SkyscraperCity banner

1 - 20 of 440 Posts

·
Registered
Joined
·
12 Posts
Będzie rondo, na razie są korki

Przez najbliższe trzy miesiące będzie zakorkowane centrum Wodzisławia. Ruszyła tam budowa piątego w tym mieście ronda. Okrągły kształt będzie miało skrzyżowanie ulic 26 Marca z Jana Pawła II.

To jedna z najniebezpieczniejszych krzyżówek w mieście, często dochodziło tu do wypadków. Dlatego miasto zdobyło dla inwestycji dofinansowanie z ogólnopolskiego funduszu Gambit.

Po wybudowaniu ronda kierowcom będzie się jeździło szybciej i bezpieczniej, ale na razie czeka ich stanie w długich korkach. Ponieważ ulice Jana Pawła II i 26 Marca to główne drogi w centrum (jedna prowadzi do Rynku, przy drugiej stoją szpital miejski, sąd okręgowy, supermarket, targowisko i kilka innych sklepów), urzędnicy postanowili, że nie zamkną ich całkowicie. Przy Jana Pawła II pojawiły się tymczasowe sygnalizatory świetlne, ruch odbywa się wahadłowo.

Rondo ma być gotowe najpóźniej do 12 października. Inwestycja będzie w sumie kosztować 1,5 miliona złotych.

Dziennik Zachodni 8.7.2007
 

·
Registered
Joined
·
12 Posts
Czas na Galerię


Jeszcze w tym roku ruszy budowa galerii handlowej w Wodzisławiu. Potężny budynek stanie na terenie dworca PKS-u i będzie od niego kilkakrotnie większy. Powierzchnie sprzedażowe mają wynieść około 11 000 m2. Dla porównania wodzisławska BILLA ma 690 m2.


Zdjęcie: http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=25689&PHPSESSID=30ea8cd721115129dce5c5b150e2b24eBudowa potężnego budynku na terenie dworca PKS-u może ruszyć już w październiku. Będzie on kilkakrotnie większy od poczekalni stojącej tutaj obecnie. Zajmie nie tylko parking za dworcem, ale także cały plac przed nim, aż do ulicy Witosa z jednej strony i parku miejskiego z drugiej. Powierzchnia sprzedażowa udostępnionych pomieszczeń ma wynieść ok. 11 000 m2.

Obiekt będzie dwukondygnacyjny. Przewidziany jest także dwupoziomowy podziemny parking na 300 samochodów.

– Nie będzie to sklep wielkopowierzchniowy – mówi właściciel terenu Krzysztof Zając, reprezentujący inwestora – poznańską firmę AMJ Inwestment. – Największe pomieszczenie ma mieć około 900 m2, pozostałe będą znacznie mniejsze. Nawet takie po 20 m2. Myślę, że swoje punkty będą miały tu nie tylko sklepy, ale także m.in. banki, poczta i operatorzy telefonii komórkowej. Integralną częścią budynku będzie dworzec PKS-u. Pasażerowie nie wychodząc na zewnątrz będą mogli przejść do sklepów – dodaje Zieliński.

Radni mówią TAK

Zielone światło na rozpoczęcie inwestycji dali inwestorowi wodzisławscy radni. Na ostatniej sesji przyjęli uchwałę zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie ul. Witosa i Targowej.

O budowie obiektu handlowego na terenie dworca PKS-u mówi się od dawna. Właściciel terenu już kilka miesięcy temu przedstawił dwie koncepcje zagospodarowania tego miejsca. Mówiło się o wybudowaniu niewielkiego marketu i stacji benzynowej. Żadna z propozycji nie spodobała się poprzedniemu prezydentowi. Adam Krzyżak domagał się, by inwestor na skrzyżowaniu ul. Targowej z Witosa wybudował rondo. Druga strona takiego rozwiązania nie zaakceptowała.

Dogadali się z prezydentem

Po zmianie władzy w Wodzisławiu wypracowano porozumienie. Nie będzie ani ronda, ani stacji benzynowej.

– Obecny budynek dworca wygląda koszmarnie. W rozmowie z inwestorem powiedziałem, że nie chcemy mieć w mieście kolejnego blaszaka. To jest centrum, dlatego powinien tutaj powstać budynek, który będzie wizytówką. Nie byliśmy także zainteresowani wybudowaniem tutaj stacji benzynowej. Mimo iż właściciel terenu będzie musiał wyłożyć dużo więcej pieniędzy, doszliśmy do porozumienia. Powstanie obiekt z prawdziwego zdarzenia – mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Obie strony zapewniają, że z dojazdem do „galerii” nie będzie problemu. Mieczysław Kieca przy rondzie się nie upiera. Kierowcy jadący od strony ronda przy Mc Donaldzie będą mogli skręcać w prawo na ul. Targową, natomiast ci jadący od strony Chałupek i Turzy Śl. w lewo w tę samą ulicę. Obecnie oba manewry są niemożliwe. Czy rzeczywiście problemów z poruszaniem się w centrum nie będzie, czas pokaże.

Zdaniem mieszkańców:

Ilona Bazgier
Skoro ten budynek będzie naprawdę ładny, to nie mam nic przeciwko. Dobrze by było, gdyby inwestor pomyślał o dzieciach i młodzieży. Uważam, że w nowym obiekcie powinno być miejsce właśnie na rozrywkę.

Eugeniusz Tkocz
Jeśli budowla nie obciąży budżetu miasta to jest w porządku. Dodatkowo z tego będą wpływy do kasy miejskiej. Popieram ten pomysł i czekam na rozpoczęcie budowy.

Czesław Koszela
Jeśli może u nas powstać coś nowego i nowoczesnego to dobrze się dzieje. Cieszę się, że nie będzie to kolejny budynek na wzór takich „pudełek” jak Kaufland czy Billa.

Rafał Jabłoński

Nowiny Wodzisławskie 6.3.2007
 

·
Registered
Joined
·
2,977 Posts
Zakładanie osobnego wątku dla każdego miasteczka jest bez sensu. W Wodzisławiu z tego co wiem ma powstać tylko jedna galeria i koniec. A o tym przecież możnaby pisać w wątku Województwo Śląskie - Inwestycje...
 

·
Registered
Joined
·
82 Posts
Podoba mi sie ten park wodny. Do tego kregle, lodowisko, hotel i sale konferencyjne... Naprawde super. Powinno byc wiecej takich ciekawych pomyslow.
 

·
Registered
Joined
·
1,327 Posts
Zakładanie osobnego wątku dla każdego miasteczka jest bez sensu. W Wodzisławiu z tego co wiem ma powstać tylko jedna galeria i koniec. A o tym przecież możnaby pisać w wątku Województwo Śląskie - Inwestycje...
Dlaczego bez sensu? Może się kiedyś te inwestycje rozkręcą?
 

·
Registered
Joined
·
43 Posts
Discussion Starter #13
Focus Park Wodzisław

Focus Park w Wodzisławiu

Nowoczesne kino, 85 sklepów i 340 miejsc parkingowych. Wszystko na 38 000 m2. Brytyjczycy zburzą „Koncentraty” i wybudują w tym miejscu Focus Park. Dodatkowo wyremontują jedną z miejscowych szkół.

Pierwsze rozmowy na temat budowy galerii prowadzono już w marcu pomiędzy firmą Lima z Poznania i przedsiębiorstwem Agro Wodzisław (byłe Koncentraty), które zdecydowało się sprzedać budynek i wybudować w mieście nową, mniejszą siedzibę. Konieczna była również zgoda radnych. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu nie przewiduje powstania tutaj galerii handlowej. Dlatego też w ubiegły czwartek Rada Miejska zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia nowego planu. – Mamy zielone światło, więc lada dzień rozpoczniemy procedurę projektowania obiektu. Mam nadzieję, że z budową ruszymy w przyszłym roku, a otwarcie nastąpi w 2009 r. – mówi Witold Kluck, członek zarządu firmy Lima.

Sąsiad nie przeszkadza

Budowa ruszy mimo iż Focus Park funkcjonuje już w sąsiednim Rybniku. – Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że mieszkańcy powiatu wodzisławskiego wśród klientów rybnickiej galerii stanowią znikomy odsetek – wyjaśnia Marek Drozdowski, koordynator ds. inwestycji firmy Lima. – Chcemy wybudować obiekt dla mieszkańców Wodzisławia i gmin ościennych. Wybraliśmy to miasto, ponieważ prezydent stworzył nam do tego dogodne warunki. Poza tym miejsce lokalizacji nam odpowiada. Nie bez znaczenia jest perspektywa wybudowania w niedalekiej przyszłości obwodnic miasta, do którego będzie można łatwiej dotrzeć – dodaje Drozdowski.

Wyremontują szkołę

Na inwestycji skorzystają nie tylko klienci sklepów, ale także uczniowie Zespołu Szkół nr 3 (SP 28 i Gimnazjum nr 3). Główny inwestor przedsięwzięcia, firma Parkridge Retail nie wyklucza „wzięcia pod opiekę” wodzisławskiej szkoły. Wiele wskazuje na to, że Brytyjczycy wyremontują budynek – zdemontują azbest i wymienią elewację zewnętrzną. – To była nasza propozycja. Na tym etapie jest pełna akceptacja drugiej strony – mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Będą miejsca pracy

Focus Park to druga galeria handlowa, która ma powstać w Wodzisławiu. Pracę znajdzie tutaj 500 osób. W przyszłym roku na terenie dworca PKS ma ruszyć budowa Galerii Wodzisław (ok. 100 miejsc pracy). Powstanie także mniejszy obiekt przy ul. Witosa. W miejscu byłej rozdzielni prądu (obok marketu Kaufland) wybudowany zostanie supermarket „Jysk” (od 20 do 30 miejsc pracy).

Focus Park
Wartość inwestycji wyniesie 100 mln zł. Na trzech kondygnacjach ma się pojawić ok. 85 sklepów, w tym market spożywczy i nowoczesne kino. Do dyspozycji klientów będzie 340 parkingów usytuowanych na pięciu poziomach. Powierzchnia całkowita galerii wyniesie 38 000 m2 (Focus Park w Rybniku 42 000 m2), powierzchnia handlowa to 18 300 m2.

Rafał Jabłoński

http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=31780
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,502 Posts
Za GW

24-letni student z Wodzisławia Krzysztof Swoboda wpadł na pomysł, by na terenie, na którym znajduje się m.in. stadion Odry, powstał kompleks sportowo-komercyjny z prawdziwego zdarzenia.

- Na forum Odry kibice prowadzili żywą dyskusję na ten temat. Wspólnie ze znajomym architektem Sebastianem Boreckim podjęliśmy się pracy nad projektem licząc, że jakaś firma zainteresuje się nim - mówi Swoboda, student V roku politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Udało mu się zainteresować pomysłem firmę budowlaną P.A. Nova z Gliwic, która opracowała wstępną wizualizację obiektu.

- Miasto Wodzisław jest otwarte na wszelkie pomysły. Tworzy się realna szansa na powstanie czegoś ciekawego - chwali prezes gliwickiej firmy Stanisław Lessaer.

Radni Wodzisławia zaaprobowali pomysł. W ekspresowym tempie podjęta została uchwała zmieniająca zagospodarowanie przestrzenne terenów wokół stadionu z jego funkcji sportowych na sportowo-komercyjne. Stadion Odry stanowi własność miasta, które jednak nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić jego gruntownej modernizacji.

- To bardzo śmiała wizja. Byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Jako że nie stać nas na przeprowadzenie całości modernizacji stadionu, gdyż jest to koszt rzędu 6-7 mln złotych, doszliśmy do wniosku, że lepiej poszukać innego rozwiązania w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Prowadzimy wstępne rozmowy z inwestorem, ale trudno powiedzieć, jakie będą ich ostateczne efekty - mówi wiceprezydent Wodzisławia Dariusz Szymczak.

W ramach inwestycji, oprócz modernizacji stadionu obejmującej budowę trzech trybun krytych oraz tzw. trybuny VIP-owskiej, przeznaczono prawie 54 tys. m kw. na powierzchnie usługowe, a około 2700 m kw. na pomieszczenia pomocnicze (m.in. budynek klubowy). W projekcie przewidziano również kino i hotel oraz podziemny parking na ponad 600 miejsc.

- Miasto musi rozpocząć promocję tej idei. Łatwo coś wybudować, ale pod warunkiem, że będą użytkownicy tych obiektów - podkreśla prezes Lessaer.


jak rozumiem droga prowadząca koło hotelu do góry na tym planie to w rzeczywistości droga prowadząca na południe w okolice np. Turzy Śl.??

Choć to tylko rozważania i wstępne przymiarki (tak wynika IMO z tekstu), należy zwrócić uwagę na fakt, iż w W.Śl. próbują do tematyki sklepów wielkopowierzchniowych podejść twórczo!! Niestety w moim rodzinnym Jastrzębiu z pocałowaniem ręki damy sobie gniota wybudować na najlepszej działce w mieście. :bash:
 

·
Registered
Joined
·
721 Posts
Nie jest to zbyt dobra koncepcja. W mieście jest niska zabudowa. Ten obiekt będzie swoim ogromem przytłaczał całą okolicę. Niezbyt mi się to widzi...
Jestem tego samego zdania. Ale tak poza tym, projekt ma wszystko na swoim miejscu. Nie licząc może tego, że jest trochę zbyt duży, jak na rozmiary samego miasta. Nie wiem, na przykład, kto by miał zapełnić te wszystkie miejsca na stadionie.
 
1 - 20 of 440 Posts
Top