SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 7118 Posts

·
Registered
Joined
·
13 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rusza procedura wyłonienia inwestora na nowy Dworzec Warszawa Zachodnia
PKP SA ogłosiło dzisiaj zaproszenie do rokowań potencjalnych inwestorów dla realizacji inwestycji dworzec PKP S.A. Warszawa Zachodnia. PKP SA chce wybrać inwestora dla tego projektu do połowy przyszłego roku i zrealizować tę inwestycję do 2012 roku.
Nowy dworzec powstanie w miejscu obecnego budynku, na powierzchni 17000 metrów kwadratowych przy ulicy Aleje Jerozolimskie. Towarzyszyć mu będzie nowoczesny kompleks dworcowy ograniczony ulicami Tunelowa, Bema i Aleja Prymasa tysiąclecia. Rolą inwestora będzie sfinansowanie budowy i możliwość udziału w przychodach z inwestycji.

Celem PKP SA jest stworzenie nie tylko dworca, ale całego obiektu o wysokości do 10 kondygnacji, z parkingami Parkuj i Jedź na minimum 800 samochodów i zadaszonymi peronami o powierzchni 63 000 metrów kwadratowych (około 30% tej powierzchni stanowić będą parkingi). Dworzec oprócz powierzchni służącej pasażerom będzie zawierał powierzchnie biurowe, hotelowe, usługowe, rekreacyjne, handlowe oraz ciągi komunikacyjne, które zapewnią sprawne połączenie dworca z parkingami, komunikacją miejską Warszawy i planowanymi przez Urząd Miasta Warszawy inwestycjami drogowymi. Planowane funkcje dworca zostały uzgodnione przez PKP SA z władzami Miasta Stołecznego Warszawy. W najbliższych tygodniach PKP SA zaprosi również inwestorów do rokowań w związku z budową nowego dworca kolejowego Warszawa Wschodnia.

Projekt Warszawa Zachodnia i Wschodnia, nie jest jedynym realizowanym w tej chwili przez PKP SA. Spółka planuje przebudowę i modernizacją kilkunastu największych dworców kolejowych w najbliższych latach. Analogiczne działania obejmą Dworce Główne we Wrocławiu, Kielcach, Szczecinie i Sopocie. Wartość tych inwestycji wyniesie około 1,5 miliarda euro. Celem PKP SA jest stworzenie w tych lokalizacjach nowoczesnych dworców i centrów biznesowych będących węzłami komunikacyjnymi dającymi nowe możliwości komunikacji, spędzania czasu oraz działalności gospodarczej mieszkańcom miast oraz podmiotom gospodarczym.

Do rokowań z PKP SA mogą przystąpić osoby fizyczne oraz prawne, które mają niezbędne doświadczenie oraz zdolność finansową do przeprowadzenia Projektu. Postępowanie mające na celu wyłonienie Inwestora jest dwuetapowe. W I etapie PKP SA dokona oceny złożonych przez potencjalnych inwestorów odpowiedzi na zaproszenie, w szczególności w zakresie doświadczenia i zdolności finansowej potencjalnych Inwestorów, jak również oceni przedłożoną przez nich koncepcję zagospodarowania nieruchomości wchodzącej w skład projektu. W wyniku powyższej oceny zapraszający może wyłonić nie więcej niż pięciu potencjalnych inwestorów, z którymi przeprowadzi rokowania.

W II etapie po złożeniu wiążących ofert przez potencjalnych Inwestorów i po ewentualnym przeprowadzeniu dodatkowych rokowań z potencjalnymi inwestorami zapraszający wyłoni inwestora, którego oferta zostanie uznana przez zapraszającego jako charakteryzująca się najkorzystniejszą relacją parametrów określonych przez zapraszającego. Bliższe informacje na temat projektu i zaproszenia znajdują się na stronie: www.pkp.pl

Zamknięcie zaproszeń nastąpi w listopadzie tego roku. W dwuetapowych rokowaniach PKP SA wybierze partnera i inwestora finansowego do połowy 2008 roku. Wspólnie z wybranym inwestorem opracowany zostanie projekt architektoniczno budowlany i wybrany wykonawca budowlany.

Jarosław Adwent, członek Zarządu PKP SA, Dyrektor Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA: - Nasz cel jest jasno określony. Chcemy zbudować nowy dworzec Warszawa Zachodnia i stworzyć z niego węzeł komunikacyjny i atrakcyjne powierzchnie, które będą służyć pasażerom kolei i mieszkańcom Warszawy. Od kilkunastu miesięcy uzgadniamy nasze inwestycje z władzami miasta Warszawy gdzie pracujemy w dwóch zespołach roboczych – do spraw komunikacji i spraw nieruchomości. Wszystkie nasze decyzje dotycząca Warszawy uzgadniamy z samorządem i liczymy na współpracę z władzami Warszawy.

Źródło: rynek-kolejowy.pl / PKP SA

[gmap]<iframe width="640" height="480" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=&ie=UTF8&t=h&ll=52.219689,20.964639&spn=0.00631,0.013733&z=16&output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.pl/maps?f=q&source=embed&hl=pl&geocode=&q=&ie=UTF8&t=h&ll=52.219689,20.964639&spn=0.00631,0.013733&z=16" style="color:#0000FF;text-align:left">Wyświetl większą mapę</a></small>[/gmap]
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
Stołek:

Jak zmieni się Dworzec Zachodni

Kolejarze we wtorek zaczęli szukać partnerów do przebudowy Dworca Zachodniego. Na przykrytych torach kolejowych będzie mógł powstać dziesięciokondygnacyjny budynek łączący funkcje dworca i biurowca.

Do Polskich Kolei Państwowych należy 48 hektarów pomiędzy Al. Jerozolimskimi, Prądzyńskiego i Kolejową. Dziś na tych gruntach nie ma prawie żadnych zabudowań, tylko niewielka hala kasowa.

- Chcielibyśmy, żeby na miejscu obecnego dworca, nad peronami i przykrytymi torami kolejowymi powstał dziesięciokondygnacyjny budynek - mówi Michał Wrzosek, PKP. - Może zająć działkę o powierzchni 1,7 hektara. Parter zająłby dworzec kolejowy, na wyższych piętrach mogłyby zostać ulokowane biura, sklepy lub hotel.

Budynek miałby ok. 45 tys. m kw. Częścią kompleksu ma być ponadto wielokondygnacyjny parking Parkuj i Jedź na 800 samochodów. Rolą inwestora będzie sfinansowanie budowy i możliwość udziału w przychodach z inwestycji.

- Do połowy przyszłego roku chcemy wybrać inwestora przebudowy dworca - mówi rzecznik Wrzosek. - Na przełomie 2009 i 2010 r. inwestycja miałaby się rozpocząć, a do użytku zostałaby oddana w 2012 r.

PKP szacuje, że operacja pochłonie kilkaset milionów złotych. Inwestycja będzie bardzo skomplikowana, tym bardziej że kolejarze nie chcą na czas budowy zamykać dworca. Jednak PKP do rokowań zaprosiła firmy, które muszą się wykazać zrealizowaniem w ubiegłym roku inwestycji wartej jedynie 50 mln zł - dziś tyle kosztuje budowa niezbyt dużego bloku. Kryteria wyboru są dość płynne. - Pod uwagę będziemy brać zarówno zysk, jaki przyniesie inwestycja, jak i to, jak będzie wkomponowana w otoczenie - zapewnia rzecznik PKP.

Na razie nie zapadła decyzja, czy do kompleksu biurowo-dworcowego zostanie włączony sąsiadujący z Dworcem Zachodnim przystanek kolejowy Wola. Dziś pełni marginalną funkcję, zatrzymuje się tu tylko kilka pociągów regionalnych. W przyszłości jednak ma zostać połączony nowym torem z Dworcem Zachodnim, dzięki czemu domknie się kolejowa obwodnica śródmieścia Warszawy, umożliwiając znaczne zwiększenie jej znaczenia dla obsługi komunikacyjnej Warszawy. Na dodatek najprawdopodobniej to właśnie na tej stacji będą się kończyły tory nowego połączenia kolejowego z lotniskiem Okęcie.

Budowa kompleksu biurowo-dworcowego to pierwszy etap zagospodarowywania kolejowych gruntów. W drugiej fazie partner wybrany przez PKP mógłby zabudować tereny wzdłuż ul. Prądzyńskiego (studium zagospodarowania miasta dopuszcza tu budynki biurowe o wysokości do 30 metrów). Jeszcze później nad przykrytymi torami kolejowymi na wschód od dworca będą mogły powstać osiedla mieszkaniowe (studium określa, że mogą to być budynki o wysokości do sześciu pięter).

W najbliższych tygodniach PKP zamierza rozpocząć analogiczne rokowania w sprawie przebudowy Dworca Wschodniego. Kolej prowadzi też badania nośności konstrukcji Dworca Centralnego, by określić, czy da się na jego miejscu postawić dużo większy budynek.

Michał Wojtczuk
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
BYł juz zreszta watek inwestycje na terenach kolejowych..
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
I bardzo dobrze ze nie bedzie blizej centrum.
Im blizej bedzie RZS tym lepiej.

Częścią kompleksu ma być ponadto wielokondygnacyjny parking Parkuj i Jedź na 800 samochodów.
Maja na mysli - dotlucz sie jakims cudem do zachodniego i jedz dalej 2 km pociagiem? :D
Czy ma to byc parking dla pasazerow ktorzy chca pociagiem z wawy wyjechac? Chyba tak byloby rozsadniej.

Na dodatek najprawdopodobniej to właśnie na tej stacji będą się kończyły tory nowego połączenia kolejowego z lotniskiem Okęcie.
ee? :weird:
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
^^ to ostatnie to moim zdaniem bład dziennikarza. Ta linia biegnie dalej przez Gdanski do Modlina.
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Juz abstrahujac od slowa tory, po kiego grzyba przez Gdanski?
Co jak co ale na centralu ta linia jest 10 razy bardziej potrzebna niz tam.
Na Wschodnim zreszta tez.
Z Wschodniego afaik jest polaczenie z wylotem na Gdansk wiec dlaczego linii nie wytrasowac tam gdzie jest najwiekszy popyt.
Tylko do DWZ czy przez Gdanski. Tunel srednicowy sie zawali?

Juz nie mowiac o tym ze o Modlinie jakos ostatnio przycichlo
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
Jednak chyba kaczka dziennikarska. Chyba nie ma sie co martwic:

Zrodło: PLK

Dla porownania Pkp Wola to ten na lewo od czerwonej kropki :)Koleje mazowieckie wybraly juz z przetargu projekt kaczkokibli, ktore obsluza ta linie. Ponizej wizualka w malowaniu KM. W szczycie moze byc ciasno.

 

·
Registered
Joined
·
13 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Centrum gigant na ZachodnimNajwiększe w stolicy centrum handlowo-hotelowe ma powstać na 50 hektarach przy dworcu Warszawa Zachodnia. Wczoraj PKP ogłosiły, że szukają partnera do tej budowy

Zaniedbany dworzec kolejowy do 2012 roku ma się zmienić nie do poznania. Na prawie 50-hektarowym placu między Prądzyńskiego, Bema, Prymasa Tysiąclecia i Al. Jerozolimskimi powstanie nowoczesny zespół budynków.

-Chcemy zbudować nowy dworzec, a dodatkowo stworzyć tam węzeł komunikacyjny powiązany z obiektami, które będą służyć pasażerom kolei i mieszkańcom Warszawy - opowiada Jarosław Adwent z zarządu PKP.

Wybuduje prywatna firma

Teren przeznaczony na inwestycję jest ponad trzy razy większy niż ten, który zajmuje największe dziś centrum handlowe stolicy - Arkadia. PKP chcą, by oprócz peronów, poczekalni i kas biletowych w dworcowych budynkach znalazły się na nim też biura, hotel, punkty usługowe i placówki handlowe. Koło kompleksu znajdzie się parking "Parkuj i jedź" na minimum 800 samochodów. Cały zespół ma mieć 10 pięter wysokości.

Budowa nowego dworca jest niezbędna, by Warszawa mogła przyjąć tysiące kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Żeby zakończyć inwestycję na czas, koparki powinny wjechać na budowę najpóźniej w 2009 r.

Kolejarze nie mają jednak pieniędzy na tę inwestycję. Dlatego nowy dworzec ma za nich wybudować prywatna firma. W zamian za włożone w budowę pieniądze będzie mogła czerpać zyski z obiektów komercyjnych towarzyszących części kolejowej.

Wczoraj PKP ogłosiły zaproszenie do rokowań, które wyłonią inwestora, określą, ile pieniędzy wyłoży i jak długo będzie mógł zarabiać na inwestycji.

-Postępowanie będzie dwuetapowe -informuje rzecznik PKP Michał Wrzosek. -W pierwszej części rokowań ocenimy przedstawione przez zainteresowane firmy koncepcje zagospodarowania dworca i otaczającego go terenu, przyjrzymy się też ich doświadczeniu i zdolności finansowej.

Do drugiego etapu ma przejść nie więcej niż pięć firm. - Ocenimy wtedy szczegółowe projekty, a w połowie przyszłego roku wybierzemy partnera i wspólnie z nim zaczniemy prace nad projektem - zapowiada Wrzosek.

Przebudowa Warszawy Zachodniej to niejedyna dworcowa inwestycja w stolicy. Kolejarze chcą, by przed Euro 2012 powstał też nowy Dworzec Wschodni. Jesienią mają ogłosić rokowania w tej sprawie.

Bogata kolej

Koleje mają w stolicy 1406 ha gruntów. Największy, ciągnący się od centrum aż do zachodnich granic miasta obszar, pozostaje wciąż niezagospodarowany.Niepowodzeniem zakończyły się przymiarki dobudowy połączonego z centrum handlowym nowego Dworca Głównego przy pl. Zawiszy. W 1998 r. kolej wydzierżawiła 7 ha przy Dworcu Głównym spółce Polma, która chciała wybudować tam galerię handlową ze 150 sklepami, hipermarketem, multikinem oraz parkingiem. W 2001 r. PKP ogłosiły przetarg na sprzedaż tego terenu -stanęła do niego tylko Polma i wygrała, oferując 65 mln zł. Do sprzedaży nie doszło, bo zdaniem kolei firma zalegała z opłatami za dzierżawę -w 2005 r. PKP rozwiązały umowę.

MICHAŁ KOZAK

Źródło: Rzeczpospolita
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
Niepowodzeniem zakończyły się przymiarki dobudowy połączonego z centrum handlowym nowego Dworca Głównego przy pl. Zawiszy. W 1998 r. kolej wydzierżawiła 7 ha przy Dworcu Głównym spółce Polma, która chciała wybudować tam galerię handlową ze 150 sklepami, hipermarketem, multikinem oraz parkingiem. W 2001 r. PKP ogłosiły przetarg na sprzedaż tego terenu -stanęła do niego tylko Polma i wygrała, oferując 65 mln zł. Do sprzedaży nie doszło, bo zdaniem kolei firma zalegała z opłatami za dzierżawę -w 2005 r. PKP rozwiązały umowę.
Ech, dobrze to pamietam. Oby tak nie bylo i tym razem.

Ktos zapostuje zdjecie dworca obecnie? Tylko nie PKS a kolejowego!
 

·
Robert
Joined
·
10,085 Posts
Fredi w 2005 :

Do zalozenia watku zainspirowal mnie bryt.bryt i jego Ursus i Wlochy. Przemieszczajac sie dalej w kierunku centrum, po blokowiskach i fabrykach Ursusa, nastepnie domach i malych kamieniczkach posrod zieleni Wloch przychodzi czas na... nic. Tym sa Odolany dla wiekszosci ludzi, tedy sie przejezdza pociagiem, tedy mozna ominac wertepiasta i wijaca sie ulica korki w Al. Jerozolimskich.... Jednak nikt tu (prawie) nie mieszka , nie pracuje. Jeden z klinow napowietrzajacych, wyspa podchodzaca pod samo centrum (tu toche sobie Odolany rozszerzylem).

Zdjecia w zadnym razie nie sa reprezentatywne, zdecydowanie wielokrotnie za malo bedzie na nich torow, rozjazdow, bocznic, tunelow, hal, zabudowan PKP, zaplecz firm budowlanych, oczyszczania miasta... Mimo wszytko mysle ze mozna wyrobic sobie jako takie rozeznanie. Zaczynamy.


Ta firma panowala tu niepodzielne, po dzis dzien jej wplywy sa przytlaczajace. W samym srodku, tego co na zdjeciach z tego watku, znajduje sie nawet male osiedle kolejowe (jak sadze przedwojenne, nie chce mi sie teraz szperac po ksiazkach).
Tzw. mala architektura ;)


Mowisz Odolany, myslisz kolej. Jednak malo jest miejsc w Polsce nad ktorymi lata wiecej samolotow.
Prestizowa :) siedziba DaimlerChrysler na styku dwoch swiatow.


Panowie przyjechali, wyrzucili cos z samochodu, podpalili. Podtrzymanie tradycji, niedaleko stad kilkanascie lat temu poszla z dymem duza czesc archiwow SB.


Nieudana proba przeszczepienia Monster Truckow do kraju ziemniaka.


Jakkolwiek zapuszczona, okolica oferuje jednak mozliwosc podjecia aktywnego wypoczynku.


Mars?


Odolany!
Lokalna mutacja starych tredow urbanistycznych. Na horyzoncie Jelonki.


Ruch duzy. To popoludnie niedzielne, przed chwila przejechal Jan Kiepura, za chwile przejedzie Berlin-Warszawa Express. Co chwile przejezdza WKD i KM.


Zdjecia z 3 ostatnich lat, robione przy rozmaitych okazjach, wiec zbior nieco chaotyczny. Co zlego to nie ja.
wątek http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=248199
 

·
Moderator
KACCCP
Joined
·
31,454 Posts
^^ Dzieki, o ten mi chodzilo. Juz na pierwszy rzut oka widac jak jestesmy w tej chiwli przygotowani na turystow (taka była idea szukania tego zdjecia). Zeby bylo jasne to jest po remoncie!
 
1 - 20 of 7118 Posts
Top