SkyscraperCity banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Banned
1,014 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zdjecia pochodza ze strony www.warsaw.prv.pl. Ja je zmniejszylem, i umiescilem na szybszym serwerze zeby tu pokazac. Miejmy nadzieje ze autor sie nie obrazi.

·
Registered
624 Posts

Nigdy niewiedzialem ze w tej okolicy zachowalo sie jeszcze tyle przedwojennych kamienic, myslalem ze ta przy rondo 1 byla jedyna.

Co znajduje sie w tym kremowym budynku po lewej stronie, czy jest to budynek przedwojenny?

PS. Gdyby tak dobudowac to Ilmetu pare pieter i pozbyc sie tego pudla na gorze to byl by to bardzo fainy budynek! Zajebiste zdjecia btw, dzieki!

Pzdr

·
Future expert
1,012 Posts
Fajne nowe perspektywy.
A co do tego zdjecia:

...to tez mam pytanie. Co to za nowoczesny budynek (chyba przy Twardej)? Kiedy zostal zbudowany? Nic o tej okolicy nie wiem, bo nie jest to miejsce, gdzie chodzi sie na spacery..

·
Registered
1,545 Posts
Miejsce jest spoko, szczegolnie w dzien. Ten pentagon to chyba Sienna Center. Byly plany zbudowac druga czesc. Niezbyt ciekawa kreacja. Seledynowy blok zaraz na lewo od Ilbau (tzn. Strabag) jest jeszcze mlodszy.

·
Moderator
4,151 Posts
Wątek powinien być założony chyba w dziale o wieżowcach , ale co tam :) No fotki fajne . Ja patrzę z nadzieją na Wolę - tyle tam miejsca . A niech obeznani powiedzą mi , co to są za baraczki przed ŁT jak się patrzy z R1 ?

·
Iroquois of Europe
9,856 Posts
EDIT2 Z tej perspektywy widać, że Hilton i dwa apartamentowce CG dadzą wspaniały efekt - wypełnią pustą przestrzeń między WTT a ŁC. Fajnie by było, jakby ktoś zrobił wizualkę.

Jaroslaw1 said:
Seledynowy blok zaraz na lewo od Ilbau (tzn. Strabag) jest jeszcze mlodszy.
EDIT Dobrze się komponuje z Łucka City. ;) :puke:
OlekD said:
Ilmet wyglada bardzo elegancko z gory , zreszta ZT z tej perspektywy robia wrazenie.
Dokładnie!
Z tej perspektywy ZT będą zrzucały z krzeseł po ukończeniu. :)

·
Pan od przyrody
3,245 Posts

Tak powinno wyglądac miasto! Gęsto.

@Luke84. Kamienic zostało w tej okolicy sporo. Pozatym niektórych budynków ludzie nie rozrózniają, szczególnie modernizmu i klasyfikuja go jako komunistyczne wybryki;)

Odnosnie kremowego budynku to jest to budynek jak najbardziej przedwojenny. Mieścił się tam zpital żydowski, szczególnie intensywnie pracujący po wojnie, obecnie jest tam jakiś szpital

EDIT:

Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów
Założony został w latach 1876-78 dzięki środkom i zabiegom dwóch rodzin: Majera i Chaji Bersohnów oraz Salomona i Pauliny Baumanów. W 1873 zakupili oni posesje miedzy ulicami Śliską i Sienną. Na tym terenie dzięki ich funduszom powstał kompleks szpitalny przeznaczony dla leczenia dzieci żydowskich, zaprojektowany przez Artura Goebla. Szpital funkcjonował dzięki środkom finansowym od obu rodzin, a także legatom i zapisom. Czas I wojny światowej zmienił jednak dramatycznie sytuację finansową szpitala, zapisy testamentowe i założycielskie uległy dewaluacji i został on bez środków finansowych umożliwiających prowadzenie działalności i w 1923 r. został zamknięty, z powodu pustego konta bankowego. Sytuacja zmieniła się dzięki interwencji dr Anny Braude-Hellerowej, która sprawiła, że Towarzystwo Przyjaciół Dzieci przejęło zabudowania od Zarządu Fundacji Bersohnów i Baumanów, a nawet podjęło prace nad rozbudową szpitala. Fundatorami przebudowy stały się JOINT oraz Gmina Żydowska miasta stołecznego Warszawy przy udziale środków pożyczonych z Zarządu Miejskiego i Kasy Chorych.

Pracowali w nim wybitnie lekarze specjaliści, do najbardziej znanych należy Janusz Korczak.
esienią 1940 roku szpital znalazł się na granicy utworzonego przez hitlerowców getta. W wyniku zaostrzenia faszystowskiego rygory granice getta zmniejszono. 10 sierpnia 1942 szpital wraz z chorymi personelem został przeniesiony do budynku szkoły przy ul Leszno - róg Żelaznej. 13 sierpnia wywieziono wszystkich do obozu zagłady w Treblince.

W czasie II wojny światowej sam budynek nie ucierpiał wiele w porównaniu ze zrujnowanym śródmieściem. Kiedy w wyniku zmniejszenia obszaru getta budynki szpital został przeniesiony, w budynkach na ulicy Siennej ulokowano Klinikę Dziecięcą dawnego Uniwersytetu Warszawskiego z ulicy Litewskiej, która pozostała w tym miejscu do ewakuacji w czasie powstania warszawskiego. W czasie walk powstańczych od sierpnia do października 1944 był jedyną profesjonalną placówką medyczną w tej części miasta.
W latach 1946-1952 w budynkach szpitalnych mieściły się biura Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Później znów zaczęły pełnić funkcje szpitalne. Po usunięciu zniszczeń i remoncie otwarto szpital dla dzieci chorych zakaźnie. W latach 1988-93 całość zabudowań poddano przebudowie i modernizacji, dziś mieści się w nim szpital im. Dzieci Warszawy.
(asw)

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
ten parking na 1. fotce idealny na jakis porzadny wiezowiec. zburzyc te "tysiaclatke";) ale nawet przy niej sie zmiesci cos wysokiego..
a Ilmet IMO zawsze byl i bedzie fajny, nawet z obecna wysokoscia..

·
Registered
Warszawa
4,925 Posts
"Tysiaclatka" to przychodnia i raczej nie do ruszenia, "baraczki" to norblin - zabytek przemyslowy, moim zdaniem do rozpirzenia czesciowo. O szpitalu Korczaka juz Stompi ladnie napisal.

PS. Mam zdjecie z lat bodajrze 70, na ktorym w miejscu kaskady (ten biurowiec z zielonym dachem) stoi kilka kamienic. Ktos wie kiedy poszly pod mlot?

PS.2. Jednak pentagon, na rogu sienna/zelazna nie ma sciecia.

·
Pan od przyrody
3,245 Posts
Fredi said:
"Tysiaclatka" to przychodnia i raczej nie do ruszenia, "baraczki" to norblin - zabytek przemyslowy, moim zdaniem do rozpirzenia czesciowo. O szpitalu Korczaka juz Stompi ladnie napisal.

PS. Mam zdjecie z lat bodajrze 70, na ktorym w miejscu kaskady (ten biurowiec z zielonym dachem) stoi kilka kamienic. Kotos wie kiedy poszly pod mlot?

PS. Jednak pentagon, na rogu sienna/zelazna nie ma sciecia.

Norblin nie jest na liście zabytków, jakby był to by go tak nie bronili. Ja tez jestem za wyburzeniem tej jego cześci która siedzi na prostej. Natomiast przy waliców faktycznie jest kilka ruder, w jednej mieszkają ludzie (niewiem w jakich warunkach)ale rudery te mozna by było zburzyc i postawic coś ładnego. A pozatym wyremotowac kamienice na rogu ceglanej(obecnie pereca) i waliców, to perełka!

1 - 16 of 16 Posts