SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 78 Posts

·
Registered
Joined
·
2,717 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zamieszczam zdjecia z mojej wyprawy do Wilna 22-25 kwietnia 2006 roku .

(narazie dodalem fotki i do jutra postaram sie je opisac:D)

W oczekiwaniu na intercity do Wilna , dworzec PKP w Bialymstokuna tej ulicy mieszkalismy na prywatnej kwatierze w kamienicy pewnego obywatela Gdanska , ktory bodajze kupil sobie te mieszkanko :D
dworzec kolejowy


w drodze na starowke
 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
wielkie dzięki za obszerną fotorelację! :cheers2:
ja muszę się przyznać, że sam nie byłem w Wilnie, mimo, że to tak blisko i wszyscy 'jadą tam tabunami'
przeglądając zdjęcia popadłem w straszne kompleksy hehe

o ile się nie mylę, byłeś na wysokim piętrze w Europie ?
może zrobiłeś zatem fotkę tego niższego wiezowca obok?bedę wdzięczny za zapostowanie fotki :)
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
A propos odbudowy Zamku dolnego. O odbudowie zamku mówiono już w pierwszych latach niepodległej Litwy - ogłoszono konkurs na budowę w miejsce zamku siedziby prezydenta Litwy. W owym konkursie z 1994 r. były rózne pomysły na nowy pałac prezydencki od rekontrukcji w miarę wiernej (jeśli o takowej można mówić) po nowoczesny budynek który by nawiązywał do kształtu zamku.
Ostatecznie nic z tego nie wyszło, z siedzibą prezydenta został dawny opałac biskupów wileńskich. Niemniej teraz do 2009 r. ma zostać zamek odbudowany a jak widać na zdjęciach proces ten jest zaawansowany.
Mawiasem mówiąc o tym jka wyglądał zamek wiadomo tylko z grupsza. Nic nie wiadomo jak wyglądał np. dziedziniec. To trochę przypomina sprawę zamku Przemysła II w Poznaniu
 

·
Future expert
Joined
·
1,011 Posts
Jesli miasto zrealizuje wszystkie zaplanowane inwestycje to rzeczywiscie bedzie go mozna nazwac tygrysem Europy Wschodniej. Ale ja tak samo jak Miki jestem fanem wielkomiejskosci, a tego w Wilnie brakuje."w Litwie" :?
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
MIKI said:
Jednak wolę bardziej wielkomiejskie miasta, ale wyglad i ogolna czystość godna naśladowania...
Co do owej czystości. Oczywiście wiele kamienic zostało bardzo łądnie odnowiona (szczególnie na prospekcie Giedymina, ulicy Ostrej Bramy, czy Wielkiej), ale jest bardzo wiele kamienic które mają ładną fasadę, ale wnętrze jest czystą rozpaczą
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
wojtekbp said:
Kościól Św. Kazimierza.
Kamień węgielny pod budowę wniesiono w 1604 r. Kościól jeszcze podczas budowy w 1610 r. padł ofiarą pożaru. Nie po raz ostatni nie omineły go pożary w 1655 r i 1749 r. Dawno temu autorstwo kościoła przypisywano Dankers de Ray, z całą pewnością jest ona niewłaściwa i dawno została zarzucona. Układ kościoła nawiązuje do wzorów rzymskich. Na skrzyżowaniu naw (plan krzyża łacińskiego) wzniesiono kopułę zwieńczoną mitrą książecą. Usunięta została ona podczas przebudowy kościołu na sobór w 1867 r.
Świątynia ma ciekawą przeszłość. W 1794 r. Jasiński zamknał w nim ok. 1000 jeńców rosyjskich. W 1812 r. po zajęciu przez Francuzów został przez nich zamieniony na magazyn zbozowy. W 1815 r przejeli kościoł misjonarze, którzy przeprowadzili remont kościoła. W 1832 kościoł został zamkniety a w 1840 r. został zabrany na sobór. Został przebudowany z inicjatywy Murawjewa w 1867 r. na podstawie projektu Mikołaja Czagina. Nadbudowano cebulaste kopuły na obnizonych wieżach oraz kopule głównej. W 1915 r. Niemcy urządzili w nim kościól garnizowy. W 1925 r. restaurowano światynie pod kierunkiem J. Borowskiego. Zlikwidowano wtedy kopuły i bizantyjskie malowid ka domaolowane w 1867 r. na frontonie światyni. Po II wojnie światowej urządzono w światyni muzeum religii i ateizmu. 1989 r. światynie zwrócono katolikom.
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
wojtekbp said:
Cerkiew św. Mikołaja
Zbudowana przez Konstantego Ostrogskiego w 1514 roku. 1609 r oddana w ręce unickie. W ich rekach światynia znajdowała się do 1827 kiedy wróciła do prawosławia. Dzisiejszy widok zawdzięcza cerkiew remontowi który miał miejsce w 1845 r. Przed 1845 r. miał on fasadę rokową i strzelistą wiezycę nadana jej po przebudowie w poł. XVIII w. (po pożarach w XVIII w.)
 

·
Miastolub
Joined
·
3,741 Posts
Ładne, zadbane, ciepłe miasto, z powodzeniem mogłoby być stolicą województwa, ale państwa? ;) Trcohe za bardzo małomiasteczkowe, jednak to hyba był problem wszystkich polskich przedwojennych miast wschodnich ;) zresztą porównajmy np. z takim przedwojennym Wrocławiem albo nawet Szczecinem...
 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
MikeN said:
Boże... Podstawówka.

Dompcz said:
Tak, Warszawa wielkomiejskie stolica ale o wiele mniej piekna ;)
Jak mnie wpieprza takie mówienie o naszej stolicy. Brzmi to tak, jakby to była nasza wina że ona tak wygląda. Warszawa przed wojną to było jedno z najpiękniejszych miast Europy. I była by taka do dzisiaj, gdyby nie niemcy i II Wojna Światowa. Powinniśmy w moim przekonaniu chwalić się nią, bo wybudowanie w tak krótkim czasie milionowego miasta, zasadniczo od zera i na dodatek musiwszy jeszcze uprzątnąć kilkudziesięcio metrową warstwę gruzu to jest nie lada wyzwanie. A my co robimy?? Śmiejemy się z niej!! I to nawet do obcokrajowców. I jaki efekt?? Większość obcokrajowców myśli że nasza stolica przed wojną była mała i od zawsze brzydka. A to nie nasza wina. Popatrz sobie jak wyglądała Warszawa przed wojną


Aleje Jerozolimskie
Plac Bankowy
Plac Małachowskiego


Plac Teatralny
Plac Unii Lubelskiej


Plac Zbawiciela


Ulica Czackiego
Ulica Długa


Ulica Jasna


Ulica Krakowskie Przedmieście
Ulica Kredytowa


Ulica Marszałkowska
Ulica Mazowiecka


Ulica Moniuszki


Ulica Nowogrodzka


Ulica Nowy Świat


Ulica Sienkiewicza


Ulica Świętojańska


Ulica Świętokrzyska


Ulica Zgoda
Ulica Zielna


Ulica Złota
Było to na prawde światowe miasto. I nie jest to nasza wina, że ona tak wygląda.
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
A propos budynków sakralnych Wilna.
Przykuwaja uwagę w centrum liczne cerkwie. Niektóre z nich mają długą historię (jak Cerkiew św. Trójcy, św. Ducha, św. Mikołaja). Inne powstały za czasów rządów Murawjewa na Litwie, kiedy ten satrapa robił wszystko aby Wilno nabyło typowego rosyjskiego kolorytu. W tym czasie powstały dwie cerkwie w centrum: Paraskiewy na ulicy Wielkiej, oraz Przeczystej Bogarodzicy koło kościoła św. Anny.
Cerkiew św. Paraskiewy została zbudowana w 1874 r. W tym samym miejscu stała cerkiew pod tym samym wezwaniem istniejąca już w XVI w. W 1611 r. została ona oddana unitom. Zaniedbana popadła w ruinę. Ruiny rozebrano a wte miejsce postawiono cerkiew którą mozna zobaczyć dzis.
Cerkiew Przeczystej Bogarodzicy jest jednym z charakterystycznych budynków Wilna. Na tym miejscu stała już cerkiew w XV w.. W tym miejscu była pochowana Helena żona króla Aleksandra Jagiellończyka. W tej cerwki ogłoszono uroczyście zawarcie unii w 1609 r. Wtedy też cerkiew przeszła w ręce unitów. Jej kres prezyszedł po bombardowaniu Wilna przez Rosjan w 1794 r. Ruina została sprzedana uniwersytetowi, została przebudowana na muzeum wetenaryjny a w 1842 budynek został zamieniony na koszary. W 1864 r. Murawiew nakzał zburzyć zabudowania i wniósł w tym miejscu cerkiew w stylu gruzińskim wedle projektu Riezanowa. W 1864 r. została ona ukończona.
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
Wilno było miastem polsko-zydowskim. Żydzi stanowili bardzo powazny procent mieszkańców Wilna dochodzac w końcu XIX w. do ponad 40% mieszkańców miasta. Wedle spisu z lat trzydziestych Żydzi stanowili ponad jedną trzecią mieszkańców miasta. Część wileńskiego starego miasta była zamieszkała przez Żydów (koło ulicy Żydowskiej). Wilno było jednym z najwazniejszych ośrodków mysli zydowskiej, jednym z ośrodków haskali. Z Wilna pochodził słynny Elijah ben Solomon Gaon mi Vilna. W Wilnie pochowany był polski arystokrata Potocki, który przeszdł na judaizm.
W czasach II wojny światowej prawie cała społeczność żydowska Wilna spotkała zagłąda. W Ponarach w 1941 r. zamordowano 100 tys. Żydów.
Dziś w Wilnie istnieje tylko jedna synagoga - Synagoga chóralna Tagarot-Hakodasz (zbudowana w 1903 r). Niestety nie istnieje Główna Synagoga. W latach dziewięćdziesiatych pojawił się pomysł rekontrukcji żydowskiego zaułka, ale plany te nie zostały zrealizowane
 

·
Registered
Joined
·
6,978 Posts
Ciekawym zabytkiem Wilna jest też zbór ewangelicko-reformowany. Pierwotnie zbór znajdował się koło kościoła św. Michała. Został on jednak zburzony w wyniku wyroku sądowego z 1640 r., po wczętych przez katolików krwawych rozruchów (osławiona poslka tolerancja). Wtedy zbór został przeniesiony poza mury. Obecny zbór wzniesiono w latach 1830-1835 wedle projetu Podczaszyńskiego w duchu późnego klasycyzmu - od frontu posiada on 6 kolumnowy portyk i wzorowany jest na rzymskich świątyniach
 
1 - 20 of 78 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top