Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 16028 Posts

·
Registered
Joined
·
696 Posts
-- Varso Place --

- Wizualizacje
20 by Nicholas Lelewski, on Flickr

21 by Nicholas Lelewski, on Flickr- Model- Wysokość całkowita Varso Tower - 310 m
- Wysokość do dachu - 230 m
- Liczba pięter - 53
- Powierzchnia całkowita - 68 755 m2
- Liczba podziemnych miejsc parkingowych - 116
- Liczba miejsc dla rowerów - 250

- Wysokość Varso 1 - 90 m
- Liczba pięter - 21
- Liczba miejsc parkingowych - 329

- Wysokość Varso 2 - 81 m
- Liczba pięter - 19
- Liczba miejsc parkingowych - 272
- Łączna powierzchnia Varso 1 oraz Varso 2 - 64 589 m2

- Łączna powierzchnia handlowo-użytkowa kompleksu - około 10 300 m2
- Powierzchnia całkowita kompleksu - 140 000 m2

- Inwestor - HB Reavis Poland
- Wykonawca - HB Reavis Construction
- Projektant - Foster & Partners

- Lokalizacja - Wola, ulica Chmielna 69
- Lokalizacja na mapie w Google Maps - https://www.google.pl/maps/place/Ch...c695fbad742c91e!8m2!3d52.2287413!4d20.9984138
- Przeznaczenie - biurowiec
- Funkcje dodatkowe - hotelarska (331 pokoi), handlowo-usługowa

- Data rozpoczęcia budowy - Luty 2017
- Planowana data zakończenia budowy - 2020

Strona internetowa inwestycji: https://varso.com/pl/

Kamerka internetowa z widokiem na inwestycję:
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


Kolej na zabudowę

PKP chcą zagospodarować zaniedbane tereny kolejowe, warte kilka miliardów złotych. Nowe władze stolicy deklarują przychylność dla ich inwestycjiKoleje są drugim po mieście użytkownikiem warszawskich gruntów. Ich ziemie zajmują powierzchnię 1400 ha - to tyle co 500 stołecznych ogrodów zoologicznych.

- Większość działek to takie zakalce - mówi naczelny architekt miasta Michał Borowski. - Jakieś kliny w centrum miasta, na których straszą chaszcze, połacie terenów na Targówku czy Ochocie, gdzie są parkingi starych wagonów albo zwykły ugór.

Jednak zdaniem miejskich urzędników wiele z tych nieruchomości można by przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe.

- Albo na ulice łączące ze sobą odizolowane teraz części miasta - dodaje Borowski.

Jednak miasto bez zgody kolei nie może niczego zbudować - PKP w 80 procentach mają użytkowanie wieczyste zajmowanych terenów.

-W takiej sytuacji prawnej inwestycje miejskie na terenach kolejowych będą możliwe tylko wówczas, gdy kolej zechce przekazać grunt lub partycypować w przedsięwzięciu - wyjaśnia p.o. dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko.

Miasto: nie można się dogadać

- Rzeczywiście jesteśmy potentatem, jeśli chodzi o ilość posiadanych nieruchomości - przyznaje prezes PKPSA Andrzej Wach. - Ale zdecydowana większość jest nam niezbędna, by firma mogła funkcjonować. Są tam tory, budynki i urządzenia kolejowe.

Prezes dodaje, że kolej w tej chwili może komercyjnie zagospodarować jedynie ok. 15 proc. swoich terenów. Deklaruje, że PKP są otwarte na propozycje miasta.

-Na inwestycje w lewobrzeżnej części miasta możemy przeznaczyć działki o powierzchni 120 hektarów - mówi Wach. - Udostępnienie pod zabudowę komercyjną terenów po praskiej stronie będzie wymagało przebudowy znajdującej się tam infrastruktury kolejowej.

Oświadczeniom PKP nieco dziwią się władze miasta.

- Już trzeci rok rozmawiamy z kolejami, a udało się tylko podpisać ogólny list o współpracy - mówi Borowski. - Gdy dochodzi do szczegółów, napotykamy kłopoty.

Przykładem jest 3,5-hektarowy teren wzdłuż Alej Jerozolimskich nad tunelem średnicowym. Od wielu lat trwa spór, do kogo on należy. Bezsporne jest natomiast, że do kolei należą wejścia do Dworca Śródmieście, dwa dworcowe pawilony i plac między nimi.

- A to oznacza, że żaden inwestor nie będzie w stanie nic wybudować bez porozumienia z nami -mówi twardo dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP Piotr Olczyk. I dodaje, że koleje są gotowe udostępnić teren, jeśli deweloper wybuduje nowy Dworzec Śródmieście.

Władze miasta twierdzą, że jedyny ratunek w tej patowej sytuacji to zabudowa terenu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- W ten sam sposób powinno się zagospodarować wszystkie dworce w Warszawie. Nie widzę innej możliwości porozumienia miasta i PKP - twierdzi Borowski.

PKP: mamy własne plany

Kolej snuje własne plany. Na Dworzec Centralny chce rozpisać międzynarodowy konkurs.

- To szczególnie atrakcyjny teren - przekonuje Olczyk. - Na liczącej 2 hektary działce mogłyby stanąć dwa budynki o gabarytach Marriotta. Na niższych piętrach byłyby biura, na wyższych luksusowe apartamenty.

Także na działce między Alejami Jerozolimskimi, Chmielną, Al. Jana Pawła II i Żelazną PKP chce wybudować mieszkania i biura. Podobne plany ma kolej wobec terenu dawnego Dworca Głównego. Kolejarze wypowiedzieli już umowę dzierżawy spółce Polma, która planowała tam budowę centrum handlowego na 6,5 hektara.

- Na sąsiadujących z Dworcem Głównym 5 ha odstrony ulicy Kolejowej mogłoby powstać Muzeum Historii Polski wraz z Muzeum Kolejnictwa - snuje plany Olczyk.

Pod ziemią od strony placu Zawiszy będzie stacja kolejowa z czterema peronami kończąca tzw. kolejową obwodnicę Warszawy.

Osiedla mieszkaniowe mają wyrosnąć na 84 ha kolejowych nieużytków między Ordona, Jana Kazimierza, Gniewkowską i Dźwigową. PKP podpisały już umowę o wspólnym inwestowaniu z PKO Inwestycje. Przygotowana pod zabudowę jest już 24-hektarowa działka między Ordona a Sowińskiego. Kolejarze zapowiadają, że w 2008 roku wjadą tam koparki.

Ratusz: już to słyszeliśmy

Naczelny architekt miasta przypomina, że o swoich planach kolej mówi od dawna. - Ale efektów nie ma, obskurne dworce i ich okolice wciąż straszą -mówi Borowski.

-Bo nie ma planów zagospodarowania, a duży teren trudno jest zabudować na podstawie warunków zabudowy - ripostuje Olczyk.

Borowski broni się: - Miasto nie może nawet zrobić planów zagospodarowania na wielu terenach kolejowych. Większość jest wydzielona z terenów planistycznych miasta. To jest komunistyczne prawo z lat 50., które traktuje grunty kolejowe jako tereny strategiczne. Miasto na nich planować nie może - wyjaśnia.

Deklaruje jednak, że prace planistyczne będą przyspieszane - oczywiście tam, gdzie leży to w kompetencji miasta - zastrzega.

Inne rozwiązanie podpowiada dyrektor Bajko: - Plan zagospodarowania jest potrzebny. Ale by dobrze sprzedać grunt, często zupełnie wystarczą warunki zabudowy. W ten sposób miasto sprzedało w ubiegłym roku część zajezdni przy ul. Inflanckiej za ponad 100 mln zł.

Marcinkiewicz: tereny PKP to priorytet

W swoim inauguracyjnym wystąpieniu komisarz Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że inwestycyjne uruchomienie terenów kolejowych jest jego priorytetem.

Krok do przodu zrobiła też kolej. Na początku lipca PKP podpisały umowę z firmami doradczymi, które mają pomóc znaleźć partnerów do inwestowania i wskazać najlepszy sposób zagospodarowania kolejowych gruntów.

- Jest kilka możliwości. W grę wchodzi sprzedaż nieruchomości, jej wydzierżawienie z jednoczesnym zobowiązaniem, by powstała tam konkretna inwestycja, zawiązanie spółki z inwestorem i wniesienie do niej aportem gruntu albo samodzielna budowa za pieniądze pożyczone z zewnątrz - wylicza członek zarządu PKPSA i dyrektor zarządzania nieruchomościami Jarosław Adwent.

MONIKA GÓRECKA-CZURYŁŁO, MICHAŁ KOZAK
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontrowersyjne interesy kolei

>W 1998 roku PKP zorganizowały przetarg na 30-letnią dzierżawę 15 ha ziemi przy ul. Słomińskiego. Wygrała go spółka należąca do francuskiego Carrefoura.
>W 1999 roku kolej ogłosiła przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego tego terenu. Stanęła do niego tylko spółka córka partnera inwestycyjnego Carrefoura. Za grunt z dzierżawą zapłaciła 85 mln zł, gdy rzeczoznawca miasta wycenił teren na 220 mln zł.
>W 1999 roku wbrew stanowisku władz dzielnicy spółka InterCommerce rozpoczęła przebudowę wydzierżawionego od PKP na 30 lat dworca Warszawa Wileńska na centrum handlowe.
>W 1998 roku kolej wydzierżawiła 7 ha terenu przy Dworcu Głównym spółce Polma na galerię handlową. W 2001 roku PKP ogłosiły przetarg na sprzedaż tego terenu stanęła do niego tylko Polma i wygrała, oferując 65 mln zł. Ostatecznie do sprzedaży nie doszło. W grudniu zeszłego roku PKP rozwiązały umowę.

emk
Zrodlo: Rzeczpospolita
 

·
Registered
Joined
·
13,021 Posts
chłopcze ja tylko skomentowałem wcześniejszy link Ursyna o chwalebnych "dokonaniach pkp".... sam pracujesz na kolei, czy też to zwyczajne kompleksy?
 

·
Registered
Joined
·
231 Posts
[Wola] Wieżowce planowane na terenach PKP

przed chwila w TVN24 podali, ze jutrzejsza rzepa pisze o planach dwoch bardzo wysokich wiez po 300m. jedna pkp+warta, o drugiej nic juz nie powiedzieli...
 

·
Banned
Joined
·
746 Posts
No to widzę, że wreszcie sprawa ujrzy światło dzienne, bo od paru tygodni takie plotki chodziły. Bardzo dobrze :)
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,324 Posts
hehe, właśnie to samo wpisałem w nowych wieżowcach. mzd. nic z tego nie będzie, klasyczna podpucha.
Edit: właśnie że powiedzieli o obydwu: 1 PKP+Warta, 2 - samo PKP :)lol:).
 

·
Registered
Joined
·
3,639 Posts
300m to bylby jeden z najwyzszych w europie...heh mam nadzieje ze to nie spozniony prima aprilis a poza tym nawet jesli nie to i tak pewno nic z tego nie bedzie
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,324 Posts
300m to bylby jeden z najwyzszych w europie...heh mam nadzieje ze to nie spozniony prima aprilis a poza tym nawet jesli nie to i tak pewno nic z tego nie bedzie
najwyższy...
 

·
Liquid
Joined
·
241 Posts
Hehe, wysoko poszli:)

a najwyższy i tak by w Europie nie był. London Shard-310m, Tour Phare i Generali w Paryżu też wyższe, Moskwy juz nawet nie liczę.
Ciekawe, co z tego wyjdzie......
 

·
Banned
Joined
·
136 Posts
ciekawe w ktorym miejscu. modlmy sie o parking na przeciwko fima :D
 

·
Na wygnaniu pośród wungla
Joined
·
142 Posts
:master: rozmarzyłem sie..
Ta informacja wywraca do góry nogami wszelkie przyjęte paradygmaty dotyczące zarówno PKP i jak i inwestycji powyżej 200m w stolicy

Niemniej jednak trzymam mocno kciuki :)
dokładnie tak. Proponuje dla PKP projekt wiezowca a'la odwrócony pionowo wagon pociągu :)
 

·
Registered
Joined
·
3,639 Posts
luudzie patrzac na takie wasze reakcje to juz widze te czekanie ze cos nowego sie pojaw a potem nic ... pamietam jak jakis Turek mial inwestowac kolo Bialej Podlaskiej w jakies supercentrum z lotniskiem i trabili o tym w wiadomosciach... i co wyszlo, sami wiecie przeciez nawet nie ma zadnego info o tym
 

·
Polska w budowie
Joined
·
1,326 Posts
luudzie patrzac na takie wasze reakcje to juz widze te czekanie ze cos nowego sie pojaw a potem nic ... pamietam jak jakis Turek mial inwestowac kolo Bialej Podlaskiej w jakies supercentrum z lotniskiem i trabili o tym w wiadomosciach... i co wyszlo, sami wiecie przeciez nawet nie ma zadnego info o tym
Nie odbieraj nam nadziei, marzeń... :)
Przypomnę tylko, że porównywalną abstrakcją było przyznanie nam organizacji EURO 2012.
Organizujemy te zawody...

THINK BIG!
 

·
Registered
Joined
·
3,639 Posts
no ok bedziecie mieli supermega wypasione wiezowce, przy ktorych PKiN bedzie tylko nieliczacym sie cieniem :D
 

·
Registered
Joined
·
2,996 Posts
Pozatym propozycja Warty i PKP wydaje się być bardziej godna zaufania niż jakiegoś marzyciela z Turcji.
 
1 - 20 of 16028 Posts
Top