SkyscraperCity banner

41 - 60 of 2166 Posts

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,526 Posts
Teraz pozostaje się tylko Pawłowicom starać o prawa miejskie - jeśli takie mają zamiary to im życzę powodzenia!! Rynek ma tylko ten minus, że przebiega przezeń droga dojazdowa do trasy Katowice-Wisła!!! :bash:
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Johnson Controls inwestuje w Siemianowicach Śląskich

2005-08-29 11:30
Źródło: PAIiIZ; mojeauto.plW Siemianowicach Śląskich zainwestuje amerykański koncern motoryzacyjny Johnson Controls. W fabryce, której koszt oceniany jest na 35 milionów euro, powstanie docelowo 900 miejsc pracy.

Coraz bliższy jest termin rozpoczęcia prac nad inwestycją amerykańskiego koncernu, który zakupił już 6-hektarową działkę, położoną w granicach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tym terenie ma zostać wybudowana duża fabryka metalowych części samochodowych: elementów siedzeń, wytłoczek do karoserii, podpórek pod deski rozdzielcze. Produkcja tych części dla przemysłu motoryzacyjnego ma się rozpocząć w Siemianowicach w 2006 roku.

Już w maju przyszłego roku pracę w zakładzie amerykańskiego inwestora rozpocznie 200 osób z co najmniej zawodowym wykształceniem. Korzystając z funduszy unijnych, siemianowicki urząd pracy zajmie się szkoleniem bezrobotnych - przyszłych pracowników fabryki. Docelowo Johnson Controls planuje zatrudnić nawet 900 osób, co jest znakomitą wiadomością dla Siemianowic, w których panuje bardzo wysokie bezrobocie (wg danych z 31 lipca stopa bezrobocia wynosiła 26,6%). "Perspektywa stworzenia tylu nowych miejsc pracy, jest dla nas bardzo ważna. Dlatego władze miejskie postanowiły dodatkowo wesprzeć inwestora, rozpoczynając budowę skrzyżowania z wjazdem na teren KSSE o wartości co najmniej 1 mln zł", poinformował Dariusz Bochenek, zastępca prezydenta Siemianowic Śląskich ds. gospodarczych.

Firma Johnson Controls została założona przez Warrena Johnsona w 1885 roku. Stanowi obecnie korporację o wielomiliardowych obrotach. Jest światowym liderem w produkcji elementów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz systemów automatyki budynków. Siedziba koncernu mieści się w Milwaukee, Wisconsin w USA. Johnson Controls, jako firma o zasięgu globalnym, posiada kilkaset oddziałów na całym świecie. Liczba pracowników całej korporacji w 2004 roku przekroczyła 120 000 osób.
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,526 Posts
Katowicki oddział GW donosi
Jastrzębska Spółka Węglowa kupiła od Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego budynek, w którym miał powstać szpital ginekologiczno-położniczy w Jastrzębiu. Teraz, za ok. 20 mln złotych, JSW urządzi tam swoją siedzibę.Budynek, który JSW kupiła za 957 tys. zł, to relikt minionej epoki. Budowany z myślą o szpitalu ginekologiczno-położniczym, przez lata niszczał w centrum Jastrzębia. - Próbowaliśmy go sprzedać już kilkakrotnie, za każdym razem bez efektu - mówi Wojciech Zamorski, rzecznik marszałka województwa śląskiego. Nieruchomość była jeszcze do niedawna własnością samorządu województwa.

O ile JSW na zakup budynku wydała stosunkowo niewiele, to już na adaptację pod siedzibę węglowej spółki trzeba będzie wydać sporo. - Na pewno co najmniej 20 mln zł - przyznaje Zygmunt Łukaszczyk z biura zarządu JSW.

Obecna siedziba spółki mieści się w byłym hotelu robotniczym przy ul. Armii Krajowej. Władze spółki, która w zeszłym roku zarobiła 1,5 mld zł, uznały, że nie spełnia on już swej funkcji i jest za ciasny. - Wynajęliśmy architektów, bo planowaliśmy rozbudowę obecnej siedziby, ale okazało się, że dobudowanie jednego skrzydła kosztowałoby 20 mln zł, a i tak funkcjonalności budynku by to nie poprawiło - tłumaczy Leszek Jarno, prezes JSW. Dodaje, że na zakup nowej siedziby zgodził się właściciel JSW, czyli Ministerstwo Gospodarki. Adaptacja powinna się zakończyć w 2007 roku.

Budynek niedoszłego szpitala ma aż 12 tys. m kw. powierzchni, a to z kolei za dużo dla władz JSW. Jak mówi Łukaszczyk, swoje siedziby przeniosą tu niektóre spółki-córki JSW, tu także znajdzie się miejsce dla tworzonej właśnie przez rząd wielkiej grupy węglowo-koksowej, w skład której oprócz JSW wejdą dąbrowska Koksownia Przyjaźń oraz Koksownie Zabrze i Wałbrzych. Pomysł, by siedzibę grupy ulokować w Katowicach, nie miał w Jastrzębiu zbyt wielu zwolenników.
Dla mnie - klepiącego teraz właśnie z mojego rodzinnego miasta - to wyśmienia wiadomość - od lat czekałem aż ktoś przejmie tę nieuchomość (już jakieś sądy i policje się do tego przymierzały) - budynek stoi pusty już kilkanaście lat (to jastrzębska specjalność - niedokończone inwestycje za PRL, np obecne kino Centrum). Inwestor też raczej pewny (te astronomiczne zyski i marka uznana na całym świecie wśród koksowników :) JSW ponoć wydobywa rewelacyjny węgiel koksująy).
Ponadto lokalny serwis (www.jasnet.pl) donosi, że główna arteria miasta Al. Piłsudskiego remontowana będzie do XII.2005.

Jeszcze jedna drobna, ale symboliczna rzecz

Trwają ostatnie prace przy pomniku upamiętniającym zawarcie Porozumień Jastrzębskich w 1980 roku. W sobotę odbędą się w tym miejscu główne śląskie uroczystości z okazji ćwierćwiecza "Solidarności". Uznaliśmy, że wybudowany w 1981 roku pomnik zasługuje na gruntowne odnowienie. 25-lecie powstania "Solidarności" będzie do tego znakomitą sposobnością - mówi Roman Brudziński, przewodniczący "S" w kopalni Zofiówka. - Chciałbym, żeby nowy pomnik zwracał uwagę i przyciągał do siebie nie tylko mieszkańców naszego miasta - dodaje.
Pomnik przed Zofiówką (dawną kopalnią Manifest Lipcowy) został spontanicznie wybudowany w sierpniu 1981 roku, w pierwszą rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich. Jego autorem był Joachim Paruzel, górnik z kopalni Anna. Na pomniku wypisano nazwy zakładów, które w 1980 roku poparły strajk górników Manifestu. Przebudowa nie naruszyła dotychczasowego wyglądu pomnika. Zmienione zostało tylko jego otoczenie. Ustawiono dwa bloki architektoniczne, układające się w kształt litery V - symbolu zwycięstwa, a do istniejącego pomnika doprowadzona została wznosząca się wyboista ścieżka, symbolizująca trudne dochodzenie do porozumienia i wolności. Na placu przed pomnikiem pojawiły się ławki i niewielkie murki, na których można usiąść. Autorami przebudowy są Alina i Andrzej Grzybowscy. .
Są ponadto wieści z "lokalnej metropolii", mianowicie w Rybniku ruszyła budowa Plazy - http://www.nowiny.rybnik.pl/index.php?last=&numer=200534&show=artykul&id=5954
 

·
Moderator
Joined
·
1,343 Posts
NMC i TS Trading zainwestują 20 mln zł

(C) Puls Biznesu
NMC i TS Trading zainwestują 20 mln zł
31 sierpnia 2005
Wiktor SzczepaniakKatowicka strefa przeżywa najazd inwestorów. Teraz jej wrota przekraczają Belgowie i Japończycy. Na tym nie koniec…
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), w której ulokowali się już tacy potentaci, jak Opel czy Electrolux, w szybkim tempie przyciąga nowych inwestorów. Właśnie rozstrzygnięte zostały kolejne dwa przetargi na uzyskanie zezwolenia uprawniającego do działalności w strefie.

— Belgijska firma NMC otrzymała zezwolenie na działalność w Zabrzu w podstrefie Gliwice. Chce uruchomić produkcję płyt, rur, kształtek i innych wyrobów z tworzyw sztucznych m.in. dla budownictwa — mówi Justyna Romańczyk z biura KSSE.

Wartość inwestycji wyniesie co najmniej 17 mln zł. Zakład będzie bardzo wydajny, o czym świadczyć może stosunkowo niewielka liczba zatrudnionych — 32 osoby.

Zezwolenie otrzymała także japońska firma TS Trading, która w podstrefie Tychy zamierza uruchomić produkcję wyrobów z gumy i tworzyw do maszyn i urządzeń. Działalność uruchomi w budynku, w którym działa już inna japońska firma — Toyo, produkująca łożyska, dzięki czemu inwestycja nie będzie zbyt kosztowna. Jej wartość sięgnie 2 mln zł.

Na tym jednak tegoroczny najazd inwestorów na KSSE na pewno się nie skończy.

— To rekordowy rok, jeśli chodzi o liczbę inwestorów, a do końca roku powinno odbyć się jeszcze kilka przetargów. Wartość pozyskanych inwestycji może się podwoić — dodaje Justyna Romańczyk.

Wiadomo już np., że 35 mln EUR chce zainwestować w Siemianowicach Śląskich amerykańska firma Johnson Controls, produkująca części do wyposażenia samochodów.

Łączna wartość inwestycji w KSSE pozyskanych w tym roku w 15 przetargach przekracza 0,5 mld zł. Realizacja tych projektów przyniesie 1,7 tys. miejsc pracy.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1919 str. 7
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,526 Posts
Gazeta Wyborcza przytacza taki ciekawy wywiad
Mamy szansę na wartą ponad miliard euro inwestycję naukową! W Polsce może stanąć pierwsza w Europie doświadczalna fabryka, w której z węgla wytwarzać się będzie paliwo przyszłości - wodór. Nasi naukowcy zabiegają o to w Brukseli

Andrzej Hołdys: Ile wodoru można wyprodukować z polskiego węgla?

Dr Jan Rogut, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach: Mnóstwo, wystarczyłoby na zaspokojenie wszystkich potrzeb naszego transportu, który rocznie zużywałby około 4 mln ton wodoru. Taką ilość można wyprodukować z 20 mln ton węgla, a my przecież wydobywamy go kilka razy więcej. Mając wodór, moglibyśmy znacznie ograniczyć import coraz droższej ropy naftowej. Oczywiście nie od razu, ale dopiero wtedy, gdy w kraju powstanie infrastruktura do magazynowania i dystrybucji paliwa wodorowego, a na nasze ulice wyjadą pojazdy z ogniwami paliwowymi.

Trudno uwierzyć, że to się może ziścić.

J.R.: My wierzymy. W Europie powinna jak najszybciej powstać doświadczalna fabryka, w której można by rozwijać nowoczesne technologie produkcji wodoru z węgla. Badania laboratoryjne nie wystarczą. Potrzebna jest instalacja próbna w skali 1:1. Amerykanie już przystąpili do jej budowy - w ramach wartego miliard dolarów projektu FutureGen. Za 10 lat go podsumują i zdecydują, co dalej. Również w unijnym budżecie na lata 2007-13 zaplanowano 1,3 mld euro na budowę takiej fabryki. Gdzie ona powstanie, zdecyduje Komisja Europejska po wysłuchaniu opinii ekspertów i oczywiście polityków.

Może w Polsce?

Prof. Jan Kozubowski, Politechnika Warszawska: Zabiegamy o to razem z Czechami, Niemcami i Słowakami. Złożyliśmy w Brukseli wspólny projekt, przekonujemy urzędników, próbujemy zainteresować sprawą naszych polityków. Mocno wsparł nas były premier Jerzy Buzek, obecnie poseł do europarlamentu. Powinniśmy zabiegać o tę pionierską inwestycję choćby dlatego, że u nas jest połowa wszystkich łatwo dostępnych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej. Dzięki tym zapasom Europa mogłaby przynajmniej częściowo uwolnić się od importu ropy i w ten sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Czemu nie startujemy sami?

J.K.: Przegralibyśmy. Bruksela popiera projekty, na których może skorzystać nie jedno państwo, lecz cały region. Poza tym Niemcy i Czesi dużo lepiej od nas znają się na zgazowywaniu węgla, od czego rozpoczyna się produkcja wodoru.

Kiedy zapadnie decyzja?

J.R.: Najpierw wymieniano datę 1 stycznia 2005 r., ale nic z tego nie wyszło. Teraz mówi się o przyszłym roku. Jak widać, Europa wciąż się waha. Trudno się dziwić, bo to jest bardzo kosztowna inwestycja, na którą muszą się zrzucić wszystkie kraje Unii.

Węgiel ma jeszcze przyszłość? Przez wielu został już skreślony jako paliwo, bo jest uznawany za największego truciciela Ziemi.

J.R.: Jak wszystkie surowce kopalne kiedyś się wyczerpie. Ale jego zasoby są znacznie większe niż ropy i gazu, więc jeszcze długo będziemy z niego korzystali. Niestety, rzeczywiście jest brudny. Podczas jego spalania w tradycyjnych elektrowniach w powietrze wędrują olbrzymie ilości zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla. Dlatego intensywnie poszukuje się czystych metod wytwarzania energii z węgla.

Na przykład robiąc z niego wodór, na którym świat ma jeździć w przyszłości?

J.R.: To nie jest propozycja na zawsze, lecz na najbliższe kilkadziesiąt lat. Tyle potrzeba, byśmy nauczyli się tanio produkować wodór, korzystając z odnawialnych źródeł energii.

Do tego czasu musimy przetrwać na tradycyjnych surowcach?

J.K.: Raczej tak, bo pozyskiwanie energii z takich źródeł jak słońce, wiatr czy biomasa jest wciąż za drogie mimo olbrzymiego postępu technologicznego, jaki dokonał się w ostatnich latach. Natomiast tradycyjna energetyka jądrowa to raczej ślepa droga. Uran do celów energetycznych zdrożał trzykrotnie w ciągu paru lat. To surowiec równie wrażliwy na politykę jak ropa - jedni go mają, inni nie. Zresztą jego zasoby też się kiedyś wyczerpią, a im więcej będzie elektrowni jądrowych, tym szybciej to nastąpi. Również idea zbudowania "małego Słońca na Ziemi", czyli elektrowni termojądrowej, to jeszcze daleka perspektywa.

Jak zrobić wodór z węgla?

J.K.: To akurat wiadomo od dawna, bo zanim przyszła era gazu ziemnego, to właśnie węgiel mniej więcej od połowy XIX w. służył do wytwarzania gazu, który oświetlał miasta i był wykorzystywany w przemyśle. Produkowano go w gazowniach, gdzie węgiel najpierw rozgrzewano do białości, a potem dmuchano w niego parą wodną. W wyniku reakcji utleniania powstawał gaz z dużą domieszką wodoru, który po oczyszczeniu wędrował do sieci miejskiej lub fabryk.

Czasy gazowni minęły. Jak dziś można zmienić węgiel w wodór?

J.K.: Najlepiej w nowoczesnej elektrowni, w której węgiel jest najpierw zgazowywany. Powstaje wtedy mieszanka gazów, w której dominuje wodór. Trzeba go odseparować, oczyścić i zamienić na paliwo.

Skąd wziąć u nas takie elektrownie? Większość z nich ma urządzenia nadające się raczej do muzeum niż do produkcji wodoru.

J.K.: Paradoksalnie to może być nasz atut, bo nasze elektrownie są już tak wyeksploatowane, że muszą przejść gruntowną modernizację. Inaczej będą produkowały zbyt drogi prąd i zbankrutują. Trzeba z nich wycofać przestarzałe kotły parowe, w których węgiel spala się w zwykłym powietrzu. Powinny je zastąpić nowoczesne urządzenia, w których węgiel zamienia się w gaz, który porusza podobną do silnika odrzutowego turbinę. Jest ona znacznie wydajniejsza od kotła parowego, co samo w sobie jest już korzystne dla środowiska. Na dodatek w tym strumieniu gazu jest mnóstwo wodoru, który można odzyskać i przesłać odbiorcom.

Załóżmy, że mamy już mnóstwo wodoru. Komu go sprzedamy?

J.K.: Chętnych na pewno nie zabraknie, choć pewnie jeszcze nie dziś. Jednak za parę dekad świat zacznie się masowo przestawiać na paliwo wodorowe. Koncern gazowniczy Linde, który zaczyna właśnie stawiać stacje napełniania wodorem w pobliżu dużych miast w Niemczech, zamówił ostatnio ekspertyzę na temat przyszłości gospodarki wodorowej. Według tej prognozy za 15 lat po Europie będzie jeździć 6 mln pojazdów napędzanych wodorem i obsługiwanych przez ok. 3 tys. stacji. W 2030 roku na kontynencie będzie już 40 mln takich samochodów, a stacji - kilkanaście tysięcy. Wodór do nich - podkreślają autorzy tej analizy - może być dowożony cysternami nawet z dużych odległości. Na początek możemy więc sprzedawać to paliwo sąsiadom. Z czasem i u nas pojawią się samochody i stacje wodorowe. Ale wodór to coś więcej niż transport - ogniwa paliwowe mogą służyć do zasilania przenośnych urządzeń elektronicznych, domów i małych osiedli.

Wróćmy do instalacji, o którą zabiegacie w Brukseli. Gdzie można ją zbudować?

J.R.: Na Górnym Śląsku, na przykład przy nieczynnej kopalni Morcinek niedaleko granicy polsko-czeskiej. Pamiętajmy, że idea produkowania wodoru z węgla ma sens tylko wtedy, gdy równocześnie pozbędziemy się dwutlenku węgla. Inaczej nadal będzie on wędrował w powietrze. Jeden z pomysłów testowanych na świecie polega na wpompowaniu CO2 głęboko pod ziemię. Proces ten nazywa się sekwestracją. Górny Śląsk doskonale nadaje się do tego celu. To olbrzymia niecka geologiczna z dwoma poziomami węgla. Pierwszy z nich sięga do około tysiąca metrów, drugi zaczyna się jakieś 300-400 metrów niżej. Tylko z tego wyższego wydobywa się węgiel, niższy jest nienaruszony. Do niego właśnie można wpompować dwutlenek węgla.

I nic się złego nie stanie?

J.R.: Mogłoby, gdybyśmy wtłoczyli gaz do wyższego poziomu. Jest on już częściowo wybrany, więc istnieje pewne ryzyko, że dwutlenek węgla mógłby się z niego wydostać nagle na powierzchnię i doprowadzić do tragedii. Tym gazem nie można przecież oddychać. Dlatego musimy być na sto procent pewni, że pozostanie on pod ziemią. Wpompowanie go do niższego poziomu to gwarantuje, pod warunkiem że wybierzemy stabilne i dobrze rozpoznane pokłady. Panuje w nich wysokie ciśnienie rzędu 200-300 atmosfer. W takich warunkach CO2 natychmiast rozpuści się w węglu. Zostanie wchłonięty i uwięziony na zawsze.
Nie mam pojęcia na temat takich technologii - ale skoro jest to w planach UE, a USA już nad tym pracują - to chyba sensowna rzecz. Górny Śląsk wydaje się idealny dla takiej inwestycji! Niech się w to jeszcze zaangażuje JSW, przecież tereny kopalni Krupiński to 10 km od Jastrzębia!!! Co o tym myślicie?
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,730 Posts
Niech sobie ta fabryke wybuduja na Mazowszu i sprowadzaja wegiel z Ukrainy, podobno na Slaku wydobycie i tak jest nierentowne i juz dawno dawno temu powinno sie bylo udusic cale gornictwo.
Nagle ktos jeszcze odkryl milosc do wegla i Slask bedzie nadal zapadal sie pod ziemie a po wszystkim Slazacy beda sluchac ze mieli sie dobrze nie tylko za Gierka, za Buzka ale i za ... za kogo, no powiedzmy ze za "ery wodoru" ... podchodze do tego ostroznie, przede wszystim dlatego ze wiem ze pieniadze z tego rozplynely by sie po suchych kanalach calego kraju a szkody gornicze poniosl by sam Slask.

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Współpraca Fiata z Fordem dot. produkcji aut

Fiat rozmawia z Fordem ws. budowy nowych modeli małych aut. Wcześniej Fiat ogłosił plany produkcji nowego modelu auta, który zamierza produkować w fabryce w Tychach.

Zarówno Fiat, jak i Ford zamierzają produkować nowe modele małych aut. Fiat zamierza produkować nowy model samochodu, który zastąpi dotychczasową wersję "Cinquecento". Ford planuje produkcję nowej wersji modelu "Ka".

onet.pl

Fiat SpA (FIA) and Ford Motor Co. (F) may join forces to develop and manufacture a small car, a person familiar with the situation told Dow Jones Newswires Thursday.

The two companies are in talks and an agreement is expected by the end of the year, the person said.

Fiat and Ford's European divisions are both planning new versions of their smallest models, a resurrection of the "Cinquecento" for the Italian carmaker and a new version of the "Ka" for Ford.

DJ Fiat, Ford May Ally To Produce Small Car - Source -2-

Fiat declined to comment on the alliance partner.

Earlier Thursday, Handelsblatt reported that Fiat and Ford were in talks about an industrial alliance.

The day before, La Repubblica reported Fiat was courting DaimlerChrysler AG (DCX), a report the German car maker called nonsense.

The reports came after Fiat Chief Executive Sergio Marchionne said Tuesday that he would announce a "targeted industrial alliance" with another non-Asian car maker by the end of 2005.

Fiat and Ford are exploring ways to save money by building their planned small cars in Poland, according to the person familiar with the situation. Fiat has already announced it will build its new Cinquecento model at its factory in Tyche, Poland.

Fiat produces its Panda, a subcompact that is bigger than the planned Cinquecento, at Tyche. It also manufactures its acclaimed small multi-jet diesel engines at a factory in Poland.

Fiat's Cinquecento should hit dealers in 2007, according to the plan the Italian car maker showed the Italian government last month. Ford's new Ka, some versions of which are built by Italian coach maker Pininfarina SpA (PINF.MI), will likely be ready the following year.

DJ Fiat, Ford May Ally To Produce Small Car - Source -3-

More and more car makers are joining forces in ad hoc alliances to build specific models or components, a trend that Marchionne said Fiat had to join.

Earlier this year the Italian company ended a five-year alliance with General Motors Corp. (GM), extracting around EUR1 billion in exchange for annulling a controversial put option according to which Fiat could oblige GM to buy its unprofitable auto division.

Despite their divorce, Fiat and GM retained amicable ties, with GM buying into Fiat's proprietary diesel technology and Fiat allowed to remain in GM's global purchasing alliance.

Fiat will not lose the benefits of the procurement alliance if it makes a specific agreement with another car maker, a person close to the Italian company told Dow Jones Newswires.

DJ Fiat, Ford May Ally To Produce Small Car - Source -4-

Fiat has expertise in making small cars - such as the Panda and the new Punto unveiled on Tuesday, both of which have won glowing reviews - but margins are often tight for those more utilitarian vehicles. That makes cost-saving essential, be it through alliances or lower-cost production facilities such as those in Eastern Europe.

Fiat says it saved about EUR80 million out of an EUR800 million development budget for its Punto thanks to a joint platform built with GM for next year's Opel Corsa.

Fiat's "Trepiuno" concept prototype for the new Cinquecento, the iconic bubble car popular in the 1950s, won plaudits when shown at the Geneva Motor Show in March 2004.

Remakes of iconic small cars, most notably BMW's remake of the Mini Cooper, have shown they can be a hit with consumers, although overall unit sales remain modest.

Fiat has not given any indication of how it might price the future Cinquecento.

It will keep making the old Punto - just replaced this week with a new version starting at EUR11,111 - and sell the car for around EUR8,000 through 2006.

-By Christopher Emsden
 

·
Moderator
Joined
·
1,343 Posts
Fordy ka wyjadą z Fiata w Tychach

once again...

(C) Puls Biznesu
Fordy ka wyjadą z Fiata w Tychach
12 września 2005
PAPNowe szanse pojawiły się przed fabryką koncernu w Tychach w związku z niemal pewnym już zawarciem sojuszu między włoskim koncernem motoryzacyjnym a europejskim Fordem. Jak poinformowała w piątek włoska prasa, w polskiej fabryce, w której obecnie powstają pandy, produkowane będą nowe fiaty 500 i fordy ka.

Doniesienia o zamiarze wspólnej produkcji samochodów małolitrażowych potwierdził Lapo Elkann, szef marketingu włoskiego koncernu. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, czy porozumienie zostanie rozszerzone. Według włoskich mediów, sojusz koncernów ma zostać oficjalnie ogłoszony w najbliższych dniach. Jak twierdzi dziennik „La Repubblica”, wiadomo, że obie firmy prowadzą rozmowy dotyczące wspólnej produkcji dwóch małych samochodów „w polskiej fabryce koło Bielska-Białej”. Pierwsze pięćsetki mają zjechać z taśm montażowych w 2007 r., a fordy ka — rok później.

Media podkreślają, że będzie to sojusz produkcyjny i nie dojdzie do żadnej wymiany akcji obu koncernów.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1927 str. 7
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Voestalpine obok Fiata

2005-09-14 13:20

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; mojeauto.pl


W związku z planowaną inwestycją grupy Voestalpine rząd zdecydował o zmianach działek w obrębie katowickiej SSE. Z powodów technicznych i organizacyjnych FIAT Auto Poland zgodził się na ulokowanie planowanej inwestycji na swojej nieruchomości.

Rada Ministrów podjęła decyzję zmieniające rozporządzenie w sprawie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Na jej podstawie wyłącza się z katowickiej SSE część działki o powierzchni ponad 4 ha (wyłączana nieruchomość stanowi własność spółki FIAT Auto Poland SA i zlokalizowana jest na terenie zakładu tej spółki w Tychach) a włącza inną część działki. Wymiana gruntów jest ekwiwalentna, zatem po zmianach ogólny obszar strefy się nie zmieni.

Włączana nieruchomość stanowi także własność spółki FIAT Auto Poland SA i zlokalizowana jest poza ogrodzeniem zakładu tej spółki w Tychach. Nieruchomość ta ma być wykorzystana do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę Voestalpine SSC Polska sp. z o.o. Z powodów technicznych i organizacyjnych FIAT Auto Poland SA zgodził się na ulokowanie planowanej inwestycji na swojej nieruchomości, ale położonej poza ogrodzeniem jego zakładu w Tychach, stąd konieczność zamiany gruntów.

Planowana inwestycja - przetwórstwo blachy dla branży AGD i przemysłu motoryzacyjnego z zastosowaniem nowoczesnych technologii - będzie korzystna dla gminy Tychy i terenów zlokalizowanych w jej bezpośrednim otoczeniu. Inwestor przewiduje produkcję 150 tys. ton blachy rocznie. Wartość początkowa inwestycji wyniesie ok. 20 mln euro, a zatrudnienie około 80 osób. Przewiduje się, że w firmach kooperujących i usługodawczych powstanie około 40 nowych miejsc pracy. Realizacja inwestycji przyniesie wpływy do budżetów: Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 51,60 mln zł natomiast przewidywana pomoc publiczna wyniesie 41 mln zł.

Spółka Voestalpine jest obecna na rynku polskim od trzech lat. Jest częścią austriackiego koncernu stalowego Voestalpine AG z siedzibą w Linz.
 

·
Registered
Joined
·
2,502 Posts
Jol ten sojusz z Fordem mnie zaskoczyl Nie ejst to jakis prima aprilis? Podobno fiat mial wejsc w sojusz a PSA, a ci maja przeciez nowa fabryke w Kolinie(ta co to Polsce przeszla kolo nosa). Nie wydaje mi sie tez zeby byly w Tychach moce produkcyjne dla forda Ka, bo z tego co wiem to produkcja pandy i 600 idzie na pelnych obrotach.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Fuchs rozbudowuje halę w Gliwicach za 3,5 mln zł

Kosztem ok. 3,5 mln zł Fuchs Oil Corporation, polska firma niemieckiego Fuchs Petrolub AG, rozbuduje halę fabryczną w Gliwicach i uruchomi własną bocznicę kolejową.
Bocznica ruszy już wkrótce, a rozpoczęcie produkcji smarów w nowej hali planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Rzecznik firmy, Artur Całka, powiedział w środę PAP, że rozbudowa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na produkty firmy w Polsce. Obecnie polski oddział Fuchsa ma ponad 3 tys. stałych odbiorców w kraju i zagranicą. W ubiegłym roku wyprodukował 14 tys. ton olejów, osiągając obroty rzędu 92 mln zł.

Do odbiorców środków smarnych Fuchsa należą m.in. huty Mittal Steel Poland, kopalnie, firmy motoryzacyjne, przedsiębiorstwa transportowe oraz odbiorcy indywidualni, stosujący oleje w samochodach i w maszynach rolniczych.

Fuchs Oil Corporation należy do największych producentów olejów i smarów na świecie. Grupa zatrudnia ponad 4.150 pracowników w 80 firmach w wielu krajach świata. W Polsce działa od 1990 roku. W czwartek, 15 września, świętować będzie jubileusz 15-lecia.


PAP, Onet
 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
Discussion Starter · #52 ·
Gliwicka zafira

Czwartek, 15 września 2005r.

W gliwickiej fabryce Opla zostanie jutro uroczyście uruchomiona produkcja nowej zafiry. Wszystkie szczegóły dotyczące m.in. wielkości produkcji są na razie utrzymywane w tajemnicy i mają zostać ujawnione w piątek. Wiadomo, że do produkcji nowego modelu auta zostało dodatkowo zatrudnionych siedemset osób. Zafira rodem z Gliwic ma trafiać głównie na eksport.
REKLAMA

– Gliwice będą drugą po niemieckim Bochum fabryką, gdzie powstaje ten model – powiedział nam Wojciech Osoś, rzecznik prasowy General Motors Manufacturing Poland. – Będzie to natomiast jedyny minivan powstający w Polsce.

W gliwickiej fabryce samochodów to już czwarta „premiera”. Od początku powstania zakładu w gliwickiej części Specjalnej Strefy Ekonomicznej z taśm montażowych schodziły lub schodzą: astra classic, astra II i agila. Produkcja zafiry jest możliwa dzięki tzw. umowie offsetowej. W jej ramach Polska zakupiła samoloty wielozadaniowe F-16. Pieniądze wydane z budżetu państwa na ten cel mają wrócić do naszych firm w postaci zamówień i inwestycji.

(jh) - Dziennik Zachodni
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Jastrzębie zelektryzowała wieść o planowanym otwarciu... nowej kopalni. – Planujemy dobrać się do nowych złóż węgla, sąsiadujących z kopalnią „Zofiówka”. Urobek ma być transportowany dołem i wyciągany na powierzchnię szybami „Zofiówki”, więc nie będzie konieczności budowania nowej kopalni od podstaw – informuje Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej w JSW.
REKLAMA

Ma powstać natomiast nowy szyb, który będzie zwoził ludzi do nowego miejsca pracy. To gigantyczne przedsięwzięcie jest na razie w fazie planów. Eksperci JSW najpierw chcą mieć stuprocentową pewność, że wszystko będzie się opłacać. – Przy takiej inwestycji nie może być mowy o wpadce – przyznaje Łukaszczyk.

Jastrzębie zelektryzowała wieść o planowanym otwarciu... nowej kopalni. – Planujemy dobrać się do nowych złóż węgla, sąsiadujących z kopalnią „Zofiówka”. Urobek ma być transportowany dołem i wyciągany na powierzchnię szybami „Zofiówki”, więc nie będzie konieczności budowania nowej kopalni od podstaw – informuje Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej w JSW.

Koszt zadania przekroczy miliard złotych. Czarna żyła złota leży w obrębie zbadanego już złoża Bzie-Dębina I. Eksperci wyliczyli, że można stamtąd wydobyć ok. 300 mln ton węgla, czyli więcej, niż zostało we wszystkich kopalniach JSW razem wziętych!

Górnicy z kopalni „Zofiówka” liczą na to, że plan uda się zrealizować, bo obecnie złoża w kopalni się wyczerpują.

– Według różnych szacunków na razie węgla starczy na najbliższe kilkanaście lat. Każdy pomysł na przedłużenie życia kopalni będzie przez nas popierany. Zwłaszcza, że w nowym miejscu będzie potrzeba sporo rąk do pracy – mówi nam Krzysztof Baradziej, zastępca szefa „Solidarności” w KWK Zofiówka.

– Robiliśmy badania dotyczące złóż w rejonie Jastrzębia Zdroju. Są dwa pola rezerwowe, w których zalega węgiel, Pawłowice i właśnie pole Bzie-Dębina. Zleciliśmy opracowanie koncepcji zagospodarowanie tego drugiego – wyjaśnia Łukaszczyk.

Udostępnienie nowych złóż zapewni węgiel dla koksowni wchodzących w skład tworzonej właśnie grupy węglowo-koksowej. Zarząd JSW zaakceptował już wybór opracowania stworzonego przez ekspertów z Politechniki Śląskiej w tej sprawie. Węgiel byłby wydobywany na powierzchnię dołem, szybami Zofiówka. – W rejonie Bzia-Dębina natomiast powstałby nowy szyb tzw. wdechowy, do przewozu pracowników i materiałów – mówią w JSW.

Na razie nikt się nie zastanawiał, jak się będzie nazywał nowy szyb. Być może Zofiówka II... – W każdym razie gdyby ta koncepcja się udała, żywotność kopalni Zofiówka zwiększy się o ponad 30 lat – mówi Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor biura nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej w JSW.
Eksploatacja rozpoczęłaby się w zachodniej części tego złoża. Obecnie JSW rozpoczyna działania dotyczące uzyskania koncesji. – A to potrwa przez cały rok 2006, w 2007 roku chcemy rozpocząć prace związane z udostępnieniem nowego miejsca. Przygotowanie nowych złóż do eksploatacji to olbrzymia praca. Według optymistycznego scenariusza, fedrunek mógłby się rozpocząć w 2017 roku. – Szacunkowe nakłady do 2010 roku to ok. 500 mln złotych. Drugie tyle musielibyśmy wydać do 2020 roku – wyjaśnia Łukaszczyk.

Ewentualne otwarcie nowego złoża to także dobra wiadomość dla miasta. W nowym miejscu do pracy potrzeba tylu ludzi co w małej kopalni, czyli ok. 2 tysięcy. – Dla miasta jako całości utworzenie nowego terenu górniczego to zupełnie nowa perspektywa rozwoju, a co za tym idzie nowe miejsca pracy i dodatkowe dochody do budżetu z tytułu choćby opłaty eksploatacyjnej – mówi prezydent miasta Marian Janecki.

Europejski gigant
Jastrzębska Spółka Węglowa S. A. powstała 1 kwietnia 1993 r. jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Spółka grupuje kopalnie węgla kamiennego zlokalizowane w zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. W spółce funkcjonuje pięć kopalń: „Borynia”, „Jas-Mos”, „Krupiński”, „Pniówek” i „Zofiówka” oraz utworzony w 1995 roku Zakład Logistyki Materiałowej, zajmujący się zaopatrzeniem zakładów Spółki.

Są to kopalnie uruchomione w latach 1963-1984, a więc stosunkowo nowe. Zostały zbudowane w związku z zapotrzebowaniem na wysokiej jakości węgle koksowe na rynku krajowym i zagranicznym. Zasoby węgla wynoszą 276,8 mln ton. Zdolność produkcyjna głównych kopalń wynosi ok. 54 tys. ton na dzień. JSW S. A. jest największym producentem węgla koksowego w Polsce i jednym z największych w Europie. Działalność eksportową JSW prowadzi poprzez wyspecjalizowane firmy, ale posiada również bezpośrednie kontrakty.

Węglowy potentat
Jastrzębska Spółka Węglowa kupiła niedawno budynek niedokończonego szpitala położniczego przy ul. Jana Pawła II w Jastrzębiu Zdroju. Zostanie tam ulokowana potężna grupa węglowo-koksowa, której utworzenie zostało przyjęte niedawno przez radę ministrów. W jej skład wejdzie Jastrzębska Spółka Węglowa ze swoimi kopalniami, koksownią „Przyjaźń”, a wkrótce przejmie także większościowe udziały w kombinacie koksochemicznym „Zabrze” i „Wałbrzychu”. W ten sposób JSW osiągnie 41-procentowy udział w rynku i stanie się największą tego typu firmą w Polsce i jedną z największych w Europie.
Rząd chce, by nowy twór stał się wizytówką gospodarczą Polski.

JSW już jest właścicielem „Przyjaźni” – ma 88 procent udziałów. Teraz czeka na przekazanie akcji „Wałbrzycha” i „Zabrza” – po 73 proc.

Olbrzymie zyski
Ponad 1,481 mld zł netto zarobiła w 2004 roku Jastrzębska Spółka Węglowa. Rekordowy wynik JSW to efekt utrzymującej się, doskonałej koniunktury na koks i produkowany przez spółkę węgiel koksowy. Porównując Kompania Węglowa szacuje swój zysk netto na ok. 435 mln zł, a Katowicki Holding Węglowy na ok. 117 mln zł. Ubiegłoroczne wyniki plasują JSW wśród najbardziej dochodowych polskich firm.

Jacek Bombor - Dziennik Zachodni

Najzabawniejsze w tej wiadomości jest to,że JSW....stać na tą inwestycję :)
 

·
Registered
Joined
·
876 Posts
Carlsberg w Pszczynie?

Firma Intergrabex kończy już budowę pierwszego etapu centrum logistycznego w Pszczynie (woj. śląskie) i halę o powierzchni 16 000 mkw. docelowo 45 000 mkw. Spółka nabyła w ub. r. grunt o powierzchni 11 ha przy drodze nr 1 za 3,7 mln zł. Łączny nakład na inwestycję w Pszczynie wyniesie ok. 20 mln zł. Kompleks przeznaczony będzie dla jednego najemcy z branży spożywczej. Nieoficjalnie wskazuje się na Carslberga.

WH
 

·
Moderator
Joined
·
1,343 Posts
Deweloperzy dostrzegli potencjał Górnego Śląska

(C) Puls Biznesu
Deweloperzy dostrzegli potencjał Górnego Śląska
27 września 2005
Agnieszka Janas

Górny Śląsk stał się beneficjentem wzrostu poziomu życia w Polsce. Inwestorzy chcą to wykorzystać i na wyścigi realizują tu centra handlowe.

Trzy firmy w ciągu dwóch miesięcy poinformowały o zamiarach budowy sześciu centrów handlowych na Górnym Śląsku. W Sosnowcu planowany jest obiekt izraelskiego dewelopera Plaza Centers. Dwa projekty mają powstać w Rybniku. Jednym z nich będzie, kolejna na Śląsku, inwestycja Plaza Centers, drugim obiekt Focus Park angielskiego dewelopera Parkrigde CE Retail. Jednak prawdziwy rekord padł w Gliwicach. W mieście tym inwestycje zapowiedzieli: Cefic wraz z Carrefourem, Parkridge oraz GE Capital Golub, amerykański fundusz inwestycyjny wraz z norweską grupą Borgestad. Ci ostatni realizują centrum Forum. A wszystko to w sytuacji, gdy węgierski deweloper TriGranit szykuje już otwarcie gigantycznego kompleksu Silesia City Center w Katowicach.

— Takie zapowiedzi deweloperów należy traktować jako deklarację ich możliwości. Mają one za zadanie zbudować wokół inwestycji klimat zainteresowania wśród potencjalnych najemców. To bardzo ważne, gdyż żaden deweloper nie rozpocznie prac bez odpowiedniego poziomu wynajęcia powierzchni. Nie każdy obiekt ma pozwolenie na budowę, a to właśnie uzyskanie tego dokumentu, a w konsekwencji szybsze oddanie do użytku centrum, ma kluczowe znaczenie. Praktykuje się podpisywanie umów warunkowych, listów intencyjnych, ale te nie mają mocy wiążącej. Moc prawną mają tylko umowy najmu. Może się tak zdarzyć, że nie wszystkie zapowiadane centra zostaną zbudowane — ocenia Anna Kotyńska z działu powierzchni handlowych Colliers International, firmy doradczej w zakresie nieruchomości.

W zasięgu ręki
Zainteresowanie deweloperów wzmacniane jest przez rosnące zapotrzebowanie sieci handlowych na nowoczesną powierzchnię.

— Polska po przystąpieniu do UE stała się krajem postrzeganym jako stabilny i przewidywalny. Wzrost gospodarczy przełożył się na wzrost optymizmu klientów i rosnący popyt na towary i usługi. Konsumenci już nie chcą jeździć do dużych miast na zakupy. Chcieliby mieć takie same sklepy i rozrywkę w najbliższej okolicy — mówi Marek Noetzel z Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W H&B), firmy doradczej ds. nieruchomości, odpowiedzialnej za komercjalizację centrum Forum w Gliwicach.

Przedstawiciele deweloperów podkreślają, że rynek Górnego Śląska jest większy niż warszawski.

— Aglomeracja katowicka zamieszkiwana jest przez 4,5 mln osób. Wprawdzie średnie dochody są tu niższe niż w stolicy, ale wyższe niż w innych regionach kraju. Do tego dochodzi jeszcze obserwowane duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych budujących tu np. zakłady produkcyjne, a więc tworzących nowe miejsca pracy. To przekłada się na wzrost siły nabywczej. Detaliści podkreślają, że na Górnym Śląsku osiągają bardzo dobre obroty. Czasem są one nawet wyższe niż w Trójmieście! To podnosi atrakcyjność inwestowania w centra handlowe na Górnym Śląsku — podkreśla Anna Wysocka z działu powierzchni handlowych CB Richard Ellis.

Rozmówcy zauważają, że na aglomerację śląską składa się wiele miast liczących 100-200 tys. mieszkańców, w których nie ma nowoczesnych obiektów handlowych z częścią rozrywkową i z dużymi sieciami handlowymi, np. odzieżowymi.

— Obecnie, gdy deweloperzy zabezpieczyli sobie lokalizacje w największych miastach Polski, przyszła kolej na mniejsze miejscowości. A tych nie brakuje w tym regionie — ocenia Marek Noetzel.

Powrót do centrum
To prawda, że na Górnym Śląsku jest dużo powierzchni handlowej. Jednak przeważnie są to obiekty położone poza śródmieściem, pozbawione części rozrywkowej i wynajęte przez duży hipermarket. Rzadko kiedy częścią takiego obiektu jest galeria handlowo-usługowa. Brakuje więc w nich miejsca dla międzynarodowych sieci handlowych poszukujących lokalizacji w tym regionie. Obecnie popyt na nowoczesną powierzchnię jest większy niż jej podaż.

— Większość z nowych projektów powstaje w ścisłych centrach miast i są one wzorowane na galeriach handlowych w dużych miastach — ocenia Graham Kilbane z GE Capital Golub.

Jego zdaniem, nowe obiekty będą pełniły rolę czynnika rewitalizującego śródmieścia miast, poprzez m.in. przeciwdziałanie zamieraniu historycznych centrów urbanistycznych i przenoszeniu handlu oraz życia społecznego na obrzeża. Podobny punkt widzenia prezentuje również Parkridge .

— Specjalizujemy się w przejmowaniu starych kompleksów i przekształcaniu ich w nowoczesne obiekty rozrywkowe, galerie handlowe czy apartamentowce. Nasze najbardziej znane inwestycje grupy to Marina w Brighton i Cinema Millenium w Londynie — chwali się Agnieszka Dricis, dyrektor marketingu i PR w Parkridge CE Retail.

Szczególnie dobrze ilustruje to koncepcja gliwickiego Focus Parku. Powstanie on na miejscu dawnej Huty Gliwice, znajdującej się w śródmieściu. Jej lokalizacja nie jest korzystna ani dla miasta, ani dla zakładów. To spowodowało podjęcie decyzji o likwidacji firmy. Część tej działki zostanie wykorzystana pod budowę centrum. W ten sposób powstała szansa, aby dzięki handlowi i rozrywce ta część miasta znowu była wykorzystywana przez mieszkańców. Rewitalizacja legnie też u podłoża budowy centrum handlowego w Focus Parku w Rybniku, który powstanie na terenie zniszczonego browaru.

Nie zepsuć
Jeśli chodzi o dalszy potencjał Górnego Śląska, Marek Noetzel jest optymistą.

— To jeszcze nie koniec możliwości tego regionu. Wraz z rozwojem gospodarczym pojawią się nowe projekty i chętni, aby inwestować. Myślę, że przyszłością będzie rewitalizacja centrów miast, niekoniecznie rozumiana jako budowa dużego obiektu handlowego. Deweloperzy mogą przecież wykorzystywać stare kamienice, pierzeje ulic, istniejącą, a niewykorzystaną tkankę miejską, gdzie oprócz funkcji handlowej rozrywka będzie pełniła coraz ważniejszą rolę — wymienia przedstawiciel C&W H&B.

Szanse będą tym wyższe, im lepszy będzie klimat ekonomiczny i zaufanie inwestorów zagranicznych do Polski.

— Moim zdaniem, mamy bardzo duże szanse na dalsze inwestycje w ciągu najbliższych lat. Inwestorzy ufają liberałom, którzy zapewne będą rządzić po wyborach. Widać to chociażby po wskaźniku WIG20. Rośnie on do rekordowych granic wraz ze wzrostem przedwyborczych notowań partii deklarujących liberalną politykę gospodarczą. Wydaje się, że tylko zdecydowane zwycięstwo partii o skrajnie odmiennych poglądach mogłoby ostudzić zapał inwestorów, i to nie tylko na rynku nieruchomości — podsumowuje Marek Noetzel.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 1938 str. 4
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,730 Posts
Jak na razie Katowice ktore powinny byc chyba liderem w tej praktyce, sa do tylu. Kamienica z H&M i planowana galeria handlowa w starym dworcu to troche za malo na to miasto ... mozna by z odrobina dobrej woli jeszcze doliczyc remont skarbka. Moze po rewitalizacji srodmiescia i wyznaczeniu miejsc pod nowa zabudowe ruszy cos wiecej, o nowym dworcu ani nie wspomne.

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
4,338 Posts
wole by handel koncentrowal sie w ścisłym centrum w kamienicach i w nowo wybudowanych ciekawych galeriach handlowych, ale wpasowanych urbanistycznie w tkanke miejską.
 

·
fortuna favet fortibus
Joined
·
1,833 Posts
MARCIN said:
Jak na razie Katowice ktore powinny byc chyba liderem w tej praktyce, sa do tylu. ...
A przecież w Katowicach prawie "na dniach" będzie otwarte SSC. Poza tym jest Dolina Trzech Stawów, Ikea,... więc bez przesady...
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
2,730 Posts
Krzy?ak said:
A przecie? w Katowicach prawie "na dniach" b?dzie otwarte SSC. Poza tym jest Dolina Trzech Stawów, Ikea,... wi?c bez przesady...
Przeciez artykol mowi o tendencji handlu lokowania sie w scislym centrum miast i stawianiu wlasnie na kamienice czy miejskie galerie handlowe. Ikea, ssc czy dolina trzech stawowo to przeciwienstwo tej tendencji ...

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
2,502 Posts
Mi sie wydaje ze wszystko kwestia postrzergania kazdego z gornoslaskich miasto osobno. Jakos do inwestorow nie doszlo ze to jest wielka aglomeracja. Dlatego tak bardzo brakuje tu takich wielkomiejskich inwestycji i handlowych i uslugowych. Co gorsza nawet wspolczesni inwestorzy traktuja Katowice jak zadupie vide: Trigranit i Spiz dla dresu. Po prostu Katowice nadal przez inwestorow trakotwane sa jako sredniej wielkosci miasto przemyslowe.

Slaskowi brakuje promocji, trzeba pokazac ze tu mieszka klasa srednia ktora chce inwestycji w takim zakresie jak w innych duzych miastach. Juz dosc jezdzenia do Krakowa po "zycie miejskie" chcemy tego u siebie.
 
41 - 60 of 2166 Posts
Top