Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 75 Posts

·
Registered
3,235 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Cappi zadał sobie tyle trudu, aby w czasie pobytu w Wiedniu zrobic kilka fotak, oby je teraz zaprezentowac na tym skromnym forum:D Skupiłem sie głównie na nowoczesnej archotekturze, więc zdjęć Burgu, ratusza, czy opery tu nie znajdziecie. Powody sa proste: wszyscy te budynki znaja, a ja mam karte pamięci na aparacie tylko na ok 400 zdjeć;)

Fotki bede rzucał małymi seriami, bo
a) nie chce mi sie wszystkich na raz załadowywać
b) tak jest przejrzyściej
c) patrz punkt a):D

Mam nadzieje, że sie spodoba:)

Zaczynamy od standardu, czyli Hundertwasserhaus. Friedensreich Hundertwasser, urodzony jako Friedrich Stowasser, a moze nawet jako Stowod zaprojektował budynek powsatły w latach 1983-86. Imię i nazwisko architekta (to ostateczne) znaczy "cesarstwo pokoju" i właśnie "sto wód".
Jak widac, dla Hundertwasser linia prosta była zaprzeczeniem natury, a nią chciał imitowac swoimi dziełami. Także mieszkania nie mają lini prostych, nawet podłogi są krzywe. Ciekawostką są takze toalety w budynku, kazda inna.

·
Registered
3,235 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Kolejny znany budynek, powstały w 1990 roku Haas Haus autorstwa Hansa Holleina, projektanta wileu innych wiedeńskich budynków. Budynek zbudzał emocje wsród zabytkowej architaktury Wiednia, ale już spowszechniał i dość szybko sie zestarzał.

·
Registered
3,235 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Kolejnya budowla, i chyba najbrzydszą jaka zaprezentuje, to Funkturm Arsenal. To trzecia najwyzsza budowla Wiednia, po Donauturm (252 m) i Millennium Tower (202 m). Wieża nadawcza ma 155 metrów nie jest, w przeciwieństwie do Donauturm, dostepna dla turystów. Zdjęcia robione w różnych miejsc, tylko nie z bezpośrednio spod wieży (zadecydował o tym brak czasu).

Na pierwszych zdjęciach widac, dużo ciekawszy niż sama wieza, Arsenal. Kilkanaście budynków powsatło w połowie XIX wieku, po Wiosnie Ludów (Märzrevolution). W 1891 roku zbudowano budynak widoczny własnie na zdjęciach. To Heeresgeschichtliche Museum, czyli muzeum historii wojska. O ile wiem, to pierwszy budynek zbudowany docelowo jako muzeum. W jednym z budynków Arsenalu znajduje sie takze restauracja, w której zjadłem smaczny i syty obiadek:D Część budynków jest ciągle zajmowanych przez armie, a w jednym mieści sie scena prób Burgtheater, to taka ciekawostka:) Na teranie Arsenalu znajduje sie takze kolekcja zabytkowych armat.

Ze Stephansdom, będzie oczywiście jeszce kilka fotek z wieży.

Z Karlskirche, projektu Johanna Fischera von Erlacha. Kosciół budowany w latach 1715-1737. Jeszcze będą zdjęcia i samego kościała, i widoków, a także miejsca skąd zostały zrobione;)

·
Urban experience...
2,338 Posts
Fajna relacja, choc oczywiscie czekam na wiecej.
Hundertwasserhaus mnie nieco rozczarowal. W realu nie wyglada tak fajnie jak na pocztowkach. Wszystkie kolory sa takie szarawe, a w dodatku w niektorych miejscach tworza sie zacieki. Moim zdaniem zdjecia decapitated w pelni oddaja wyglad tego budynku, choc oczywiscie nie mozna mu odmowic ciekawego wykonania...

·
3D
7,302 Posts
Super, myślałem ostatnio o Wiedniu, nawet sobie plan miasta kupiłem, ażeby sie troche oswoić. Także super. Teraz troche 'światłego' Wiednia prosimy, bo szczerze mówiąc nie jestem zwolennikiem tego typu zaprezentowanej tu architektury ( tych 3 przykładów ).

·
Registered
3,235 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Kolejna mała porcja.
Nic ciekawego? Może i tak, ale tu mieszkał Adolf Hitler, więc jako ciekawostaka postuje.

A to jako kolejna ciekawostka i małe kuriozum. Jak wiadomo Hitler pragnął zostac malarzem, ale nie został przyjety do wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (Akademie der bildenden Künste). Teraz w budynku, gdzie miszkał, tez rezyduje malarz, co prawda tylko scienny, ale malarz to malarz;)

·
...
12,223 Posts
Jestem pewien, że Cappi zostawił najlepsze przykłady nowoczesnej architektury na koniec ;) a Wiedeń ma się czym pochwalić...chyba, bo jak ja byłem to zwiedzałem tylko zabytkową część miasta :D

·
Registered
3,235 Posts

·
Registered
12,064 Posts
Haas Haus kiedy byłem tam w 1990 którymś zrobił na mnie dobre wrażenie... kiedy byłem w 2000 którymś - już o wiele gorsze. To jest dowód, że nie wszędzie można dopuszczać nowoczesną architekturę.
Notamiast spalarnia śmieci i inne dzieła dzieła Hundertwasser'a to jest masakra, w pozytywnym tego słowa znaczeniu :)

·
Registered
4,729 Posts
Wiedeń ma dużo nowoczesnej Architektóry, najbardziej podoba mi się "Vienna twin Tower" może nie są one najwyższe ale robią na Mnie największe wrażenie.

A wie coś może kolega na temat tego że wieża Milenium się wali?? ostatnio jak w Czwartek wyjeżdzałem z Wiednia przyjżałem się tej budowli i Rzeczywiście sprawiałą Wrażenie lekko przechylonej.

·
3D
7,302 Posts
Jak to wali? Przecież to całkiem nowy wieżowiec jest...
Wiedeń ma bardzo dużo przykładów dobrej architektury. Sporo tego jest również na Wienerbergu. Poza tym jednym z moich ulubionych wieżowców w Wiedniu jest Uniqa Tower, 70 m, ale przykład czystej wyrafinowanej architektury biurowej. Piękna ociosana bryła ze szkła. Mischek Tower też świetny :). Dobra wiecej zdjęc :)

·
Registered
4,729 Posts
Wieżowiec jest nowy, ale ponoć został inwestor oszczędzał na Materiałach, w wyniku czego teraz się przechyla, wiem napewno że na wyższych piętrach wypadło kilka szyb z okien, właśnie w związku z tym przeczylaniem, całośc powstała też dośc blisko Dunaju co onzacza że podłoże nie jest strasznie twarde, i dlatego uważam za możliwe że Wieżowiec się przechyla.....

·
Registered
3,235 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^ Co do Millennium Tower, to jak byłem to stał i nie zanosiło sie na upadek;)
I ciag dalszy relacji. O ile wejście lub raczej wjazd na Stephansdom odbyło sie dość normalnym i konwencjonalnym sposobem, to konstrukcja, króra umozliwiła mi zrobienie tych fotek, jest dośc nietypowa. Ale o tym za chwile, wpierw zdjęcie, na których niestety niewiele widac.

Fotki wieży Funkturm Arsenal juz były, wiec jedziemy dalej.

To wspominany przez Jakuba Wienerberg, raczej kompleks Wienerberg City.

Widok na Stephansdom, od lat w remoncie. teraz kolej na wieże (ja byłem na tej mniejszej, nieremontowanej. Ale na wyższą mozna oczywiście tez wjechać;)

To Neue Burg i ratusz w tle.

Więcej fotek tego "cudu" architektury za chwile.

Zdjęcie robione były z tego miejsca, Karlskirche.

A dokładnie stąd, tego dziubka nad kopułą:)

Jak tam wlazłem? A tak:D Wpierw windą...

A potem na piechote

Może parę słów na temat Karlskirche, bo to piękna budowla. Kościól został zaprojektowany przez Johanna Fischera von Erlacha w 1713. Von Erlach zaprojektował także pałac Schönbrunn. Ukończony został 23 lata później przez jego syna. Karol IV nakazł zbudowac kosciól w trakcie epidemi dżumy, poświecony oficjalnie jest świętemu Karolowi Boromeuszowi, lecz w rzeczywistości jest gloryfikacją potęgi i mądrości Karola V. Stąd nawiązania do światyni Salomona.

1 - 20 of 75 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.