SkyscraperCity banner

41 - 60 of 11076 Posts

·
Registered
Joined
·
1,979 Posts
A pamiętacie, jak późną zimą ktoś zamieścił zasłyszaną od robotników Skanski (budujących Złote Tarasy) wieść, że na miejscu ich bazy - właśnie przy Chmielnej ma stanąć ponad 50piętrowy wieżowiec? Wtedy spekulowano tu czy chodzi o Liebeskinda, czy o Rondo City.... I patrzcie Państwo, takie kwiatuszki nam tu rosną.... :)
edit:
Na onetowym forum ktoś zaproponował aby te Twin Towers nazwać :
LECH i JAROSŁAW... :D
sugeruję zmianę tytułu wątku :lol:
 

·
Registered
Joined
·
2,825 Posts
Świetna wiadomość. Oczywiście trzeba być cierpliwym bo inwestycja nie jest jeszcze pewna dlatego na razie najbardziej cieszę się ze stanowiska władz Warszawy które zachęcają do budowania wysoko i nie mają nic przeciwko budowaniu wyżej niż PKiN :cheers:
 

·
Moderator
Joined
·
4,051 Posts
Gigantyczna 300-metrowa wieża może stanąć w Warszawie
ulast, PAP 2007-05-31

Gigantyczna 300-metrowa wieża, a być może nawet dwie, miałaby stanąć w centrum stolicy - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Obecnie najwyższą budowlą w Warszawie - 231 metrów z iglicą - jest Pałac Kultury i Nauki. Najwyższy biurowiec to Warsaw Trade Tower (208 m). Ale niewykluczone, że w ciągu kilku lat sytuacja się zmieni.

Są poważne plany, by w centrum stolicy, niedaleko Al. Jerozolimskich, powstały warszawskie Twin Towers. Rekordowo wysoką wieżę (276 metrów bez iglicy, z nią ok. 300 m) planują wybudować wspólnie Warta i PKP. Drugą - niemal obok - chciałyby postawić już same koleje.

- Technologicznie projekt jest wykonalny. prowadzimy już wstępne rozmowy - ujawnia Paweł Olczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP SA. Pomysłodawcy podzielili się tymi planami z władzami Warszawy. A one nie mówią "nie".

Bezpośrednią konkurencją dla warszawskich wież może być Londyn, gdzie właśnie powstaje 306-metrowa wieża według projektu architekta Renzo Piano.

Źródło: gazeta.pl


^^ wiadomości świetne, ale ja narazie nie popadam w huraoptymizm, gdyż nie wiadomo czy powstanie a nawet jeśli już, to nie wiadomo jak by to miało wyglądać - jeśli to byłby jakiś pasztet, to już wolałbym, aby tego w ogóle nie było. Poza tym w artykule piszą, że sama wieża ma mieć 276m do dachu, więc wcale jakiejś ogromnej różnicy nie będzie między obecnymi a tamtą wieżą (i dobrze).
 

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
Wybaczcie ale to jawna kpina ze PKP zamiast inwestowac w naprawe zdezelowanego taboru i nieprzejezdnych lini kolejnowych funduje sobie wiezowiec :|
 

·
Registered
Joined
·
611 Posts
No to swietnie. Ostatio przegladalem forum europejskie i byl wotek o top 10 skylines europy w 2015. Wszyscy typowali Moskew jako # 1 i pewnie racja ale naiciekawsze jesto to ze Wawa byla na spalonym w tym rankingu i nikt niespodziewal sie ze w Warszawie moze jeszcze cos wysokiego wyrosnac. Wszyscy swiecie przekonali ze Wawa niedlugo wypadnie z gry. No prosze, no to sie troche zawioda :)
 

·
Registered
Joined
·
570 Posts
^^
wierze ze bedziemy lepsi od ruskich...u nas stawianie wiezowcow wynika z boomu gospodarczego, a u nich z tego ile sie kilku gangsterow nakradlo i dorobilo na ropie i prywatyzacji...
 

·
FatBack
Joined
·
2,878 Posts
^^
wierze ze bedziemy lepsi od ruskich...u nas stawianie wiezowcow wynika z boomu gospodarczego, a u nich z tego ile sie kilku gangsterow nakradlo i dorobilo na ropie i prywatyzacji...
co do prywatyzacji i "ilu gangsterów się dorobiło" odnośnie poslki to tak do końca niebyłbym pewien :)
 

·
Registered
Joined
·
1,979 Posts
to ten tekst z Rzepy
INWESTYCJE

Manhattan w Alejach Jerozolimskich


W centrum stolicy może stanąć najwyższy budynek w Europie. Zagospodarowaniem terenu wzdłuż Alej Jerozolimskich chcą się zająć Polskie Koleje Państwowe i jedna z największych w naszym kraju firm ubezpieczeniowych


Warta i PKP chcą, aby w miejscu starych baraków przy ul. Miedzianej stanął najwyższy w Europie budynek
RAFAŁ GUZ

W centrum staną kolejne wieżowce
W Warszawie jest 14 ponad stumetrowych budynków. I wciąż ich przybywa. Ledwo skończyła się budowa szklanego Ronda 1 przy rondzie ONZ (192 m), jeszcze nie zaczęły się prace przy apartamentowcu zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda przy ul. Złotej (planowane192 m), a już w kolejce ustawiają się kolejni inwestorzy. Do budowy najwyższego wieżowca w Europie przymierzają się dwa przedsiębiorstwa -Warta i PKP.


Warszawskie Twin Towers?

Architekci przygotowali wstępny projekt wysokościowca. Jest jeszcze objęty tajemnicą, ale - jak ustaliła "Rz" - zawiera już m.in. szczegółową wielkość obiektu: wysokość- 300 m wraz z iglicą (276 m sama bryła). I konkretną lokalizację: - oś ul. Miedzianej, tuż obok biurowca Warta Tower przy ul. Chmielnej.

- To teren w miarę wolny. Jest tam tylko parking i jakieś baraki. Nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie byłoby problemu ze zgodą miasta -potwierdza nam nieoficjalnie jeden z urzędników ratusza.

- Prowadzimy wstępne rozmowy. Inwestycja jest całkiem realna-przyznaje dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKP Paweł Olczyk.

Potencjalni inwestorzy badali już nawet, czy budowla nie zaszkodzi przebiegającej tuż obok planowanego budynku linii średnicowej. Dyrektor Olczyk uspokaja: - Wystarczy solidna ściana oporowa, która zapobiegnie osunięciom się ziemi do wykopu, którym biegną tory, i można będzie budować.

Wyzwaniem będzie znalezienie robotników, którzy postawią giganta. - Chyba trzeba będzie sprowadzać firmy budowlane z Chin - zastanawia się dyrektor Olczyk. -Wznoszą wysokościowce w Malezji oraz Szanghaju, mogą i w Warszawie.

Są też (nieco futurystyczne) plany stawiania kolejnej wielkiej wieży u zbiegu Chmielnej i al. Jana Pawła II. Mówi się o utworzeniu warszawskiego Manhattanu z bliźniaczymi wieżami (Twin Towers). Są też plany zabudowy pierzei Al. Jerozolimskich między Towarową a Żelazną budynkami o sześciu - ośmiu kondygnacjach, nawiązującymi wysokością do przedwojennej architektury.


Wolą wieżowce na Woli

Pomysłodawcy prezentowali swoje wstępne plany władzom miasta. Choć oceniono je jako słabo udokumentowane, przypadły do gustu włodarzom.

Szczególnie wiceprezydent Jacek Wojciechowicz jest zwolennikiem wysokościowców w centrum. To on optuje za zmianą planu zagospodarowania okolic Pałacu Kultury tak, by mogły tam powstawać budynki wyższe niż 100-metrowe. Przychylnie patrzy więc też na projekty Warty i PKP.

- Na razie nie wpłynął do nas wniosek o wydanie warunków zabudowy dla wysokościowca przy Chmielnej czy Miedzianej -mówi szef biura architektury i planowania przestrzennego Marek Mikos. - Jeśli wpłynie, przeanalizujemy lokalizację pod względem komunikacyjnym, kompozycyjnym, uciążliwości dla sąsiedztwa. Ale będziemy zachęcać inwestorów, by nie bali się budynków wyższych niż stumetrowe.

On sam jednak chętnie lokowałby nowe wieżowce przy Towarowej i Okopowej. Choćby z powodów komunikacyjnych -do ronda Daszyńskiego za kilka lat ma dotrzeć II linia metra. Stoi tam już przecież Warsaw Trade Tower (208 m). Na rogu Towarowej i Prostej budynek do 100 m ma wznieść firma Ghelamco. Kolejny wieżowiec -Wolska Tower (150 m) szykuje się przy Towarowej i al. Solidarności.

Śródmieście nie pozostaje gorsze - przy rondzie ONZ dla równowagi zRondem1,140-metrowy biurowiec chce budować Skanska.

A niewykluczone, że wysoką niespodziankę zafunduje warszawiakom także Poczta Polska. Po drugiej stronie biurowca Warty chciała postawić swoją siedzibę. Mimo że od grudnia zeszłego roku ma już ważne pozwolenie na budowę, roboty do dziś się nie zaczęły.

- Zamówiliśmy analizę, czy nie warto zagospodarować tego terenu w inny sposób. Teraz czekamy na wyniki -wyjaśnia rzecznik Poczty Radosław Kazimierski.

IZABELA KRAJ, MICHAŁ KOZAK
 

·
Registered
Joined
·
1,979 Posts
Też Rzepa

ARCHITEKTURA

W Warszawie powstanie najwyższy budynek w UE


Gigantyczna 300-metrowa wieża, a być może nawet dwie, miałaby stanąć w centrum stolicy - dowiedziała się "Rzeczpospolita"


Szansa na europejski rekord w stolicy, Planowany budynek byłby najwyższy na kontynencie
Obecnie najwyższą budowlą w stolicy -231 metrów z iglicą - jest Pałac Kultury i Nauki. Najwyższy biurowiec to z kolei znajdujący się na warszawskiej Woli Warsaw Trade Tower (208 m).

Ale niewykluczone, że wciągu kilku lat sytuacja się zmieni. Są poważne plany, by w centrum stolicy, niedaleko Al. Jerozolimskich, powstały warszawskie Twin Towers. Rekordowo wysoką wieżę (276 metrów bez iglicy, z nią ok.300 m) planują wybudować wspólnie Warta i PKP. Drugą -niemal obok -chciałyby postawić już same koleje. Czy to realne?

-Technicznie projekt jest wykonalny. Prowadzimy już wstępne rozmowy - ujawnia Paweł Olczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Strategicznych PKPSA. Pomysłodawcy podzielili się tymi planami z władzami Warszawy. A one nie mówią "nie".

- Ciekawie byłoby konkurować z innymi stolicami w Europie. Nie jestem zwolennikiem teorii, że w Warszawie można budować tylko do poziomu Pałacu Kultury -mówi odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz.

Europejskie stolice na razie biją Warszawę na głowę. Najwyższą budowlą na kontynencie pozostaje wciąż wieża telewizyjna Ostankino w Moskwie (500 m z iglicą). Wśród stolic krajów Unii Europejskiej króluje Frankfurt nad Menem (tam siedziba Commerzbanku ma 299 m). Bezpośrednią konkurencją dla warszawskich wież może być Londyn, gdzie powstaje właśnie 306metrowa wieża według projektu architekta Renzo Piano.

IZABELA KRAJ, MICHAŁ KOZAK
 

·
Registered
Joined
·
1,979 Posts
Takoż Rzepa

OPINIA

Budujmy wyżej niż Pałac Kultury


Rzeczywiście wiemy o pomyśle budowania trzystumetrowej wieży w okolicach Al. Jerozolimskich. Prywatnie nie jestem zwolennikiem teorii, że w Warszawie można budować tylko do wysokości Pałacu Kultury i Nauki, więc na pewno będziemy pozwalać architektom i inwestorom, by planowali więcej niż 30 pięter.


Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy
SEWERYN SOŁTYS
Sama idea budowy takiego wieżowca wydaje mi się interesująca. Niewątpliwie byłoby to ciekawe wyzwanie. I chyba miło byłoby mieć najwyższy budynek w Europie?

Co prawda Londyn może nam zrobić konkurencję, bo prawdopodobnie już teraz buduje ponad trzystumetrowego drapacza. Ale nawet jeśli tamten powstałby szybciej, nasz mógłby stać się największy na kontynencie. Projekt warszawskiego wysokościowca jest jeszcze stosunkowo słabo udokumentowany. Nie ma konkretnego wniosku w sprawie warunków zabudowy. Jeśli wpłynie, trzeba będzie przeanalizować szczegółowo lokalizację, sprawdzić, czy obiekt nie będzie uciążliwy dla sąsiedztwa, jak współgra z otoczeniem. Na razie możemy się tylko zastanawiać czysto teoretycznie, czy chcielibyśmy taką wieżę w Warszawie mieć. Ale przecież niezwykle ważne jest również, jak miałby taki budynek wyglądać. Żeby nie był to tylko prosty słup do nieba, którego jedyną zaletą jest wysokość.

Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy
 
41 - 60 of 11076 Posts
Top