SkyscraperCity banner

1 - 20 of 620 Posts

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #1
Browary Dolnośląskie sprzedane

Agata Saraczyńska 2007-01-31, ostatnia aktualizacja 2007-01-31 20:19
GAZETA WYBORCZA

Działkę wraz z budynkami dotąd należącymi do Carlsberga kupiła firma The Hanover Company.

Duński Carlsberg przejął tradycję Browarów Dolnośląskich i produkuje piwo Piast. Tyle że od 2004 roku nie powstaje ono we Wrocławiu. Wtedy też zapadła decyzja o sprzedaży zabudowań nad Odrą, przy ul. Jedności Narodowej. Sześciohektarowa działka niemal w centrum miasta jest atrakcyjna, ale poszukiwania inwestora nie były proste - na przeszkodzie stała konieczność zachowania XIX-wiecznej architektury przemysłowej, uznanej za zabytek i prawnie chronionej. Zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu mogą powstać mieszkania, a także obiekty usługowe i handlowe.

Przemysław Biegański, prezes zarządu Browarów Dolnośląskich "Piast" nie zdradza za ile został sprzedany dawny browar. Zapewnia jednak: - Nowy właściciel nada temu miejscu wyjątkowy klimat, a sam obiekt stanowić będzie architektoniczny wzorzec adaptacji przestrzeni postindustrialnej.

Nowego inwestora chwali również Grzegorz Roman, dyrektor departamentu architektury i rozwoju Urzędu Miejskiego: - Hanover Company ma ogromne doświadczenie w rewitalizacji obiektów zabytkowych. To, że Amerykanie zdecydowali się zainwestować u nas jest sukcesem, bo nie tylko uratują historyczna budowlę, ale przeniosą najnowsze rozwiązania architektoniczne. Dzięki nim zyskamy piękny kawałek miasta, który przez lata był zaniedbany i niedostępny.

The Hanover Company wywodzi się z Houston w Teksasie i stała się jedną z najaktywniejszych firm działających na amerykańskim rynku nieruchomości. Działa od ponad dwudziestu lat i specjalizuje się w budowie rezydencji wielorodzinnych o wysokim standardzie, które projektowała i wznosiła od Los Angeles po Charlotte.

We Wrocławiu amerykański deweloper zamierza wznieść apartamentowce, a w pobliżu mostów Warszawskich - biurowiec. Czy będzie to wieżowiec, nie wiadomo, trwają negocjacje co do wysokości zabudowy. Nowy właściciel chce też zaadaptować pochodzące z końca XIX wieku budynki, nie tylko tych sześć chronionych przez konserwatorów, ale i dwa inne. Nie wiadomo jednak, co w nich urządzi. Pewne jest, że na terenie browaru nie powstanie hipermarket.

Dr Piotr Gerber, architekt i historyk architektury industrialnej: - Przyszłość budynków browaru zależy teraz od konserwatora zabytków. Wierzę, że nie powstanie tu architektoniczna wydmuszka - zabytkowa i ładna z zewnątrz, a w środku pusta.

Sprzedaż siedziby przy ul. Jedności Narodowej nie oznacza, że Carlsberg opuści Wrocław. Jagoda Jastrzębska, rzecznik Browarów Dolnośląskich "Piast": - Już w marcu przeprowadzimy się do nowych biur i magazynów w Bielanach Wrocławskich.

Komentarz

Agata Saraczyńska

By nie było znowu rzeźni

Mam nadzieję, że okres inwestorskiego wandalizmu mamy już za sobą i przestaną znikać z pejzażu miejskiego zabytki architektury przemysłowej. Cały cywilizowany świat dostrzega ich wartość. Liczę, że Wrocław nie skompromituje się kolejnym aktem barbarzyństwa i że historia z wyburzeniem Cukrowni Klecina czy dawnej Rzeźni Miejskiej już się u nas nie powtórzy. Trzymam kciuki za nowego inwestora. Wierzę, że szacunek dla historii mu się opłaci.

.

·
Underneath the Stars
1,271 Posts
Swietna wiadomosc :cheers: szczegolnie ze mieszkam po sasiedzku:) Budynki Browaru sa piekne -mam nadzieje ze zostana wykorzystane na lofty albo na jakies CH ala Stary Browar;)

·
Registered
11,043 Posts
Super info :cheers: . Ciekawie zapowiadają się inwestycje w tej okolicy - nowe osiedle Impela (tereny ZNTK), chyba jeszcze Odra Towers, a teraz browar. :)

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #8
Obecnie:

Od strony Jedności Narodowej:

Od strony kanału:

Od tyłu, czyli od strony lini kolejowej Wrocław - Warszawa:

Fotki: wroclaw.dolny.slask.pl

.

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #11
Tak myślałem, że Odra Towers to nasz Ali D.:D, ale on nie współpracuje z Impelem :?

Inwestycja (dodajmy: olbrzymia inwestycja Impel-a, a raczej jednej z jego spółek), będzie zlokalizowana na terenie ZNTK, czyli bliżej Trzebnickiej i Leclerc-a :

Strona spółki Impela (znajdziesz tam informacje i fotki ich wielkiej działki) :

http://www.placeforyou.pl

.

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #13
Pora na Starą Elektrownię na Łowieckiej. Mam nadzieję, że ją także kupi równie znakomity inwestor, jakim niewątpliwie jest The Hanover Company.

.

·
w głębii kontinuum
3,049 Posts
Pora na Starą Elektrownię na Łowieckiej. Mam nadzieję, że ją także kupi równie znakomity inwestor, jakim niewątpliwie jest The Hanover Company..
Poszukiwanie inwestora dla elektrowni już trwa długo. A mnie elektrowania chyba się nawet bardziej podoba od browaru.

http://www.kogeneracja.com.pl/ec1/budynki.html

P.S. W cytowanym na początku tekście z GW brakuje mi tylko określenia jakiegoś horyzontu czasowego - kiedy ta inwestycja będzie raalizowana. Bo oprócz wszystkich ważnych faktów dotyczących tego czym ma być inwestycja zawsze mnie interesuje kwestia czasu.

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #18
W cytowanym na początku tekście z GW brakuje mi tylko określenia jakiegoś horyzontu czasowego - kiedy ta inwestycja będzie raalizowana. Bo oprócz wszystkich ważnych faktów dotyczących tego czym ma być inwestycja zawsze mnie interesuje kwestia czasu.
Czasu trwania tego typu inwestycji nie da się z góry określić (równiez i dokładnego rozpoczęcia). Akurat o tego inwestora, jego fachowość i chęć rozpoczęcia prac na zakupionej działce, jestem wyjątkowo spokojny... Wyjątkowo...

.

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #19
A dlaczego? czy inwestor tego nie planuje przynajmniej w przybliżeniu podejmując taką decyzję? ja oczywiście rozumiem, że nie da się podać dokładnych dat, nie oczekuję nawet tego, ale informacja o przybliżonym czasie to by się przydał. Miło jest, na taki prezent jak inwestycja z Browar Piastowski, oczekiwać.:)
Przybliżony termin, to dla Ciebie w tym konkretnym przypadku:

+/- miesiąc,

+/- kwartał,

+/- pół roku,

+/- rok,

+/- 2 lata

???

Presławie, to będzie bardzo duża inwestycja, podejrzewam, ze jedna z najbardziej unikalnych i niezwykłych w Polsce. Pamiętaj również, że dla tej zacnej firmy, będzie to absolutny debiut w Polsce (cała otoczka związana z załatwianiem różnych spraw w Polsce - dla The Hanover Company to będzie pierwszy kontakt z polskimi przepisami, papierkami itd...)

O jedno jestem spokojny - patrząc na ich dotychczasowe dokonannia w USA - jestem pewien, że nie zafundują nam g*******, a naprawdę piękny, zrewitalizowany kompleks.

Ciekaw jestem też tego nowego biurowca, który The Hanover Company chce wybudować koło mostu Warszawskiego - które jak wiemy też zostanie wyremontowany (stary), a obok powstanie zupełnie nowa przeprawa - nowy most Warszawski.

.

·
Registered
17,607 Posts
Discussion Starter #20
Browary Dolnośląskie sprzedane

Agata Saraczyńska 2007-01-31, ostatnia aktualizacja 2007-01-31 20:19
GAZETA WYBORCZA

[...]We Wrocławiu amerykański deweloper zamierza wznieść apartamentowce, a w pobliżu mostów Warszawskich - biurowiec. Czy będzie to wieżowiec, nie wiadomo, trwają negocjacje co do wysokości zabudowy.[...]
.

2007-01-21 19:36:20 | autor: Roman Barczynski

;przede wszystkim gratuluje sukcesów autorowi blogu' nawiązując do tematu chciałem powiedzieć iż przed kilkoma laty P. Prezydent Wrocławia R. Dutkiewicz wspominał w jednej ze stacji tv regionalnych iż w okolicach mostów warszawskich powstanie wizytówka miasta w postaci wieżowca myślę ze chodzi własnie o ten projekt

http://www.investmap.pl/index.php?a=invest&id=286

.........hmmmmmmmmmmmmm

.

1 - 20 of 620 Posts