SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 189 Posts

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Superlaboratorium powstaje w Warszawie

Badania w nowoczesnym ośrodku badawczym, jaki powstanie w stolicy, będą mogli prowadzić studenci, naukowcy i przedsiębiorcy.

Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie. Specjalistyczne Laboratorium Centralne będzie jednym z elementów Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT), które powstanie na Ursynowie przy ulicy Poleczki 19. CEZAMAT będzie kompleksem laboratoriów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt badawczy. Jak zapewniająpomysłodawcy inwestycji — konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych — umożliwią one w niedalekiej przyszłości prowadzenie zaawansowanych badań nad nowoczesnymi materiałami i technologiami.

Z nowoczesnej infrastruktury Laboratorium Centralnego będą mogli korzystać naukowcy z Polski i zagranicy. Swoje badania będą mogli prowadzić tam doktoranci i studenci polskich oraz zagranicznych uczelni. Dostęp do nich będą mieli również pracownicy przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, zainteresowani współpracą badawczą i rozwojową.

— Tak nowoczesny ośrodek badawczy z pewnością nie tylko pomoże nam zatrzymać w kraju najzdolniejszą kadrę inżynierską i naukową, ale poprzez proaplikacyjny charakter badań, będzie miał realny wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki — mówi prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT.

Budowa Laboratorium Centralnego ma zakończyć się w 2015 r. Ale badania w ramach projektu CEZAMAT są już prowadzone w laboratoriach środowiskowych Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

http://kariera.pb.pl/2622282,14120,superlaboratorium-powstaje-w-warszawie

*******************************

W Warszawie powstanie CEZAMAT - największe centrum badawcze w Polsce

Na warszawskim Ursynowie na terenach Politechniki Warszawskiej powstanie największe polskie centrum badawcze nowych technologii. W zbudowanym kosztem 385 mln zł centrum laboratoryjnym będą prowadzone badania m.in. nad nowymi materiałami konstrukcyjnymi, zaawansowanymi technologiami teleinformatycznymi oraz nowymi tzw. ekstremalnymi konstrukcjami. Będzie to jedna z największych inwestycji sektora publicznego w Warszawie – poinformowało konsorcjum badawcze.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT to największa w Polsce inwestycja w obszarze wysokich technologii.

W CEZAMACIE będą prowadzone badania dotyczące m.in. nowych materiałów konstrukcyjnych, technologii w tym tzw. ekstremalnych konstrukcji budowlanych oraz technologii informatycznych z także badania podstawowe.

Centrum jest też wielką inwestycją z punktu widzenia wykonawstwa – obecnie wydano decyzję środowiskową i trwa przetarg na wybór firmy, która przygotuje projekt centralnego laboratorium.

Wyniki przetargu powinny być znane już na początku marca. Po pomyślnym rozstrzygnięciu przetargu w II połowie 2012 roku zostanie przypuszczalnie wydane pozwolenie na budowę.

http://www.administrator24.info/art...-cezamat-najwieksze-centrum-badawcze-w-polsce

**********************

Przetarg na projekt Laboratorium Centralnego rozstrzygnięty


Kanclerz Politechniki Warszawskiej, Pan Mariusz Wielec podpisał 10 kwietnia br. umowę na przygotowanie projektu architektoniczno - budowlanego laboratorium centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT.

Zwycięska oferta została przygotowana przez biuro projektowe i inżynierskie Dedeco, które zaprojektuje kompleks budynków obejmujących część technologiczną, administracyjną oraz garaż. Biuro odpowiadać będzie za przygotowanie dokumentacji projektowej oraz nadzór autorski nad inwestycją.


W postępowaniu przetargowym swoje oferty złożyło pięciu wykonawców. Firma Dedeco została najwyżej oceniona spośród dopuszczonych ofert zarówno pod względem walorów rozwiązań architektoniczno-przestrzennych jak i oferowanej ceny. W ramach podpisanej umowy Dedeco odpowiadać będzie za wykonanie dokumentacji projektowej w zakresie koncepcji architektonicznej, projektu budowlanego i projektu wykonawczego oraz wyceny kosztorysowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizowaną inwestycją. Laboratorium centralne powstanie w Warszawie przy ul. Poleczki na działce o powierzchni wynoszącej blisko 20 tys. m2. Firma Dedeco jest jednym z większych biur projektowych i inżynierskich w Polsce.

W ramach realizacji Projektu powstaną następujące laboratoria:


Centralne laboratorium badawcze, zlokalizowane w wybudowanym obiekcie na terenie Politechniki Warszawskiej, przy ul. Poleczki;

Laboratorium kwantowych struktur azotkowych oraz zaawansowanych technik ich charakteryzacji, zlokalizowane w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN, przy Al. Prymasa Tysiąclecia;

Specjalistyczne laboratorium badań spektroskopowych i magnetycznych, w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Hożej;

Specjalistyczne laboratorium nanotechnologii laserowych, w Wojskowej Akademii Technicznej, przy ul. Gen. S. Kaliskiego;

Specjalistyczne laboratorium wytwarzania precyzyjnych masek chromowych oraz mikrooptycznych struktur dyfrakcyjnych, w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, przy ul. Wólczyńskiej.Centralne laboratorium badawcze utworzone zostanie z pięciu platform aparaturowych:


Platforma modelowania i symulacji

Platforma technologii struktur, przyrządów i układów

Pracownia technologii krzemowych materiałów półprzewodnikowych

Pracownia technologii alternatywnych materiałów półprzewodnikowych

Pracownia litografii dla krzemowych materiałów półprzewodnikowych

Pracownia litografii dla alternatywnych materiałów półprzewodnikowych

Pracownia nanolitografii

Pracownia implantacji

Pracownia technologii hybrydowych, obróbki oraz montażu struktur i układów

Platforma wytwarzania materiałów

Pracownia wytwarzania nano-materiałów

Pracownia wytwarzania i badania nano-zawiesin

Pracowania i mikro- i nano-areozoli

Platforma biotechnologii

Pracownia materiałów mikrobiologicznych

Pracownia syntezy i separacji biomateriałów

Pracownia charakteryzowania materiałów

Pracownia miniaturowych systemów bioanalitycznych

Pracownia biosensorów i bioogniw

Platforma diagnostyki i charakteryzacji materiałów, struktur, przyrządów i układów

Pracownia diagnostyki czystej

Pracownia badania powierzchni

Pracownia badania składu

Pracownia diagnostyki elektrycznej

Pracownia diagnostyki magnetycznej

Pracownia diagnostyki optycznej

Pracownia diagnostyki właściwości wytrzymałościowych statycznych i dynamicznych

http://www.cezamat.eu/index.php/pl/...ojekt-laboratorium-centralnego-rozstrzygniety


http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,tu-uczelnie-techniczne-wkrocza-w-xxii-wiek,48428.html
 

·
Registered cat
Joined
·
13,503 Posts
to tu zdaje się mieli zmontować na nowo Supersam...
To miejsce jest zbyt badziewne na reinkarnację Supersamu. Druga sprawa, czy w ogóle doczekamy się tej odbudowy.
 

·
Inżynier Pragmatyk
Joined
·
1,461 Posts
Osobiście baaaardzo żałuję, że budowa nie będzie jednak w Kampusie Południowym PW.
Bądź co bądź, to właśnie PW najbardziej "przytuli" ten ośrodek, a dojechać (student) z Kampusu Głównego i/lub Południowego, na Poleczki to circo godzina...

Jeżeli chodzi o sam budynek, to zobaczymy. W tamtej okolicy raczej nie da się nic zepsuć.
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,327 Posts
Osobiście baaaardzo żałuję, że budowa nie będzie jednak w Kampusie Południowym PW.
Bądź co bądź, to właśnie PW najbardziej "przytuli" ten ośrodek, a dojechać (student) z Kampusu Głównego i/lub Południowego, na Poleczki to circo godzina...
Sądząc po przeznaczeniu budynku, studenci nie będą za bardzo mieli po co tam jeździć... (w roli studentów przynajmniej). Życzę PW żeby zaczęła dzięki temu ośrodkowi jakieś BADANIA robić.
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,150 Posts
Cieszę się z tej inwestycji. Ale sam budynek mi się nie podoba. Trochę szkła, na 1 wizu w tle coś co wygląda jak hala fabryczna, a większość wygląda jakby na kontrukcję szmatę naciągnęli. Jestem na nie.
 

·
semper invicta
Joined
·
4,244 Posts
Tak, ale dojść do metra to w zależności od wydziału kilka minut. Potem czekasz na metro, czekasz na autobus, autobus jedzie trochę dłużej i z tych teoretycznych 21 minut robi Ci się 45. Zresztą rozkład 331 jest dość specyficzny, i nie zawsze da się nim dojechać.
 

·
Inżynier Pragmatyk
Joined
·
1,461 Posts
Pieszo chyba?
Metro: M Politechnika 9:22 -> M Wilanowska 9:29
331: M Wilanowska 9:35 -> Tango 9:43
21 minut, prawie drzwi w drzwi...
Hm, nie sądzę żeby udało się dojechać w 20 minut w ciągu tygodnia z Gmachu Głównego na Poleczki.
O Kampusie Południowym nie wspomnę, bo czasami tramwajem z Noakowskiego jedzie się tam pół godziny.

Nieistotne zresztą, jakby kolejny gmach chcieli oddać na Młocinach, też bym nie klaskał, bo może i metrem 20 minut, ale rozrzucanie budynków po mieście to kiepski pomysł.
Tym bardziej że terenów na inwestycje PW ma dużo, nawet w kampusie centralnym.
 

·
Registered
Joined
·
7,269 Posts
Discussion Starter · #20 ·
CEZAMAT - największa inwestycja w historii polskiego high-tech

To będzie krok milowy w polskiej nauce. Na warszawskim Ursynowie powstanie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT – największa w Polsce inwestycja w obszarze wysokich technologii. Luka technologiczna między Polską a bogatymi krajami UE może wreszcie zacząć się zmniejszać.

W ramach finansowanego z unijnych środków projektu CEZAMAT na warszawskim Ursynowie powstanie kompleks budynków, w tym budynek technologiczny obejmujący specjalistyczne platformy badawcze, budynek administracyjny oraz parking naziemny na około 180 miejsc parkingowych.

Laboratoria wyposażone będą w unikatowy w skali światowej sprzęt badawczy. Oprócz budowy Laboratorium Centralnego przy ul. Poleczki powstaną lub zmodernizowane zostaną cztery dodatkowe laboratoria przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, przy Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych, przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz w Wojskowej Akademii Technicznej.

Powierzchnia całkowita kompleksu CEZAMAT wyniesie około 32 tys. m2. W sąsiedztwie CEZAMAT-u w przyszłości ma powstać także park technologiczny, w którym wykorzystywane będą efekty badań badawczo-rozwojowych przeprowadzanych w laboratoriach.
Kosmiczne laboratoria wyzwaniem dla architektów

Jednym z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie, który powstanie w ramach CEZAMAT-u, będzie Laboratorium Centralne. Największym wyzwaniem dla projektantów tego obiektu były pomieszczenia laboratoryjne typu cleanroom (z ang. dosłownie czysty pokój).

Powietrze w cleanroomach będzie pozbawione najdrobniejszych pyłów, bakterii oraz zanieczyszczeń chemicznych. W badaniach naukowych z wykorzystaniem materiałów o wysokiej czystości nawet drobne zanieczyszczenia są krytycznym parametrem technologii. „Możliwość projektowania Laboratorium Centralnego CEZAMAT to dla nas wyjątkowe wyzwanie architektoniczne. To pierwszy w Europie tego typu kompleks wysoce specjalistycznych laboratoriów o unikatowych kompetencjach zgrupowanych w jednym miejscu” - mówi Pani Małgorzata Rogalka, architekt z biura architektonicznego DEDECO Sp. z o.o., zwycięzcy przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej budynku.

Najważniejszym elementem Laboratorium Centralnego było zaprojektowanie obiegu powietrza, które będzie tłoczone do wnętrza cleanroomów poprzez specjalny układ filtrów eliminujących kolejne frakcje zanieczyszczeń. Dzięki specjalistycznym instalacjom, projektantom udało się również maksymalnie ograniczyć drgania, które mogłyby zaburzyć działanie ultra czułej aparatury badawczej, w którą wyposażone będą laboratoria. Przewidywany termin zakończenia budowy Laboratorium Centralnego przypada na 2015 rok.
Zastrzyk konkurencyjności dla polskiej gospodarki

Rozwój polskiej nauki pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Rozproszenie potencjału jednostek prowadzących działalność badawczo-rozwojową, słaba współpraca centrów naukowych z biznesem i mały udział finansowania badań przez podmioty gospodarcze to tylko niektóre z przeszkód, jakie napotykają polscy naukowcy. Działania CEZAMAT-u mają być odpowiedzią na te problemy.

Drzwi do laboratoriów CEZAMAT-u będą stały otworem nie tylko dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów z uczelni polskich i zagranicznych, ale także dla pracowników firm zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową.


Wyniki badań przeprowadzanych przez CEZAMAT będą szeroko wykorzystywane m.in. w przemyśle teleinformatycznym, medycznym, obronnym, samochodowym czy lotniczym. Inwestycja w wysokie technologie pomoże wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki i zmniejszyć lukę technologiczną między Polską a wiodącymi krajami Unii Europejskiej.

„Istnienie w Polsce tak nowoczesnego ośrodka badawczego z pewnością nie tylko pomoże nam zatrzymać w kraju najzdolniejszą kadrę inżynierską i naukową, ale poprzez pro-aplikacyjny charakter badań, będzie miało realny wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki”- ocenia prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT.

http://forsal.pl/artykuly/630419,cezamat_najwieksza_inwestycja_w_historii_polskiego_high_tech.html
 
1 - 20 of 189 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top