SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 49 Posts

·
super&megatalls fan
Joined
·
4,423 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Szykuje się wg mnie koszmarna (nawet, jak na moją odporność) nadbudowa kamienic przy Kołlątaja - na jedną już są pozwolenia, a obie są wpisane do gminnej ewidencji zabytków i mają w nich być apartamenty, aparthotel, biura + lokale usługowe na parterze:
Projekt zakłada również przywrócenie dawnej świetności elewacji budynku, co w połączeniu z modernistyczną koncepcją nadbudowy piętra, stworzy ponadczasową kompozycję architektoniczną – ocenia deweloper.
Więcej informacji tu:
https://investmap.pl/artykul/artyku...je-zabytkowe-kamienice-pod-apartamenty,138447
A w Krakowie potrafili przywrócić świetność 500-letniej kamienicy bez dziwnych nadbudówek, mimo że była nawet niższa od tych naszych z Kołłątaja:

Stradonia Serviced Apartments


Widać, że u nas chcą nadbudową zmaksymalizować PUM, by mieć jak największy zysk z inwestycji, ale naprawdę nie dało się tych 2 ostatnich kondygnacji (a zwłaszcza najwyższej) zaprojektować bardziej harmonijnie z resztą zabytkowej, pięknej fasady ? Jeśli już w ogóle musiała być nadbudowa ? :nuts:


Edit: Jeżeli sprawa bardziej pasuje do innego wątku, proszę 625 o przeniesienie posta. Dałem to tutaj, bo wydaje mi się bardzo istotne (po raz kolejny inwazyjna nadbudowa), a ponadto mają to być głównie apartamenty + aparthotel, więc uznałem, że najtrafniej wrzucić to do najbardziej poczytnego i adekwatnego IMO wątku o inwestycjach mieszk.-apart.
 
  • Like
Reactions: Jazzek and Lad

·
Registered
Joined
·
114 Posts
Serio potrzebny jest nowy wątek dla remontu dwóch kamienic?

No właśnie też myślę, że autora poniosło. Postuluję, żeby zmienić tytuł wątku na coś w stylu

"[Wrocław] 100 lat planowania - Mansarda Wrocławska"

i wrzucać tu cały ten fantazyjny, radosny rozrost, który się dzieje gdzieś tam wysoko, w różnych rejonach miasta. Pokażmy światu, że ESK 2016 potrafi wyznaczać trendy w architekturze. :banana: Swoją drogą, myślałem, że nic nie przebije dotychczasowych faworytów, ale z każdą kolejną naroślą poprzeczka zawieszona jest coraz, hmmm, niżej.

Edit:
Na potrzeby akcji promocyjnej w kraju i zagranico stworzyłem znak


Myliłby się ten, kto by pomyślał, że to żart. Tu wszystko jest przemyślane.
Kolory nawiązują do wiekopomnego wkładu W.J. w naszą architekturę, jak również nawiązują do historycznej, jednej z pierwszych Mansard Wrocławskich, tę z rogu Kołłątaja/Rejtana. Nadbudowa główna stylizowana jest na subtelne dzieło z ul. Garbary (nawiązuje też kolorystyką do najlepszych przykładów Wrocławskiej Mansardy, jak chociażby róg Ruska/Kazimierza Wielkiego). Nadbudowa nadbudowy jest w prostej linii nawiązaniem do modernizacji budynku BZWBK z placu Wolności. Układ okien połaciowych także nie jest przypadkowy, nawiązuje on do teorii chaosu, której fanami są projektanci nadbudów. Nie muszę dodawać, że prestiżu całości dodaje czcionka comic sans, dwie małe cebulki oraz elegancka kolorystyka typu kanarkowy wrocławski.
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
Nadbudowa oczywiście koszmarnie brzydka. Natomiast wyremontowane fasady kamienic na wizualizacjach - przepiękne! Hipotetycznie mając do wyboru brak remontu, a remont z nadbudowami, wybieram drugą opcję. Chociaż na pewno dałoby się lepiej.

Kołłątaja to niezwykle ważna ulica w mieście. Prowadzi z prosto z piękniej okolicy Dworca PKP i PKS na rynek. Turysta przyjeżdżający do miasta i chcący dojechać na rynek musi przez nią przejechać, więc powinna być jak najbardziej reprezentacyjna, a obecnie niestety jest w opłakanym stanie.
 

·
Registered
Joined
·
29,101 Posts
^^ Ale będą chcieli sprzedać tyle m2 ile mają wraz z nadbudową. Jak ktoś zapłaci to ciężko mu będzie stwierdzić "robimy bez nadbudowy". To co się może zmienić to architektura tej nadbudowy. Chyba że pozwoliliby wygasnąć pozwoleniu, ale na taką amatrokę nie liczę.

PS. Pierwszy post wypadałoby uzupełnić o dotychczasowe przykłady wrocławskiej masandry.
 

·
wartości
Joined
·
23,079 Posts
^^ Jeden z pierwszysch przykładów, akurat w stylu postmodernizmu wrocławskiego, który z racji swojej infantylej wyjątkowości nazwałbym postwrocławizmem:To bliskie sąsiedztwo tych dwóch projektowanych, może taka okolica się zrobi? Pójdziemy w górę, a kamienice dostaną czapki jak krasnale wrocławskie.
 

·
Registered
Joined
·
49,090 Posts
Nadbudówki w centrum Wrocławia. Kolejne zabytkowe kamienice zostaną oszpecone

Na zabytkowej kamienicy pojawi się zatem nowoczesna nadbudówka, co widać na wizualizacjach, które zaprezentował deweloper. Podobnie stanie się z drugim budynkiem: „Projekt zakłada również przywrócenie dawnej świetności elewacji budynku, co w połączeniu z modernistyczną koncepcją nadbudowy piętra, stworzy ponadczasową kompozycję architektoniczną.” Takie rozwiązania we Wrocławiu wzbudzają spore kontrowersje. Wystarczy przypomnieć historię z 2016 roku, kiedy to na dwóch innych kamienicach w centrum pojawiły się tego typu konstrukcje. Chodzi o budynek przy placu Wolności 10 (dawna siedziba Banku Rzeszy), w którym obecnie działa luksusowy hotel pod szyldem Mariott, a także o inną XIX-wieczną kamienicę, która stoi na rogu ul. Ruskiej i Kazimierza Wielkiego (budynek z czerwonej cegły z charakterystyczną wieżą i drogerią na parterze). Po pojawieniu się nadbudówki Wrocławski Ruch Obywatelski chciał odwołania ówczesnej miejskiej konserwator zabytków (Katarzyna Hawrylak-Bezezowska), która pozwoliła na taką ingerencję w zabytek.

Zdecydowaną przeciwniczką nadbudówek jest wojewódzka konserwator zabytków, Barbara Nowak-Obelinda. – Uważam, że to rozwiązanie jest bardzo złe dla zabytków. Takie działanie przekształca pierwotny wygląd kamienic w nadmiernym stopniu. Osobiście uważam, że to narusza bryłę zabytkowych obiektów. Takie rozwiązania nie powinny być stosowane – ocenia konserwator. Nowoczesnych nadbudówek broni natomiast Piotr Fokczyński, dyrektor wydziału architektury w urzędzie miejskim. – To bardzo dobry pomysł, jeżeli nie psuje walorów elewacji budynku. Nadbudówki wzmacniają funkcję użyteczną budynku, ale ważne, żeby nie były one dominujące – uważa dyrektor. Projekty budowlane dla kamienic przy Kołłątaja zostały zaakceptowane przez biuro miejskiego konserwatora zabytków w 2015 i 2016 roku, jeszcze za kadencji Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej. Obecnie konserwatorem jest Agata Chmielowska, która przyznaje, że podpisała się jedynie pod niewielkimi zmianami w projekcie, już po wydaniu pozwoleń na budowę. Nie ma więc odwrotu, nadbudówki powstaną, aczkolwiek będą bardziej stonowane niż zakładał to pierwotny projekt. Zapewnia o tym Sławomir Kapuśniak, dyrektor ds. inwestycji w Asville Polska. Kapuśniak deklaruje, że nowe wizualizacje spółka pokaże w najbliższych dniach.
http://www.gazetawroclawska.pl/wroc...bytkowe-kamienice-zostana-oszpecone,12994602/

Nie chcę pisać gdzie chyba dyr. Fokczyński ma oczy...
 

·
super&megatalls fan
Joined
·
4,423 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
No to może zaproponuję przykład chyba najbardziej udanej IMO, choć nieidealnej, mansardy wrocławskiej:

Było:


Jest:

Do ideału brakuje mi (zamiast czarnego) miedzianego lub "dachówkowego" koloru "żaluzji" połaciowych i nawet o połowę niższej tej części "żaluzjowej" wystającej w głębi niczym dominanta...
 
  • Like
Reactions: pogaduchy

·
Registered
Joined
·
3,590 Posts
Nie no, Monopol jest w najlepszym wypadku mocno średni, choć w porównaniu z większością ostatnich nadbudówek faktycznie wypada nieźle. Za to sto metrów dalej jest prawdziwy wzór do naśladowania:Przed przebudową:


Fot. Tomasz Kisielewski

Dobra nadbudówka to taka, po której nie widać, że jest nadbudówką :cheers:.
 
1 - 20 of 49 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top