ciekawe czy hines pokaze swoja wieze
na zdjeciu jakas taka zielona zaslonka w tym miejscu
chyba ze to gdzies za gablota makiety
na zdjeciu jakas taka zielona zaslonka w tym miejscu
chyba ze to gdzies za gablota makiety
Jak widać, tym razem wystawa zapowiada się dużo ciekawiej niż w ostatnich latach!![]()
Jak będzie rosła Warszawa
Michał Wojtczuk
2007-05-08
Coraz więcej wieżowców mieszkalnych będzie przybywać w centrum Warszawy - taki wniosek można wysnuć z wystawy projektów architektonicznych "Plany na przyszłość", którą od środy można oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizowana po raz 12. przez Centrum Łowicka wystawa to już instytucja. Pokazywane są na niej najciekawsze prace architektów projektujących w Warszawie. To zarówno wizualizacje tych inwestycji, które już powstają, jak i tych, które dopiero mają zostać zbudowane, a także tych, które na zawsze pozostaną jedynie na desce kreślarskiej.
Na tegorocznej wystawie rzuca się w oczy duża ilość projektów wysokich budynków mieszkalnych. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć tu pracę architektów ze studia Hermanowicz Rewski, którzy na zlecenie firmy Dom Development zaplanowali (wysoki na blisko 70-metrów 17-piętrowy budynek, który powstanie na miejscu zburzonego biurowca Polskiego Stronnictwa Ludowego przy ul. Grzybowskiej. Ma to być masywny wieżowiec z ażurowymi elementami na elewacjach. Inwestor przymierzając się do tej inwestycji, zorganizował konkurs architektoniczny i na wystawie zostanie też pokazana pokonana praca architektów z pracowni ARE Grzegorza Stiasnego i Jakuba Wacławka. Proponowali oni zbudowanie przy Grzybowskiej (trzech wież, z których najwyższa miała mieć 30 pięter i z wyglądu przypominać złamany ołówek.
Firma Eco Classic pochwaliła się (blisko 70-metrowym apartamentowcem, który zamierza zbudować przy ul. Stawki. Smukła wieża o trójkątnym przekroju została zaprojektowana przez architektów z pracowni JEMS.
Tuż obok, na terenie dawnej zajezdni autobusowej przy Inflanckiej powstanie kompleks mieszkaniowy firmy Budimex z (ponad 60-metrową wieżą nawiązującą w stylu do niemieckiej awangardy lat 20. Na wystawie będzie można też obejrzeć pierwsze wstępne szkice (126-metrowego apartamentowca, który hiszpański deweloper Pro-Urba chce zbudować w narożniku ulic Towarowej i Prostej. Owalną wieżę zaprojektowała pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego. Ma ona mieć podwójną szklaną fasadę; pomiędzy szklanymi taflami architekt przewiduje zimowe ogrody.
Podwójną szklaną elewację ma mieć też (70-metrowy apartamentowiec Prosta Tower firmy Marvipol (właśnie dostała pozwolenie na budowę), znany lepiej pod przydomkiem Krzywa Wieża. Na wystawie będzie można obejrzeć nie tylko obrazki tego zaprojektowanego przez Stefana Kuryłowicza budynku, ale i jego makietę.
To niejedyna makieta na wystawie - zaprezentowane zostaną też modele wszystkich projektów uczestniczących w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Awangardowe budynki powstają nie tylko w Warszawie. Na wystawie będzie można obejrzeć projekt okrągłych czteropiętrowych domów, które firma Insbud-Nieruchomości buduje w Otwocku (architekt Mieczysław Gliszczyński). Zamiast zwykłej klatki schodowej mają one wewnętrzne okrągłe atrium przykryte szklanym dachem.
Nowością w porównaniu z poprzednimi edycjami "Planów na przyszłość" jest osobny dział "Stare na nowe" poświęcony modernizacjom i rewitalizacjom starych budynków. Na uwagę zasługuje pieczołowita rekonstrukcja Willi Struvego przy ul. Pięknej 44, którą we współpracy z konserwatorem zabytków zamierza przeprowadzić hiszpańska firma Restaura.
Szczyptę szaleństwa do wystawy dodaje galeria prac uczestniczących w konkursie dla studentów na zaprojektowanie miejsca po zburzonym Supersamie. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w środę.
Wystawa jutro będzie można oglądać od 10-15, potem aż do 3 czerwca w godzinach 10-20.
![]()
Dopiero w niedziele, to tyle musimy czekacRusza dwunasta edycja "Planów na przyszłość":
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4116631.html
Jak widać, tym razem wystawa zapowiada się dużo ciekawiej niż w ostatnich latach!
Delegacja FPW ma zamiar zwiedzić wystawę w niedzielę![]()
podobno niedojadal w dziecinstwiekędzior;13085463 said:co ten Libeskind taki maly?
Bobrowieckacichus1 said:i moj faworyt nr 2, niestety slabo widac
dolny mokotow