SkyscraperCity Forum banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W końcu zabrałem się, aby otworzyć wątek poświęcony mojemu ulubionemu regionowi. Będę prezentował tutaj zdjęcia wartych odwiedzenia miejsc, może komuś się spodoba i zawita do nas osobiście ;) Część fotografii i informacji będzie pochodziła z mojej strony, ale można spodziewać się także niepublikowanych dotąd prac.

Zacznę od prezentacji romańskich świątyń.

Kotłów

W Kotłowie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków regionu- romański kościół Narodzenia NMP. Pochodzi najprawdopodobniej z połowy XII wieku. Obiekt ten był wzmiankowany w kronice Jana Długosza i według niej ufundowany został przez Piotra Dunina Własta. Mury kościoła mają ok. 1,4 m grubości a wykonane są z ciosanego granitu. Pierwotnie budowla składała się z prostokątnej nawy i krótkiego prezbiterium, zamkniętego absydą. Zachowane ściany XII-wiecznej nawy, posiadają po trzy wąskie okna z każdej strony oraz dwa zamurowane portale- jeden z nich jest widoczny na zdjęciu po prawej stronie. Obiekt był kilkakrotnie przebudowywany, w XVIII wieku dobudowano wieżę, a w początku XX wieku został znacznie rozbudowany, co spowodowało zatracenie jednolitego stylu. Rokokowy ołtarz główny pochodzi z połowy XVIII wieku, znajdują się na nim rzeźby oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1605 roku. Ołtarze boczne, ambona późnobarokowa i chrzcielnica również pochodzą z tego okresu.

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Dzierzbin

Kościół p.w. Wszystkich Świętych pochodzący najprawdopodobniej z XII wieku . Był przebudowywany w XIV, XV i XVIII wieku co znacznie zatarło pierwotny styl architektoniczny świątyni. Z pierwotnego kościoła pozostał tylko korpus, do którego dobudowano prezbiterium gotyckie, dlatego trudno bezspornie określić schemat założenia. Posiada wyodrębniony chór, zamknięty ścianą prostą, w którym zrezygnowano z apsydy, nie różnicując partii chóru. Wewnątrz znajduje się wyposażenie z XVII-XVIII wieku. Przy kościele brama z 1919 roku.

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Kościelec Kaliski

Kościół p.w. św. Wojciecha pochodzi najprawdopodobniej z połowy XII wieku. Jego najstarsza zachowana cześć to romańskie, granitowe prezbiterium. Wnętrze apsydy oświetlało prawdopodobnie tylko jedno okno, umieszczone na osi budowli. Drewniana nawa świątyni zbudowana w stylu góralskim pochodzi z XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza stanowią cztery rokokowe ołtarze z połowy XVIII wieku oraz XVII wieczny obraz św. Józefa w ołtarzu głównym.

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #5 ·
^^ Spokojnie, więcej zdjęć pojawi się pod wieczór :)
Ostatni kościół o zrębach romańskich jaki zaprezentuje:

Kościelna Wieś

Kościół parafialny pw. świętego Wawrzyńca pochodzi prawdopodobnie z początku XIII wieku. Wzniesiony jako jednonawowy z kwadratowym prezbiterium zamkniętym absydą. Z założenia XII-wiecznego zachowały się mury północne i południowe, fragmentarycznie zachodnie oraz relikty absydy. Relikty rzeźbiarskie z tej budowli to: widoczne w murze zachodnim granitowe wsporniki, luźna baza kolumienki z fragmentem trzony (przerobiona na chrzcielnicę). Również w XIII wieku wzniesiono tworzący czworobok klasztor przylegający do kościoła od południa. Zapewne wzniesiono go na fundamentach założenia wcześniejszego.
Kościół gruntownie przekształcony w XVIII wieku. W 1760 roku do nawy dobudowano dwie późnobarokowe symetryczne kaplice.

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Russów

Niewielki skansen z muzeum Dąbrowskiej. Będąc w okolicach Kalisza warto jest się tutaj wybrać, tym bardziej, że to już rzut beretem od np. Gołuchowa.Wspomniane wcześniej muzeum, powstałe na miejscu dworku

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #8 ·
^^ zapraszam serdecznie :) Jest tu dużo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Jeśli kogoś interesuje nocleg w pałacu to polecam:

Bagatela

Zespół rezydencjonalny powstał w drugiej połowie XVIII wieku jako stała siedziba właścicieli majątku Czekanów. Założycielem zespołu był Michał Biernacki herbu Poraj, który odziedziczył majątek w 1768 roku. Pierwotna rezydencja była dworem parterowym, ze środkową częścią dwukondygnacyjną. Budynek usytuowano wykorzystując naturalne warunki leśnej polany, a park sukcesywnie komponowano poprzez nowe nasadzenia.
Majątek w rękach rodziny Biernackich był do 1877 roku, przejmowany przez kolejne pokolenia. W 1877 roku majątek nabył Ferdynand książę Radziwiłł herbu Trąby. Zamierzał przebudować dwór na pałac myśliwski, jednak tylko zgromadził materiały, a w roku 1882 odstąpił go bratu, Karolowi. W lipcu 1884 roku do Bagateli, po zakończeniu prac wprowadził się Karol Radziwiłł z synem Władysławem, a później siostra Karola, Elżbieta. Wyposażenie pałacu sprowadzone zostały z Berlina. Część z nich, meble ze złoceniami, z blatami z marmuru Carrara wykonali rzeźbiarze i stolarze włoskiego pochodzenia Ferrari i Montagner. Dodatkowo w 1909 roku wnętrza pałacowe wzbogaciły się o trofea myśliwskie przywiezione przez Władysława Radziwiłła z jego afrykańskiej wyprawy. Reprezentacyjne schody wewnętrzne, które można podziwiać do dzisiaj, wykonał Bissink z Wrocławia. Oprócz schodów zachowa została również stolarka drzwiowa i okienna oraz sufit kasetonowy w danej jadalni (obecnie sala konferencyjna) Autorem projektu przebudowy był znany architekt Zygmunt Gorgolewski. Jest to obiekt murowany, podpiwniczony, z drewnianymi stropami parteru i piętra, nakryty dachem naczółkowym. Wzniesiony jest na rzucie prostokąta o symetrycznym układzie pomieszczeń.
Po zakończeniu II wojny światowej urządzono w pałacu mieszkania lokatorskie, a następnie został przejęły przez Lasy Państwowe. W latach 1960-70 pałac został przebudowany, wprowadzono liczne zmiany wewnątrz oraz w zewnętrznej bryle budynku- zniekształciło to wygląd obiektu. W następnych latach stan techniczny pałacu zaczął się pogarszać. Na wiosnę 2000 roku nowy właściciel przystąpił do remontu kapitalnego pałacu, przywracając mu pierwotną urodę. Obecnie znajduje się tutaj Centrum Szkoleniowe wraz z hotelem.Detal schodówStolarka drzwiowaRzeźba ;)Nocleg w tym łożu kosztuje, bagatela :) , 500 zł.Sala konferencyjna

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Ostrzeszów

Miasto leżące w województwie wielkopolskim, ok. 25 km. na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Ostrzeszów został założony jako gród o charakterze obronnym na granicy ze Śląskiem, zlokalizowany na ważnym szlaku handlowym. W XIII wieku był osadą na szlaku prowadzącym z Wielkopolski do Śląska. Wzmiankowany w 1283 roku jako miasto królewskie. Od XV wieku był stolicą powiatu w województwie sieradzkim, a także ośrodkiem królewszczyzn. Dynamiczny rozwój Ostrzeszowa nastąpił w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. W tym okresie wzniesiono mury i zamek obronny. Po najeździe szwedzkim miasto podupadło, jednak dzięki rozwojowi przemysłu w XIX wieku zyskało na znaczeniu. W czasie II wojny światowej utworzono obóz, w którym przebywało ponad 125 tysięcy. więźniów polskich i alianckich.

Rynek z ratuszem:

Kościół farny:

Klasztor:

Baszta, pozostałość po zamku Kazimierza Wielkiego 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Antonin

Wieś w gminie Przygodzice. Antonin jest znanym w regionie ośrodkiem wypoczynkowym z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Pałac został zbudowany w latach 1822 - 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, zbudowany na planie krzyża greckiego- korpus główny o kształcie oktagonalnym, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe z kominków, przyozdobiona trofeami myśliwskimi (widoczne na zamieszczonych zdjęciach). Jest to doskonałe miejsce na koncerty muzyki poważnej, które odbywają się tutaj od czasu do czasu. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,614 Posts
^^ Spokojnie, więcej zdjęć pojawi się pod wieczór :)
Ostatni kościół o zrębach romańskich jaki zaprezentuje:
A Krobia? Stary Gostyń? Strońsko?

Lubię Twoje zdjęcia - są takie "czyste", pocztówkowe (tzn. mam na mysli, ze są dokładne, bez zniekształceń proporcji - bardzo dobre dokumentacyjnie, a na dodatek - po prostu ładne.
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,614 Posts
Russów

Wspomniane wcześniej muzeum, powstałe na miejscu dworku

"W miejscu dworku", czyli, że co? Że dwór rozebranmy (zniszczony itd.)? a muzeum to nowy budynek?

I jeszcze jedno - czy do tych wnetrz, które pokazałeś siewchodzi, czy są tylko do obejrzenia "przez drzwi"? To takie techniczne pytanie, ale ciekawi mnie, jako muzealnika :D
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #13 ·
W okresie PRLu najpierw rozebrano niższą część dworu (przed 1958), a później także korpus główny. W 1971 wzniesiono obecny budynek, który nie ma dużo wspólnego z poprzednim. Nie wiem jak z wyposażeniem, być może część pamięta Marie Dąbrowską. Do wszystkich wnętrz można wejść razem z przewodnikiem, jest tam się naprawdę blisko eksponatów.
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Gołuchów

Jeszcze ciepłe zdjęcia z niedzieli, tym razem wybrałem się do Gołuchowa, aby zwiedzić "drugim dom" Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej czyli pałac powstały w dawnej gorzelni. Przy okazji sfotograwałem także największą atrakcję czyli zamek oraz... żubry :)

Zamek

Wzniesiony na miejscu dawnego dworu obronnego ok. 1560 r. Jego zewnętrzna forma nawiązuje do architektury zamków znad Loary. Przebudowę wykonano w latach 1872-1875 wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego i Maurycego Ouradou. W dekorację zamku wtopiono oryginalne, zabytkowe elementy architektury, kupowane przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy: późnogotyckie i renesansowe kominki, portale, okiennice itp. We wnętrzach można zobaczyć m. in. : kolekcje waz greckich, wyroby rzemiosła, malarstwo, tkaniny.

Pałac

Pierwotnie budynek dawnej gorzelni. W drugiej połowie XIX wieku rozbudowany na cele mieszkalne stał się "drugim domem" Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Dziś w "Oficynie" mieści się Muzeum Leśnictwa, w którym znajduje się ekspozycja trofeów łowieckich; ukazana jest też kulturotwórcza rola lasu oraz wystawa przedstawiająca historię leśnictwa i współczesne jego problemy.MauzoleumŻubry

W drodze powrotnej uchwyciłem jeszcze taki oto widok :banana:

 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Ołobok

Wieś w gminie Sieroszowice licząca około 700 mieszkańców. Ołobok był wzmiankowany już w 1136 roku. W 1213 roku książę wielkopolski Władysław Odonic ufundował w miejscowości klasztor dla cystersek z Trzebnicy. Na rozwój wsi duży wpływ miała jej przynależność do klasztoru cysterek. Pochodzące z Niemiec zakonnice sprowadziły w połowie XIV wieku niemieckich osadników. Prawdopodobnie część z nich pochodziła ze słowiańskich terenów wschodniej części Rzeszy. Wieś zachowała pochodzący z tamtego okresu układ przestrzenny.

Drewniany kościół parafialny, pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, z późnorenesansowym ołtarzem głównym z około 1600 roku, oraz bocznymi ołtarzami: późnorenesansowym z pierwszej połowy XVII wieku i barokowym z wieku XVIII.

Na przełomie XV i XVI wieku wybudowany został obecny, orientowany kościół w stylu późnogotyckim pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty oraz murowany klasztor. Budynki zniszczył w pierwszej połowie XVII wieku pożar. Odbudowa nastąpiła w latach 1695-1696. W latach 1780-1788 przebudowano fasadę zachodnią kościoła i dobudowano wieżę dzwonniczą. Większość zabudowań klasztornych została rozebrana w 1882 roku. Kościół był restaurowany w latach 1922-1924. Obecnie kościół w głównym zrębie zachował charakter późnogotycki, zbarokizowany podczas odbudowy pod koniec XVII wieku i podczas przebudowy w XVIII wieku. Opinają go na zewnątrz, częściowo gotyckie, szkarpy. Wewnętrzny wystrój kościoła z bogatą dekoracją snycerską pochodzi z lat 1779-1795 i ma charakter jednolicie rokokowy. Z zabudowań klasztornych zachowało się tylko piętrowe skrzydło przylegające od północy do kościoła oraz skarbczyk i kapitularz. Przed kościołem znajduje się barokowa, kamienna figura świętego Wawrzyńca oraz nowsza kamienna figura świętego Jana Nepomucena.

Olejarnia- młyn wodny 

·
Registered
Joined
·
1,536 Posts
A Krobia? Stary Gostyń? Strońsko?
nie wiem, czy Krobia, Stary Gostyń... ale duzo ciekawych fot z ziemi gostynskiej jest na stronie http://www.skorupski.net
przyznam, ze mimo, ze mieszkalem w Gostyniu przez dlugie lata, to niektore z tych cudow pierwszy raz na oczy widze. Np ten na granicy powiatow gostynskiego i rawickiego:

zdjecie nie jest moja wlasnoscia, pochodzi ze stronki.
 

·
Registered
Joined
·
1,536 Posts
kilka fot z Gostynia i okolic:
mozna tu dojechac np szynobusem

***********
Ratusz w Gostyniu

***********
kilka zdjec klasztoru:

***********
gostynska FARA

***********
Kosciolek w Starym Gostyniu (jak sie wybiore do Gostynia, to zrobie zdjecie calosci)

***********
stare zdjecie kuzni na Powstańców Wielkopolskich - kuznia stoi do dzis i chyba spelnia te funkcje dalej - choc koni juz chyba nie podkuwaja, jak w mojej mlodosci :)

***********
Palac w Kosowie - obecnie jest tam tzw. "szkoła żon" - szkola rolnicza - Palac, wraz z parkiem ma byc sprzedany, a ze w poblizy pojdzie obwodnica na DK12, to moze tu powstac jakis hotel. mam nadzieje, ze bedzie dobrze :)

Zdjecia nie sa moja wlasnoscia - sa pobrane od uzytkownika gostyń-moje miasto na naszej klasie i sa wlasnoscia kilku innych osob
 
1 - 18 of 18 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top