SkyscraperCity banner

21 - 40 of 2166 Posts

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
Discussion Starter · #21 ·
Unia da miliony…

Wtorek, 26 lipca 2005r.

Tym razem nie było niespodzianek. Na drugą nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Bytomiu przyszło w piątek 15 radnych. Uchwała o przystąpieniu gminy do Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw przeszła 13 głosami. Dwóch radnych wstrzymało się od głosowania. To pierwszy krok do utworzenia w mieście Bytomskiego Parku Przemysłowego, gdzie na początku pracę znajdzie 60 osób.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego dawały gminie prawie 21 mln zł na realizację pierwszego etapu BPP. Warunkiem było przystąpienie Bytomia do spółki GAPP, która zarządza przedsięwzięciem. Decyzję o tym, oraz kupnie akcji GAPP, podjąć miała 15 lipca Rada Miejska. Ale na sesję przyszło tylko 12 radnych; nie było kworum. O torpedowanie ważnych dla miasta decyzji lewicowa koalicja oskarżyła opozycję. Ta z kolei mówiła o skandalicznej indolencji i niekompetencji władz, które sesję zwołały podczas wakacyjnej przerwy.

W zeszły piątek, tak jak tydzień wcześniej, na sesję przyszło 11 radnych SLD i Wspólnego Bytomia. Kworum zapewnili radni opozycji, Platformy Obywatelskiej i Porozumienia dla Bytomia. Za przyjęciem uchwały głosował Janusz Paczocha, lider bytomskiej opozycji. – Głosowałem za uchwałą dla sprawy, bo jest ważna dla bytomian. Przez prawie godzinę pytałem o szczegóły, zwłaszcza te finansowe. Prawie na żadne z pytań nie otrzymałem odpowiedzi. Wiceprezydent Zdzisław Marchwiński odsyłał mnie… do ministra i Unii. To kolejny skandal, złożyłem w tej sprawie oświadczenie – mówi Paczocha.

(mk) - Dziennik Zachodni
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Trochę wiecej informacji o inwestycji SEGU:


Realizacja nowego projektu firmy Segu Polska Sp. z o.o. pochłonie nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 16 mln zł. w ciągu 3 lat i pozwoli na utworzenie 31 nowych miejsc pracy. W wyniku realizacji przedsięwzięcia przez spółkę dzialajacą m.in. w sektorze motoryzacyjnym powstanie nowa hala produkcyjna wraz z magazynem o łącznej powierzchni 10 tys. m2.

Projekt inwestycyjny Segu Polska Sp. z o.o. dotyczy rozbudowy istniejącego przedsiębiorstwa poprzez budowę nowej hali produkcyjnej kabli elektrycznych ABS oraz wiązek elektrycznych wraz z nowoczesnym magazynem wysokiego składowania.W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie hala produkcyjna wraz z magazynem o łącznej powierzchni 10 tys. m2. Realizacja całego projektu pochłonie nakłady inwestycyjne w wysokości 16.341.375,00 zł w ciągu 3 lat i pozwoli na utworzenie 31 nowych miejsc pracy.

Realizacja projektu została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego działania zostanie zakupiony teren oraz zostanie wybudowana hala produkcyjna wraz z częścią magazynową. Wykonanie tego działania planowane jest do końca grudnia 2005 roku, a łączne nakłady inwestycyjne wyniosą 8.280.985,00 zł. W kolejnym etapie (termin do końca grudnia 2006 roku) przewidziane są prace wykończeniowe oraz wykonanie instalacji w budynku. Zgodnie z założeniami projektu powyższe działania wyniosą 3.995.000,00 zł. W ramach trzeciego etapu zostaną zakupione trzy linie do produkcji wiązek, wtryskarki oraz urządzenia. Realizację ostatniego etapu przewiduje się do marca 2007 roku. W sumie działania trzeciego etapu związane z wyposażeniem hali szacowane są na 4.065.390,00 zł.

Celem inwestycji jest zwiększenie produkcji i nie tylko utrzymanie zatrudnienia na obecnym poziomie ale jego sukcesywny wzrost. Ponadto wprowadzone zostaną innowacyjne technologie wytwarzania stosowane na rynkach światowych krócej niż rok. Dodajmy, że w wyniku inwestycji zostanie podjęta kooperacja z co najmniej trzema podmiotami polskimi.

Od ponad 10 lat grupa Segu specjalizuje się w produkcji kabli do systemów ABS, wiązek elektrycznych i podzespołów elektronicznych do samochodowych instalacji elektrycznych. Firma zatrudnia około 700 pracowników specjalizujących się w projektowaniu i produkcji wiązek elektrycznych. W portfolio firmy znajdują sie również kompletne systemy systemy elektryczne dla motoryzacji, maszyn budowlanych, rolniczych i przemysłu.

W roku 2000 spółka uzyskała certyfikat z zakresu jakości ISO 9002:1994. Rok później firma rozpoczęła prace dostosowawcze systemu jakości do wymagań branzy motoryzacyjnej, których uwieńczeniem było uzyskanie w 2003 roku certyfikatu ISO/TS 16949:2002.

Segu Polska zakłada dalszy rozwój potencjału produkcyjnego oraz uzyskanie stabilnej pozycji poddostawcy komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego na rynku polskim i zagranicznym. Firma dostarcza swoje produkty wielu renomowanym klientom w Europie takim jak: Bosch, Siemens, Deutz, Automotive Lighting, Kramer Allrad.

Info: Segu Polska
 

·
.........................
Joined
·
1,147 Posts
Aktualności
Hilton Foods inwestuje w Tychach

27.07.2005

Hilton Foods Ltd. Sp. z o.o. zainwestuje około 22 milionów Euro w tyskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Inwestor wybuduje i wyposaży nowoczesny zakład przetwórstwa i konfekcjonowania mięsa. Zatrudnienie znajdzie początkowo 180 pracowników.


Firma poinformowała niedawno o zakończeniu procedury przetargowej. 14 lipca 2005 roku w Tychach podpisano akt notarialny dotyczący inwestycji.

The Hilton Food Group, inwestor pochodzący z Irlandii Północnej, wybuduje centrum przetwórstwa i konfekcjonowania głównie świeżego mięsa. Rozpoczęcie działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej planowane jest na trzeci kwartał 2006 roku. Początkowo fabryka zatrudni 180 pracowników, natomiast docelowo liczba pracowników może wzrosnąć do 350 osób.

Przygotowanie inwestycji odbyło się przy wsparciu ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
 

·
Moderator
Joined
·
1,343 Posts
Masterlink tworzy korytarz przewozowy

(C) Puls Biznesu
Masterlink tworzy korytarz przewozowy
28 lipca 2005
Marcin Bołtryk

Masterlink Express otwiera nowy punkt konsolidacyjny dla przesyłek międzynarodowych. Tym razem w Katowicach.
Wejście firmy kurierskiej Masterlink Express do będącej własnością poczty francuskiej sieci DPD spowodowało na tyle duży wzrost przewozów, że podjęła ona decyzję o uruchomieniu kolejnego po Warszawie i Wrocławiu punktu konsolidacyjnego dla przesyłek międzynarodowych.

— Musimy zapewnić sprawną obsługę przesyłek do krajów położonych na południu Europy i nadchodzących z tego kierunku. Testowaliśmy różne warianty lokalizacji punktu konsolidacyjnego, biorąc pod uwagę zarówno efektywność i skuteczność procesów operacyjnych, jak i czas tranzytu. Ostateczny wybór padł na oddział w Katowicach, który znajduje się blisko dużego centrum przeładunkowego naszego czeskiego partnera — mówi Jacek Ochijewicz, kierownik operacyjny działu międzynarodowego i projektów Masterlink Express.

Przez oddział w Katowicach będą się teraz przewijały wszystkie przesyłki w kierunku Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Słowenii. Dalej trafią do Ostrawy, gdzie zależnie od miejsca przeznaczenia będą sortowane i kierowane do Pragi bądź Żyliny. Uruchomienie katowickiego centrum otwiera nowy korytarz połączeń między krajami bałtyckimi, Europą Środkową i państwami położonymi nad Adriatykiem. Ponadto w niektórych przypadkach skraca czas doręczenia paczki nawet o dwa dni.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1896 str. 18
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
za interia.pl

Włoska grupa Fiat ogłosiła w środę, że w Tychach w Polsce ma być produkowane nowe cinquecento, na którym oprze się "odrodzenie" samochodowej części koncernu. W cišgu najbliższych trzech lat Fiat Auto zamierza wypuścić 20 nowych modeli.

Dyrektor generalny Fiata, Sergio Marchione, zapowiedział po trójstronnym spotkaniu z przedstawicielami włoskiego rzadu i zwiazków zawodowych, że rozpoczęta dwa lata temu strategia odnowienia asortymentu będzie kontynuowana w latach 2005-2008.

Fiat abita z Polski?
Czy i kiedy Fiat zdecyduje się na podjęcie produkcji nowego małego samochodu, nawišzujšcego do legendarnej "pięćsetki" z lat 60-tych?

Plan na ten okres przewiduje łšczne inwestycje koncernu na sumę 18 mld euro, z czego 10 mld ma być przeznaczone na rozwój częsci samochodowej.

Fiat Auto, który wyda na rozwój 4 mld euro, wprowadzi na rynek 20 nowych modeli, a odnowi 23 modele.

Abita w Mirafiori czy Tychach?
Jakis czas temu na stronach naszego serwisu szef Fiata w Polsce Enrico Pavoni mówił, że w Tychach przez kilka najbliższych lat obok pandy będzie produkowane także seicento. Jednak - jak zapewniał - ten model będzie musiał prędzej czy pózniej zostać wycofany, a zakład w Tychach już powinien mysleć o nowym samochodzie.

Marchione obiecał, że nie zamknie ani jednego zakładu Fiata we Włoszech. Zapowiedział, że do 2008 roku zapewni pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, sięgajšce obecnie 70 proc.

Kilka tygodni wczesniej Marchione powiedział udziałowcom, że koncern jest na dobrej drodze, by do końca roku znów przynosić zyski, a jego częsć samochodowa ograniczy straty.

"Wszystkie cele finansowe zostały potwierdzone" - napisano w komunikacie ze œrodowego spotkania. Podkreslono, że wysiłki w celu odzyskania konkurencyjnosci będa wymagały wsparcia ze strony zwišzków zawodowych.

Micro fiat z Polski?
Choć Fiat oficjalnie tego nie ogłosił pokazany na salonie samochodowym w Genewie w 2004 roku prototyp o nazwie abita (jego pierwsza odmiana nazywała się trepiuno) zamiast do produkcji trafi do przyfabrycznego muzeum.

"Przełom w Fiat Auto pozostanie priorytetem zarzadu" - głosi komunikat.

Pojawiš się nowe modele samochodów osobowych i dostawczych, w tym fiatów, lancii i alfa romeo. Pięciu z nich nie zapowiedziano.

Trepiuno zamiast malucha?
Czy wiecie jak wyglšdał fiat 500, który w latach pięćdziesištych œwięcił triumfy na drogach całej Europy? Ten legendarny już samochód może trafić znowu do produkcji. Podczas salonu samochodowego w Genewie Fiat zaprezentuje concept-car o nazwie "Trepiuno", który prawdopodobnie zastšpi produkowane w Polsce seicento.

W ostatnich czterech latach Fiat z powodu najpoważniejszego w swej historii kryzysu zwolnił ponad 6 tys. robotników we Włoszech. Od tego czasu zdšżył znaczšco zmniejszyć straty. W drugim kwartale straty operacyjne wyniosły 80 mln euro wobec 238 mln euro w zeszłym roku.

Z uruchomienia produkcji nowego samochodu w Polsce bardzo zadowolony jest Fiat Auto Poland. - To już kolejna inwestycja po uruchomieniu produkcji pandy i silników 1.3 JTD - powiedział INTERIA.PL rzecznik FAP, Bogusław Cieslar.

Uruchomienie produkcji nowego małego fiata oznacza kres montażu seicento. Nowe cinquecento nie będzie natomiast miało wiele wspólnego z poprzednim modelem o tej nazwie. Będzie to samochód, którym Fiat chce nawišzać do 50-letniej tradycji Fiata 500.
 

·
Your brain controller
Joined
·
7,834 Posts
Gdyby Maluch wciąż żył cieszył by się ze swojego siostrzeńca :D
 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
Discussion Starter · #29 ·
Będzińskie Wzgórze Zamkowe stanie się perłą regionuTak według architektów ma wyglądać będzińskie Wzgórze Zamkowe i prowadząca do niego kładka

Marta Płoskońska 04-08-2005 , ostatnia aktualizacja 04-08-2005 20:17

Miasteczko rycerskie ze średniowiecznymi ogrodami ziołowymi, magiczne miejsca do zadumy albo na oświadczyny - gdy powstaną za kilka lat, Wzgórze Zamkowe w Będzinie będzie prawdziwą perłą regionu.

Będzińscy urzędnicy chcą zmienić Wzgórze Zamkowe. - Dawniej tętniło życiem, ale ruchliwa al. Kołłątaja odcięła je od śródmieścia. Chcemy z powrotem przywrócić wzgórzu dawny status - mówi Janusz Piątek, kierownik referatu ochrony środowiska. Aby tak się stało, nad główną aleją zostanie przerzucony podwieszany most. Będzie miał specjalną windę dla osób na wózkach i rowerzystów.

W miejscu obecnego parkingu przy ul. Świerczewskiego powstanie miasteczko rycerskie ze średniowiecznymi ogrodami ziołowymi oraz amfiteatr. Na samym wzgórzu zaplanowano m.in. rekonstrukcję części starego grodziska, dawnych murów obronnych, średniowiecznego wału. Z wapienia zostanie wybudowanych 15 urokliwych, magicznych miejsc o nazwach: Miłość, Oświadczyny, Zaduma, Portret, Tajemnica, Historia, Zwycięstwo, Widok, Spotkanie, Przyjaźń, Rodzina, Gra, Mówca, Wystawa, Pokolenia. W tych zacisznych miejscach można będzie usiąść i porozmawiać.

- Dziewczyny pewnie chętnie będą przychodzić na miejsce Oświadczyn. Przy Zwycięstwie ustawione będą dwa fotele: większy dla zwycięzcy i mniejszy dla pokonanego - opowiada Marzena Karolczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego.

Koncepcję rewaloryzacji parku na Wzgórzu Zamkowym przygotowali m.in. pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W przyszłym roku powstaną pierwsze projekty techniczne poszczególnych elementów. Prace powinny się zakończyć na przełomie 2013 i 2014 roku. Rewitalizacja wzgórza będzie kosztować ok. 8 mln zł. Będzin będzie się starać o pieniądze z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.


a tak ten obszar wygladal przed wojna
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,525 Posts
To ja dodam chętnie coś o swoim rodzinnym mieście - Jastrzębiu Zdroju

- jakiś czas temu otwarte zostało nowoczesne zadaszone lodowisko z trybunami chyba na ok 2000 widzów (modernizacja starego lodowiska bez zadaszenia)
- Pewnie zakończył się już remont Jastrzębskiego Ratusza (nadbudowa i mały face lifting)
- Obecnie remontowana jest generalnie główna Jastrzębska arteria miejska - Aleja Piłsudskiego
- Ponadto w okolicach UŚ w Jastrzębiu ZDROJU (Zdrój to na chwilę obecną dzielnica i to całkiem ładna z kapitalnym parkiem i ładnymi zabudowaniami posanatoryjnymi, obecnie zajmowanymi głównie przez US) powstaje nowy budynek sądu
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Portugalska grupa Martifer, specjalizująca się w konstrukcjach metalowych dla budownictwa, podwoi swoje inwestycje w Gliwicach, zwiększając ich wartość do 70 mln zł, a zatrudnienie do 270 pracowników.

Firma rozbuduje swoją fabrykę w gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

W czwartek - jak poinformowała PAP Justyna Romańczyk z KSSE - inwestor do zajmowanego dotąd ponad 7,5-hektarowego terenu dokupił nową działkę o powierzchni 6,7 ha, a do jego pozwolenia na działalność w strefie wpisano nowe zobowiązania.

Martifer otrzymał pozwolenie na działalność w KSSE w czerwcu 2003 roku. W niespełna półtora roku uruchomił tam fabrykę, zatrudniającą ok. 140 osób. Nakłady wyniosły blisko 40 mln zł. Wytwarzane są tam m.in. konstrukcje metalowe dla budownictwa drogowego, wykorzystywane np. przy budowie mostów i autostrad.

W końcu 2003 r. przedstawiciele Martifera deklarowali, że w 2008 w gliwickiej fabryce pracować ma ok. 450 osób, a roczne przychody mogą sięgać 30 mln euro. Produkcja firmy trafia na rynek krajowy oraz na eksport - do Czech, Słowacji, Niemiec, Rumunii i na Węgry. W 2007 roku eksport ma sięgnąć 40 proc. produkcji. W kręgu zainteresowań firmy są również kraje nadbałtyckie.

Działający od 1990 r. Martifer jest liderem w dziedzinie konstrukcji metalowych na rynku portugalskim. Łączna powierzchnia należących do firmy zakładów przekracza 65 tys. m kw. Obroty firmy w 2004 wyniosły blisko 130 mln euro, wzrastając o blisko 30 proc. wobec roku 2003.

W skład grupy wchodzi m.in. spółka Martifer Aluminios, specjalizująca się w konstrukcjach aluminiowych oraz działająca w Hiszpanii Martifer Espana. Martifer inwestuje też na Słowacji.

Od początku tego roku, wraz z rozbudowującym swoją fabrykę Martiferem, na inwestycję w KSSE zdecydowało się już czternastu inwestorów, którzy mają zainwestować w strefie blisko 580 mln zł, tworząc ponad 2,1 tys. miejsc pracy. W sumie tegoroczna wartość inwestycji ma przekroczyć 1 mld zł.

W wielkości inwestycji tegorocznym liderem jest włoski koncern Ferroli, który za ponad 120 mln zł wybuduje w Sosnowcu fabrykę grzejników i kotłów centralnego ogrzewania, dając pracę 210 osobom.

Istniejąca od 1996 roku KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które wyniosły tu ponad 7 mld zł. W strefie ma powstać ponad 21 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie jest ich ok. 18 tys. Licząca ok. 1,2 tys. hektarów strefa jest zapełniona w przeszło połowie.

onet.pl
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Jastrzębskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Daszek” zakończyło budowę trzeciego budynku mieszkalnego przy ul. Marusarzówny. Roboty trwały 15 miesięcy i kosztowały 5,5 mln zł. W nowym obiekcie znajduje się 50 mieszkań, których powierzchnia wynosi od 35 do 82 m kw., dwa lokale użytkowe i 13 garaży. W bloku zamieszka 185 osób. – Takie budynki nadają naszemu miastu zupełnie inny wizerunek. Myślę, że jego lokatorom będzie się tu dobrze mieszkało – mówi prezydent Marian Janecki. Oddanie do użytku trzeciego bloku mieszkalnego zakończyło pewien etap działalności Daszka, jakim było zagospodarowanie nieruchomości przy ul. Marusarzówny.

Teraz spółkę czeka kolejne wyzwanie: budowa osiedla mieszkaniowo-usługowego w Zdroju. Koncepcja zagospodarowania terenu, na którym przez wiele lat były ogródki działkowe miejscowego uzdrowiska, zakłada powstanie kompleksu budynku o charakterze mieszkalnym, usługowym i handlowym. Na terenie obecnego parkingu przy Parku Zdrojowym powstanie plac, który przypominał będzie rynek. Prace przy budowie pierwszego obiektu ruszyć mają w przyszłym roku

"Nowiny"
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Nowe centrum logistyczne ruszyło na Śląsku

Centrum logistyczno-magazynowe austriackiej firmy Maco, specjalizującej się w produkcji okuć budowlanych i akcesoriów meblowych, ruszyło w Gliwicach. Obiekt powstał na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).
O oddaniu centrum do użytku poinformowała w środę PAP Magdalena Semenowicz z biura prasowego firmy Zueblin Polska - generalnego wykonawcy inwestycji. Nie podano wartości prac. Gdy 2,5 roku temu firma Maco otrzymała pozwolenie na działalność w KSSE, szacowano je na 23 mln zł.

Gliwickie centrum, zlokalizowane na niespełna 2-hektarowej działce, posłuży do magazynowania i dystrybucji wyrobów grupy Maco, która zajmuje się produkcją okuć budowlanych, a także elementów okien i drzwi, m.in. klamek, zamków i innych akcesoriów.
Firma Maco była pierwszą, która otrzymała zezwolenie na inwestycję w KSSE niedotyczącą sfery produkcji, ale logistyki. Przed 2001 rokiem firmy nieprodukcyjne, a więc również logistyczne, nie mogły liczyć na ulgi w specjalnych strefach ekonomicznych.

W uruchomionym niedawno obiekcie znajdują się biura, sale szkoleniowe, pomieszczenia socjalne, specjalne pomieszczenia do testowania okien i zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. "Jest to jeden z najnowocześniejszych magazynów w Polsce, jedyny tego typu wśród firm z branży stolarki otworowej" - powiedział dyrektor administracyjny Maco Polska Robert Niemirowicz.

Firmę Maco założył w 1947 roku Lorenz Mayer. Od 1971 roku przedsiębiorstwo prowadzi jego syn. Firma ma dwa zakłady produkcyjne w Salzburgu i Trisben. Zatrudnia w Europie ponad 1,6 tys. pracowników. Maco Polska z siedzibą w Czekanowie k. Gliwic powstała w 1998 roku. Zaopatruje w wyroby grupy rynek polski oraz w części rynki wschodnie. Po otwarciu centrum logistycznego sprzedaż i inne usługi przejęła spółka Maco Okucia.

Od początku tego roku na inwestycję w KSSE zdecydowało się już 14 inwestorów, którzy mają zainwestować w strefie blisko 580 mln zł, tworząc ponad 2,1 tys. miejsc pracy. W sumie tegoroczna wartość inwestycji ma przekroczyć 1 mld zł.

Istniejąca od 1996 roku KSSE to największa z tego typu polskich stref pod względem wartości inwestycji, które wyniosły tam ponad 7 mld zł. W strefie ma powstać ponad 21 tys. nowych miejsc pracy. Obecnie jest ich ok. 18 tys. Licząca ok. 1,2 tys. hektarów strefa jest zapełniona w przeszło połowie.

PAP
 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
Discussion Starter · #36 ·
Tu na razie jest ściernisko...

Czwartek, 25 sierpnia 2005r.

Na 19 hektarach nieużytków w siemianowickiej dzielnicy Bańgów za 35 milionów euro powstanie wkrótce duża fabryka części motoryzacyjnych. Będzie praca dla 900 ludzi. Inwestorem – jak informuje Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Strefy Ekonomicznej – jest amerykańska firma Johnson Controls.
Już w maju przyszłego roku pracę rozpocznie tam 200 siemianowiczan z co najmniej zawodowym wykształceniem. Korzystając z funduszy unijnych, siemianowicki urząd pracy zajmie się szkoleniem bezrobotnych – przyszłych pracowników fabryki. W 2006 r. ruszy produkcja części dla przemysłu motoryzacyjnego.
REKLAMA

– Będzie to produkcja metalowych cząstek, które znajdują się w środku każdego samochodu: elementów siedzeń, wytłoczek do karoserii, podpórek pod deski rozdzielcze – mówi Dariusz Bochenek, wiceprezydent Siemianowic Śląskich odpowiedzialny za inwestycje.

Zdjęcie z internetowego folderu promocyjnego firmy Johnson Controls. Zdjęcie z internetowego folderu promocyjnego firmy Johnson Controls.

Johnson Controls to gigant wśród producentów wyposażenia samochodów. W swoich 260 fabrykach w Ameryce Północnej, Europie i Azji koncern zatrudnia łącznie 76 tysięcy pracowników, w tym 6 tys. inżynierów i projektantów. Produkuje m.in. akumulatory, deski rozdzielcze, elektroniczne panele kontrolne i systemy sterujące, części do drzwi i elementy wyposażenia wnętrz. Firma ma centra technologiczne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Japonii.

Gigant motoryzacyjny zza oceanu inwestuje na Śląsku
Amerykański sen
aleksandra ślifirska
Koncern Johnson Controls ze Stanów Zjednoczonych wybuduje w Bańgowie, dzielnicy Siemianowic, fabrykę za 35 milionów euro. Pracę znajdzie 900 osób.

W czerwcu ubiegłego roku miasto dołączyło do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oddając jej do zagospodarowania duże obszary, które mogłyby zainteresować zagranicznych inwestorów. Wśród nich znalazł się 19-hektarowy grunt w Bańgowie oraz teren po byłej kopalni „Siemianowice”, w okolicach ul. Wieczorka, o powierzchni 3 hektarów. Rozmowy przedstawicieli strefy w sprawie zagospodarowania tych terenów toczyły się już w ubiegłym roku. — Znalazł się inwestor amerykański, który miał do wyboru dwa miasta: Siemianowice i Tychy. Wybór padł na nas — mówi Dariusz Bochenek, wiceprezydent Siemianowic, zajmujący się inwestycjami w gminie.

— Amerykanie mieli do wyboru też inne miasta, m.in. Gliwice i Bieruń, ale wybrali Siemianowice, ponieważ bardziej odpowiadała im lokalizacja. Poza tym kierowali się także analizą rynku pracy — mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powstaje już projekt fabryki, lada dzień ruszy pierwszy etap inwestycji: rozbudowa ul. Krupanka. — Będziemy poszerzać tę drogę ze środków gminnych, by ułatwić mieszkańcom i kontrahentom dojazd do zakładu — mówi wiceprezydent Bochenek.

Najważniejsze dla miasta jest jednak to, że z rejestru Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śląskich, miasta o rekordowym bezrobociu (wg danych z 31 lipca bez pracy było tam 5866 osób, a stopa bezrobocia wynosiła tam 26,6 proc.) zniknie wiele osób pozostających dziś bez zatrudnienia.

Inwestor zgłosił zapotrzebowanie na 900 pracowników. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z urzędem pracy, który w ramach środków unijnych zajmie się przeszkoleniem bezrobotnych. Od przyszłego roku będą mogli pracować w fabryce — dodaje Bochenek.

O planach wybudowania nowego zakładu, który zastąpiłby upadłą hutę „Jedność” i kopalnię, mówiono w mieście od dobrych kilku lat. — To bardzo dobry moment dla bezrobotnych. Amerykanie będą potrzebować fachowców, ludzi obsługujących prasę sterowaną komputerowo, ale też sprzątaczki i magazynierów — mówi Bochenek.

Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach ma już pieniądze z Unii Europejskiej na przeszkolenie odpowiedniej grupy bezrobotnych.

— Weryfikujemy zawodowe możliwości zarejestrowanych u nas osób zgodnie z zapotrzebowaniem, które zgłosił przyszły pracodawca. Planujemy także niezbędne środki na szkolenia. Jesteśmy w stanie podnieść kwalifikacje tych ludzi w ciągu dwóch miesięcy, więc do prężnej pracy przystąpimy w lutym — mówi Hanna Becker, dyrektor PUP w Siemianowicach Śląskich.

Urząd zgodził się przez pół roku częściowo refundować wynagrodzenia pracowników amerykańskiej fabryki, jednak pracodawca musi zagwarantować ich zatrudnienie. — W przypadku osób do 25. roku życia będziemy proponować staże. Dla starszych znajdą się środki w ramach tzw. przygotowania zawodowego — mówi dyrektorka siemianowickiego PUP.

Aleksandra Ślifirska - Dziennik Zachodn
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Włoska firma Tecno Morando finiszuje z budową zakładu, który powstaje na dwóch hektarach gruntów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Czerwionki-Leszczyn. Będzie to nie tylko kolejna fabryka, ale też jedyne przedstawicielstwo TM w Polsce. Zakład będzie wytwarzał metalowe rury wykorzystywane przy budowie klimatyzacji i chłodnic samochodowych dla koncernów Fiat i Daimler-Chrysler. Cała produkcja pójdzie na eksport. Na ukończeniu jest budowa hali produkcyjnej i biurowca. Trwają ostatnie roboty przy budowie wjazdu na teren fabryki i parkingu, finiszuje także nabór pracowników.

– Do końca tego roku mamy zamiar zatrudnić 20 osób. Są wśród nich mieszkańcy gminy – mówi Janusz Lipowcan, wiceprezes Tecno Morando Polska. W pierwszej kolejności pracę znaleźli głównie m.in. specjaliści obróbki plastycznej, obróbki skrawaniem oraz technicy budowy maszyn. W następnych latach firma ogłosi kolejne nabory. Jak informuje Janusz Lipowcan, plan inwestycji przewidziany jest na pięć lat. – W sumie, po osiągnięciu pełnej wydajności, nasza załoga będzie liczyła około 100 osób – tłumaczy wiceprezes. Budowa i wyposażenie hali kosztowały 5 mln zł. Zakład miał otworzyć podwoje w lipcu, ale z powodu paskudnej pogody, która utrudniała roboty, będzie mały poślizg. – Z produkcją chcemy ruszyć na przełomie września i października – mówi wiceprezes Lipowcan.

Nowiny
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Szansa dla biznesu


W Rydułtowach powstanie strefa przemysłowa. Wykonawstwo powierzono firmie z Piekar Śląskich, która przygotuje teren dla przyszłych inwestorów. Chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, na które po ukończeniu robót czekał będzie uzbrojony grunt z doprowadzonymi mediami. Wszystko ma być gotowe do końca 2007 roku.

Dodatkowym atutem strefy ma być jej położenie – poza centrum, ale z bardzo dobrym dojazdem. Blisko 13 ha ziemi znajduje się pomiędzy ulicami Orlovską, Strzody i Bohaterów Warszawy. Zakłada się, że powstaną tutaj 32 podmioty gospodarcze, które zatrudnią około 400 osób. Niewykluczone jest dalsze jej poszerzenie strefy do powierzchni 25 ha. Wstępnie zakładano, że inwestycja będzie kosztowała 24 mln zł. Jednak po przetargach cena spadła do 17 mln zł, z czego 13 mln gmina otrzyma z Unii Europejskiej. Burmistrz Alfred Sikora ma nadzieje, że tak przygotowany teren przyciągnie inwestorów, którzy zechcą tutaj otworzyć zakłady produkcyjne i usługowe, a tym samym zatrudnić mieszkańców. – Niewykluczone, że wspólnie z radą wypracujemy także jakiś system zwolnień podatkowych dla osób tworzących nowe miejsca pracy – dodaje burmistrz Rydułtów

Nowiny
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Trwa budowa rynku przed urzędem gminy i remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowicach (k. Jastrzębia Zdrój). Centralny plac ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Od strony ul. Zjednoczenia widać już szkielet schodów, które będą prowadziły na plac otoczony z trzech stron budynkami urzędu, strażnicy oraz obiektów handlowo-usługowych. Te ostatnie budują prywatni przedsiębiorcy na terenie wydzierżawionym od gminy. Przestronny plac ma stać się bezpiecznym i miłym miejscem spotkań i odpoczynku. W czerwcu, po wcześniejszym umocnieniu wałów rzeki Pawłówki, wybudowano 130 nowych miejsc parkingowych wzdłuż ul. Zjednoczenia. Ułatwi to życie petentom, bo parking przy urzędzie jest zbyt mały zwłaszcza w okresie dyżurów pracowników fiskusa czy też składania wniosków o dotacje rolnicze. Rynek będzie miał wymiary 60 na 90 metrów. Pośrodku powstanie fontanna. Konieczne było wyburzenie jednego z budynków urzędu, w którym dotychczas mieścił się wydział geodezji. Rynek gotowy będzie we wrześniu. Do końca roku mają powstać cztery pawilony budowane przez prywatnych przedsiębiorców. – Inwestorzy mają narzucone projekty elewacji. Nie interesuje nas, jak obiekty będą wyglądały w środku, ale na zewnątrz muszą być zgodne z koncepcją zagospodarowania rynku – mówi wójt Damian Galusek. Inwestycja pochłonie 1,5 mln zł z gminnej kasy. Urządzenie parkingu kosztowało 700 tys. zł, a rynku 800 tys. zł.

Nowiny
 
21 - 40 of 2166 Posts
Top