemożliwe jest utrzymanie przejazdu kolejowego ze szlabanami -musi być przejazd bezkolizyjny (estakada lub wiadukt) ewentualnie wtedy grozi całkowite zamknięcie przejazdu,
  • gdyby w przyszłości chciano poszerzyć Strażacką do dwóch jezdni (2x2) należałoby dobudować również wtedy drugi wiadukt w ciągu Strażackiej - taniej zbudować jedną estakadę nad Strażacką i torami niż dwie w ciągu Strażackiej, rezerwa na drugą jezdnię Strażackiej byłaby od razu przewidziana pod wiaduktem (w przyszłości mniej komplikacji przy poszerzaniu Strażackiej i łatwiejsza decyzja do podjęcia przez władze o jej modernizacji),
  • zbudowanie estakady wzdłuż torów w ciągu Strażackiej jest to praktycznie wydanie wyroku na przejazd kolejowy w Chełmżyńskiej (gdyby PKP zdecydowało się na zwiększenie prędkości pociągów), wtedy nie będzie miejsca na zbudowanie bezkolizyjnego przejazdu przez tory (chyba, że estakada na poziomie +2 lub dużo droższy tunel).

Oceńmy, który wariant jest lepszy, niech wypowiedzą się szczególnie ci, którzy bardzo często tamtędy jeżdżą. Może te argumenty mają jakiś sens?

Trzeba na to też spojrzeć z perspektywy maksymalnej użyteczności dla mieszkańców (zarówno Rembertowa jak i Targówka, Pragi Pólnoc czy Ząbek) przy jak najmniejszych kosztach.

Sądzę, że dla mieszkańców Rembertowa (a Strażacka będzie budowana głownie z myślą o nich) nie ma znaczenia czy pojadą Strażacką dołem pod Chełmżyńską czy górą czyli estakadą nad Chełmżyńską, ważne jest przecież aby mogli przejechać to skrzyżowanie bezkolizyjnie.
 

·
Registered
Joined
·
281 Posts
Discussion Starter · #2 ·
postanowienie Wojewody Mazowieckiego

http://www.mazowsze.uw.gov.pl/news.php?id=8868


Zawiadomienie
Dotyczy przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ciągu ulic Zabraniecka – Strażacka, na odcinku ZUSOK – Chełmżyńska w Warszawie.

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071) zawiadamia się, że Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienie odstępujące od konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ciągu ulic Zabraniecka – Strażacka, na odcinku ZUSOK – Chełmżyńska w Warszawie. Ww. postanowienie zostało wydane na podstawie na podstawie z art. 51 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006r. Nr 129, poz. 902 ze zm.) Z treścią postanowienia można zapoznać się w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Plac Bankowy 3/5 Warszawa (wejście od strony Alei Solidarności), pok. 707 tel. 695-60-84 lub 695-66-52.
Może to nieco przyspieszy tą inwestycję.
 

·
Registered
Joined
·
2,729 Posts
Dobrze. Nawet powstanie ulicy 1x2 będzie lepsze niż obecny syf. Osobiście uważam, że ciąg Cyrulików-Strażacka-Zabraniecka (do Obwodnicy Pragi) powinien być GP 2x2. No ale i tak będzie dobrze jak powstanie w ogóle jakieś cywilizowane połączenie nawet w formie G 1x2...
 

·
Registered
Joined
·
281 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Targówek i Rembertów będą miały nowe ulice

http://www.zdm.waw.pl/informacje/wi...rgowek-i-rembertow-beda-mialy-nowe-ulice.html

W ciągu trzech lat zostaną przebudowane dwie ulice: Św. Wincentego od węzła"Żaba" do Głębockiej oraz Strażacka od ZUSOK`u do Chełmżyńskiej wraz ze skrzyżowaniem, dzięki czemu znacznie poprawi sie komunikacja na Targówku i w Rembertowie. Przed końcem października poznamy oferty biur projektowych, które będą chciały sporządzić projekty architektoniczne przebudowy tych arterii. Sporządzanie projektów-od koncepcji po uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę-potrwa w przypadku skrzyżowania Strażacka/Chełmżyńska półtora roku a dla ponad czterokilometrowego odcinka ul. Św. Wincentego 22 miesiące. Prace budowlane będą trwały odpowiednio 12 oraz ok 20 miesięcy. Już w przyszłym roku rozpocznie się natomiast budowa ul. Strażackiej na odc. od ZUSOK do Chełmżyńskiej.
 

·
Registered
Joined
·
2,178 Posts
informacja TVP3 Warszawa z 11 stycznia 2008

http://ww6.tvp.pl/840,20080111636230.strona
Wertepy na Strażackiej

Nie będzie przebudowy ulicy Strażackiej. Prac nie można rozpocząć, bo brakuje dokumentacji technicznej. Jest to jedyna droga, która ułatwiłaby przejazd z Rembertowa na Targówek Przemysłowy.

Droga łącząca Wawer Rembertów z Targówkiem od lat jest koszmarną wizytówką stolicy, choć na mapie Strażacka jest normalną ulicą wzdłuż torów magistrali kolejowej.

ZDM nie mogąc rozpocząć przebudowy z powodu braku dokumentacji planował wyrównać i utwardzić drogę. Niestety okazało się, że pod spodem są śmiecie.

Nadal drogowcom nie udało się zgromadzić dokumentacji technicznej potrzebnej do rozpoczęcia budowy asfaltowej drogi wraz ze ścieżką rowerową. W tej sytuacji kierowcom pozostaje nadkładać 10 kilometrów jadąc przez Ząbki lub łamać zawieszenia na Strażackiej.

Asfalt miał na Strażackiej zostać położony już osiem lat temu, gdy zbudowano spalarnie przy Zabranieckiej.

Źródło: Telewizyjny Kurier Warszawski
 

·
Registered
Joined
·
2,178 Posts
Wklejam fotorelacjie Mr_X-a
która znalazła się w wątku dotyczącym obwodnicy Śródmieścia a jest związana z tym wątkiem.

Tak obecnie wygląda ul. Strażacka odcinek Chełmżyńska - ZUSOK.
W kontekście wklejonej wyżej informacji z TVP3 Warszawa
aż che się zaśpiewać "Tu na razie jest śmietnisko, ale będzie ulica Strażacka"


Nie wiedziałem gdzie to dać więc daję tu.
Obwodnica Pragi już istnieje. Choć nie wiedzieć czemu nie jest oznakowana. Fotorelacja zaczyna się kilkaset metrów od skrzyżowania z ul. Chełmżyńską. Jedziemy ul. Strażacką do Zabranieckiej/Gwarków. Jesteśmy około 7-8km od skrzyżowania Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich.Na trasie nawet panuje ruch.


Zdjęcie jest w poziomie, samochód jakby nie.
Widok przez boczną szybę


Taka piękna trasa, ale słabe oznakowanie – tu przydałoby się ostrzeżenie przed koleinami


Luxus. Są nawet latarnie. Prawie jak w Holandii na autostradzie. Nic dziwnego – właśnie minęliśmy granicę – Targówek wita!
Zakręt posiada specjalną bandę


Tory kolejowe. Ze względu na wzmożony ruch pociągów przydałby się tu wiadukt


A to już odcinek poniemieckiej autostrady. Prawie.


Specjalne miejsce dezynfekcji pojazdów – ptasia grypa panuje


Autobahn – prosto i można przycisnąć


Łe – koniec autostrady, zaczyna się zwykła 1x2


Po prawej spalarnia śmieci i tablica informacyjna o skażeniu


Podsumowując trasa bardzo dobra, zapewnia miłe wrażenia. Odcinkami można nawet wrzucić drugi bieg. Brakuje trochę oznakowania oraz nie ma stacji benzynowych. Za to nie można narzekać na ilość toalet, co jest miłym zaskoczeniem, bo w Warszawie jest z tym problem.
 

·
Registered
Joined
·
2,178 Posts
To ja może dodam pare obrazków pokazywanych przez firme Vepro podczas konsultacji społecznych w sierpinu 2006 roku. Możliwe ze już są nieaktualne jak ktoś wie o zmianach niech napisze

Parametry projektowanej drogi:
-*ulica klasy G
-*prędkość proj.: 50 km/h (30 km/h)
-*kategoria ruchu: KR4 (KR5)
-*długość odcinka: 1 545 m
ścieżka rowerowa (szer. 2,0m) + chodnik (2,0m) + trawnik (0,0/3,0m) + jezdnia (7,0m)

Przebieg drogii na górze ZUSOK, na dole ChełmżyńskaPrzekroje

konieczne będzie przesunięcie zabytkowej kapliczki
 

·
Registered
Joined
·
70 Posts
Jechałem tam kiedyś nocą rowerem.
Rower - 1000 zł
Czekoladki dla teściów 10 zł
Doznania - bezcenne.

W sumie ruch musi być niezły bo minąłem faceta .... na rowerze. A jechałem ok 23:00 w październiku.
 

·
Registered
Joined
·
281 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Strażacka

Mam nadzieję, że zostanie zachowana rezerwa pod drugą jezdnię.

Samo zbudowanie ulicy Strażackiej od Chełmżyńskiej do ZUSOK to tylko połowa sukcesu, druga połowa to przebudowanie skrzyżowania Strażacka/Chełmżyńska. Zgodnie ze stanowiskiem ZDM z sierpnia 2007, ma to nastąpić do roku 2010. Oby.
 

·
Registered
Joined
·
910 Posts
^^ a czym jest spowodowany ten ostry zakret na projektowanym odcinku (w sensie co omija??)
To jest przejazd przez tory kolejowe do Składu Opałowego i chyba do Zbiorników Paliw Płynnych też.
Po pierwsze, lepiej jest robić przejazd pod kątem prostym.
Po drugie, gdyby kiedyś chcieli zbudować wiadukt, to łatwiej im będzie "wyprostować" drogę.
 

·
Railfan
Joined
·
1,546 Posts


Obwodnicą przez Pragę i Targówek

Konrad Majszyk, mz 03-03-2008, ostatnia aktualizacja 04-03-2008 14:14

Ruszyła walka o kontrakt na projekt trasy nad Olszynką Grochowską i w wykopie pod Radzymińską. W 2009 r. ma zacząć się budowa tunelu pod rondem Wiatraczna. Ratusz nie zdąży przed Euro 2012.Nowa bezkolizyjna trasa między rondami Wiatraczna a Żaba ma uchronić Pragę przed paraliżem i odkorkować Grochowską. Będzie częścią całej obwodnicy śródmiejskiej. Do przetargu na projekt odcinka od ul. Starzańskiego do Zabranieckiej zgłosiły się wczoraj pracownie: Baks, DHV, Transprojekt Gdański, Metroprojekt, Apia XXI i Azet.

Zarząd Dróg Miejskich ma wskazać zwycięzcę wiosną. Na opracowanie projektu wybrana firma będzie miał 18 miesięcy. Prace mogłyby ruszyć najwcześniej w 2010 roku. Ale znając powolne tempo przygotowań do inwestycji w stolicy, to mało prawdopodobne. Drogowcy nie chcą podawać konkretnej daty.

Bardziej zaawansowane są prace przy projektowaniu odcinka między rondem Wiatraczna a torami kolejowymi (przed Zabraniecką), które wykonuje na zlecenie miasta pracownia DHV. Ratusz zapłaci za to 3,2 mln zł. Pełna dokumentacja ma być gotowa we wrześniu, pół roku po terminie. Dlaczego? – Projektant musiał uniknąć kolizji projektowanego tunelu pod rondem Wiatraczna z odnogą drugiej linii metra w stronę Gocławia – twierdzi rzeczniczka ZDM Urszula Nelken.

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz twierdził, że budowa tego odcinka zacznie się w 2008 roku. Nelken zapowiada, że stanie się to dopiero w 2009 roku. To znaczy, że drogowcy mogą skończyć pierwszy etap przed Euro 2012. Na powstanie całej trasy w tym czasie nie ma praktycznie żadnych szans.

Jak będzie wyglądała praska obwodnica? Na razie kierowcy mogą sobie obejrzeć co najwyżej prezentację na serwisie internetowym YouTube lub na www.siskom.waw.pl. W rytmie dynamicznej muzyki rondo Wiatraczna z zakorkowanego skrzyżowania zamienia się w nowoczesny węzeł drogowy.

Na górze mamy zielony miejski plac, a dołem idzie 800-metrowy tunel będący przedłużeniem Trasy Łazienkowskiej (auta będą wyjeżdżały na powierzchnię za ul. Szaserów). Ostatecznie specjaliści odrzucili koncepcję krótkiego tunelu o długości 100 metrów, przez co kosztorys poszybował w górę z 300 do prawie 700 mln zł.

Dalej droga prowadzi na estakadach. To jedyny sposób, żeby ją przeprowadzić nad plątaniną torów kolejowych. Z czterech estakad dwie prowadzą do planowanej ul. Noworzecznej. Trasa ma przejść pod ruchliwą Radzymińską, a następnie przez obrzeża Targówka Mieszkaniowego do ronda Żaba.

Samochody mogą utknąć w korkach

Michał Suliborski ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji zwraca uwagę na niedociągnięcia w koncepcji praskiej obwodnicy. Jeśli drogowcy nie zmienią swoich założeń, zabraknie bezkolizyjnego przejazdu od strony Radzymińskiej w kierunku ul. Starzyńskiego i ronda Starzyńskiego (kierowcy będą mogli pojechać estakadą tylko do ul. Odrowąża; żeby skręcić w Starzyńskiego, będą stawać na czterech światłach).

Z drugiej strony obwodnicy też powstanie zator. Zmierzające do centrum auta – tuż po przejechaniu tunelem pod rondem Wiatraczna – utkną na światłach przy ul. Grenadierów.

http://www.zw.com.pl/artykul/226929.html
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,953 Posts
To będzie chyba pierwsza ulica zbudowana przez miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Ciekawe jak im to wyjdzie :)

Zakład Remontów i Konserwacji Dróg w Warszawie
funkcjonuje od 1 stycznia 2005 r. na podstawie uchwały XLII/994/2004 Rady m. st. Warszawy z 2 grudnia 2004 r.

ZRiKD jest jednostką organizacyjną Miasta Stołecznego Warszawy prowadzoną w formie zakładu budżetowego i działającą w obrębie stolicy. Głównym zleceniodawcą ZRiKD jest Zarząd Dróg Miejskich. ZRiKD może realizować zlecenia Zarządów Dzielnic, Zarządu Terenów Publicznych i innych jednostek budżetowych (wtedy obowiązuje bezprzetargowy tryb zlecania usług). Z chęcią przyjmiemy też zlecenia innych podmiotów (np. spółdzielni mieszkaniowych, firm i osób prywatnych).
 
1 - 20 of 627 Posts
Top