a moze tam bedzie bar bados?
:rofl:625 said:a moze tam bedzie bar bados?
Darek_W said:Nadal nie wiemy, dlczego ten budynek będzie nosił nazwę BAR BADOS?
no juz mowilemRafis said:W jego piwnicach powstanie klub nocny
No takand said:Niedaleko był Bar Barbara to i może być Barbados... jakieś tam nawiązanie jest![]()
Witam wszystkich fanatyków inwestowania we Wrocławiu i okolicachRafis said:Jeszcze więcej apartamentów
Data: 2006-05-22
Autor: Ryszard Mulek
W centrum Wrocławia powstają kolejne apartamentowce. Przy ulicy Ofiar Oświęcimskich budowę sześciopiętrowego Centrum Barbados rozpoczął ZPO Otis. Natomiast na sąsiedniej działce spółka Oławska 9 buduje pięciopiętrowy budynek o nazwie Oławska Prestige
Andrzej Kowalski, prezes firmy Oławska 9, która inwestuje w budynek Oławska Prestige
Budowa Centrum Barbados, które będzie miało prawie 6207 metrów kwadratowych i osiem kondygnacji, ma kosztować kilkanaście milionów złotych. W podziemiu, na parterze, pierwszym i drugim piętrze będą sklepy i punkty usługowe. Piętra od trzeciego do piątego zarezerwowane są pod biura. Natomiast na najwyższym piętrze na 700 metrach kwadratowych powstanie dwanaście 50-metrowych apartamentów z aneksami kuchennymi. Pomieszczenia w całym obiekcie będą klimatyzowane. Na każdym piętrze powstaną również toalety i pomieszczenia socjalne.
- Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej zasiedlenia pomieszczeń biurowych, handlowych i apartamentów - twierdzi Tomasz Nefermann z firmy ZPO Otis, która jest także właścicielem stojącego obok DH Kameleon i wielopoziomowego parkingu Szewska Centrum. - Nie mogę więc powiedzieć, czy będziemy je sprzedawali, czy wynajmowali i jakie będą ceny. To będzie zależało od potencjalnych kontrahentów.
Budowane przy ulicy Ofiar Oświęcimskich Centrum Barbados będzie miało przeszkloną elewację z elementami kamiennymi. Wejścia zaprojektowano od ulic Łaciarskiej i Szewskiej. Paweł Szkoda z wrocławskiej Pracowni Usług Architektonicznych SARP, który jest autorem projektu, zaplanował również pasaż, który połączy ulice Ofiar Oświęcimskich i Oławską. Projekt przewiduje również zamontowanie specjalnej konstrukcji od podziemia do pierwszego piętra, która w przyszłości umożliwi budowę ruchomych schodów.
Ośmiokondygnacyjne Centrum Barbados ma
kosztować kilkanaście milionów złotych
Przez wiele lat chluby nie przynosiły miastu ruiny XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Oławskiej 9. Dwa lata temu jeden z inwestorów planował odbudować zabytek i urządzić w nim dużą galerię handlową. Z planów jednak się wycofał. Z rozpoczęciem budowy sporo kłopotów miał także obecny właściciel posesji - spółka Oławska 9. Na przeszkodzie stanął bowiem głęboki wykop, który zrobili budowlańcy z sąsiedniej budowy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Uniemożliwiał on wjazd samochodów na plac budowy. Spór między inwestorami musiał rozstrzygnąć sąd, który wydał decyzję nakazującą umożliwienie dojazdu.
- Na szczęście ten problem mamy już z głowy i prace na budowie znów są realizowane - cieszy się Andrzej Kowalski, prezes firmy Oławska 9.- Jeżeli nic nie stanie nam na przeszkodzie, to najpóźniej za rok powinniśmy zakończyć budowę pięciopiętrowego budynku biurowo-usługowo-apartamentowego.
Autorem modernizacji zabytkowej kamienicy jest Zbigniew Walas z Biura Projektów i Realizacji Inwestycji "MZ Walas", którego firma projektuje m.in. hale produkcyjne dla LG Electronics i LG Innotek w Biskupicach Podgórnych.
Budynek Oławska Prestige będzie miał 2500 metrów kwadratowych. W jego piwnicach powstanie klub nocny, a na parterze sklepy i punkty usługowe. Pomieszczenia na pierwszym i drugim piętrze wynajmowane będą na biura. Natomiast na trzech najwyższych piętrach urządzonych zostanie 16 klimatyzowanych apartamentów o powierzchni od 60 do 100 metrów kwadratowych. Mieszkania na czwartym piętrze będą miały antresole. Z kolei mieszkańcy apartamentów na piątym piętrze będą mogli korzystać z zimowych ogrodów urządzonych na dachu budynku.
- Pomieszczenia sklepowe, usługowe i biurowe będziemy wynajmowali - dodaje Andrzej Kowalski. - Natomiast apartamenty przeznaczymy na sprzedaż. Sześć z nich ma już swoich właścicieli. Za ile je sprzedaliśmy? Tego nie chciałbym zdradzać. Powiem jedynie, że cena była bardzo wysoka i znacznie przekraczała kwotę sześciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Inwestycja przy ulicy Oławskiej ma kosztować 10 milionów złotych. Projekt przewiduje odtworzenie zabytkowej ściany frontowej. Elewacja będzie miała czerwony kolor i obłożona zostanie detalami z szarego granitu. Ozdobne kamienie i kute elementy wykonane ze szlachetnych materiałów, pojawią się również na korytarzach budynku. Dach pokryje szara blacha tytanowo-cynkowa. Klienci i mieszkańcy budynku będą mogli posiedzieć i odpocząć obok fontanny, wybudowanej w pasażu łączącym ulice Oławską i Ofiar Oświęcimskich.
Deptak na ulicy Oławskiej
Dopiero na początku czerwca, a nie pod koniec maja, zakończą się prace przy deptaku przy ulicy Oławskiej. Opóźnienie to skutek długiej zimy. Przebudowa ulicy kosztowała 4,9 miliona złotych. Po zakończeniu remontu rozpocznie się tzw. meblowanie ulicy, czyli ustawianie ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Zajmą się tym dwie firmy, które w zamian za wykonaną pracę będą tutaj mogły postawić swoje reklamy. Na deptaku będzie także 14 klombów kwiatowych. - Jedna z koncepcji przebudowy ulicy Oławskiej zakładała budowę fontanny w miejscu, w którym w średniowieczu była Brama Oławska. Pomysł ten jednak został odrzucony przez konserwatora zabytków - twierdzi Grzegorz Roman, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego.- Dlatego przymierzamy się do ogłoszenia konkursu na projekt innego rozwiązania, które pozwoli wyeksponować byłe wrota do miasta. Będziemy również zabiegali o zabudowanie dwóch działek przy ulicy Łaciarskiej.
Na Szewskiej tylko tramwaje i piesi
Do połowy listopada mają się zakończyć prace przy remoncie ulicy Szewskiej. Podczas prac wymienione zostanie torowisko, po którym będą mogły się poruszać tramwaje niskopodłogowe. Miasto zamówiło już 17 takich tramwajów w czeskiej Skodzie. Pierwsze na ulicach Wrocławia pojawią się jeszcze pod koniec tego roku. Po modernizacji z ulicy Szewskiej, na odcinku 830 metrów, wycofany zostanie ruch samochodowy. Powstanie za to deptak dla pieszych.
- W ramach tej samej inwestycji przebudowywane i zmodernizowane zostaną torowiska tramwajowe na placu Teatralnym, ulicach Świdnickiej, Widok i Grodzkiej - informuje Michał Gołębiewicz z biura prasowego Zarządu Dróg i Komunikacji. - Te ulice, a także przylegające do nich: Łaciarska, Bożego Ciała, św. Marii Magdaleny, Wita Stwosza, Świdnicka (od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Modrzejewskiej) wraz z Menniczą otrzymają nową nawierzchnię. Na ulicy Grodzkiej, nad powierzchnią Odry wybudowany zostanie również podwieszany chodnik. Łączny koszt tych prac pochłonie 60 milionów złotych. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z dotacji Unii Europejskiej