SkyscraperCity Forum banner

[Wrocław] Biurowiec Oniro

59K views 359 replies 65 participants last post by  mrwro 
Rafis said:
Jeszcze więcej apartamentów
Data: 2006-05-22
Autor: Ryszard Mulek
W centrum Wrocławia powstają kolejne apartamentowce. Przy ulicy Ofiar Oświęcimskich budowę sześciopiętrowego Centrum Barbados rozpoczął ZPO Otis. Natomiast na sąsiedniej działce spółka Oławska 9 buduje pięciopiętrowy budynek o nazwie Oławska Prestige

Andrzej Kowalski, prezes firmy Oławska 9, która inwestuje w budynek Oławska Prestige

Budowa Centrum Barbados, które będzie miało prawie 6207 metrów kwadratowych i osiem kondygnacji, ma kosztować kilkanaście milionów złotych. W podziemiu, na parterze, pierwszym i drugim piętrze będą sklepy i punkty usługowe. Piętra od trzeciego do piątego zarezerwowane są pod biura. Natomiast na najwyższym piętrze na 700 metrach kwadratowych powstanie dwanaście 50-metrowych apartamentów z aneksami kuchennymi. Pomieszczenia w całym obiekcie będą klimatyzowane. Na każdym piętrze powstaną również toalety i pomieszczenia socjalne.

- Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej zasiedlenia pomieszczeń biurowych, handlowych i apartamentów - twierdzi Tomasz Nefermann z firmy ZPO Otis, która jest także właścicielem stojącego obok DH Kameleon i wielopoziomowego parkingu Szewska Centrum. - Nie mogę więc powiedzieć, czy będziemy je sprzedawali, czy wynajmowali i jakie będą ceny. To będzie zależało od potencjalnych kontrahentów.

Budowane przy ulicy Ofiar Oświęcimskich Centrum Barbados będzie miało przeszkloną elewację z elementami kamiennymi. Wejścia zaprojektowano od ulic Łaciarskiej i Szewskiej. Paweł Szkoda z wrocławskiej Pracowni Usług Architektonicznych SARP, który jest autorem projektu, zaplanował również pasaż, który połączy ulice Ofiar Oświęcimskich i Oławską. Projekt przewiduje również zamontowanie specjalnej konstrukcji od podziemia do pierwszego piętra, która w przyszłości umożliwi budowę ruchomych schodów.


Ośmiokondygnacyjne Centrum Barbados ma
kosztować kilkanaście milionów złotych

Przez wiele lat chluby nie przynosiły miastu ruiny XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Oławskiej 9. Dwa lata temu jeden z inwestorów planował odbudować zabytek i urządzić w nim dużą galerię handlową. Z planów jednak się wycofał. Z rozpoczęciem budowy sporo kłopotów miał także obecny właściciel posesji - spółka Oławska 9. Na przeszkodzie stanął bowiem głęboki wykop, który zrobili budowlańcy z sąsiedniej budowy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Uniemożliwiał on wjazd samochodów na plac budowy. Spór między inwestorami musiał rozstrzygnąć sąd, który wydał decyzję nakazującą umożliwienie dojazdu.

- Na szczęście ten problem mamy już z głowy i prace na budowie znów są realizowane - cieszy się Andrzej Kowalski, prezes firmy Oławska 9.- Jeżeli nic nie stanie nam na przeszkodzie, to najpóźniej za rok powinniśmy zakończyć budowę pięciopiętrowego budynku biurowo-usługowo-apartamentowego.

Autorem modernizacji zabytkowej kamienicy jest Zbigniew Walas z Biura Projektów i Realizacji Inwestycji "MZ Walas", którego firma projektuje m.in. hale produkcyjne dla LG Electronics i LG Innotek w Biskupicach Podgórnych.

Budynek Oławska Prestige będzie miał 2500 metrów kwadratowych. W jego piwnicach powstanie klub nocny, a na parterze sklepy i punkty usługowe. Pomieszczenia na pierwszym i drugim piętrze wynajmowane będą na biura. Natomiast na trzech najwyższych piętrach urządzonych zostanie 16 klimatyzowanych apartamentów o powierzchni od 60 do 100 metrów kwadratowych. Mieszkania na czwartym piętrze będą miały antresole. Z kolei mieszkańcy apartamentów na piątym piętrze będą mogli korzystać z zimowych ogrodów urządzonych na dachu budynku.

- Pomieszczenia sklepowe, usługowe i biurowe będziemy wynajmowali - dodaje Andrzej Kowalski. - Natomiast apartamenty przeznaczymy na sprzedaż. Sześć z nich ma już swoich właścicieli. Za ile je sprzedaliśmy? Tego nie chciałbym zdradzać. Powiem jedynie, że cena była bardzo wysoka i znacznie przekraczała kwotę sześciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Inwestycja przy ulicy Oławskiej ma kosztować 10 milionów złotych. Projekt przewiduje odtworzenie zabytkowej ściany frontowej. Elewacja będzie miała czerwony kolor i obłożona zostanie detalami z szarego granitu. Ozdobne kamienie i kute elementy wykonane ze szlachetnych materiałów, pojawią się również na korytarzach budynku. Dach pokryje szara blacha tytanowo-cynkowa. Klienci i mieszkańcy budynku będą mogli posiedzieć i odpocząć obok fontanny, wybudowanej w pasażu łączącym ulice Oławską i Ofiar Oświęcimskich.

Deptak na ulicy Oławskiej
Dopiero na początku czerwca, a nie pod koniec maja, zakończą się prace przy deptaku przy ulicy Oławskiej. Opóźnienie to skutek długiej zimy. Przebudowa ulicy kosztowała 4,9 miliona złotych. Po zakończeniu remontu rozpocznie się tzw. meblowanie ulicy, czyli ustawianie ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Zajmą się tym dwie firmy, które w zamian za wykonaną pracę będą tutaj mogły postawić swoje reklamy. Na deptaku będzie także 14 klombów kwiatowych. - Jedna z koncepcji przebudowy ulicy Oławskiej zakładała budowę fontanny w miejscu, w którym w średniowieczu była Brama Oławska. Pomysł ten jednak został odrzucony przez konserwatora zabytków - twierdzi Grzegorz Roman, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego.- Dlatego przymierzamy się do ogłoszenia konkursu na projekt innego rozwiązania, które pozwoli wyeksponować byłe wrota do miasta. Będziemy również zabiegali o zabudowanie dwóch działek przy ulicy Łaciarskiej.

Na Szewskiej tylko tramwaje i piesi
Do połowy listopada mają się zakończyć prace przy remoncie ulicy Szewskiej. Podczas prac wymienione zostanie torowisko, po którym będą mogły się poruszać tramwaje niskopodłogowe. Miasto zamówiło już 17 takich tramwajów w czeskiej Skodzie. Pierwsze na ulicach Wrocławia pojawią się jeszcze pod koniec tego roku. Po modernizacji z ulicy Szewskiej, na odcinku 830 metrów, wycofany zostanie ruch samochodowy. Powstanie za to deptak dla pieszych.
- W ramach tej samej inwestycji przebudowywane i zmodernizowane zostaną torowiska tramwajowe na placu Teatralnym, ulicach Świdnickiej, Widok i Grodzkiej - informuje Michał Gołębiewicz z biura prasowego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Te ulice, a także przylegające do nich: Łaciarska, Bożego Ciała, św. Marii Magdaleny, Wita Stwosza, Świdnicka (od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Modrzejewskiej) wraz z Menniczą otrzymają nową nawierzchnię. Na ulicy Grodzkiej, nad powierzchnią Odry wybudowany zostanie również podwieszany chodnik. Łączny koszt tych prac pochłonie 60 milionów złotych. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z dotacji Unii Europejskiej
Witam wszystkich fanatyków inwestowania we Wrocławiu i okolicach :)
Czyżby nikt z Was przy okazji tego artykułu nie zwrócił uwagi na jakże istotne zdanie
dotyczące przyszłości dwóch ostatnich niezabudowanych mini-działek na Oławskiej:
"Będziemy również zabiegali o zabudowanie dwóch działek przy ulicy Łaciarskiej." ??
Kiedyś nawet w prasie czy w necie widziałem wizualki całkiem fajnych projektów plomb przewidzianych właśnie dla tych niezabudowanych narożników Oławskiej/Łaciarskiej...
Nie wiem, jak Wy, ale ja z niecierpliwością czekam na uzupełnienie do 100% zabudowy
Oławskiej - brakuje tylko tych 2 plombek :)
Nie licząc rosnącej wreszcie kamienicy między Otisem a WZG :)
Pzdr.
 
Wow ! Stary ! Dzięki za tak szybką reakcję ! :)
Projekty stare, ale przyznasz chyba, że jare :)
Szans miałby raczej ten drugi, bo mieszkańcy nie zgodziliby się
na likwidację balkonów i okien w ścianie szczytowej tego bloku.
Ale i tak wg mnie byłoby cool :)
A co z drugim narożnikiem, tam gdzie stoi pawilon "Słomińskiego" ?
Były jakieś projekty też ?
Niepokoi mnie to, że sporo ostatnio zainwestowali w ten mięsny:(
Czyżby więc zabudowa działki pod nim to odleglejsza przyszłość ? :(
Pzdr.
 
Eeee, :) Jednak ten pierwszy, większy, byłby the best ! :)
A balkony się wytnie ;)
 
md.sign said:
litości !!!!

"pawilon mięsny" to arcydzieło przy tym knocie. ten pan już się wystarczająco w okolicy ul. Oławskiej wykazał...
Bez przesady! Żaden pawilon w tym miejscu,
choćby samego Calatravy ;) nie zastąpi tego, co powinno
tam być - uzupełnienia pierzei Oławskiej i jej kontynuacji
wzdłuż Łaciarskiej w kier. Wita Stwosza.
A że w głębi ktoś kiedyś walnął szary bloczek,
to jego mieszkańcy mogliby mieć troche ciemnawo :(
 
md.sign said:
napisałem : "arcydzieło przy tym knocie" , to jednak różnica.
przy tym knocie za arcydzieło mógłbym nawet uznać jakiś budynek archicomu :)

a pawilonik nie jest zły. troszkę skalą tylko nie pasuje :)
He , he :) "troszkę" nie pasuje :rofl:
Buuuuu !!!!! Ja chcę na początek tą większą plombkę
na sąsiednim rogu, a potem pawilonik :skull:
i next plombka i Oławska completed :)
 
Darek_W said:
To zrób sobie kilka pamiątkowych zdjęć tego pawiloniku Md.sign, bo długo to on sobie już nie postoi :)
O w mordkę ! :)
Czyżbyś Darek miał jednak jakieś plombotwórcze :) wieści
z niedalekiej przyszłości o tej działce ?
 
No , no , gratuluję Michał świeżych zdjątek z "Barbadosu" - widać po tych okrągłych czerwonych "skorupach", że szykują się do stawiania okrągłych słupów.
A w rogu basen już gotowy ;)
 
No , no , gratuluję Michał świeżych zdjątek z "Barbadosu" - widać po tych okrągłych czerwonych "skorupach", że szykują się do stawiania okrągłych słupów.
A w rogu podziemny basen już gotowy :clown:
 
Ups ! Coś mi sie zdublowało :(
 
Ale super !
Spełnia się moje wieloletnie marzenie - zabudowuje się
wreszcie ta działka i to od razu w całości, nie po kawałku,
jak w przypadku FIG Plazy :(
Ach ! Będzie kompletny cały kwartał Ofiar/Szewska/
Oławska/Łaciarska :)
Żeby jeszcze tylko coś szybko zrobili z dawnym WZG,
bo budynek niszczeje, a chyba dałoby się go przerobić
choćby na biura ?
 
Ale się rozpisałem :)
Efekt braku czasu i dorwania się wreszcie do klawiszy :)
Może ktoś trzaśnie przy okazji balangi w Rynku :)
jakieś świeże fotki ? :) Zwłaszcza imprezowicze
wybierający się do P1 proszeni są o ujęcia spod tego
lokalu właśnie :)
 
WroFanatyk said:
Jest na prawde spory! Wogole sie nie spodziewalem takich rozmiarow, jak jeszcze byl tam "deptak" ;) Orientujecie sie jaka bedzie mial calkowita powierzchnie uzytkowa??
No wygląda rzeczywiście coraz bardziej okazale :) Nawet imponująco bym powiedział :) Bardzo mnie cieszy ta zabudowa. Swoją drogą, to kiedy budowali pobliski parking wielopoziomowy, to myślałem, że nie zostawią takiego ślizyka terenu i zabudują tę działkę też w/w parkingiem, przy okazji nakrywając nim :) ulicę Ofiar Oświęcimskich na tym odcinku. Fajnie by było co ? Przy okazji wjazd i wyjazd z parkingu mógłby być właśnie od i do tej "ztunelowanej" ulicy :)
 
Darek_W said:
Raczej byłoby nie fajnie. Ofiar Oświęcimskich i tak jest już przedzielona i "zakryta" (budynek przy Świdnickiej i małe przejscie pod nim). W przypadku Starego Miasta jestem za odtworzeniem i Ofiar Oświęcimskich i Łaciarskiej w ich przedwojennym przebiegu.
Nie no co ! :);):) Pofantazjować nie można :) ? A co do Ofiar i tego rejonu, to faktycznie to niewypał, a dopełnieniem tego bubla są te ponure , niepotrzebnie otwarte na Szewską 2 podwórka kamienic na tyłach Świdnickiej. W dodatku zaciemnione jakimiś badziewiastymi pseudodrzewami i krzakami. Lepiej byłoby uzupełnić pierzeje od str. Szewskiej i zafundować mieszkańcom 2 ładne, w jasnych kolorach wykończone, elegancko zadaszone patia , nawet z palmami w donicach :) W końcu dlaczego takie fajne atria mają miec tylko drogie hotele np. na Kiełbaśniczej ?
 
Słusznie, Mroberto :) Prawdę mówiąc, to mogliby tak samo łagodnie zaokrąglić i drugi narożnik - ten od Szewskiej, jako że parking jest tam też bardzo zaokrąglony.
 
To lubię - maksymalne wykorzystanie powierzchni działki :) oraz dopuszczalnej względem sąsiednich budynków wysokości budowanego obiektu :) I żadnych przerw miedzy nowym i starym:) Barbados is OK ! :)
 
Sławek , jak zwykle, trzasnął wyczerpującą FOTOrelację :) Dzięki Kolego ! 5 pięterek wyrosło aż miło popatrzeć, a szóste od Szewskiej już ma słupki :) Super ! Wg mnie 5 pięter w centrum takiego miasta, jak W-w to minimum :)
Coś jednak nie widzę słupów szóstego piętra od strony Łaciarskiej. Mam nadzieję, że też się tam pojawią - zdaje się że 6 pięter było w projekcie na całej długości budynku ?
 
Troszke szkoda, że nie zaokrąglili Barbadosowi przynajmniej tego narożnika od strony dzieła Poelziga. Byłby mniejszy dysonans architektoniczny:) W końcu i BZWBK i parking mają obłe narożniki. Ale może skoro NBP nie ma, to może tak miało być - po przekątnej - tu okrągło a tam nie :)
 
^^ Na tym zdjęciu dobrze jest widoczny brak dalszej części ulicy Ofiar Oświęcimskich. :( Kto mógł wymyślić tak beznadziejny sposób zabudowy Świdnickiej?
Ewentualnie, żeby już nie burzyć tej kamienicy na wprost, możnaby uzupełnić pierzeję przy Szewskiej zamykając te ponure podwórka, a Ofiar na tym odcinku zamienić w ładny pasaż wewnątrz.
 
Gdyby nie ten, pasujący jak pięść do nosa, stary biurowiec Wrobisu, to powiększony o jego działkę Szewska Center wygladałby o wiele lepiej ! A murek z barierką, to swoją drogą też idiotyzm. Zaś największą wg mnie zaletą "Barbadosu" jest już samo zapełnienie tej kiszkowatej działki na tyłach Otisu i ex-WZG.
 
Nie agresja, tylko silna autoekspresja :) Taki wrocławski punk wśród grzecznych budyneczków :) I bardzo dobrze ! :)
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top