SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1159 Posts

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Discussion Starter #1
Otoz czytam sobie o panu Mikuskiewiczu, tego co jest wspolwlascicielem Polmy ktora ma spory teren przy pl.Zawiszy i co widze, ze jego najwieksza inwestycja jest ta ktora sie wlasnie zaczyna czyli Galeria Zawisza centrum biurowo-handlowo-uslugowo-rozrywkowe, pierwszy etap zacznie sie lada dzien, ma kosztowac 700 mln zl i zakonczyc sie za 2 lata
 

·
Registered
Joined
·
511 Posts

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Discussion Starter #3
ale nie wiadomo jak to bedzie ostatecznie wygladac wiec renderow brak, niedlugo sie przekonamy
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
Sam Borowski mówił ze ta inwestycja rozpieprza jego plan zagospodarowania ale że nie może nic z tym zrobić bo teren jest PKP i decyduje ministerstwo/wojewoda - a tam lubią takich panów z czerwoną przeszłoscią jak w Polmie więc nie będą im przeszkadzac... Także myślę ze z wbiciem pierwszej łopaty na budowie tego megamarcpolu vel. "blaszak plaza" mozemy zapomnieć o świetnym planie zagospodarowania rejonu ronda Zawiszy...
 

·
Expert
Joined
·
3,172 Posts
Grupa trzymająca Dworzec Główny

Grupa trzymająca dworzec na odsprzedaży działki może zarobić fortunę. Już wygrała przetarg na jej kupno. Aby transakcja była ważna, musi ją zatwierdzić minister infrastruktury Marek Pol.
Spółka Polska Korporacja Handlowa Polma SA jest o krok od sfinalizowania transakcji zakupu najatrakcyjniejszych gruntów w stolicy. Za nieznaną spółką kryją się nazwiska z pierwszych stron gazet. Dworzec wraz z przyległym terenem wydzierżawił spółce były szef PKP Jan Janik, podejrzany o malwersacje, który jesienią ub.r. trafił do aresztu z byłym szwagrem Bogusława Bagsika.

Prawo pierwokupu
Dworcowe towarzystwo nie jest przypadkowe. W przeszłości Edward Mazur i Rudolf Skowroński (obaj kojarzeni ze służbami specjalnymi PRL) robili interesy z Grzegorzem Żemkiem - głównym oskarżonym w największej aferze III RP - FOZZ. Mazur pomagał Żemkowi przy transferach milionów dolarów do amerykańskiego banku Dillon, zaś Skowroński z Żemkiem próbował kupić telewizję Polonia 1 od sardyńskiego biznesmena Nicoli Grauso. Polma powstała w sierpniu 1997 r. Choć istnieje już prawie sześć lat, próżno jej szukać w książce lub informacji telefonicznej, nie ma też swojej strony internetowej. Właścicielom korporacji marzyło się wybudowanie sieci polskich hipermarketów, jednak szybko porzucili ten pomysł. Wyczuli hiperokazję - warszawski Dworzec Główny powoli zamierał, odprawiano z niego tylko pociągi kolonijne. Przejęcie dworca, a wraz z nim ponad sześciu hektarów atrakcyjnych gruntów w samym centrum stolicy stało się głównym zadaniem spółki.
Kluczem do sukcesu było wydzierżawienie terenu - dzierżawa dawała prawo pierwokupu. W 1998 r. spółka stanęła do przetargu, który wygrała. 25 września 1998 r. Polma podpisała z PKP umowę dzierżawy 7,7 ha gruntu. Ile płaci kolei? Nie wiadomo. Tajemnica handlowa.
- Stawka dzierżawy jest niska, nasi prawnicy negocjują jej waloryzację - przyznaje jednak Wojciech Misterka, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP.

Zniechęcili rywali
Jakim cudem Polma wygrała przetarg na dzierżawę, skoro płaci mało, a cena była ponoć czynnikiem decydującym? Jedno jest pewne - umowa na 30-letnią dzierżawę z opcją jej przedłużenia na kolejne 30 lat przepłoszyła inne firmy zainteresowane kupnem tych terenów od PKP. Jesienią 2001 r. do przetargu na kupno gruntu stanęła tylko Polma - inna spółka musiałaby kupić dworzec wraz z lokatorami! A nazwiska lokatorów dawały wiele do myślenia. - Ten teren praktycznie mogliśmy kupić tylko my. Inny nabywca mógłby jedynie nałożyć czapkę kolejarza i brać od nas czynsz - przyznaje Rudolf Skowroński z firmy Inter Commerce, do niedawna jeden z głównych akcjonariuszy Polmy, obecnie projektujący nowe centrum handlowe, które ma powstać na miejscu dworca.
Działka poszła po cenie wywoławczej - 64 mln zł za 6,3 ha "twardego gruntu". Dodatkowo kolej dorzuciła 1,5 ha nadtorza - to płyta nad torami, którą można zabudować. PKP oszacowała metr kwadratowy ziemi na 250 dolarów. To bardzo tanio. Średnia cena gruntu w centrum stolicy waha się od 1 do 2 tysięcy dolarów. Zdarzały się wprawdzie przypadki sprzedaży gruntu po 500 dolarów za metr, ale bywało i tak, że cena dochodziła do 4,5 tys. dolarów. Kolej zrezygnowała z dworca już 5 lat temu. Było wiadomo, że dzierżawca będzie go mógł wyburzyć (ma obowiązek zaopiekować się jedynie Muzeum Kolejnictwa). To oznacza, że biorą w łeb plany tzw. Metra II, czyli szybkiej kolei podmiejskiej, która połączyłaby podwarszawskie miejscowości i lotnisko Okęcie z centrum Warszawy. Stację zlikwidowano, mimo że znalazła się ona w projekcie planu zagospodarowania miasta stołecznego Warszawy. Na jej miejscu ma stanąć ogromne centrum handlowo-biznesowe.

Łgarstwa prezesa
- To inwestycja za 180 mln dolarów, za drogi teren dla hipermarketu - mówi nam prezes Polmy Stanisław Filipek. - Z pomocą banków wybudujemy multipleks, kręgielnię, centrum kongresowe. Akcjonariuszy stać, aby to zostało w polskich rękach - roztacza wizje. Zaraz potem deklaruje: - Edward Mazur nie ma nic wspólnego z naszą firmą. Nigdy nie był współwłaścicielem Polmy. Członkiem rady nadzorczej był w 1998 r. Gdy zostałem prezesem, wyczyściłem spółkę z osób, których sobie nie życzyliśmy.
Akta sądowe mówią co innego. Po pierwsze, można z nich wyczytać, że "zarząd kontynuował rozmowy z firmami Auchan i Tesco" oraz że chodziło o "pozyskanie inwestora zainteresowanego nabyciem spółki wraz z realizowanym projektem". Po drugie, jest tam też sporo o Mazurze.
Stanisław Filipek został prezesem Polmy w listopadzie 1999 r. Od kwietnia 1998 r. do czerwca 2002 r. Edward Mazur był sekretarzem rady nadzorczej. Kupił 97 tysięcy akcji i systematycznie kupował nowe. Wydał na nie ponad 10 mln zł! I to on, razem z rodziną Komorowskich oraz Markiem Mikuśkiewiczem, kontroluje firmę. Latem ubiegłego roku sprzedał akcje Annie Lucynie Mazur - nie udało nam się ustalić, czy chodzi o żonę czy córkę. Kiedy przedstawiamy nasze ustalenia, prezes Filipek zmienia taktykę.
- Znam pana Mazura i nigdy nie uwierzę w to, o co jest posądzany. Gościł gen. Papałę w swoim domu, uczył angielskiego. Ale poprosiłem go, aby pozbył się naszych akcji do czasu wyjaśnienia sprawy.

Hipermarket Główny
Czy Dworzec Główny przetrwa? O tym zdecyduje Ministerstwo Infrastruktury. Możliwy jest też wariant kompromisowy - połączenie dworca z kompleksem biurowo-handlowym.
- Główny inspektor kolejnictwa dał zgodę na rozbiórkę, więc wszystko jest zgodne z prawem - mówi dyr. Wojciech Misterka z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP. - Ale gdyby miasto wyłożyło pieniądze, nie mamy nic przeciwko temu, żeby istniał dalej.
- Jesteśmy gotowi dołożyć. I to sporo - mówi prezydent stolicy Lech Kaczyński.

Zbigniew Komorowski
UMOCZONY W AFERĘ ZBOŻOWĄ
Król jogurtu (współwłaściciel spółki Bakoma), najbogatszy poseł PSL. Majątek jego rodziny jest wart 450 mln zł. Kontroluje 22 proc. rynku zbóż - ma akcje i udziały w zakładach zbożowych w Brzegu, Bydgoszczy, Szymanowie, Kielcach. "SE" ujawnił udział Komorowskiego w aferze zbożowej. Jego spółka PZZ Brzeg - występująca jako pośrednik - inkasowała haracz od właścicieli elewatorów zbożowych, skupujących zboże na rzecz Agencji Rynku Rolnego.

Marek Mikuśkiewicz
OSZUKIWAŁ NA GRUNTACH
Jako chłopiec sprzedawał na dworcu jabłka. Potem miał stragan na bazarze Różyckiego. Dziś jego majątek szacowany jest na 1,4 mld zł. Jest właścicielem sieci handlowej MarcPol (136 supermarketów). W 1993 r. na wniosek korporacji Levi Strauss sąd zajął kilkaset podrabianych par spodni znalezionych w hurtowni MarcPolu. W 1997 r. prokuratura oskarżyła go o oszustwo - kupił ziemię rolną i sprzedał ją Prosper Bankowi jako... grunt budowlany. Zarobił na tym milion zł.

Jan Janik
OGRABIŁ PKP
Dyrektor PKP w latach 1996-1999. Aresztowany w listopadzie 2002 r. razem z Rafałem G., byłym szwagrem Bogusława Bagsika. Według łódzkiej prokuratury, Janik kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Wyłudziła ona od PKP Cargo SA ponad 30 mln zł. Po odejściu z PKP Janik robił interesy z Bagsikiem. Warszawska prokuratura oskarżyła Janika o przelanie 1,5 mln zł - bez zgody władz spółki VL Centrum - na konto kancelarii adwokackiej Lecha K.

Edward Mazur
CIĄGNIE SIĘ ZA NIM ŚMIERĆ GEN. PAPAŁY
Biznesmen z Chicago. Płatny morderca Artur Z., ps. Iwan, zeznał, że Mazur namawiał go do "wzięcia zlecenia" na Papałę. Iwan rozpoznał Mazura w czasie konfrontacji. Mazur wyjechał z Polski i do dziś nie wraca w obawie przed aresztowaniem. Biznesmen od lat ma świetne kontakty z politykami SLD i PSL i byłymi oficerami SB. Jego nazwisko przewija się też w aferze FOZZ, w którą są uwikłane wojskowe służby specjalne.

Jacek Buchacz
WYDOIŁ KASĘ PAŃSTWA
Minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Józefa Oleksego. Zasłynął aferą "trójkąta gwarancyjnego". W spółkach, które miały promować polski eksport, utopił ponad 500 mln zł. Szefem doradców u Buchacza był Piotr Bykowski, poznański biznesmen, który doprowadził do upadku Banku Staropolskiego. W 2001 r. prokuratura oskarżyła Buchacza o niegospodarność - Polski Fundusz Gwarancyjny stracił ponad 33 mln zł poręczając kredyt dla spółki Galtex.

Rudolf Skowroński
OSKARŻONY O ŁAPÓWKI
Zasłynął dzięki Lepperowi, który opowiadał o jego przygodach z talibami w Klewkach (faktycznie jeździł do Afganistanu). Jest współwłaścicielem firmy Inter Commerce. Prokuratura oskarżyła go o wręczanie łapówek (244 tys. zł) - za pośrednictwem firmy Integro - b. prezydentowi Łodzi Markowi Czekalskiemu i członkowi zarządu miasta Pawłowi Pawlakowi. Wg prokuratury dzięki łapówkom Carrefour Polska wygrał przetarg na lokalizację hipermarketu w Łodzi.

Leszek Kraskowski, Piotr Grzybowski, Michał Rozbicki
 

·
Robert
Joined
·
9,712 Posts
mówiłem że to mafia,skur...rozpieprzą nam warszawę przez ten hipermarket wtym miejscu,przez takich debili my zwykli musimy patrzeć jak nam zbudują blaszak,bo co ich obchodzi architektura!!!!!!!!!!!!!obchodzi ich suma na koncie!!!!

ale jestem wściekły że można fajnie budować to przyjdzie kilku takich sukinsynów
 

·
Expert
Joined
·
3,172 Posts
Czy ta Blaszak-Plaza ma się w końcu nazywać "Galeria Zawisza", czy może "West Gate", jak Inter Commerce podaje na swojej stronie? West Gate przecież już jest po sąsiedzku...

Ehhh, tu gdzie blokada Borowskiego naprawdę jest potrzeba, to okazuje się, że nie może nic zrobić. Może więc ekolodzy znajdą jakieś bezcenne gatunki samosiejek na tej działce..?

http://www.intercommerce.com.pl/pol/1169k16.htm
 

·
Registered
Joined
·
153 Posts
szykuje nam sie w centrum pradziwy koszmar.Czy cos wiecej wiadomo o tej budowie?Kiedy sie rozpocznie? Pamietam,ze byly jakies rendery.Ma ktos nowe?
 

·
Expert
Joined
·
3,172 Posts

·
Registered
Joined
·
1,067 Posts
Relacja z przyszlego placu budowy: na srodku jeden spychacz, w glebi drugi + ciezarowki, od Kolejowej kupa ziemi - pewnie efekt pracy spychaczy. Na ogrodzeniu tablica informacyjna, a na niej m.in.:

Zespół Zabudowy Wielofunkcyjnej
Pozwolenie nr 2054/250/03
Inwestor: PSH S.A. POLMA
Wykonawca: Z.U.B. Las
Projektant: Edyta Skowrońska

Wyglada to na prace wstepno-porzadkowe. Z.U.B. Las to Zakład Usług Budowlanych Romana Lasa z Szymbarku, wiec raczej realizacja kompleksu o 180 tys m2 w gre nie wchodzi :hilarious. Podobnie chyba z Pania Edyta. W sieci o niej ani widu, ani slychu. Za to nazwisko jakby podobne do jednego z listy inwestorow - przypadek?

Od pazdziernika maja ruszyc na dobre:

Jaroslaw1 said:

RZ:

Wróci Dworzec Główny


W październiku ma ruszyć budowa wielkiego centrum handlowego przy pl. Zawiszy. Inwestor spełnił wymóg by funkcjonowała tam stacja kolejowa


Gdy cztery lata temu kolej sprzedała Dworzec Główny z przyległymi terenami, wydawało się, że na tej stacji już nigdy nie zatrzyma się pociąg. Kupiec - spółka Polma, należąca do kilku polskich biznesmenów - chciała tu wybudować wielkie centrum handlowo-usługowe. To się zmieniło. Minister infrastruktury udzielił zgody PKP na sprzedaż Dworca Głównego pod warunkiem, że Polma zachowa stację kolejową. To zmusiło spółkę do zmiany planów - chce rozebrać starydworzec i wybudować nowy pod ziemią, na podobieństwo warszawskich stacji metra. Będą przy nim jedynie dwa perony.

Ani inwestor, ani PKP nie planują w przyszłości powiększenia stacji. Ma ona pozostać niewielką stacją wysiadkową dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości.

Według planów podziemny dworzec będzie połączony z centrum handlowym, które częściowo powstanie nad torami. - Przedstawiliśmy już projekt budynku PKP do uzgodnienia - mówi Stanisław Filipek, prezes Polmy.

Inwestor chce też zmodernizować za własne pieniądze dwie sąsiednie stacje: PKP i WKD Ochota oraz połączyć je ze swym centrum handlowym .

Przygotowania dobudowy centrum handlowego przy pl. Zawiszy ciągną się od 1998 roku. Wtedy Polma wydzierżawiła teren od PKP, ale żeby zacząć budowę, musiała go kupić. Udało się to jej dopiero trzy lata później. Ta transakcja wzbudziła jednak wiele kontrowersji. Chodziło o zbyt niską cenę (64 mln zł za 7 ha gruntu) i udziałowców spółki. Jednym z nich był Edward Mazur, już wtedy podejrzewany o związki z zabójstwem szefa policji gen. Papały (w 2002 r. przepisał swe udziały na żonę, która teraz - jak zapewnia Zbigniew Komorowski, szef rady nadzorczej Polmy - szuka na nie kupca).

To wszystko sprawiło, że resort infrastruktury, któremu kolej podlega, ociągał się z zaakceptowaniem tej transakcji. Zaś bez jego podpisu nie była ona ważna. - Moje wątpliwości wzbudził udział w spółce Edwarda Mazura i brak gwarancji, że w tym miejscu będzie dalej dworzec - wspomina Marek Pol, ówczesny minister infrastruktury.

Ministerstwo zaakceptowało tę transakcję dopiero po odejściu z resortu Marka Pola, w październiku zeszłego roku. Od tego czasu przygotowania do rozpoczęcia budowy nabrały tempa. Polma jest w trakcie załatwiania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Jeśli do końca kwietnia porozumie się z koleją w sprawie przykrycia torów i budowy dworca, pierwsze prace zaczną się w październiku. Udziałowcy Polmy tracą już jednak cierpliwość i nie wykluczają sprzedaży gruntu z gotowym projektem zagranicznemu inwestorowi.

Centrum handlowe przy pl. Zawiszy ma być większe od Galerii Mokotów. Powierzchnia użytkowa ma sięgnąć 180 tys. mkw. Pomieści m.in. multikino, 150 butików, dwa domy towarowe, parkingi na 2 tys. aut i 18-kondygnacyjny biurowiec.

JACEK KRZEMIŃSKI, AGNIESZKA SIJKA
Troche dziwny jednak ten pazdziernik skoro po pierwsze juz zaczeli tam grzebac, a po drugie chyba nie beda mogli z tymi pracami "pojsc na calosc", bo:

"Lokomotywy w nowej siedzibie
W tym roku rozpocznie się budowa nowego gmachu Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, na dwuhektarowej działce niedaleko Dworca Wileńskiego. Na jesieni ub.r. budynek na Dworcu Głównym, w którym od 33 lat mieści się muzeum, PKP sprzedała firmie Polma, która zamierza na tym terenie wybudować centrum handlowe. Polma już wcześniej, gdy wydzierżawiła ten teren, zobowiązała się, że wybuduje dla Muzeum Kolejnictwa nową siedzibę. Koszt inwestycji miał być rozliczony czynszem dzierżawnym przez PKP. Jednak kolej odmówiła finansowania, gdy muzeum przejął samorząd województwa. Zarząd województwa wystosował do wojewody wniosek o cofnięcie zezwolenia Polmie. Samorząd domagał się, żeby spółka nie rozpoczynała inwestycji, dopóki muzeum nie będzie miało zapewnionej nowej siedziby. Porozumienie udało się zawrzeć dopiero po wielomiesięcznych negocjacjach. Kolej zgodziła się przekazać działkę, a Polma zadeklarowała, że wyłoży 10 mln zł na budowę nowej siedziby muzeum.
- Gotowa jest koncepcja architektoniczna, pierwszą łopatę wbijemy w tym roku, a w przyszłym chcemy zakończyć budowę - zapewnia wicemarszałek Czartoryski. - Dopóki nowa siedziba nie będzie gotowa, muzeum pozostanie na Dworcu Głównym.
Muzeum Kolejnictwa zgromadziło ogromne zbiory, m.in. może się pochwalić jedynym zachowanym w Europie pociągiem pancernym z czasów II wojny światowej i kolekcją wspaniałych lokomotyw. Rocznie odwiedza je 40 tys. osób."

Wyglada jednak na to, ze GZ powstanie. Nie ma wiec juz co marudzic, tylko zajac sie wymyslaniem pozytywnych stron tej inwestycji (bo tak zdrowiej :)) - zajme sie tym niebawem.
 

·
Ehh...
Joined
·
2,600 Posts
megaptera said:
Wyglada jednak na to, ze GZ powstanie. Nie ma wiec juz co marudzic, tylko zajac sie wymyslaniem pozytywnych stron tej inwestycji (bo tak zdrowiej :)) - zajme sie tym niebawem.
No to może ja zacznę ;) Cieszy mnie dalsze zabudowywanie terenu wykopu kolejowego, a i na ostatnim renderze inwestycja nie wygląda jakoś tragicznie (w domyśle - zawsze może być gorzej :D) Sens istnienia tego centrum w tym miejscu pozostawię bez komentarza - teraz pozostaje nam tylko poczekać na dalszy rozwój wypadków ...
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Inwestor chce też zmodernizować za własne pieniądze dwie sąsiednie stacje: PKP i WKD Ochota oraz połączyć je ze swym centrum handlowym.
To jest też całkiem dobra wiadomość.

A co do samego obiektu. Miejsce na pewno nieodpowiednie, ale na wizualizacji ta galeria bardziej przypada mi do gustu niż np. Arkadia.
 

·
Registered
Joined
·
7,405 Posts
'Galeria Zawisza' - new shopping center for Warsaw

Galeria Zawiszasome const. works have already started, but the major const. works will start no sooner than in October.

The center will be localized quite close to the Warsaw city center.
It will have around 180,000 sq m.
18 storey office building should be also integral part of the whole investment.
 
1 - 20 of 1159 Posts
Top