SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 889 Posts

·
Registered
Joined
·
50 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Od wczoraj można chyba już myśleć o inwestycji na poważnie.

2011 powołanie rady programowej
2012 rozstrzygnięcie konkursu na projekt
2016 otwarcie centrum nauki Skłodowska-Curie

Jak nic po drodze nie zepsują to na ESK Katowice mogą mieć swojego Kopernika :)

Katowice chcą być jak Warszawa. Powstanie Centrum Nauki Skłodowska-Curie


mark40 said:
22.06.2009.

Uniwersytet chce tchnąć nowe życie w WPKiW

Kilka tysięcy metrów kwadratowych interaktywnych wystaw i laboratoriów, dzięki którym młodzi i starsi przekonają się, że nauka może być świetną zabawą - oto pomysł naukowców z UŚ, który może dać nowe życie chorzowskiemu parkowi
Śląski Park Nauki, którego projekt właśnie powstaje na UŚ, na blisko czterech tysiącach metrów kwadratowych pomieściłby interaktywne wystawy i dostępne dla wszystkich laboratoria. Reprezentowane byłyby przede wszystkim nauki ścisłe. Ekspozycja ma być zaprojektowana tak, żeby wszyscy zwiedzający, niezależnie od wieku i wykształcenia, dobrze się bawili i przy okazji czegoś nauczyli. Podobne instytucje funkcjonują w większości dużych miast na zachodzie Europy.

- Śląski Park Nauki mógłby być unikatowy! Odróżniałby się od innych poprzez nawiązania do śląskiej specyfiki, przemysłowego dziedzictwa i oryginalnej kultury - mówi fizyk dr Jerzy Jarosz, od początku zaangażowany w projekt utworzenia parku.

Sam pomysł nie jest nowy, funkcjonuje na UŚ już od paru dobrych lat. Naukowcy są przekonani, że teraz w końcu ma szansę nabrać realnych kształtów. Do tej pory przeszkodą był brak pomysłu na lokalizację obiektu. Kiedy już było wiadomo, że ze względu na problemy lokalowe nie uda się idei zaszczepić w Katowicach, właśnie zaczynała się dyskusja o przyszłości WPKiW. - To idealne miejsce! Nikt nie ma dobrego pomysłu na WPKiW, a Śląski Park Nauki mógłby mu dać drugi oddech - mówi prof. Janeczek. Żeby pomieścić interaktywne wystawy, w WPKiW trzeba by zbudować całkiem nowy budynek. Naukowcy chcieliby też poprowadzić ścieżkę dydaktyczną przez park i tchnąć nowe życie w od lat niemodernizowane Planetarium Śląskie.

Inicjatorzy pomysłu są już po wstępnych rozmowach z marszałkiem Bogusławem Śmigielskim. - Pan marszałek wyraził zainteresowanie pomysłem - zdradza prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ. Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka marszałka, zapewnia, że Śmigielski będzie pomysł wspierał. Sam od początku kadencji proponuje powstanie podobnej instytucji.27.07.2011.

Centrum Nauki powstanie w WPKiW

W środę marszałek województwa razem z rektorem Uniwersytetu Śląskiego ustalił, że powstanie na terenie WPKiW w Chorzowie i obiecał dać potrzebne pieniądze


Dyskusja, gdzie ma stanąć śląski odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, trwa od wielu miesięcy. Zaczęła się, gdy Michał Luty, wiceprezydent Katowic, wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni powołali stowarzyszenie na rzecz budowy Centrum Nauki. Przekonywali, że nasz region zasługuje na taki obiekt, a najlepszym miejscem na jego postawienie będzie teren po kopalni Katowice.

- To najlepsze miejsce. Takie obiekty powinny powstawać na terenach poprzemysłowych - argumentował Luty.

Od razu jednak padły kontrpropozycje. Arkadiusz Godlewski, prezes WPKiW i szef katowickiej rady miejskiej, ogłosił, że park to znacznie lepsze miejsce na tę inwestycję.

Wszystkie wątpliwości rozwiali w środę: prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Adam Matusiewicz, marszałek województwa, Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, oraz Godlewski, którzy podpisali list intencyjny w sprawie budowy centrum w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.

Marszałek obiecał, że zadba o potrzebne pieniądze na budowę (potrzeba ok. 400 mln zł, większość tej kwoty ma pochodzić z unijnej dotacji), Chorzów zatroszczy się m.in. o infrastrukturę, WPKiW przygotuje zaś tzw. studium wykonalności. Uniwersytet z kolei ma stworzyć program funkcjonalny centrum. Do końca grudnia 2012 r. ma być rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs na projekt gmachu.

- Poprzednie władze regionu już dawno deklarowały taką inwestycję na terenie WPKiW. Zresztą poszczególne miasta nie powinny się o to ze sobą kłócić. To regionalna inwestycja. Uważam też, że WPKiW to najlepsze dla niej miejsce - mówił marszałek. Centrum na stanąć w okolicy katowickiej ulicy Agnieszki, na kilkunastohektarowym terenie po ogródkach działkowych.

Prof. Banyś pytany o to, jak sobie wyobraża teraz współpracę ze stowarzyszeniem na rzecz budowy centrum, unikał jednoznacznej odpowiedzi. - Ono żyje swoim życiem. Dla mnie najważniejsze jest, żeby centrum powstało. To do samorządowców należy decyzja. Jesienią planuję zwołanie konferencji rektorów śląskich uczelni, by porozmawiać o lokalizacji i zacząć pracę nad programem centrum. Wszyscy będą zaproszeni do współpracy - mówił.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,114294,10019159,Centrum_Nauki_powstanie_w_WPKiW.html
 

·
The Catalyst
Joined
·
1,588 Posts
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Zwłaszcza tym, że to inicjatywa środowisk akademickich poparta przez miasto, a nie odwrotnie. Gdyby tylko znaleźć jeszcze odpowiednią działkę, powiedzmy przy samym torowisku w Załężu albo na Zawodziu, ostatecznie na nieużytkach obok Słonecznej Pętli, można mowić o faktycznym rozpoczęciu programu rewitalizacyjnego dla wybranej dzielnicy.
 

·
Registered
Joined
·
4,338 Posts
tak, priorytetem powinno byc to by centrum nie powstało na terenie po Kopalni Katowice. W tym miejscu bedzie nagromadzonych zbyt duzo gmachów uzyteczności publicznej i budowanie kolejnych to zwykłe marnotrawienie potencjału rewitalizacyjnego tych inwestycji. Monofunkcja w nowej dzielnicy to idiotyzm, bo ruchu to nie napędzi. Miasto powinno postawić w tym momencie w tamtym rejonie na budynki mieszkalne z usługami. W Katowicach jest sporo developerów, ktorzy z checią kupiliby dzialki w tamtym rejonie. Natomiast budynek mogłby powstać blizej kwartału Górnicza-Wodna, na terenie kampusu akademickiego.

Druga mniej ważna kwestia to nazwa centrum... Optowałbym za nazwą Śląskie Centrum Nauki im. Marii Göppert-Mayer
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Druga mniej ważna kwestia to nazwa centrum... Optowałbym za nazwą Śląskie Centrum Nauki im. Marii Göppert-Mayer
Dobry pomysł. Warto promować śląskich noblistów :)
 

·
Registered
Black cats matter
Joined
·
4,667 Posts
Optowałbym za nazwą Śląskie Centrum Nauki im. Marii Göppert-Mayer
Jestem bardzo ZA, szczególnie że o noblistach pochodzących ze śląska bardzo mało się mówi w Polszy.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
31,850 Posts
Ulyssaeir said:
Gdyby tylko znaleźć jeszcze odpowiednią działkę, powiedzmy przy samym torowisku w Załężu albo na Zawodziu, ostatecznie na nieużytkach obok Słonecznej Pętli,
Ja bym optował za Zawodziem. Jeśli ufać słowom prezydenta, w tym roku zacznie powstawać parking P&R na Zawodziu, jest tam dobra komunikacja zarówno samochodowa, jak i publiczna. Zaznaczam, że lepsza byłaby część na wschód od DK86. Na zachód w miejsce częściowo zlikwidowanych zakładów widziałbym mieszkaniówkę wraz z bulwarem z drugiej strony Rawy (kwestia lepszego połączenia pod względem urbanistycznym Zawodzia z centrum). A w kampusie widziałbym zamiast samochodogennej inwestycji (nie czarujmy się, że przyjeżdżający spoza Katowic gremialnie wybiorą coś innego, niż samochód/autokar) - najzwyczajniejszy w świecie kampus. :)
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
31,850 Posts
http://www.dziennikzachodni.pl/aktu...-nauki-to-plan-szalony-czy-genialny,id,t.html

Planujecie wypad do interaktywnego muzeum - Centrum Nauki Kopernik w Warszawie? Odpuśćcie. Zaoszczędzicie na benzynie, a podobne atrakcje zobaczycie w Katowicach. Trzeba jedynie cierpliwości, bo do katowickiego Centrum Nauki wejdziecie najwcześniej w 2016 r.

Stolica województwa też chce mieć nowoczesną świątynię nauki na terenie po kopalni Katowice. Wczoraj w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego ukonstytuowało się stowarzyszenie, które ów cel zamierza realizować. Katowickie Towarzystwo na Rzecz Budowy Centrum Nauki Skłodowska - Curie założyli przedstawiciele katowickich uczelni wyższych oraz dwaj wiceprezydenci Katowic - Michał Luty i Marcin Krupa.

- Mamy region nie mniejszy od Warszawy i okolic. Zasługujemy, aby mieć podobny obiekt - przekonywał Luty. - Celem stowarzyszenia będzie zintensyfikowanie działań, które toczą się od pewnego czasu - uzupełniał rektor UŚ Wiesław Banyś. Chodzi o koncepcję stworzenia w Katowicach parku nauki.

Intensyfikacja będzie wedle modelu warszawskiego. Radą ma służyć architekt i projektant "Kopernika" - Jan Kubec. W 2011 r. powstanie Rada Programowa, która zdecyduje, jakiego obiektu chcemy. W 2012 r. Katowice mają rozpisać konkurs na koncepcję architektoniczną. Dwa lata później z gotowym projektem można by ogłaszać przetarg na budowę. Taki jest plan.

Jeśli marzymy o obiekcie podobnym do tego w stolicy, to chcemy jednego z największych w Europie Środkowo-Wschodniej interaktywnego muzeum nauki z ponad 350 eksponatami, wystawami stałymi, planetarium, salami konferencyjnymi i parkiem wokół. Muzeum, w którym wszystkiego można dotknąć i przetestować. Miejsca, gdzie nauka jest zrozumiała już dla przedszkolaków.

Po drodze są jednak pieniądze. Budowa "Kopernika", kosztowała ok 420 mln zł (w tym 60 mln zł wyposażenie). Za co budować Centrum w Katowicach?

- Z gotowym projektem będziemy mogli szukać pieniędzy. Potrzeba działania miasta, województwa, liczymy też na pieniądze z Unii Europejskiej - zapowiada Luty.

Potrzeba wiary, przychylności miasta i mediów


Rozmowa z Janem Kubecem z biura RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej
Jaka jest pana rola w Stowarzyszeniu?
Chcę służyć doświadczeniem ostatnich sześciu lat, tyle czasu trwała współpraca pracowni z radą programową w Warszawie. Jesteśmy teraz w momencie, w którym stolica była w 2005 r. Powołana została rada, wskazano lokalizację "Kopernika" przy moście Świętokrzyskim nad Wisłą, rozpisano konkurs, który rozstrzygnięto w grudniu 2005. Przez rok udało nam się przygotować projekt wykonawczy i ogłoszono przetarg na budowę. Po pięciu latach w listopadzie ubiegłego roku Centrum Nauki otwarto. Codziennie odwiedza je 2 tys. osób, a bilety dla grup są wysprzedane do czerwca.

A jaka jest lokalizacja obiektu w Katowicach?
Zaproponowana przez wiceprezydentów, to teren po kopalni Katowice.

Czyli strefa kultury z NOSPR, Muzeum Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a miasto chce tam jeszcze teatru wielkiego opery i baletu. Nie za ciasno?
Sporo zależy od rady programowej, która określi jak centrum ma wyglądać, jaką ma mieć powierzchnię, kontekst z terenem zewnętrznym. Takie obiekty można budować i w dół i w górę. Moim zdaniem ta lokalizacja jest bardzo dobra, ożywi działające periodycznie NOSPR i MCK.

Kwestia zasadnicza to oczywiście pieniądze.
Gdy przystępowaliśmy do projektu "Kopernika", mieliśmy zaprojektować obiekt za 80 mln zł. Koszty wzrosły najpierw do 150 mln, potem jeszcze o 100. Stanęło na ok. 360 mln zł. Nie udałoby się bez wiary w projekt, poparcia miasta i dużej przychylności mediów. Tego potrzeba w Katowicach. Sporo też, bo ponad 200 mln zł, wyniosła dotacja unijna przekazana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
 

·
Registered
Joined
·
1,913 Posts
Jak czytam przekomarzania na temat patrona to myślę sobie, że w szczęśliwym regionie żyjemy skoro do poziomu absurdu można wnieść to kto ma być patronem inwestycji, na którą nie ma nawet złotówki...
 

·
just do it
Joined
·
1,115 Posts
Wg mnie zaproponowana nazwa jest bardzo trafna. W Warszawie - Kopernik, w Katowicach - Skłodowska-Curie :)
A kolejne niech będzie Centrum Nauki w Gdańsku im. kolejnego znanego Polaka :)
 

·
Registered
Joined
·
19,185 Posts
A Park Nauki w parku to odrębna inwestycja? Wyszła w ogóle ze sfery planowania do konkretów?
To odrębna inwestycja marszałka i UŚ.
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=38617066&postcount=382
Jeśli Śląski Park Nauki w Chorzowie jest nadal planowany (a sądzę, ze tak, pojawi się artykuł o nim wkrótce) to na pewno powstanie przed katowickim i to nawet szybciej bo o 2 lata.

W tej sytuacji katowicka inwestycja jest trochę bez sensu. Dwa parki nauki w odległości 3 km od siebie to gruba przesada.
 

·
Registered
Joined
·
18 Posts
Trochę to smutne, że planując Centrum Nauki w Katowicach pomija się pochodzącą z Katowic noblistkę :(
Należałoby o tym pomyśleć na samym początku aby nie przeobraziło się to w podobną batalie jak o krzesełka na SŚ
 

·
Oberschlesien
Joined
·
940 Posts
Smutne jest to że nikt nie mówi o śląskich noblistach, a było ich więcej niż w całej Polsce.
 

·
Przyjaciel KM - Gliwice
Joined
·
7,560 Posts
Smutne jest to że nikt nie mówi o śląskich noblistach, a było ich więcej niż w całej Polsce.
Nie jestem do końca pewien, czy "śląską noblistką" można nazwać osobę, która na Śląsku mieszkała tylko do 4. roku życia. To raczej "noblistka urodzona na Śląsku". A dużego rozgłosu nigdy nie uzyska z bardzo prozaicznego powodu: bo była Niemką.
 

·
Moderator
Joined
·
25,555 Posts
Nie jestem do końca pewien, czy "śląską noblistką" można nazwać osobę, która na Śląsku mieszkała tylko do 4. roku życia. To raczej "noblistka urodzona na Śląsku". A dużego rozgłosu nigdy nie uzyska z bardzo prozaicznego powodu: bo była Niemką.
Typowa biografia niemieckich i niemiecko-żydowskich noblistów ze Śląska. Najpierw migracja wewnętrzna, wgłąb Niemiec, a potem do Ameryki... ;)
 

·
prze_cinek
Joined
·
781 Posts
Sama nazwa nie jest taka ważna choć fajnie by było gdyby zaakcentowano też noblistów, którzy urodzili się w regionie, a było ich dość nieco czy to Żydów jak Otto Stern czy Niemców jak Kurt Alder. Pomimo tego, że ich narodowości są różne to przebywali wśród Polskich rówieśników, i pewnie to też wpłynęło w jakimś stopniu na ich charakter. Maria Mayer choć opuściła Katowice w wieku 4 lat aktywnie działała w związkach Górnoślązaków.

Dla mnie osobiście ważniejsze jest by takie centrum powstało, bo przecież nasz region dzięki nomen omen kopalniom i hutom, był i jest silnie rozwinięty technicznie i warto by nasze dzieci o tym wiedziały a przy okazji interesowały się tym. Obecnie na PolŚl można zauważyć na kilku kierunkach zapaść zainteresowania, a znacznie lepiej dla regionu jest posiadać wielu sprawnych inżynierów niż socjologów.
 

·
Moderator
Joined
·
25,555 Posts
Inna sprawa, że ja dużego związku Kopernika z Warszawą nie widzę, więc nie dbałbym aż tak bardzo o patrona.
 

·
Moderator
Joined
·
25,555 Posts
A dzisiaj czytałem w Echu Miasta (wydanie jutrzejsze, hehe :crazy2:), że to ta sama inwestycja ze zmienioną lokalizacją.
I jeszcze art z DZ: http://www.dziennikzachodni.pl/aktu...hce-miec-centrum-nauki-aktualizacja,id,t.html
Też tak sobie pomyślałem.

Wracając do tematu patrona, to należy zaakcentować, że takie centrum jest bardzo nastawione na komerchę i trzeba to sprzedać nośnym nazwiskiem. Maria Göppert-Mayer nikogo by nie zachęciła, a reakcja na nazwę centrum byłaby taka: WTF.
 
1 - 20 of 889 Posts
Status
Not open for further replies.
Top