SkyscraperCity banner

1 - 20 of 507 Posts

·
Registered cat
11,351 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Z warszawskiego dodatku do GW:

78 pracowni chce projektować luksusowy hotel na Okęciu
Michał Wojtczuk
2009-01-15, ostatnia aktualizacja 2009-01-15 19:26

Aż 78 pracowni z całego świata weźmie udział w konkursie na zaprojektowanie nowego pięciogwiazdkowego hotelu obok lotniska Okęcia. Wczoraj skończyła się weryfikacja dokumentów nadesłanych przez architektów. Wśród uczestników konkursu jest czołówka najlepszych polskich projektantów.
Są to m.in. pracownia JEMS Architekci, APA Kuryłowicz & Associates, Marek Budzyński, Szaroszyk i Rycerski, Wojciech Obtułowicz. Jest też kilku znaczących architektów z zagranicy, wśród nich np. Zvi Hecker, słynny izraelsko-niemiecki architekt dekonstruktywista.

Hotel ma stanąć nad parkingiem wielopoziomowym, naprzeciwko hali odlotów Terminalu 2, obok istniejącego czterogwiazdkowego hotelu Courtyard by Marriott. Jego operatorem będzie Marriott, ma mieć 220 pokoi dla 400 gości i dużą część bankietowo-konferencyjną. Jednym z wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się architekci, jest takie wyciszenie budynku, by jego gościom nie przeszkadzały startujące samoloty. Władze Okęcia liczą, że nowy gmach będzie wizytówką lotniska.

Zwycięzca konkursu zostanie wybrany w marcu, budowa według planów powinna się zacząć w czerwcu przyszłego roku i zakończyć się przed piłkarskimi mistrzostwami Europy, które mają się zacząć w czerwcu 2012 r.

I link

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6166250,78_pracowni_chce_projektowac_luksusowy_hotel_na_Okeciu.html

Moim zdaniem inwestycja zasługuje na osobny wątek: to NIE jest część drugiego terminalu.

Tradycyjnie już: :cheers:

Jeżeli inwestycja nie zasługuje na osobny wątek, proszę o przerzucenie do tematu: [Włochy] Nowe inwestycje.

·
Registered
469 Posts
Oby nie było tak, że wiele dobrych projektów, a wygra Kuryłowicz.....

·
Un homme blasé
410 Posts
Słabe jest tylko to, że monopol na obsługę lotniska będzie miała jedna sieć hoteli, tzn. Marriott. To może oznaczać tylko wysokie ceny.

PPL najwyraźniej lubi to, co monopolistyczne.

(Novotel Airport i Gromada nie są wystarczająco blisko, żeby dojść tam z bagażem na piechotę).

·
Un homme blasé
410 Posts
Courtyard to nie Mariott

Edit:
Clash_tekin mnie wyprzedził ;)
Pełna nazwa tej marki to Courtyard by Marriott i nie ma wątpliwości, że te dwa hotele będą ze sobą ustalały ceny. Tym bardziej, że będą mieć jednego właściciela, gdyż jak rozumiem ma nim być PPL przez spółkę zależną na zasadach franszyzy.

·
Et paradoxe... Ça suffit!
736 Posts
117 zgłoszeń do konkursu na projekt hotelu na lotnisku

27.01.2009, 08:13

Warszawa, 26 stycznia 2009 r. – 117 pracowni architektonicznych zgłosiło się do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej wysokiej klasy hotelu w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie.

Termin nadsyłania wniosków upłynął 15 stycznia 2009 r. Zgłoszenia nadesłały największe pracownie architektoniczne w Polsce, oraz wiele liczących się pracowni zagranicznych.

„Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na współpracę z SARP przy wyborze projektu architektonicznego obiektu, który powstanie na terenie Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony pracowni architektonicznych z całego świata. Dzięki temu możemy spodziewać się wielu ciekawych propozycji konkursowych” - powiedział Jakub Mielniczuk, rzecznik prasowy P.P. „Porty Lotnicze”

Kolejnym krokiem będzie zaproszenie wszystkich firm, których wnioski są zgodne z regulaminem, do wykonania prac konkursowych. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi do końca marca 2009 r.

Konkurs prowadzony jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP), co zapewnia fachowe doradztwo w trakcie prowadzonej procedury konkursowej. Sąd konkursowy składa się z przedstawicieli organizatora konkursu (PPL) oraz jednostek współuczestniczących, tj. architektów - przedstawicieli SARP oraz przedstawicieli należącej do PPL spółki Port - Hotel (przyszłego operatora hotelu).

PPL planuje, że hotel - o standardzie 5* - będzie prowadzony w sieci międzynarodowych hoteli Marriott.

W połowie 2010 roku planowane jest rozstrzygnięcie przetargu publicznego na wykonawcę tej inwestycji. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2011 roku.

http://www.lotnisko-chopina.pl/content/news/pl/news.php?id=1909

·
huh?!
118 Posts
(Novotel Airport i Gromada nie są wystarczająco blisko, żeby dojść tam z bagażem na piechotę).
a) można podjechać 175
b) jeżeli te hotele są dalej zainteresowane obsługą gości lotniska, to muszą zainwestować w transport gości do/z lotniska... 1/2 minivany nie powinn być problemem

A czy orientuje sie ktoś w którym dokladnie miejscu on ma stac??
ZTCW, przed wejściem do T2.

·
Un homme blasé
410 Posts
a) można podjechać 175
b) jeżeli te hotele są dalej zainteresowane obsługą gości lotniska, to muszą zainwestować w transport gości do/z lotniska... 1/2 minivany nie powinn być problemem

ZTCW, przed wejściem do T2.
Jeżeli ktoś ma na tyle mało czasu, że musi się zatrzymać przy lotnisku, to nie będzie jeździć do hotelu autobusem, o którym najpierw trzeba się dowiedzieć, że w ogóle istnieje, a potem, że zatrzymuje się w odpowiednim miejscu i zapamiętać jak się po polsku nazywa przystanek.

Generalnie mało prawdopodobny scenariusz.

Minivany mają tę natomiast wadę, że jakby się nie starały, to nie odjeżdżają co minutę i w ten sposób traci się cały zysk z mieszkania w okolicy lotniska.

·
huh?!
118 Posts
Jakiś czas temu zatrzymałem się w Hamburgu, przy lotnisku, na koszt BA :cheers:

Miałem wylot wcześnie rano, i nie musiałem się wcale martwić o transport - hotel wieczorem zapytał się o której życzę sobie być na lotnisku, i dali mi 2 warianty (przed / po) w przedziałach 15 minutowych (tj. 5:45 lub 6:00 gdy chciałem być 5:50). Także jeżeli jest to dobrze zorganizowane, a ceny konkurencyjne - to czemu nie. Nomen omen, wg. faktury, jedna noc w tamtym hotelu (4*) to coś 80 E + 24 E kolacja / śniadanie.

·
Un homme blasé
410 Posts
Jakiś czas temu zatrzymałem się w Hamburgu, przy lotnisku, na koszt BA :cheers:

Miałem wylot wcześnie rano, i nie musiałem się wcale martwić o transport - hotel wieczorem zapytał się o której życzę sobie być na lotnisku, i dali mi 2 warianty (przed / po) w przedziałach 15 minutowych (tj. 5:45 lub 6:00 gdy chciałem być 5:50). Także jeżeli jest to dobrze zorganizowane, a ceny konkurencyjne - to czemu nie. Nomen omen, wg. faktury, jedna noc w tamtym hotelu (4*) to coś 80 E + 24 E kolacja / śniadanie.
Nie ma sensu dużo pisać, ponieważ schodzimy w dygresję. Ale to jest sytuacja zupełnie niszowa i poza tym nie w Warszawie.

Informacje jakie mają dostępne bez dodatkowego sprawdzania agenci w biurach podróży, gdzie klienci korporacyjni rezerwują hotele, są takie, że ani Gromada ani Novotel Airport nie są walking distance od lotniska. A w każdym razie nie mogą tego w 100% zagwarantować. Wobec tego, jak bardzo tego nie nie nagniesz jedyne trzy hotele na prawdę na lotnisku w percepcji podróżnych (nowy Marriott, Courtyard by Marriott i mikro hotel w sterfie tranzytowej) będą czerpać z tego dodatkową rentę. Tym bardziej, że wszystkie 3 są powiązane. I to jest zdecydowanie dla podróżnych niekorzystne.

1 - 20 of 507 Posts