SkyscraperCity Forum banner
481 - 500 of 5284 Posts

·
Registered
Joined
·
159 Posts
Chociaż coś mi się kojarzy, że na peronie 2 są automaty biletowe - tylko nie pamiętam, czy wyłącznie ZTMu czy ZTMu i KMów (i czy są na obu krańcach peronu).
Są, na obu końcach po jednym automacie ZTM i KM. (w KM można też ładować kartę miejską).

W ogóle to dziwne, że KM się nie chwalą tymi automatami za bardzo. Na peronie 2 są kartki zapraszające do kas na 1 i 3, w internecie o automatach biletowych cisza. A KM posiada chyba najlepsze biletomaty w całym kraju. Sprzedają każdy rodzaj biletu (poza kwartalnym - chyba z powodu blaknięcia wydruku), podpowiadają najtańszą opcję biletu na daną trasę, znają wszystkie promocje i zapewniają dostęp do stron KM i infopasażera (inna sprawa to jakość komunikatów na nich).
 

·
Registered
Joined
·
500 Posts
W którym konkretnie miejscu jest to przejście podziemne między peronami na Śródmieściu? Tam na środku peronu, gdzie jest toaleta może?
Czy może ktoś z was wie kto od dłuższego czasu jeździ pociągami w Warszawie, kiedy robiono tor 1 z Centralnej do Zachodniego? Bo wygląda na w miarę świeży w stosunku do przeciwnego (drewniane podkłady i rosnąca trawa).
Czy jest jakiś plan wymian głowic rozjazdowych na Zachodnim i Centralnej? Bo jak się patrzy to to wszystko ledwo zipie.
 

·
Registered
Joined
·
2,095 Posts
Tak, wejście jest przy toalecie. Miałem okazję rok temu iść tym tunelem. W ogóle pod peronami i wokół nich jest drugi dworzec (wszystkie przepompownie, wentylatornie, itp.). Mega ciekawie to wszystko wygląda. Raz miałem okazję tam być i pewnie już ostatni, ale i z tego się cieszę.
Dla tych, co chcieliby iść powiem, że nie była to żadna wycieczka, tylko zawodowo tam byłem.
 

·
Urban experience...
Joined
·
2,350 Posts
Warszawa: W marcu rusza kolejny remont na linii średnicowej. Duże utrudnienia

Kolejarze zabierają się za remont torów dalekobieżnych na moście średnicowym. Utrudnienia rozpoczną się 9 marca i potrwają do połowy czerwca. Przez Warszawę Gdańską pojedzie 40 pociągów PKP IC.

Prace w części dalekobieżnej obejmą tory o łącznej długości 1150 m. Tym razem wykonawca będzie mógł prowadzić prace tylko na jednym torze. – To duże wyzwanie dla PKP PLK. Organizacja ruchu ma minimalizować skutki zamknięcia – mówi Ireneusz Kluczyk, dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem PKP PLK.

W pierwszej kolejności, od 9 marca do 26 kwietnia, zamknięty będzie tor nr 2. W czasie prac zostaną wymienione wszystkie elementy toru – w tym 748 mostownic na jeden tor, roboty obejmą także montaż nowych odbojnic i blach przeciwpożarowych. Inwestycję za ok. 3 mln 200 tys. zł będzie prowadzić ten sam wykonawca, co w zeszłym roku remontował część podmiejską.

Jakie utrudnienia

Przez Warszawę Gdańską pojedzie 40 pociągów PKP Intercity. – To 23% naszych pociągów, jakie uruchamiamy w rejonie Warszawy. Zmiany dotyczą 7 tys. pasażerów każdego dnia – mówi Anna Lenarczyk z PKP IC. Generalna organizacja ruchu zakłada, że pociągi wyjeżdżające w kierunku zachodnim będą kursować normalnie przez linię średnicową dalekobieżną. Osiemnaście pociągów z kierunku zachodniego skończy bieg na Warszawie Gdańskiej. Większość pociągów łódzkich pojedzie przez linię średnicową – trzy pociągi skończą bieg na tym Dworcu Centralnym, dwa pojadą przez Warszawę Śródmieście, a jeden popołudniowy także skończy na Gdańskiej. Pociągi rozpoczynające bieg bądź tranzytowe w kierunku Lublina, Olsztyna, Białegostoku pojadą przez Warszawę Gdańską.

Zmiany obejmą również pociągi międzynarowdowe. Pociągi odjeżdżające na wschód w porze nocnej pojadą przez Warszawę Śródmieście. Na Warszawie Gdańskiej bieg rozpoczną pociągi Polonez do Moskwy i Kiev -Express do Kijowa.

Z utrudnieniami muszą się liczyć także pasażerowie pociągów miejskich i aglomeracyjnych. Pociągi SKM do i z Warszawy Lotniska Chopina będą kursowały w skróconej relacji z i do Warszawy Centralnej. Pociągi z Wieliszewa będą natomiast skrócone do Warszawy Wschodniej (i powrotem)– z wyłączeniem porannego szczytu (godz. 5-8), kiedy pojadą na Warszawę Gdańską. Pociągi KM z Modlina zostaną skrócone do Warszawy Wschodniej (i z powrotem). Pociągi przyspieszone z kierunku zachodniego Bolimek, Radomiak i Mazovia pojadą przez Warszawę Centralną. Niektóre pociągi KM w kierunku wschodnim, w tym Łukowianka, rozpoczną bieg na dworcu Warszawa Wschodnia.

Podobnie ma wyglądać organizacja ruchu w drugiej fazie remontu – do 14 czerwca. PKP IC prowadzi teraz rozmowy z ZTM i KM na temat honorowania biletów – jak wynika z analiz, pomiędzy dworcami przesiadać się będzie ok. 600 osób dziennie.

Remont konieczny, ale nie ostatni

Dzięki pracom na moście średnicowym prędkość pociągów zostanie podniesiona z 40 km/h na 60 km/h, dzięki czemu będą one przejeżdżały sprawniej, co ma przełożenie na przepustowość. Prace obejmą jednak tylko wymianę torów, nie będzie modernizowana i malowana konstrukcja. Zarządca infrastruktury zapewnia, że z remontem nie można zwlekać na modernizację całego obiektu czy trasy, gdyż infrastruktura na moście jest wyeksploatowana. – Remont jest konieczny. Jego nieprzeprowadzenie groziłoby dalszymi ograniczeniami prędkości i przepustowości – mówi Ireneusz Kluczyk.

Niedawno informowaliśmy za Wiesławem Witkiem, dyrektorem ZTM Warszawa, że utrudnienia na linii średnicowej mogą trwać nawet kilka lat. Przedstawiciele PKP PLK nie chcieli na razie mówić o ewentualnych dalszych zmianach związanych np. z remontem konstrukcji mostu czy innych obiektów inżynieryjnych na trasie linii średnicowej. – To może się wydłużyć i trochę trwać, gdyż trzeba będzie zamknąć sporo ulic – przyznaje jednak Kluczyk.
http://www.rynek-kolejowy.pl/50845/...nt_na_linii_srednicowej_duze_utrudnienia.html

Dobrze, ze remontuja jedynie most: dzieki temu bedzie mozna zamknac (co najmniej 1 tor) jeszcze kilka razy: wszak zostanie tunel z dojazdem do mostu oraz czesc po Praskiej stronie. Widac, ze opieraja sie na bezcennych doswiadczeniach z remontu linii podmiejskiej :eek:hno:.

PS: Juz calkiem na powaznie: trzeba jednak przyznac, ze utrudnienia nie wydaja sie az tak gigantyczne, a i skomunikowanie Gdanskiego z miastem nie jest znowu takie zle.
 

·
Unregistered User
Joined
·
1,496 Posts
Nie pamiętam jaka to okazja była, ale 1 sierpnia sporo dalekobieżnych nagle wylądowało na Gdańskim. Cała masa wysiadających się zwyczajnie gubiła, na peronach nie ma żadnych znaków informacyjnych w którą stronę zejście do tunelu, metro, taksówki, tramwaje. Przydałoby się stację z tej okazji doposażyć.

Ponadto, metro już teraz bywa niezabieralne w porannych godzinach szczytu, jak je się jeszcze bardziej dociąży, to w ogóle będzie tragedia. ZTM mógłby pomyśleć o wzmocnieniu jakiejś linii tramwajowej pomiędzy Gdańskim i Centralnym.
 

·
Registered
Joined
·
24,280 Posts
Śródmieście/metro tak. Ale już Centralny/metro to jest albo 500m ciągnięcia walizki albo jeszcze jedna przesiadka.

Z Centralnej jest bezpośredni tramwaj 41 (tylko w dni robocze).

No i oczywiście można próbować na Zachodnim przejść na peron 8 (d. Wola), pod warunkiem, że coś będzie akurat jechało z tej Woli, o co może być trudno.
 

·
Registered
Joined
·
1,312 Posts
Dojście na peron 8 na Zachodnim to przecież prawie tyle samo drogi co dojście z Centralnego do Metra przez Śródmieście. A metro mamy co 5 minut w szczycie i jedzie na Gdański krócej niż pociąg z Zachodniego. No, tyle że ciaśniej :p
 

·
Registered
Joined
·
205 Posts
PLK ogłosiła niedawno przetarg na dokumentację projektową tzw. linii obwodowej. W materiałach przetargowych można znaleźć wstępny projekt nowych i modernizowanych przystanków kolejowych. W stosunku do projektu wstępnego zrezygnowano z budowy trzech przystanków (Stalowa, Księcia Janusza oraz Arkadia).

Poniżej wklejam stosowne strony z materiałów przetargowych - po klinknięciu miniatur wyświetlą sie arkusze w pełnej rozdzielczości.

Komplet do pobrania stąd:
https://zamowienia.plk-sa.pl/servle...e=main&MP_action=siwz_tab&noticeIdentity=2746


A. Przystanki objęte zakresem zmówienia

1. Warszawa-Zachodnia (Peron 8) d. Warszawa-Wola2. Warszawa-Kasprzaka


3. Warszawa-Koło


4. Warszawa-Obozowa


5. Warszawa-Fort Wola


6. Warszawa-Wola ParkB. Przystanki, które nie wchodzą w zakres aktualnego zamówienia:

1. Warszawa-Stalowa


2. Warszawa-Arkadia


3. Warszawa-Księcia Janusza


Opracowanie URS/Scot Wilson niestety w większości lokalizacji jest przykładem jak NIE NALEŻY projektować węzłów przesiadkowych.
 

·
Unregistered User
Joined
·
1,496 Posts
Chyba trochę szkoda, że nie zdecydowali się na odgięcie Warszawy Woli w drugą stronę, chociaż może w takim układzie łatwiej wprowadzać pociągi na linię. Arkadii jakoś nie żal, chociaż byłaby bardzo wygodna dla dojeżdżających pociągiem w razie awarii metra. Do nadrobienia wybudowanie stacji między Pragą i Wschodnią. Dobrze, że w końcu wezmą się za ten odcinek.
 

·
Unregistered User
Joined
·
1,496 Posts
Dwie obserwacje z pierwszego powszedniego dnia remontu:
1. Ktoś dobrze pogłówkował i same perony, jak i przejście podziemne na Gdańskim są bardzo dobrze oznaczone. Informatorów rano nie widziałem, niemniej jednak duże, pomarańczowo-białe z niebieskimi elementami nalepki na ścianach i podłodze są remontowo-estetyczne, tj. zwracają uwagę podróżnego, ale nie trąci prowizorką. Naostatniochwilowością zalatują za to plakaty z rozkładem jazdy porozlepiane prosto na ściany przejścia podziemnego, nie wróżę im długiej przyszłości.
2. Kompania remontowa nie próżnuje, już przed weekendem zbudowali sobie drewniane schodki na wschodnim przyczółku, dzisiaj o 12 na Powiślu kręciła się jedna maszyna i robotnicy, druga maszyna z obstawą miała już za sobą rozebrania kilku metrów torów od strony wschodniej.
 

·
Registered
Joined
·
1,904 Posts
To już nie będzie przystanku przy Powązkowskiej? Ten przy Arkadii to bez sensu zbyt blisko Dworca Gdańskiego. Przy ul. Powązkowskiej byłby lepszy teraz powstaje tam wiele osiedli mieszkaniowych, a Arkadia ma tramwaj, a Powązkowska tylko dwa autobusy (103, 180).
 
481 - 500 of 5284 Posts
Top