Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 27 Posts

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Washington D.C. - Day Trip - 2010

I got a new camera this week (in preparation for our trip to Romania) and I wanted to go to DC and try it out. Unfortunately, it was very cold and I couldn’t walk around too much. I snapped a few pictures of the Capitol and then I headed to the American Indian Museum and the Botanic Garden. Here are some of the pictures I took. It was my first time using the camera so the pictures aren’t too good but hopefully I’ll get better soon.

U.S. Capitol

National Museum of the American Indian (Didn't stay...just had a buffalo burger)

The United States Botanic Garden (This is just a small sample of the plants...my choice of subjects and photographic skills don't really do the gardens justice)

A few more shots as I make my way to the metro...damn it's cold.

Home!!!!

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #2 ·
I know it's kind of cheating to post pictures of D.C. since I live a 15 minute metro ride away, but it's a beautiful city. In the spring, I will do a proper city tour and post a lot more pictures. I hope you like the pictures I took today. Let me know what you think.

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^
Indeed.
Please post more ...and also please tell us which type of camera you've got.
Thanks.
That's all I have for now. I want to go outside and take more pictures but it's very cold and not at all pleasant to walk around. I may go to Georgetown next weekend and I'll try to take some more pictures.

The camera is a Nikon D90 with a 18-105mm lens which I got about a week ago.

·
Genuine Tatar
12,364 Posts

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Nice pictures, keep them coming :)
Ok, it's around your city but for us it's more than a trip :D

What will you be visiting in Romania ? I mean, which part of the country ?
Nu ştim încă. O să hotărâm când ajungem acolo dar cred că o să stăm în Bucureşti, pe Valea Prahovei (Câmpina, Sinaia), Braşov şi poate ajungem şi prin Vâlcea şi Galaţi.

·
Romania
8,775 Posts
That's all I have for now. I want to go outside and take more pictures but it's very cold and not at all pleasant to walk around. I may go to Georgetown next weekend and I'll try to take some more pictures.

The camera is a Nikon D90 with a 18-105mm lens which I got about a week ago.
Nice equipment, also...
Waiting for update... :)

·
Registered
9,908 Posts
Nu ştim încă. O să hotărâm când ajungem acolo dar cred că o să stăm în Bucureşti, pe Valea Prahovei (Câmpina, Sinaia), Braşov şi poate ajungem şi prin Vâlcea şi Galaţi.
Merita recent si o excursie la Busteni, pentru ca s-ar redeschis Palatul Cantacuzino care merita o vizita.

http://www.casamea.ro/inspiratie/arta/muzee/castelul-din-busteni-1443

Ar trebui branduite Palatele Cantacuzino intr-un fel de tur, pentru ca Printul Cantacuzino zis "Nababul" este totusi un personaj foarte ilustru al acestei tari, si are si picanteria necesara pentru a face un personaj istoric popular.

Din cate stiu eu minim 3 palate: Bucuresti-Calea Victoriei, Busteni si Floresti Prahova care este splendid dar o ruina (ar merita refacut dupa planurile originale), dar probabil mai sunt case ale "Nababului" de care nu stiu.

Deasmenea Braila am auzit (n-am fost din pacate) ca are un centru istoric bine pastrat, si este chiar langa Galati.

Sinaia: Peles, Manastire, Cazino, Centru, Hotelurile vechi, Cartierul Furnica, Gara-daca te intereseaza trenurile este o expozitie de modelism foarte reusita in Gara Sinaia;
Busteni: Palatul Cantacuzino, o plimbare (scurta, pentru ca e mult trafic) prin centru;
Bucuresti: prea multe obiective de enumerat aici.

In Campina sunt sigur ca nenea_hartia stie mai multe, dar un lucru pe care l-am observat si care ma fascineaza sunt fabricile vechi de langa DN1 pe langa Campina. Exemple de stil industrial, neo-gotic, din caramida rosie, care pastrate, renovate si reconvertite (expozitie, hotel, conferinte, poate rezidential, desi sunt cam aproape de DN1) ar putea fi un loc foarte atractiv. Ah si trebuie doar sa te uiti pe geam cand treci pe langa Campina.

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #12 ·
^^

Merci. Sper să avem timp să vedem măcar jumătate din locurile propose. Din păcate, obiectivul principal al vacaţei va fi vizitarea neamurilor, apoi a sta la masă cu said neamuri (cică se taie vreo trei porci în cinstea noastră şi noi nici măcar nu mâncăm carne) şi a raspunde la întrebări de genul...."şi...cum e în America?" Dacă n-o să reuşesc să ajung la Palatul Cantacuzino din Buşteni, o să vă arăt nişte poze cu caltaboşi.

·
Bird in Space
8,392 Posts
Discussion Starter · #13 ·
This past weekend I went for a little walk from DuPont Circle to the Georgetown campus and then across the bridge to Arlington. Here are some photos I took. Most of the pictures were taken on P Street and Reservoir. The most of the others were taken on the university campus. Enjoy.

1 - 20 of 27 Posts