SkyscraperCity banner

4081 - 4100 of 4272 Posts

·
Registered
1,039 Posts
Bocznica do papierni c.d.
Czy ktoś ma jakieś fakty na temat
  • trasy oryginalnej normalnotorowej bocznicy przez Piaseczno? Na mapach które udało mi się znaleźć jest trasa od papierni do plus minus współczesnego wiaduktu nad Puławską
  • kiedy zbudowano obecną bocznicę od Okęcia?
Dzięki z góry za wszelkie informacje.

·
Registered
3,241 Posts
Bocznica do papierni c.d.
Czy ktoś ma jakieś fakty na temat
  • trasy oryginalnej normalnotorowej bocznicy przez Piaseczno? Na mapach które udało mi się znaleźć jest trasa od papierni do plus minus współczesnego wiaduktu nad Puławską
  • kiedy zbudowano obecną bocznicę od Okęcia?
Dzięki z góry za wszelkie informacje.
Z wikipedii:
Tor łączący nr 937 zbudowany został jako bocznica szlakowa w 1935 roku do obsługi zakładów papierniczych w Jeziornie[2]. Po II wojnie światowej infrastrukturę rozbudowano o nowe bocznice kolejowe prowadzące do zakładów przemysłu elektronicznego w Piasecznie (Lamina, Polkolor) i elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.

Tu trochę danych o bocznicy 42 do Petrolotu

Dzisiaj biały słupek hektametryczny na zdjęciu poniżej wyznacza początek bocznicy do bazy Petrolotu przy lotnisku Okęcie, gdzie jest prowadzony przeładunek paliwa z cystern kolejowych do zbiorników z których tankowane są samoloty. Jednak kiedyś bocznica ta była częścią linii Warszawa - Radom. Pisałem o tym na blogu 26 marca 2012 roku. Linia Warszawa - Radom została otwarta dla ruchu 80 lat temu w 1934 roku. Jej początkowy odcinek wykorzystywał zbudowaną w latach 20. XX wieku bocznicę prowadzącą do lotniska Okęcie. Sytuacja taka trwała do 1952 roku, gdy ruchu pasażerski przeniesiono na obecny przebieg tej linii, zgodny zresztą z przedwojennymi planami.

·
Registered
1,039 Posts
Z wikipedii:
Tor łączący nr 937 zbudowany został jako bocznica szlakowa w 1935 roku do obsługi zakładów papierniczych w Jeziornie
Ja też czytuję Wikipedię i widziałem ten artykuł, ale nie traktuję jej bezkrytycznie i szukam innych źródeł.

Dziennik Czas, 5 maja 1935:
MIRKOWSKA FABRYKA PAPIERU SP . AKC . W WARSZAWIE .
Bilans na dzień 31 grudnia 1934 zamyka się zyskiem okrągło 824 tys. zl. przy kapitale zakładowym 6 milj.zl.[...]
Majątek stały, obejmujący grunty w Jeziornie i w Warszawie, jako też grunty pod budowę bocznicy Piaseczno
Jeziorna, budynki fabryczne, gospodarcze i mieszkalne,
Robotnik - centralny organ PPS, 29 sierpnia 1935:
Z większych bocznic przemysłowych użytku prywatnego obecnie
Spółka Akc. Mirkowska Fabryka Papieru wykonywa budowę bocznicy od stacji Piaseczno do fabryki
papieru w Jeziornie.
No więc jeśli o mnie chodzi sprawa pozostaje otwarta

·
Registered
20,933 Posts
Większość trasy pierwotnej bocznicy wyglądała jak dziś, zaczynając od stacji elektroenergetycznej i na wschód. A na zachód od tego miejsca linia szła tak, jak ten kropkowany ślad na OSM:
Puławską przecinała nieco na południe od obecnej, potem szła dzisiejszą ulicą Syrenki i włączała się na południe w stację Piaseczno.
Na geoportalu przebieg doskonale widać dzięki granicom działek:

·
WUNGIEL
3,097 Posts
A to po drugiej stronie to zwykły trójkąt rozjazdowy czy było tam coś więcej?
442490

Z innej beczki:
Kiedyś byłem niezmiernie ciekaw okoliczności i kształtu miasta w czasie tuż przed budową dworca Wiedeńskiego.
Czy były wyburzenia pod niego i pod tory? Czy też powstał niejako "tuż obok" ówczesnej zabudowy?
Szukałem po różnych starych mapach ale nie znalazłem odpowiedzi.

·
Registered
20,933 Posts
O trójkącie nic nie wiem.

Jeśli chodzi o Kolej Warszawsko-Wiedeńską, to stare plany Warszawy wydają się wskazywać, że wzdłuż Alej Jerozolimskich była raczej pustka. Być może właśnie to wolne miejsce zdecydowało o wprowadzeniu torów akurat tutaj. Ale to takie zgadywanie.

·
Urban experience...
2,368 Posts
jeśli już grzebiemy w historii - mnie od dłuższego czasu interesuje następująca kwestia - czy (do kiedy?) regularnie puszczano pociągi towarowe przez średnicę? Na zdjęciach z II WŚ widać czasem pociągi towarowe na moście średnicowym - czy tego typu proceder miał też miejsce po Wojnie (a nawet po otwarciu Dworca Centralnego)?

·
Registered
1,039 Posts
Jeśli chodzi o Kolej Warszawsko-Wiedeńską, to stare plany Warszawy wydają się wskazywać, że wzdłuż Alej Jerozolimskich była raczej pustka. [...] Ale to takie zgadywanie.
Pewnie więcej niż zgadywanie....
Ta mapa (1808 rok, czyli na prawie 40 lat przed otwarciem Wiedenki) rzeczywiście pokazuje plus minus pustkę wzdłuż Jerozolimskich.

Według tego źródła pierwszym znaczącym obiektem wzniesionym przy Jerozolimskich był Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej..

·
Registered
304 Posts
Ja mam takie pytanko...

Jako, że do projektu Kolej+ zgłosił się Nadarzyn wraz z Grójcem z projektem przedłużenia trasy z Lotniska Chopina właśnie do tych miast to czy podczas budowy Warszawa Lotnisko Chopina zaplanowano możliwość przebicia się dalej?

Obecnie na pierwszt rzut oka (a nawet na drugi) nie ma totalnej możliwości dobudowania ot tak tunelów od strony Lotniska. Przede wszystkim wyjście ze stacji jest w osi jednego z torów, a i nie jestem pewien czy sama stacja nie znajduje się za płytko pod ziemią. W końcu dalej tory muszą przejść pod budynkami terminali, płytą lotniska, pasami startowymi i wyjść gdzieś w okolicach węzła Opacz. Dalej też jest zastanawiające jak ten odcinek zostanie wytrasowany. Może wzdłóż S8 aby za Nadarzynem skręcić w kierunku S7.

Niestety spodziewam się ponownie masakry w postaci rozkopanego Lotniska z wieloma utrudnieniami i ograniczeniami...

·
Registered
10,512 Posts
W zasadzie nie ma żadnych szans na taką inwestycję. Rycie pod terminalem, środkiem pasów. S2 to najmniejszy problem w tym momencie.
Pod tym względem to był trochę zmarnowany projekt.

·
Registered
460 Posts
Nadarzyn z Grójcem nie mają również praktycznie żadnej możliwości zapewnienia wkładu 15% do finansowania dla tak potężnej inwestycji, więc można przejść dalej nad tą propozycją z czapy (bo jeszcze tam to wytrasowac to masakra)

·
WUNGIEL
3,097 Posts
Wracając do "konkretów".

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dzisiaj (26.08.2020 r.) umowę o wartości blisko 3 mln zł netto na opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy torów z Warszawy do Mińska Mazowieckiego.
Studium będzie podstawą do szczegółowego projektu po 2022 roku.
Studium wykonalności dotyczy budowy dodatkowych zelektryfikowanych torów na ok. 30 km odcinku od stacji Warszawa Rembertów do stacji Mińsk Mazowiecki.
Planowana jest rozbudowa do układu czterech torów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna. Szczegółowo przeanalizowana będzie również rozbudowa do czterech torów na odcinku Sulejówek Miłosna – Mińsk Mazowiecki.
W ramach studium wykonalności przeanalizowana zostanie budowa dwóch łącznic kolejowych w Mińsku Mazowieckim. Takie rozwiązane może usprawnić transport towarów, z Lubelszczyzny na północ Mazowsza. Możliwy będzie przejazd pociągów z linii kolejowej Warszawa – Terespol (nr 2) na linię na północ w kierunku miejscowości Krusze i Tłuszcz (nr 13).
Pełny wpis:
IDOM
Przetarg:

Jak tu dołożyć te 2 łącznice?
445544

Zaorać?
445548

Z przetargu:
445621

445623

445626

445629

A co na to świeżutka A2?
XD, zmieszczę 3 tory!
445650

·
Unregistered User
1,420 Posts
Budowa przystanku Warszawa Targówek dopiero w przyszłym roku
Odsuwa się w czasie budowa nowego przystanku kolejowego Warszawa Targówek na linii do Legionowa. Zaprezentowany w zeszłym roku kolejowy master plan zakłada wyposażenie linii kolejowej w dodatkową parę torów, co wymusza zmianę projektów i uzyskania nowych pozwoleń. W związku ze zmianą harmonogramu pociągi SKM do Legionowa dłużej będą korzystały z trasy objazdowej przez linię obwodową.

[...]
To oznacza, że SKM dłużej będzie korzystać z objazdowej trasy przez linię obwodową. – Zmiany w komunikacji wynikające z inwestycji będą obowiązywały do końca robót budowalnych – wskazuje Karol Jakubowski.
Cały artykuł: Budowa przystanku Warszawa Targówek dopiero w przyszłym roku

Most kolejowy przy Cytadeli też robili 5 lat, kładka nad Powązkowską dalej jest nie otwarta, teraz jeden przystanek będą budować przez lat kilka. Remontu linii średnicowej to my za życia nie doczekamy.

·
WUNGIEL
3,097 Posts
teraz jeden przystanek będą budować przez lat kilka. Remontu linii średnicowej to my za życia nie doczekamy.
To za sprawą master planu z 2019 r., które określa kierunku rozwoju sieci kolejowej w Warszawskim Węźle Kolejowym. Zgodnie z tym dokumentem linia kolejowa w tym miejscu ma zostać wyposażona w dodatkową parę torów.
– Po rozszerzeniu zakresu inwestycji budowa przystanku jest na etapie uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę. Zgodnie z założeniami master planu aby uniknąć robót straconych przewidziano dodatkowe zabezpieczenie nasypu grodzicami stalowymi (larseny) aby zlikwidować skarpy nasypu i zrobić miejsce pod budowę dodatkowych torów, zmieniono lokalizację wind i przeprojektowano pochylnie na bardziej ergonomiczne – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.
Oni tam sobie wymyślili nie 2 tylko w sumie 3 pary torów.
Że niby zrobią na stan docelowy, czy może jednak jeden nowy peron będzie do kasacji? Bo jak na docelowy to i nowe obiekty nad Radzymińską i duża ingerencja w układ torowy.
Skoro chcą tylko zrobić miejsce na dodatkowe tory raczej dobudują perony do tego co jest.
Tylko po której stronie chcą zrobić to miejsce?
445733

·
Registered
2,024 Posts
XD, zmieszczę 3 tory!
przypomnij sobie sytuację z LK006 i LK021. Mieli dobudować tory od jednej strony, realnie zrobili przesunięcie całej linii i wyszło z obu stron.

4081 - 4100 of 4272 Posts