SkyscraperCity Forum banner
1 - 19 of 19 Posts

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Budowa się zaczęła, więc...

z GW

Nowy biurowiec w centrum Wrocławia

Maciej Miskiewicz 10-05-2006 , ostatnia aktualizacja 10-05-2006 19:56

Przy ul. Ofiar Oświęcimskich za kilkanaście milionów złotych powstanie nowy budynek z biurami, sklepami i apartamentami. Wybuduje go ZPO Otis, właściciel stojących obok DH Kameleon i wielopoziomowego parkingu Szewska Centrum.

Budynek będzie miał sześć pięter i ponad 6200 mkw. powierzchni użytkowej. Dwanaście 50-metrowych apartamentów zajmie ostatnie piętro, niżej będą biura. W podziemiu, na parterze, I i II piętrze właściciele planują sklepy i punkty usługowe, ale możliwe, że i tu będą biura.

Mirosława Lisiak, prezes Otisu: - Nie mamy sztywnych założeń. Zobaczymy, jakie będzie zapotrzebowanie. W tej chwili jest duże zainteresowanie powierzchnią biurową.

Do budynku będzie się wchodzić od strony ul. Szewskiej i Łaciarskiej. Na parterze został również zaplanowany pasaż, który połączy ul. Ofiar Oświęcimskich z Oławską. Właściciele aut będą mogli zostawić samochody na sąsiednim parkingu przy ul. Szewskiej, na którym są 343 miejsca.

Elewacja będzie mocno przeszklona, w planach są również kamienne detale. Autorem projektu jest Paweł Szkoda z Pracowni Usług Architektonicznych SARP Wrocław.

Budowa już się rozpoczęła. Budynek miał być gotowy do końca 2006 r., ale już wiadomo, że prace opóźnią się o cztery miesiące z powodu sporu ZPO Otis z właścicielem kamienicy przy ul. Oławskiej 9, który po sąsiedzku prowadzi swoją budowę.

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #50 ·
Ten pawilonik ma bardzo ciekawą elewację - z płyt laminowanych.. Chciałbym,zeby plomby pana Ż., ktore są projektowane przy tej ulicy i w najbliższym sąsiedztwie miały elewacje z tak drogich materiałów.
Sam fakt,ze jest pawilonem degraduje ten budynek:)Ale to na pewno jeden z najładniejsszych pawilonow w Polsce:)

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #187 ·
^^ wiem, czepiam sie. Ale jak sie nie bede czepiac to Wroclawianie osiada na laurach jak Poznaniacy:D

Mnie tez nie chodzi tylko o inwestycje przemyslowe ale zestawienie przemysl - sztuka moim zdaniem doskonale obrazuje to o co mi chodzi. Tzn to ze biegun priorytetow we Wroclawiu niebezpiecznie sie przechyla i wiele pol pozostaje niezagospodarowanych.

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #215 ·
^^ warto jeszcze dodac, ze w latach 60 albo 70 biurowiec zostal nadbudowany i raczej mu to nie przysporzylo urody:( A co do "pierwszego modernistycznego biurowca na swiecie" to przypomina mi to inne bzdurne "naj" jakich w Polsce jest mnostwo a nie maja zadnego pokrycia w rzeczywistosci. Najpierw zdefiniujmy czym jest modernizm:D
Ale oczywiscie propagandowo-marketingowo brzmi super!

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #232 ·
^^ _ja_ go nazwalem plazowym?:) Hehe, nawet nie pamietam, ale podoba mi sie;)

A co do samego plazowego budynku, to obawiam sie ze zaszla tutaj taka sama sytuacja jak w przypadku banku Rumpa, tylko ze tym razem dla nas niekorzystna - tzn budynek zestarzal sie juz i bedzie stal bo jest stary.
Ten budynek - od strony urbanistycznej jest jaki jest - ale od strony architektury to ciekawe polaczenie socu i funkcjonalizmu z kilkoma naprawde fajnymi rozwiazaniami - i dlatego pewnie jakies lobby bedzie go bronic przy ewentualnej probie rozbiorki.. Taka moja opinia.

Ja oczywiscie jestem w lobby pro-laciarskim:)

· Я.
7,740 Posts
Discussion Starter · #315 ·
jak najbardziej, jest to efekt tworczych przemyslen niejakiego le Corbusiera (stad pewnie taka popularnosc na francuskich przedmiesciach)
:
Uwielbiam Polske - tutaj kazdy sie na wszystkim zna najlepiej:D Le Corbusier nie wymyslil prefabrykacji - ona po prostu nastepowala. Juz w XIX wiecznych budynkach jest mnostwo prefabrykatow,a wraz z rozwojem przemyslu bylo ich coraz wiecej - az w koncu zaczeto prefabrykowac cale domy;) Corbu narobil troche ideologii, ale zrzucanie na niego calej odpowiedzialnosci za zlo blokowisk to glupota.
Poza tym nie byl Francuzem:)

1 - 19 of 19 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.