SkyscraperCity Forum banner

[Wrocław] Aleja Pomorska, Reymonta, Mosty Pomorskie i Osobowickie (przebudowa)

234144 Views 884 Replies 130 Participants Last post by  mlodyy1985
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 885 Posts
a południowego już nie?
Edit:
Ano nie:
http://wzp.zdium.wroc.pl/attachments/10535/mapaskan.pdf
Także rury zostaną :bash:
2
Wrocław: Przetarg na dokumentację projektową przebudowy mostu
data dodania: 2012-06-28 12:30:27
źródło: Rynek Infrastruktury
autor: ew

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania przebudowy mostu Pomorskiego Północnego i Środkowego na rzece Odrze we Wrocławiu.

fot. Jg44.89, commons.wikimedia.org, CCA

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac przedprojektowych obejmujących ocenę istniejącego stanu konstrukcji mostu, koncepcji przebudowy obiektów, projektu budowlanego, wykonawczego oraz innych opracowań. Wykonawca będzie również pełnił nadzór autorski nad realizacją zadania.

Zamówienie obejmuje również wykonanie założeń realizacji inwestycji wraz z harmonogramem robót, kosztorysów inwestorskich, specyfikacji technicznych, pomiarów geodezyjnych, badań geologicznych, diagnostyki istniejącej konstrukcji nawierzchni.
Wykonawca dokumentacji projektowej będzie musiał opracować materiały niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej oraz w razie wymogu Wydziału Środowiska i Rolnictwa, wykona badania i pomiary niezbędne do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko wraz z opracowaniem raportu.

Zamówienie powinno być zrealizowane do 31 marca 2013 roku. Zainteresowani mogą składać swoje oferty lub wnioski do 10 lipca tego roku w siedzibie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
See less See more
Nowa ulica handlowa powstanie tuż nad brzegiem Odry

Artykuł przede wszystkim o charakterze przestrzeni handlowo-usługowej kompleksu, ale dość ciekawy wydaje się ten krótki fragment:

BPI Polska prowadzi również rozmowy z miastem w sprawie rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej wokół inwestycji.
Pod nim taka oto wizka:Nie wiem czy ten wątek potencjalnego nowego przystanku tramwajowego był już tutaj poruszany, dla mnie to nowość.

Edit: Ok, już widzę, że temat przystanku to żadna nowość, przynajmniej wizka nowa (chyba).

http://investmap.pl/artykul/artykul...nie-tuz-nad-brzegiem-odry-wizualizacje,125665
See less See more
Przystanek to jedna nowość, ale jeśli rzeczywiście zaślepią Witolda i zlikwidują światła między mostami to będzie kolejny plus :cheers:
Przystanek to jedna nowość, ale jeśli rzeczywiście zaślepią Witolda i zlikwidują światła między mostami to będzie kolejny plus :cheers:
^^Jeszcze remont Mostów Pomorskich - m.in schowanie rur, nawierzchnia.
Przystanek to jedna nowość, ale jeśli rzeczywiście zaślepią Witolda i zlikwidują światła między mostami to będzie kolejny plus :cheers:
A co jest dobrego w zaślepieniu Witolda ?
  • Like
Reactions: 1
Potencjał na deptak dla pieszych, taki mały bulwar nad kanałem przy śluzie. To, jak zostanie wykorzystany, zależy od zaaranżowania terenu i lokali w przyziemiu budynku. Do tego likwidacja świateł na moście - wystarczy zostawić samo przejście dla pieszych, ewentualnie dorobić progi wyspowe. Witolda jest uliczką osiedlową i nie ucierpi na tym zamknięciu, a można stworzyć kolejny kawałek przyjaznej przestrzeni. Mieszkańcy samego nowego bloku będą mieli ponadto do dyspozycji wyjazd z garażu podziemnego bezpośrednio na Mosty Pomorskie.
To jest akurat idealne miejsce na woonerf.
Potencjał na deptak dla pieszych, taki mały bulwar nad kanałem przy śluzie.
Miejsce na deptak - bulwar jest wyznaczone w planie tam, gzie bulwar powinen być - czyli wzdłuż całego nabrzeża Odry, do mostu Sikorskiego.
Ks.witolda jest ulicą - jedyną obsługującą zabudowę na tym cyplu Kępy. Istniejącą i przyszłą, a bedzie tego jeszcze sporo ( cały teren po zomo między innymi) .
Ulica powinna służyć wszystkim użytkownikom, także zmotoryzowanym - a tworzenie z niej ślepego kikuta to jakiś chory pomysł .
Nie ma lepszej metody na produkowanie korków niż likwidowanie alternatyw. Już jest sajgon na moście Sikorskiego i dalej na całym Podwalu - wiec likwidowanie alternatywy tym , którzy chcieliby pojechać drugim mostem w drugą stronę - jest dla mnie idiotycznym pomysłem ... i jeszcze dopakowac na cypel 2x tyle użytkowników, ile jest obecnie .
  • Like
Reactions: 5
Zgadzam się że zaślepienie Ks. Witolda będzie utrudnieniem. Zwróciłbym też uwagę, że wyjazd z parkingu podziemnego w tamtym miejscu będzie wg mnie mocno kolizjogenne...
Zamknąć Mosty Pomorskie i zrobić deptak. Przecież jest most Uniwersytecki obok :nuts:
Zamknąć Mosty Pomorskie i zrobić deptak. Przecież jest most Uniwersytecki obok :nuts:
Zgadzam się z MD.sign. W ten sposób, jak zauważył Tomek, wzrośnie ruch na potencjalnie spokojniejszym Uniwersyteckim.
  • Like
Reactions: 1
Jak się powinno uspokajać jakieś ulice w pobliżu, to zdecydowanie Grodzką, nie wiem czemu muszą tam być dwa pasy. I wtedy można byłoby uspokoić Uniwersytecki i wydzielić na nim torowisko.
  • Like
Reactions: 2
^^Panowie nie zapomnijcie o wątku o Trasie Mieszczańskiej+Moście Pomorskim?Może tam się przenieść zwłaszcza w kontekście planowanego remontu MP?
  • Like
Reactions: 1
Odgrzebuję stary wątek, remont szybko nie ruszy, ale projekty robią się:
Południowy Most Pomorski (ten bliżej centrum) idzie do przebudowy. Wrocławskie Inwestycje właśnie ogłosiły przetarg na projekt, a ten będzie powstawał przez 10 miesięcy od podpisania umowy. Wiosną przyszłego roku będą mogły się rozpocząć prace budowlane. Nigdy wcześniej przeprawa nie przechodziła gruntownego remontu.

Mosty Pomorskie łączą ul. Pomorską z Nowym Światem. Most północny był odnawiany po uderzeniu bomby w 1945 roku, z kolei południowy nie przechodził gruntownej przebudowy i przetrwał w niemal takim samym kształcie od początku XX w., kiedy został zbudowany. Firma, która zostanie wybrana w ogłoszonym właśnie przetargu, będzie musiała zaprojektować przebudowę mostu wraz z basztami znajdującymi się przy skrzyżowaniach z ul.Nowy Świat i Grodzką (działały tam punkt ksero czy piekarnia) i opracować organizację ruchu zastępczego na czas budowy. Bardzo prawdopodobne, że tramwaje i samochody znikną z mostu na czas robót. Wykonawca ma także przygotować wizualizacje, dzięki którym dowiemy się, jak nowa konstrukcja będzie wyglądać, a także zdobyć wszelkie potrzebne zgody do rozpoczęcia prac. Mosty Pomorskie różnią się od siebie. Ten północny jest nowszy, skończony w latach 30. XX w., potem przebudowany, podobnie jak most środkowy. Z kolei most południowy składa się z trzech przesęł, jest częściowo betonowy i częściowo murowany z klinkieru. Miał trzy wieżyczki, które zniknęły po wojnie, wtedy też most został oszpecony przez zamontowanie na nim rury ciepłowniczej.
http://www.gazetawroclawska.pl/wroc...udowany-miasto-szykuje-wielki-remont,9849336/

Info z maja, ale pewnie już wybrano firmę i się projektuje:
Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na wykonanie projektu przebudowy południowego mostu Pomorskiego. Zgłosiły się trzy biura projektowe.

Oferty złożyły: Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT z Wrocławia (593 tys. zł), Mosty Katowice (1,2 mln zł ) i prowadzące w rankingu cenowym konsorcjum wrocławskiego PBW Inżynieria ze spółką Europrojekt Gdańsk (423 tys. zł).

Zadanie przyszłego wykonawcy to opracowanie dokumentacji projektowej w tym projektu budowlanego, projektu wykonawczego, przedmiarów robót, kosztorysu inwestorskiego oraz uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzji o pozwoleniu na budowę, a także sprawowania nadzoru autorskiego.

Most Pomorski południowy, czyli ten od centrum, którego ten przetarg dotyczy jest jedną z trzech konstrukcji usytuowanych w jednym ciągu nad Odrą. Mosty środkowy i północny, które są w gorszej kondycji technicznej mają już dokumentację projektową. Inwestor jednak czeka na komplet dokumentów dla wszystkich fragmentów, aby nie zamykać mostów dwukrotnie.

Most południowy wybudowany został na początku ubiegłego wieku. Poza urokliwymi basztami od strony ulicy Grodzkiej wyróżnia się niezbyt pięknymi rurami instalacji ciepłowniczej zamontowanymi wzdłuż balustrady. Planowana przebudowa to świetna okazja by instalacja ciepłownicza zniknęła, projekt ma uwzględnić ten aspekt. Remont mostów Pomorskich jest w planach na lata 2019-2020.
Ogłoszenie przetargu nieograniczonego ZP/9/PN/2017

04110 - Wykonanie robót budowlanych polegających na przełożeniu sieci ciepłowniczej 2xDn700 z zabytkowego Mostu Pomorskiego południowego nad Odrą pod dno rzeki z wykorzystaniem metody mikrotuneli wraz z budową komory startowej i komory odbiorczej we Wrocławiu
http://www.wi.wroc.pl/
  • Like
Reactions: 5
Wrocławscy aktywiści rozpoczynają zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie tzw. Alei Pomorskiej. Celem kampanii jest wpisanie modernizacji całego ciągu Pomorska - plac Staszica - Reymonta - Most Osobowicki do budżetu miasta na 2018 rok.

Projekt zakłada budowę nowego torowiska, jezdni, ścieżek rowerowych i chodników. Ale nie tylko - gościem Rozmowy Dnia będzie Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.O co chodzi w petycji?

Chodzi o to, że mieszkańcy już bardzo długo czekają na to aż Pomorska, Plac Staszica, Most Osobowicki wyglądały normalnie. My zwracamy się do Pana Prezydenta z petycją, by powstała tu Aleja Pomorska. Chcemy by pojawiły się tu nowe nasadzenia, nowa jezdnia, równe chodniki, torowisko, ale też wyremontowane kamienice z podłączeniem ich do sieci miejskich, czy też kładki pieszo-rowerowe wzdłuż Mostu Osobowickiego. To bardzo duży, kompleksowy projekt, ale uważamy że mieszkańcy na to zasługują.

Czemu własnie ta część miasta?

Bo zaczęła się tam rewitalizacja i wydaje nam się, że nie została dokończona. Ta przestrzeń uliczna to jest bardzo ważny element życia. Każdy kto mieszka w okolicy, korzysta z ulicy Pomorskiej, dlatego trudno przeprowadzić rewitalizację, jeżeli nie zmieni się i nie poprawi tej przestrzeni publicznej.

To jest bardzo duży projekt i bardzo duże pieniądze.

Tak, liczyliśmy że to będzie około stu milionów złotych, ale pamiętajmy, że budżet miasta jest dużo bardziej większy. Dlatego chcielibyśmy aby te pieniądze się znalazły. Uważamy, że warto.

Miasto powie: budżet duży, ale nie z gumy.

To kwestia priorytetów. Zawsze znajdziemy pieniądze na remont ulicy Pomorskiej, jeśli nie będziemy wydawać tak dużych kwot na rzeczy mniej potrzebne. Myślę, że mieszkańcy podpisując petycję, potwierdzą moje zdanie.

Zastanawiam się czy ten projekt ma szansę na powodzenie, bo nie jest w wieloletniej prognozie miasta co do projektów głównych. Inwestycja na taką kwotę powinna się tam znajdować.

Ten projekt znajdował się tam przed Euro, ale potem z niego wypadł i już nie wrócił. Gdybyśmy nie wierzyli, że to jest możliwe, to nie zaczynalibyśmy tego projektu. Po rozmowach z radami osiedli i kandydatami na radnych wiemy, że to jest bardzo potrzebny projekt. I dlatego chcemy przekonać Pana Prezydenta. Możliwe, że będzie można skorzystać ze środków unijnych - zachęcamy żeby miasto tak robiło.

Na początku chcecie przekonać mieszkańców i pokazać prezydentowi : mamy tysiące podpisów.

Tak, myślę że mieszkańców nawet nie trzeba będzie przekonywać. Uważam, że każdy kto chociaż raz był w okolicach ulicy Pomorskiej, nie będzie miał problemów by podpisać tę petycję.

To kolejna duża akcja "Akcji Miasto" i "Towarzystwa upiększania miasta Wrocławia". Weźmy ostatnią batalię o tramwaje. Okazało się, że firma która je produkuje żąda przeproszenia i zaprzestania szkalowania - tak to chyba było w piśmie. Państwo przekazaliście Prezydentowi Wrocławia starą maszynę do pisania, jako symbol modeli tramwajów, które Wrocław być może kupi- czyli takich, które konstrukcyjnie nowoczesne nie są i nie mają niskiej podłogi na całej przestrzeni.

Ta maszyna to był też symbol polityki Rafała Dutkiewicza w stosunku do komunikacji zbiorowej. Nie ma tu żadnego standardu. Chcielibyśmy aby to się w końcu zmieniło. Nie mamy problemu z producentem, który się do nas zgłosił. Jest nam obojętne kto wygra przetarg - zależy nam aby tramwaje były wygodne, szybkie i klimatyzowane.

Wy nie macie problemów z producentem, ale on ma z Wami. Będą te przeprosiny?

Przeprosin nie będzie, bo nie ma za co przepraszać. Konsultowaliśmy się z prawnikami i nie ma podstaw do tego, by przegrać w sądzie. Zachęcamy też wszystkich producentów, by zajęli się przetargami. Apelujemy również do MPK i Pana Prezydenta - bo to w sumie ich wina, że pojawiała się ta sprawa- by zmienili ten przetarg i żeby pojawił się nowy. Wszystko po to, by mieszkańcy mogli od przyszłego roku korzystać z nowych, wygodnych tramwajów.


Petycja w sprawie Al. Pomorskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracam się do Pana z wnioskiem o uwzględnienie w budżecie Wrocławia na 2018 r. środków na modernizację ciągu Pomorska - plac Staszica - Reymonta - Most Osobowicki (tzw. Aleja Pomorska).

Aleja Pomorska powinna być reprezentacyjną ulicą łączącą ścisłe centrum miasta z Nadodrzem, Kleczkowem i osiedlami na północy Wrocławia.. W związku z tym wnoszę o uwzględnienie w projekcie modernizacji poniższych elementów:

- wymiana nawierzchni jezdni i torowiska na cichsze, remont chodników,
- nasadzenia drzew,
- przystanki wiedeńskie (Staszica, Reymonta) i wygodny węzeł przesiadkowy na pl. Staszica,
- przejścia dla pieszych (ciągi piesze w poprzek Alei),
- sekundniki na światłach,
- miejsca postojowe,
- obustronne drogi dla rowerów,
- podwieszane kładki pieszo-rowerowe na Moście Osobowickim,
- remont i podłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej,
- odwodnienie przejazdu pod wiaduktem kolejowym.

Uważam, że to inwestycja kluczowa dla poprawy komfortu życia mieszkańców tej części miasta, jak również niezbędny element procesu rewitalizacji Nadodrza. Stworzenie Alei Pomorskiej będzie też symbolem zmiany myślenia o miejskiej przestrzeni - ten ciąg ulic powinien być bezpieczny, estetyczny i dostępny dla mieszkańców niezależnie od ich wieku, sprawności ruchowej oraz tego, w jaki sposób się przemieszczają. Niech Aleja Pomorska stanie się nowym standardem tworzenia ulic we Wrocławiu.
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/67487/Rozmowa-dnia-O-tzw-Alei-Pomorskiej-POSLUCHAJ

Szans nie ma, ale przynajmniej w roku wyborczym dynamiści pokażą gdzie mają mieszkańców Wrocławia a beton trzeba kruszyć. Oni nawet nie chcą wykonać projektu tramu na Jagodno(parę% kosztów budowy).
  • Like
Reactions: 5
1 - 20 of 885 Posts
Top