SkyscraperCity banner

1801 - 1812 of 1812 Posts

·
Registered
Joined
·
312 Posts
Nie powinno być tak, że tylko gliwicka strefa się zapełnia firmami. Jeśli ościenne miasta naszej aglomeracji zainwestowały kasę w tereny gdzie powstała strefa to z automatu w tych strefach rodzi się biznes i daje pracę mieszkańcom danego miasta i również innym mieszkańcom naszej metropolii. I tak jak napisał kolega @szymon_k-ce w następnej kolejności firmy powinny powstawać np. w Bytomiu, Rudzie Śląskiej czy Chorzowie...proste. Natomiast jeśli będzie tak, że tylko np. Gliwice czy Katowice będę się rozwijać to prędzej czy później dojdzie do konfliktu pomiędzy wlodarzami miast i cały piękny projekt pod nazwą metropolia pójdzie się...wiecie co. My żeby rozwiajć dalej nasz region musimy ze sobą współpracować, a nie rywalizować bo tylko tak jesteśmy w stanie przetrwać w tych trudnych czasach zarówno jeśli chodzi o covid, jak i nasz kochany rząd.
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
^ wiem, że Bytom ma taki teren w dzielnicy Stroszek. Nie umiem powiedzieć jak to jest w innych miastach, więc się nie wypowiadam. Teoretycznie koncentracja firm na terenie jednego obszaru jest dla pracowników akceptowalna (bliskość + rozwinięty układ drogowy), ale każdy prezydent jednak chce wyrwać kawałek tego tortu dla siebie.
Z innej beczki: inwestycje tego typu obliczane są pewnie w perspektywie długodystansowej, ale jak to się ma do bomby demograficznej jaka już się dzieje na Śląsku. Dla przykladu: za 30 lat Zabrze ma mieć połowę dzisiejszego stanu ludności. Do tego dodałbym że Polska skorzysta na odpływie inwestycji/produkcji z Chin w świecie pocividowym (wiem, futurystyka ale według mnie całkiem realna). Czeka nas napływ Ukraińców i dalej obywateli Indii, Bangladeszu, a może Nigeryjczyków?
 

·
LHC
Joined
·
9,819 Posts
Z tego, co pamiętam, gliwicka strefa jest już w zdecydowanej większości wypełniona. Uważam, że to bardzo dobra decyzja, żeby inwestycje KSSE przesuwać w stronę Zabrza, następny w kolejności powinien być Bytom i Ruda Śląska.
Dokładnie. W Gliwicach zostały praktycznie
5.8ha, Zabrze 40ha, Pyskowice 40ha ale Strzelce i Ujazd po 140, 200ha.
Można sprawdzić w zakładce tereny inwestycyjne.link poniżej


Samo kupno dzialki nie oznacza inwestycji. Warto zauwazyc ze ostatnie tereny w Zabrzu kupila firma posrednik w inwestycjach finansowych.
Teraz jest ogólnie ciężej przyciągnąć inwestorów bo decyzja tego rządu o SSE rozszerzono na cały kraj a granty są uzależnione min.od stopy bezrobocia itd.
 

·
Registered
Joined
·
202 Posts
Nie powinno być tak, że tylko gliwicka strefa się zapełnia firmami.
Życie z natury nie jest sprawiedliwe ;)
Jeżeli inwestor będzie chciał rozbudować się w Gliwicach, to mamy mu zabronić?! "Kup Pan ziemię w Bytomiu bo oni też zainwestowali."
Po szybkim wypełnieniu przestrzeni w Gliwicach, inwestorzy będą zmuszeni poszukać ziemi na sąsiednich działkach.
 

·
LHC
Joined
·
9,819 Posts
Mizerne efekty stref specjalnych. SSE nie osiągały celów założonych przez rząd
28 maja 2020, 08:32 |
SSE
SSEźródło: Dziennik Gazeta Prawna

SSE nie osiągały celów założonych przez rząd, a pomoc publiczna nie trafia tam, gdzie powinna – uważa NIK.


DGP dotarł do raportu z kontroli funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w latach 2015–2018, która formalnie została ukończona pod koniec stycznia tego roku. Główna konkluzja nie jest dla SSE najlepsza. Celem ich funkcjonowania – w teorii – miało być przyspieszenie rozwoju słabo rozwiniętych regionów Polski głównie poprzez przyciąganie nowych inwestycji, a co za tym idzie – tworzenie miejsc pracy. Miały także być źródłem innowacyjnych projektów i poprawy konkurencyjności gospodarki. Dlatego co roku w ramach pomocy publicznej do stref trafia ok. 2,5 mld zł.
Jaki był tego efekt? W ocenie NIK nie taki, jak zakładał rząd i jaki być powinien.

A czego się spodziewali? Że ktoś wybuduje fabrykę w Podlaskim? Skąd kadry?
Tak naprawdę liczy się tylko region południowo zachodni o czy mówi miejsce KSSE.
 

·
Registered
Joined
·
67 Posts

A czego się spodziewali? Że ktoś wybuduje fabrykę w Podlaskim? Skąd kadry?
Tak naprawdę liczy się tylko region południowo zachodni o czy mówi miejsce KSSE.
Nie deprecjonowałbym tak bardzo Podlasia, jest tam też sporo zdolnych ludzi. Politechnika Białostocka wypuszcza wielu ambitnych i dobrze wykształconych inżynierów, którzy, niestety często muszą szukać pracy w innych regionach. Największą siłą regionu południowo-zachodniego jest położenie - blisko dużych rynków zbytu oraz fabryk w Niemczech, Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. W czasach, gdzie np. w automotive liczy się każdy eurocent, a nawet części eurocenta, naprawdę sporo można ugrać na logistyce. Plus rozwinięta sieć biznesowych powiązań w przemysłowej części gospodarki.
 
1801 - 1812 of 1812 Posts
Top