SkyscraperCity Forum banner

Jak oceniasz?

[Warszawa] Złota 44

7750 Views 16 Replies 14 Participants Last post by  Garncarz Maciek
Warto w końcu dodać i ten kontrowersyjny wieżowiec do listy ;)

Adres: ul. Złota 44, Warszawa, Śródmieście
Typ budynku: mieszkalny
Architekt: Daniel Libeskind
Wysokość całkowita: 192 m
Wysokość do dachu: 192 m
Kondygnacje: 52
Rozpoczęcie budowy: 2008
Ukończenie budowy: 2017
1 - 2 of 2 Posts
W dwóch słowach: Niespełnione marzenia ;)

Bryła jest rewelacyjna. Bez wątpienia to jeden z bardziej wyróżniających się wieżowców w Europie pod tym względem i bezkonkurencyjny w Polsce (no, może po Pałacu). Przyziemie (a raczej podium) jest rozwiązane dobrze. Udany kompromis, chociaż szkoda, że parking zajmuje tak dużo pięter. Dyskusyjne jest połączenie brył, szczególnie od Złotej, ale jest akceptowalne.
Rozwiązanie projektowe elewacji jest również bardzo dobre. Ciekawe i nadające lekkości.
Tutaj kończąc nie pozostałoby nic innego jak dać 20/10. No, ale...

Wykonanie elewacji jest poniżej oczekiwań. O ile pasy poziome są naprawdę niezłe i elewacja od EP, AJ, Marszałkowskiej wygląda świetnie, tak już pionowe pasy psują budynek. Elewacja od JPII jest fatalna. Jakby poodpadały panele. Poziome podziały są dość gęste i dlatego wyglądają dobrze. Pionowe są duże i rzadkie. Gdyby nie poszedł inwestor na łatwiznę i zmniejszył rozmiary modułów elewacyjnych (przeszkleń i paneli) to efekt byłby po stokroć lepszy. Od JPII niestety wieje tandetą. Od stron, gdzie równoważą się panele poziome i pionowe (AJ, Św. Krzyska) jest znacznie lepiej, ale nadal nie jest super. Nie podoba mi się też rozwiązanie elewacji pionowej nad podium. Taka cała przeszklona nie pasuje do reszty budynku. No, ale zastosowanie tych samych paneli co na reszcie byłoby gorsze. Pokutuje tutaj wybranie takich, a nie innych paneli.

Kolejna wada to przestrzeń publiczna. No KURŁA najbardziej wypierdzielony w kosmos i ikoniczny budynek apartamentowy w Polsce powinien wiać luksusem już nawet jak się koło niego przechodzi. Pasaże naokoło budynku powinny tonąć w zieleni za grube tysiące. A otoczenie wygląda jak przed budynkiem biurowym z rubieży Alej Jerozolimskich (a nie, sorry już nawet tam zmieniają przestrzeń na przyjaźniejszą). Rozumiem, że ten pasaż to nic nie znaczące zaplecze, do tego zaplecze innych budynków (bloku, biurowca i hotelu) i pieszych jest mało, ale jednak wypadałoby stworzyć dobrą wizytówkę miejsca.

Generalnie to nie wiem jak ocenić ten budynek. Jest ikoniczny i wygląda świetnie lub bardzo dobrze z większości perspektyw. Przełamuje nieznacznie dominację Pałacu (wysokością i konkurencyjną ikonicznością). Ma ciekawą elewację i dobrą urbanistykę. Wyjściowa ocena to 10/10. No, ale za przestrzeń publiczną muszę odjąć 1 pkt i tak samo za pionowe pasy elewacyjne również 1 pkt. Czyli wychodzi 8/10.
Na pewno przyciąga wzrok dużo słabiej niż Dworzec w Bydgoszczy...
1 - 2 of 2 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top