SkyscraperCity Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Head Knockin' Forever
Joined
·
9,767 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Water World Aquarium in Keçiören will consist of 12 big, 7 small aquariums, interaction pools. Project is aimed to be completed in 1 year.

Photos by Murat Çimen

Etlik Giresun Caddesi üzerindeki Fatih Sultan Mehmet Parkı'nın içine yerleştirilecek akvaryumun büyük bölümü yeraltına yapılarak parkın silueti karunacak.Bölgenin ticari hayatına canlılık kazandıracak akvaryum ücretsiz olarak gezilebilecek.Projeyle akvaryumda 300 değişik türde 400'ü aşkın balık ve deniz canlısının barındırılması hedefleniyor.
Keçiören'e 19 akvaryumlu deniz dünyası

Altınok, denizden yoksun Ankara'ya açık mekandaki en büyük akvaryumu kazandırmalarının ardından, şimdi de ''Deniz Dünyası Projesi''ni hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Altınok, denizden yoksun Ankara'ya açık mekandaki en büyük akvaryumu kazandırmalarının ardından, şimdi de ''Deniz Dünyası Projesi''ni hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Amaçlarının, 3 tarafı denizlerle kaplı ama denizden uzak olan Ankara'da özellikle çocuklara deniz ve nehir hayatını ve belgesellerde izlediği canlıları göstermek olduğunu ifade eden Altınok, şunları kaydetti:

''İçinde 10 metre uzunluğunda bir tünel bulunacak proje kapsamında 12'si büyük, 7'si küçük olmak üzere toplam 19 akvaryum yer alacak. Köpek balıklarına da ev sahipliği yapacak projede, ayrıca iletişim eksikliği bulunan çocukların tedavisine katkı sağlayacak ve balıklarla temas ederek, dokunarak yem verebilecekleri 'dokunma havuzu' da bulunacak. 2 adet sekizgen bölümün tünelle birleştirileceği projede, ayrıca sosyal aktivitelere yönelik brifing ve konferans salonu, hediyelik eşya satış bölümü, kafeterya ve çocuk oyun alanı da yer alacak.''

Altınok, toplam 5 milyon 450 bin YTL'ye ihale edilen deniz dünyası merkezinin inşaat çalışmalarına yakında başlanacağını ve yıl sonunda tamamlanacağını bildirdi.

DENİZ FENERİ DE KURULACAK

Balık temini için Ovacık'ta bir tesisin inşa edileceğini belirten Altınok, proje kapsamında 22 metre yüksekliğinde bir de deniz feneri kurulacağını bildirdi.

Altınok, sözlerini şöyle tamamladı: "Fatih Sultan Mehmet Parkı'nda yapılan dev akvaryumun Ankaralıların yoğun ilgisini çektiğini görmemiz üzerine bu çalışmaya giriştik. Bir çok kişi deniz dünyasını ve denizlerdeki canlıları ancak belgesellerde görüyor. Yapılacak binayla Keçiören yeni bir güzellik ve cazibeye kavuşacak. Bu aynı zamanda turizm yolunda büyük bir mesafe kaydeden ilçeye, turist akınını daha da artıracaktır."
 

·
Super Member
Joined
·
4,823 Posts
bir şirket Keçiören belediyesi için daha önceden akvaryum yapmış zaten..hatta Türkiyenin en büyük akvaryumu diye anons etmiş....bu başka birşey galiba

http://www.denizakvaryum.com/ank/okyanus/DSCF1198.jpg

http://www.denizakvaryum.com/ank/okyanus/DSCF1211.jpg

http://www.denizakvaryum.com/ank/okyanus/DSCF1417.jpg

Hatta Belediye Başkanı demişki:

13 türde, toplam 671 deniz balığı, yine 13 türde 2 bin 230 omurgasız canlının bulunduğu akvaryum nüfusunun Türkiye'nin denizlerinden toplanarak, özel donanımlı araçlarla Ankara'ya getirildiğini anlatan Altınok'un verdiği bilgiye göre, akvaryum, içme suyuna deniz tuzu eklenmesi ile elde edilen suyla dolduruldu. Bakımını bir yıl boyunca Okyanus Deniz Ürünleri şirketi yapacak. Altınok, "Firma, bir yandan bakım yaparken diğer yandan da belediyenin iki personelini yetiştirecek. Sonra bakımı kendimiz yapacağız. Akvaryumun genel temizliğini ise dalgıçlar yapıyor" dedi
 

·
Registered
Joined
·
5,691 Posts
burası normalde açılalı 1 seneden fazla oluyor fakat resmi açılışı yeni yapmışlar...herkeze tavsiye ederim ben çok beğendim giriş 1 lira oto park ücreti fln da yok işletmesini keçiören belediyesi yapıyor ama canlı temini teknik destek fln ankara üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor..forum istanbuldakinden biraz daha ufak dikkat çeken canlı türleri hemen hemen aynı

http://haber.gazetevatan.com/ankaraya-deniz-geldi/336126/1/Gundem
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top