SkyscraperCity banner

1 - 20 of 89 Posts

·
REserved User
Joined
·
2,236 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Myślę, że inwestycja zasługuje na swój wątek. Budowa rusza pod koniec stycznia. Tym bardziej, że chyba nie ma drugiego tak małego (49 tys. mieszk.) miasta z filharmonią.
Inwestycja warta 48 mln zł (koszt kosztorysowy to 74 mln, na szczęście przetarg obniżył o 1/3 koszty) przy dochodach Wejherowa około 110 mln zł.
Wsparcie UE: około 10 mln zł.
Wykonawca: międzynarodowy koncern budowlany Eiffage Mitex z siedzibą w Warszawie.
Budowa: 2010-2012.

Filharmonia Kaszubska zostanie wybudowana u zbiegu ulic Sobieskiego i Dworcowej, w miejscu gdzie obecnie mieści się stary budynek Wejherowskiego Centrum Kultury. W planowanym wielofunkcyjnym obiekcie o powierzchni 6,5 tys. m kw. (teraz w WCK-u jest 2,5 tys. m kw. ) będą dwa podstawowe moduły. Po pierwsze powstanie nowoczesna wielofunkcyjna sala na prawie 400 osób o funkcji koncertowej, kinowej, teatralnej, widowiskowej i audytoryjnej. Po drugie powstanie dom kultury o bardzo bogatym programie. Wykonane zostaną pracownie, pomieszczenia i całe zaplecze domu kultury, w którym codziennie dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w zajęciach.

Wizualizacje:
Stan obecny::cheers:
Budowa rusza pod koniec stycznia, rozpocznie się poprzez wyburzenie starego budynku WCK i następnie budowa nowego od podstaw.
^^
 

·
#ilovegdn
Joined
·
2,216 Posts

Filharmonia w Wejherowie głównie na kredyt

Budowa Filharmonii będzie finansowana m.in. z kredytu. Opozycja twierdzi, że miasta nie stać na taki wydatek. Prezydent mówi, że miastu nie grozi zapaść finansowa.

Już niedługo zacznie się budowa Filharmonii Kaszubskiej. To inwestycja warta prawie 50 mln zł. Wielu mieszkańców zastanawia się, czy tak okazały obiekt jest potrzebny miastu w czasie kryzysu. Opozycja grzmi, że Wejherowo będzie miało bardzo wysokie długi i przez wiele następnych lat będzie spłacało jedynie odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę nowego WCK.

Zapytaliśmy więc władze miasta, co sadzą na ten temat i czy jakiekolwiek inwestycje są planowane w najbliższych latach. - Zgodnie z zawartą umową koszt nowego centrum kultury i rozrywki to 48,1 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 9,6 mln zł - wyjaśnia Wojciech Kozłowski, zastępca prezydenta Wejherowa. - Pozostała kwota pochodzić będzie z kredytu. Koszt po przetargu jest o 1/3 mniejszy niż wynikający z kosztorysu. Planujemy zaciągać kredyty w transzach, w zależności od sytuacji na 10-15 lat. Oprocentowanie będzie zgodne z aktualną stopą rynkową - dzisiaj jest to w granicach 6-7 proc.
Z zarzutami, że miasta nie będzie stać na jakiekolwiek inne inwestycje poza Filharmonią, nie zgadza się prezydent Hildebrandt.

- Oczywiście, że w Wejherowie będą realizowane różne inwestycje, centrum kultury jest jedynie jedną z nich - mówi Krzysztof Hildebrandt. - Zarzuty opozycji, że w mieście niewiele będzie się inwestowało, są nieprawdziwe. Mieszkańcy nie mogą być wprowadzani w błąd i straszeni stwierdzeniem, że kosztem budowy WCK miasto nie będzie normalnie funkcjonowało i nie będą realizowane inne inwestycje, że grozi nam jakaś zapaść finansowa. Posiadamy już dokumentację techniczną na realizację kolejnych inwestycji drogowych, mieszkaniowych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych. Miasto jest dziś w małym stopniu zadłużone, bo od kilku lat przygotowywaliśmy się do budowy nowego WCK. Jest to wydatek jednorazowy, nie da się tego podzielić na etapy. Oczywiście budowa zmniejszy możliwości finansowe miasta, ale mieszkańcy zyskają nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt.

Zdaniem prezydenta w ciągu 20 lat istnienia samorządu, nie było inwestycji w obiekty kulturalno-rozrywkowe.

W Wejherowie nie ma normalnego centrum kultury, ani sali koncertowej. - Obejmując w 1998 roku urząd prezydenta, zastałem miasto bardziej zadłużone w związku z obligacjami na zakup autobusów - przypomina prezydent. - Mimo to udało się nam tę sytuację przezwyciężyć i zrealizować liczne inwestycje. Podobne zastrzeżenia opozycja zgłaszała przy okazji budowy krytej pływali, bo ona też była na kredyt. Czy coś się stało? Już zapomnieliśmy o tamtym kredycie, a basen służy mieszkańcom. Tak będzie i tym razem.
Joanna Kielas
Polska Dziennik Bałtycki
http://wejherowo.naszemiasto.pl/artykul/289313,filharmonia-w-wejherowie-glownie-na-kredyt,id,t.html
 

·
kaszubski szaman
Joined
·
326 Posts
Przyznam nie wiedziałem o tym, że szykuje się taka inwestycja. No to do przodu! :cheers:
 

·
REserved User
Joined
·
2,236 Posts
Discussion Starter #7
Fajna akcja była prowadzona na kilka tygodni przed wyburzeniem. Władze dosłownie "oddały stary budynek młodzieży" tzn. jak widać, z resztą na załączonych zdjęciach z rozbiórki, na całym budynku przez cały dzień młodzież i dzieci miały możliwość tworzenia graffiti na elewacji i we wnętrzach. Bardzo fajna inicjatywa.

A co do samego budynku to do końca roku nowe mury mają już wystawać poza ogrodzenie :)
 

·
I love 3City
Joined
·
1,913 Posts
PZPR legła w gruzach dwadzieścia lat temu. Jej wejherowski komitet dopiero teraz.
Młodym zasadniczo budynek kojarzył się tylko z WCK. Starsi dobrze pamiętają co się tam przez wiele lat mieściło. Dobrze, że ten "symbol" poprzedniej epoki zniknął z powierzchni ziemi. :eek:kay:
 

·
Kaszëbë
Joined
·
4,936 Posts
No, super. Ale czy ten kombinat będzie można nadal nazywać filharmonią? A może to będzie taka "filharmonia" jak i "galeria" Rumia? LOL
Trzeba zastanowić się porządnie nad nazwą tego obiektu, bo wygląda na to, że raczej to będzie sala koncertowo-kinowa z elementami dawnego WCK.
 

·
REserved User
Joined
·
2,236 Posts
Discussion Starter #15
Chwila chwila, facet się ewidentnie pomylił albo przejęzyczył, tam nie będzie MULTIKINA, tylko sala koncertowo-kinowa, właśnie ta:w której będą także wyświetlane filmy.
Oprócz sali, reszta obiektu to pokoje rekreacyjno-naukowo-kulturalne, miejsce dla kół zainteresowań, galeria, restauracja/kawiarnia przy wejściu, parking podziemny i jakieś biura.

A co do nazwy to prawdopodobnie będzie Wejherowskie/Wielofunkcyjne Centrum Kultury. Ale nie wiem na 100%.
 

·
Registered
Joined
·
841 Posts
Drobne pytanko - czy ktoś z Wejherowa ma cyfrówkę aby coś cyknąć? Luxis - widziałem trochę Twoich zdjęć nie tylko w tym wątku... Mógłbyś? Pliiiiz...
Mam ciut daleko aby zrobić fotki osobiście. Ale podczas najbliższych odwiedzin coś pstryknę.
 

·
REserved User
Joined
·
2,236 Posts
Discussion Starter #20
^^Niee, wszystko idzie zgodnie z planem, widać już nawet "mury pnące się do góry" zza płotu :)

Drobne pytanko - czy ktoś z Wejherowa ma cyfrówkę aby coś cyknąć? Luxis - widziałem trochę Twoich zdjęć nie tylko w tym wątku... Mógłbyś? Pliiiiz...
Mam ciut daleko aby zrobić fotki osobiście. Ale podczas najbliższych odwiedzin coś pstryknę.
Ok, zobaczę co da się zrobić ;)


A tymczasem fotki z wmurowania kamienia węgielnego z 27.05, zapomniałem je tu wkleić - bardzo fajnie widać jakie to będzie miało wielkie podziemie:
fotki z zobaczwejherowo.pl
 
1 - 20 of 89 Posts
Top