SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #2 ·
ar fi interesant de vazut ce proiecte se au in vedere.

EU to invest 30 bln euro in infrastructure projects in W. Balkans

SKOPJE (N. Macedonia), December 2 (SeeNews) - The European Commission (EC) will provide 30 billion euro ($33.9 billion) in grants and loans to the Western Balkans countries in the next seven years under its Global Getaway strategy for infrastructure development, neighbourhood and enlargement commissioner Oliver Varhelyi said.

The funding will be extended for investments in rail and road infrastructure that will connect all capitals in the region with each other and with the European Union, as well as investments in energy connectivity aimed at phasing out coal as the major energy source, Varhelyi said in a statement on Wednesday.

Under the plan, the Commission will also complete the Halkali-Kapikule Railway Line in Turkey and invest up to 17 billion euro in projects in the Eastern Partnership countries.

Global Gateway aims to mobilise up to 300 billion euro in investments between 2021 and 2027 to boost smart, clean and secure links in digital, energy and transport and strengthen health, education and research systems across the world, the Commission said in a separate statement on Wednesday.

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #3 ·

·
Registered
4,814 Posts
Mda, suna romantic. Sunt curios daca intr-adevar renunta de tot. Adica sunt niste proiecte, unde lipseste cate-un tronson de 15-20km....
Oricum, fiind tara mai mica, au aproape dublu km de autostrazi, fata de Ro.. Nu m-as plange, daca am renunta si noi la dezvoltarea autostrazilor, dupa ce am traversat deja muntii in toate directiile posibile.

·
Registered
14,018 Posts
Mda, suna romantic. Sunt curios daca intr-adevar renunta de tot. Adica sunt niste proiecte, unde lipseste cate-un tronson de 15-20km....
Oricum, fiind tara mai mica, au aproape dublu km de autostrazi, fata de Ro.. Nu m-as plange, daca am renunta si noi la dezvoltarea autostrazilor, dupa ce am traversat deja muntii in toate directiile posibile.
Da, dar asta nu în cazul lor, partea de Vest a țării depinde mult de Germania, ca infrastructură, dacă nu vrei să te chinui pe DN-uri și Europene. E frumos pentru ochi, dar obositor când ești la drum lung și te grăbești

·
Registered
23,669 Posts
Da, dar asta nu în cazul lor, partea de Vest a țării depinde mult de Germania, ca infrastructură, dacă nu vrei să te chinui pe DN-uri și Europene. E frumos pentru ochi, dar obositor când ești la drum lung și te grăbești

View attachment 2442394
E un aranjament vechi. Trenurile circulau via Rosenheim inca dinainte de aparitia spatiului Schengen.

·
Registered
685 Posts
E un bull shit ce a facut ministra verzilor. Nu cred ca o sa tina faza asta mult timp. Deja e combatuta puternic de primarul Vienei. O sa vina in curand si presiunea constructorilor vis a vis de locuri de munca / productie.

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #10 ·

·
Registered
4,814 Posts
Adevarul e, ca pe o distanta de peste 300km, sa ai doar 2 poduri, e cam putin.
Problema e, ca si cu alte 10 poduri, te conectezi la aceeasi infrastructura rutiera sau feroviara dezastruoasa, ca sa nu zic aproape inexistenta.

·
Registered
4,814 Posts
Nu e mai simplu sa scoti vama/taxa de pod si fluidizezi asa traficul?

Bulgaria - Romania free travel area intai, pe urma Schengen.
Taxa de pod se poate plati online, nu vad un motiv anume sa incurce asta traficul.
In Grecia opresti de nspe ori pe autostrada intre Salonic si Atena. Nu am vazut niciun trafic jam din cauza asta.
Oricum, majoritatea traficului dinspre Grecia, Bulgaria, Turcia spre Vest/Nord trece prin Serbia. Unde ai autostrada dintr-un capat in celalalt. In afara de sezonul de vara (max. 2 luni/an), cand romanii dau navala spre statiunile din Bulgaria si Grecia, eu nu am vazut probleme cu traficul dinspre Giugiu....
Daca am avea un A3, un A1, un A7 terminate cap-coada, si cu DX-uri de legatura, am prelua majoritatea traficului din tarile mai sus mentionate, cu toate beneficiile financiare, care ar veni automat (taxe de drum, hoteluri/moteluri, restaurante, benzinarii, centre logistice, locuri de munca, etc.).... Si atunci ar fi logic, sa te gandesti la mai multe poduri.
Nu ar fi nimeni nebun, sa bage 2-3-4-5 sute de km in plus, prin Serbia sau Macedonia.

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #16 ·

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #17 ·

·
AUTOBANN.ED
80,479 Posts
Discussion Starter · #18 ·
👍

The Road Agency signed the contract for the second section of the Ruse - Veliko Tarnovo motorway

lenght - 35,4 km
cost - 660,4 million levs (VAT not included) ~ 377,8 million euro
completion date - in 1811 days

By the end of 2027 this motorway shall be ready from the Danube to the town of Byala (БЯЛА/ БѢЛА)

1 - 20 of 21 Posts