Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Miałem duży problem z wyborem działu w jakim umieścić relacje z tej ciekawej wystawy. W końcu zdecydowałem się na ten dział z uwagi, iż zagospodarowanie nabrzeża Wisły ma szerszy aspekt miastotwórczy. Tak wiec przedstawię kilkadziesiąt zdjęć z Wystawy która jest prezentowana plenerowo, na ogrodzeniu dawnej siedziby Warszawskiego towarzystwa Wioslarskiego bodajże - obecnie jest to siedziba Straży Miejskiej. ul. Czerniakowska zaraz za stadionem Legii. Polecam. Bedzie kilka odcinków 10 zdjęciowych...

1) Plansza tytułowa Wystawy

2) z zoomem - Most Kierbedzia - zdjęcie zapewne sprzed 1914

3) Jak na zdjęciu - bodajże w Pocie Czerniakowskim

4) Sopot? Nie to plaze na Saskiej Kępie - ta bodajże Kozłowskich - zdjęcie z początku wieku XX

5) Ech... Te stroje - początek wieku XX

6) W oddali Most Poniatowski - zdjęcie z okresu międzywojennego bodajże

7) Jakiś statek wycieczkowy - zdjęcie bodajże już powojenne

8) I mniejsza żegluga

9) Budowa bądź odbudowa Mostu Poniatowskiego - zdjęcie sprzed 1920...

10) Przystań bodajże pomiędzy Mostem Śląskodąbrowskim a Świętokrzyskim

Piekna wystawa - ukazująca jak zywą rzeką do niedawna Wisła była... Miejmy nadzieję Miasto pójdzie po rozum do głowy i te czasy wrócą... Oczyszczalnia Czajka zapewne się ku temu przyczyni... Można się rozmażyć

CDN...

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Mimo, iz nie zauważyłem zbytniego zainteresowania tym wątkiem - wrzycam kolejny secik zdjęć przedmiotowej wystawy

11) Marynarka wojenna na Wiśle. Dwudziestolecie międzywojenne

12) I wojna światowa. Wysadzony przez Niemców bodajże most Kierbedzie. Kolejka do przeprawy promowej. Tory kolejki wąskotorowej do Otwocka

13) Most Kierbedzia - I WŚ

14) Przed I WŚ

15) Po I WŚ - odbudowane dwa przęsła

16) Dwudziestolecie - Bulwar pomiędzy obecnym Mostem Świętokrzyskim a średnicowym - barierki prztrwały do naszych czasów - Pani już chyba nie

17) Odcinek przy obecnym stadionie X-lecia. Most średnicowy i pływające baseny - dwudziestolecie

18) Tramwaj na wybrzeżu - odcinek najprawdopodobnie między Mostem Kierbedzia a Tamką

19) Lata 60-te i wycieczkowiec Kiliński płynący do Płocka a może i gdzieś do Gdańska

20) Przystanie na wysokości wylotu ul. Solec.

ENJOY

·
Registered
4,773 Posts
Mosty w 1915 to akurat Rosjanie wysadzili, wycofując się. Niemcom to się one akurat dość istotnie moglyby przydać wiec raczej je odbudowywali a nie wysadzali ;)

Fajna wystawa - choć muszę przyznać że większość tych zdjęć już gdzieś widziałem, po różnych książkach

·
Registered
570 Posts
te fotki pokazuja, jak wielki potencjal daje miastu polozenie nad rzeka wielkosci wisly - turystyka, zegluga, transport... rowniez mam nadzieje, ze te czasy wroca. zreszta nie tylko wawa moze miec uzytek z tej rzeki - inne miasta rowniez...

·
Registered
106 Posts
świetny wątek. gratulacje

·
Registered
36 Posts
No słuchaj wielkie dzięki po prostu za relację. Propo Saskiej Kępy - w końcu zrozumiałem o czym moja babcia mówiła mając na myśli plaże i ogródki nad Wisłą. Nigdy nie mogłem pojąć słów babci gdy mówiła o tych rejonach - patrzyłem zawsze na to przez pryzmat czasów dzisiejszych ...

·
Registered
925 Posts
dużo zdjęć "Wisła, jaka była" jest na Czerniakowskiej, niedaleko mostu Łazienkowskiego, często tam rowerem przejeżdżam. A te barierki.... taka wspaniała promenada mogła by być, ale nieee...dżungla lepsza. Niemcy mogą być z siebie dumni. btw. zdjęcia kąpiących się ludzi są naprawdę wspaniałe :D.

·
Registered
4,773 Posts
No słuchaj wielkie dzięki po prostu za relację. Propo Saskiej Kępy - w końcu zrozumiałem o czym moja babcia mówiła mając na myśli plaże i ogródki nad Wisłą. Nigdy nie mogłem pojąć słów babci gdy mówiła o tych rejonach - patrzyłem zawsze na to przez pryzmat czasów dzisiejszych ...
Plaża była i miała się dobrze jeszcze w latach 70-tych, bardzo stary nie jestem (przynajmniej ja tak uważam :D) a jeszcze sam pamiętam że tam z rodzicami bywałem. Dopiero za Jaruzela wszystko zarosło.

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #12 ·
dużo zdjęć "Wisła, jaka była" jest na Czerniakowskiej, niedaleko mostu Łazienkowskiego, często tam rowerem przejeżdżam. A te barierki.... taka wspaniała promenada mogła by być, ale nieee...dżungla lepsza. Niemcy mogą być z siebie dumni. btw. zdjęcia kąpiących się ludzi są naprawdę wspaniałe :D.
A Ty myślisz że skąd są te fotki...

Ale spokojnie jeszcze troche ich mam w zanadżu... tylko aby czas do zapostowania był...

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #13 ·
31) Most Kierbedzia przed I WŚ - ale narodu na moście...

32) Tramwaj na Powiśle

33) Wodowskaz który przetrwał wojnę ale poszedł pod kilof podczas budowy Wisłostrady

34) Przed I WŚ

35) Rosyjscy oficerowie...

36)

37) 1945 - zdjęcie z ruin Zamku Królewskiego

38) Stare i Nowe Miasto

39) Przystanie

40) Statkiem do Młocin

ENJOY

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ostatni już upload w tym temacie:

41) Przed I WŚ i jakaś wycieczka pod rosyjską banderą

42) Most Kierbedzia w ruinie i transport lokomotywy przez Wisłę

43) Panorama Starego i Nowego Miasta - jakże odmienna od obecnej...

44)

45)

46) Most przy cytadeli - obecnie Gdański

47) Niemieccy saperzy na tle mostów przy Cytadeli

48)

49)

ENJOY

·
Registered
485 Posts
Rewelacyjna wystawa, dzięki za reportaż. Mam również propozycję dla autora wątku. Zajrzyj na stronę entuzjastów wszystkiego co pływało i pływa po polskich wodach śródlądowych. Umieszczenie części tych materiałów na ich stronie wzbogaci stronę ku zadowoleniu osób tam zaglądających i jak sądzę przedłuży żywot tych arcyciekawych materiałów.
Podaję adres: http://www.netjan.info/pchacze/

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Rewelacyjna wystawa, dzięki za reportaż. Mam również propozycję dla autora wątku. Zajrzyj na stronę entuzjastów wszystkiego co pływało i pływa po polskich wodach śródlądowych. Umieszczenie części tych materiałów na ich stronie wzbogaci stronę ku zadowoleniu osób tam zaglądających i jak sądzę przedłuży żywot tych arcyciekawych materiałów.
Podaję adres: http://www.netjan.info/pchacze/
Dzięki za linka. Ale:) wiesz to są tylko zdjęcia z plenerowej wystawy. Nijak praw autorskich do tych zdjęć. Zawsze można sprzedać pomysł autorom tej strony aby skontaktowali się z Fundacją z prośba o udostępnienie zdjęć. I jakość lepsza i legalność prawna jest. Jeśli masz jakiś związek z autorami tej strony zaproponuj. Ze mnie żaden wodniak. Ot Varsavianista interesujący się wszystkim co ma związek ze starą, ale i nową Warszawą...

·
Registered
570 Posts
swietne zdjecia...powaznie...chociaz troche przykro sie robi, jak sie je oglada, bo widac co nam skradziono...w kazdym razie - ciekawy jestem czy moze da sie dostac gdzies jakis album ze wszystkimi tymi fotkami...

·
Pan od przyrody
3,245 Posts
Świetne zdjęcia. Aczkolwiek rejony nad wiślańskie były mocno nie uporządkowane. (Oczywiście nie mówię, że to uporządkowanie jakie zrobiła wojna jest słuszne;) ) Utraciliśmy najważniejszą rzecz, siedząc wtedy nad Wisłą czuło sie, że jest się w mieście, a nie jak dziś w trochę nie określonym miejscu...

1 - 20 of 20 Posts