SkyscraperCity banner

4181 - 4200 of 4272 Posts

·
Registered
Joined
·
67 Posts
Sam niedawno miałem taki dylemat - przy dokładaniu torów pod wiaduktem jak wygląda sprawa kładzenia torów przy samej podporze, nad stopą? Obowiązuje nas tylko odległość od osi toru do podpory zgodnie ze Standardami Technicznymi czy są jakieś ograniczenia we względu na stopę?
 

·
Registered
Joined
·
1,039 Posts
Rynek Kolejowy donosi:
zmiany czekają na pasażerów wraz z rozpoczęciem modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów od 13 marca 2021 roku będzie kursować przez stacje Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście lub w skróconej relacji do i z Warszawy Wschodniej, o czym przewoźnik [PKP IC] będzie szczegółowo informował po nowym roku.
 

·
Registered
Joined
·
3,241 Posts
Na bardzo upartego się da, ALE gwarancja na wiadukt pójdzie na odstawkę i trzeba będzie wzmocnienia robić dla toru północnego dla układu podmiejskiego.
Jeżeli obiektu nie dotykasz to dlaczego gwarancja na wiadukt miała by nie obowiązywać?

Jeżeli przesunie się obecne tory (wycentruje układ czterotorowy) to jedyne wzmocnienia to pod podtorze (jak zawsze) ew mały murek oporowy by na stopy wiaduktu nie wejść.
 

·
Registered
Joined
·
2,024 Posts
Wizualizacja na PB była pod 3 tory, bo 2 są nie przesuwalne w PB, a jak wiadomo, przesunięcie linii to żaden problem - kwestia, ze akurat tam moderna już była 22 lata temu.
 

·
Registered
Joined
·
24 Posts
Jeżeli obiektu nie dotykasz to dlaczego gwarancja na wiadukt miała by nie obowiązywać?

Jeżeli przesunie się obecne tory (wycentruje układ czterotorowy) to jedyne wzmocnienia to pod podtorze (jak zawsze) ew mały murek oporowy by na stopy wiaduktu nie wejść.
Z tego co ja wiem od osób, które budowały tamten wiadukt, jak i od mieszkańców Cisia i okolic - jest słaby, podmokły grunt, który na dodatek jest słabo odwodniony w tym rejonie przez brak dobrego systemu rowów. Nie raz jadąc prze Cisie to z okien pociągu niestety się widzi prawie cały czas zalane rowy wodą
 

·
Registered
Joined
·
5,557 Posts
Sam niedawno miałem taki dylemat - przy dokładaniu torów pod wiaduktem jak wygląda sprawa kładzenia torów przy samej podporze, nad stopą? Obowiązuje nas tylko odległość od osi toru do podpory zgodnie ze Standardami Technicznymi czy są jakieś ograniczenia we względu na stopę?
Punkt 8, Standardy Techniczne, Tom II Skrajnia budowlana linii kolejowych
790127
 

Attachments

  • Like
Reactions: P3t3rJSP

·
Registered
Joined
·
67 Posts
To znam, zastanawiałem się bardziej czy nie będzie problemów z powodu np. różnic modułów nad stopą i obok, czy może różnego osiadania gruntu zalegającego nad stopą i gruntu obok. W obiektach mostowych po coś się robi płyty przejściowe.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
3,098 Posts
Bardziej bałbym się skutków oddziaływań dynamicznych od przejeżdżających nad* stopą* pociągów na bezpieczeństwo i stan posadowienia. Różnice sztywności można zategowac uciąglając stopę w poprzek pod obiektem i dorabiając płyty przejściowe. To może rozwiązać oba problemy, i pewnie tak to się skończy :)

**Wibracje rozchodzą się pod kątem ok 45, ale to różnie z tym kątem bywa w zależności od gruntu. Także bardzo blisko, ale tuż obok to też jest "nad" bo drgania z wyżej położonego toru przechodzą przez stopę.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,462 Posts
Na stronach PKP PLK pojawiły się plakatowe rozkłady na rok 2020 i od razu wzbudziły dużo emocji. Zakładają one bowiem uruchomienie od marcowej korekty przewozów na odbudowywanej stacji Warszawa Główna. Oprócz pociągów przyspieszonych i dalekobieżnych regionalnych przewoźników widnieją tam też… autobusy zastępcze za pociągi SKM do lotniska. Zarówno przewoźnik, jak i zarządca infrastruktury zaznaczają, by nie przywiązywać się do tych rozkładów –prace nad marcową korektą rozkładu jazdy będą dopiero prowadzone.

Na portalu pasażera PKP PLK pojawiły się plakatowe rozkłady jazdy na rozkład 2020/2021. Te od razu wzbudziły emocje, gdyż zawierają też odjazdy i przyjazdy dla stacji Warszawa Główna. Wciąż trwają tam mocno przedłużone już prace budowlane, które – zgodnie z ostatnimi zapowiedziami PKP PLK – powinny zakończyć się w I kwartale 2021 r.

Jakie pociągi na Warszawie Głównej

Znajduje to potwierdzenie w zamieszczonych rozkładach. Warszawa Główna miałaby zostać włączona do ruchu od 14 marca, czyli pierwszej korekty rozkładów jazdy. Na stację tę miałyby zostać przekierowane przede wszystkim dalekobieżne i przyspieszone pociągi regionalnych przewoźników. Mowa o pociągach ŁKA i Polregio do i z Łodzi, a także przyspieszone kursy Kolei Mazowieckich do i z Łowicza, Skarżyska-Kamiennej, Żyrardowa, Płocka czy Skierniewic oraz pojedyncze kursy z Sochaczewa. W rozkładzie widnieją też… autobusy zastępcze w ramach linii S30 SKM w relacji Warszawa Lotnisko Chopina – Warszawa Główna i z powrotem.

Nie jest to jednak definitywny, ani ostateczny rozkład. W dużym skrócie – to baza, na podstawie której dopiero będą powstawać kolejne korekty rozkładu jazdy. – Obecnie powstał zarys połączeń, który został uzgodniony z przedstawicielami przewoźników w ramach opracowania rocznego rozkładu jazdy. Oferta połączeń, która będzie obowiązywała od marcowej korekty rozkładu jazdy, zostanie dopiero szczegółowo przygotowana we współpracy z przewoźnikami, na podstawie złożonych wniosków – mówi Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK. Wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji na warszawskim węźle kolejowym – przede wszystkim prac przy wielkiej przebudowie stacji Warszawa Zachodnia, co wpływać będzie na przepustowość linii średnicowej, czy też kontynuacji budowy przystanku Warszawa Targówek (co również odsuwa się w czasie).

Zmiany na linii S3

Planowane i znane ograniczenia są uwzględniane w konstrukcji rocznego rozkładu jazdy, stąd też wynikają zmiany w kursowaniu SKM, które jednak wymagają bardziej szczegółowego komentarza. Linia S3 z kierunku Legionowa miałaby zostać skierowana przez stację Warszawa Gdańska i linię obwodową do peronu 8 Warszawy Zachodniej (czyli z pominięciem Warszawy Wschodniej i Warszawy Centralnej). Tym razem, z uwagi na zaplanowane prace w głowicy zachodniej tej stacji, nie ma możliwości utrzymania połączenia z lotniskiem – jak to funkcjonowało w rozkładzie od grudnia 2019 r. do września 2020 r.

W zamian, w związku z wycofaniem linii S3 ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina, a zarazem ograniczeniem przepustowości na szlaku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna, SKM planowała uruchomić pociągi na linii S30 Warszawa Lotnisko Chopina – Warszawa Główna. – Podczas prac nad rocznym rozkładem jazdy okazało się, że zakres zamknięć torowych obejmie również szlak Warszawa Zachodnia – Warszawa Aleje Jerozolimskie. Układ torowy stacji Warszawa Główna i Warszawa Zachodnia uniemożliwia przejście pociągów z Warszawy Głównej w układ torów podmiejskich w kierunku posterunku Warszawa Aleje Jerozolimskie. W konsekwencji wystąpi brak możliwości uruchomienia tych pociągów – informuje Zuzanna Szopowska-Konop, rzeczniczka prasowa SKM.

Zamiast pociągów autobusy, których… nie będzie

Dlatego też zamiast pociągów linii S30 pojawiły się w rozkładzie autobusy zastępcze. Ne oznacza to jednak, że takie autobusy zostaną uruchomione. – Zamiana pociągów na „BUS” była zabiegiem technicznym i miała na celu zarezerwowanie tras pociągów na wypadek, gdyby z jakichś przyczyn do ww. zamknięć torowych nie doszło. Pociągi w postaci „BUS” nie powinny być widoczne w rozkładzie jazdy. Nie jest to w żaden sposób związane z uruchamianiem autobusowej komunikacji zastępczej – wyjaśnia Szopowska-Konop. Trwający pół godziny przejazd po ulicach Warszawy, krętą trasą z zatrzymywaniem się przy przystankach Warszawa Al. Jerozolimskie, Rakowiec, Żwirki i Wigury oraz Służewiec jest zarówno mało atrakcyjny, jak i realny.

Ostateczny kształt oferty będzie przedstawiony dopiero po opracowaniu zastępczego rozkładu jazdy, który będzie zależy od zaawansowania prac związanych z Warszawą Zachodnią i fazą prac, która będzie wówczas realizowana. Podsumowując: pewne jest, że kolejne etapy robót na Warszawie Zachodniej spowodują zawieszenie linii S3 na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Lotnisko Chopina. – Jeśli będzie to infrastrukturalnie możliwe, w zamian uruchomimy linię S30. Ale taka możliwość będzie znana nam dopiero około przełomu stycznia i lutego – mówi Zuzanna Szopowska-Konop. Linia S30 – jeśli ruszy – to w wersji szynowej. Autobusów nie będzie.
 

·
Registered
Joined
·
553 Posts
⏏⏏⏏

Zastanawiam się, po co emocjonować się czymś, co w międzyczasie jeszcze wiele razy może ulec (i pewnie ulegnie) dużej liczbie zmian. O tym, jak będzie wyglądał rozkład na obszarze WWK w marcu 2021 roku, będzie można podyskutować pod koniec lutego tegoż roku. Wcześniej to nawet sama PLK-a nie będzie w stanie uczciwie i rzetelnie udzielić informacji w tym zakresie.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
3,098 Posts
Warszawa Gdańska. PKP uwielbia wykonywać prace etapami: Rewitalizacja, remont etap 1, potem zamiast etapu 2 modernizacja, a na koniec jeszcze walniemy totalną przebudowę, ale to nie jest nasze ostatnie słowo!

Rozkręcają się prace na stacji Warszawa Gdańska.
Ich efektem będą schody ruchome w tunelu oraz dwie dodatkowe kładki, które ułatwią dojście na perony. –Planowane zakończenie prac to pierwsza połowa przyszłego roku – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP SA.

Umowę z wykonawcą przebudowy stacji – firmą Sarinż – PKP PLK podpisały w październiku zeszłego roku.
Celem inwestycji jest poprawa funkcjonalności stacji, w tym przede wszystkim dostosowanie do zwiększonej liczby podróżnych w czasie również odsuwanej w czasie przebudowy linii średnicowej i przekierowania pociągów z Warszawy Centralnej.

W istniejącym tunelu, łączącym ul. Rydygiera, perony, dworzec i stację metra, istniejące schody stałe na perony zostaną zastąpione schodami ruchomymi. – Wykonawca zdemontował wiaty klatek schodowych na peronach 2 i 4. Teraz wykonywane są betonowe konstrukcje pod schody ruchome łączące perony i tunel przejścia podziemnego – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. Dojście do peronu 2 jest możliwe w poziomie szyn, które jest też dostępne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,462 Posts
A może warto by odtworzyć peron 1 stacji Warszawa Gdańska nawet jako czołowy? Poprawiłoby to przepustowość znaczne.
 

·
Registered
Pociągi robią stuku-puk-stuk.
Joined
·
43 Posts
A może warto by odtworzyć peron 1 stacji Warszawa Gdańska nawet jako czołowy? Poprawiłoby to przepustowość znaczne.
Jeżeli archiwalne zdjęcia satelitarne nie wprowadzają mnie w błąd, to obecny peron 2 jest w miejscu dawnego 1.
A jeżeli chodzi ci o odbudowę jedynki odrobinę bardziej na południe - to czy dodatkowy tor się zmieści pod wiaduktem?
 

·
zoddali
Joined
·
2,090 Posts
Patrząc na te zdjęcia, zastanawiam się czy projektanci nowych peronów brali pod uwagę jak daleko będą mieli pasażerowie od czoła pociągu do wyjścia.
Stare perony umiejscowione były częściowo pod wiaduktami i pociąg mógł zatrzymać się tak, że z końca i początku było, mniej więcej, tyle samo drogi aby się wydostać na Słomińskiego. Kiedyś, gdy większość korzystała z komunikacji publicznej, rozwiązania były jednak bardziej ludzkie.

Decydowały tu jakieś inne względy np. brak miejsca?
 
4181 - 4200 of 4272 Posts
Top