SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 41 Posts

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kolejny temat wiedeński... sporo ich tu i zdaję sobie sprawę, że raczej niczego nowego tu nie pokażę. Dam tu zdjęcia, które z pewnością są już znane większości z Was, ale jest to mój Wiedeń, mój - bo widziany moimi oczami :)

Zacznę trochę nietypowo, bo od nocnej odsłony tego pięknego miasta. Na początek Donauinsel, zapraszam

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Gasometr to nazwa zbiorników gazu w Wiedniu, które funkcjonowały do 1978 roku. Dziś mieści się w nich 800 mieszkań i akademik, hala muzyczna, kino oraz archiwum miejskie.

Gazometr zlokalizowany jest w 11. dzielnicy Wien Simmering. Zbudowany został dla miejskiej gazowni Gaswerk Simmering w latach 1896-1899. Do 1984 służyły za zbiorniki gazu. Każdy z nich miał pojemność 90 tysięcy metrów sześciennych. Wprowadzenie gazu ziemnego spowodowało zamknięcie budynków między 1969 a 1978 rokiem.

Zbiorniki znalazły obecnie nowe zastosowanie. Pozostałością i pamiątką dawnej funkcji budowli są oryginalne ceglane ściany.

źródło

·
Neen, man!
3,848 Posts
Wiedeń, po prostu piękne miasto, z resztą wiele miast niemieckich/austriackich/szwajcarskich + ex-niemieckich to dla mnie absolutna czołówka, ludzi podnieca Paryż, Londyn czy Kraków, a ja mówię Hamburg, Wiedeń i Wrocław! ;)

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #17 ·
dziękuję pięknie za Wasze komentarze - przyznam, że czułam się już troszkę osamotniona w tym "moim" Wiedniu ;)

Rook Dio - jak juz pisałam, moim zdaniem Cafe Sperl jest mocno przereklamowana, dlatego bardzo jestem ciekawa, co Ciebie w niej urzekło? :)
czytając wcześniej o historii tego miejsca miałam wyobrażenie jakiejś takiej "wielkości", obcowania z przeszłością, jakiegoś czaru tego miejsca, tymczasem trochę się rozczarowałam - wnętrze przypomniało mi jako żywo nasze kawiarnie z lat PRL-u :(

jedynym przemiłym akcentem było spotkanie z Panią Kasią, pracującą tam Polką z okolic Kasiny, która jest przemiłą, sympatyczną osobą, bardzo dbającą o swoich rodaków, którzy trafią w to miejsce :) poczuliśmy się tam bardzo dobrze z tego właśnie powodu

a jakie Ty masz odczucia co do Cafe Sperl?

pozdrawiam serdecznie :)

·
most wanted
2,618 Posts
nie zrobila na Tobie wrazenia "wielkosci'? No to niestety w taki razie zadna wiedenska cafe tego nie zrobi. Bylem we wszystkich znanych tradycyjnych kawiarniach tego miasta. Ta rzuca na kolana oryginalnym wystrojem (koniec XIX/ pocz. XX w.), wysokim sufitem i wielkością (właśnie). Lokalizacja w pieknej kamienicy z malym placykiem w jednej z najszlachetniejszych okolic już poza Ringiem.. Klasa.! Nie bede pisał o b.dobrej kawie, bo to zadna rewelacja w centrum. Klimat ponadto jest taki "dla wiedenczykow". Turysci zadko znajduja droge w to miejsce. Jedynie Cafe Landman lub Cafe Central dotrzymują kroku, ale one są juz troche bardziej pod lans i troche pod turystow niz pod normalnych wiedenczykow.

·
Ewa
1,123 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienia :)

Z tą "wielkością" nie chodziło mi o rozmiar, tylko raczej o legendę :)
Przed wyjazdem do Wiednia czytałam m.in ten artykuł.
Po jego lekturze wyrobiłam sobie zdanie, że to miejsce musi być takie prawie "muzealne" i pewnie wyolbrzymiłam je sobie i dlatego może się rozczarowałam :)
W środku było tak jakoś ciemno, pusto i niemiło... zajęty był 1 stolik, więc i my szybko opuściliśmy kawiarnię i usiedliśmy na zewnątrz, gdzie prawie wszystkie stoliki były zajęte.

W Chorzowie jest taka restauracyjka, gdzie czas się zatrzymał chyba w latach '70 - "Pod Dzwonem" - z nią właśnie skojarzył mi się wystrój Cafe Sperl, a miałam nadzieję zobaczyć coś niesamowitego.

Jeśli chodzi o samą kamienicę i lokalizację, to również przyznaję Ci rację - jest ok.
Jedno trzeba przyznać, że tamtejsza Wiener Melange jest wyśmienita :)

1 - 20 of 41 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.