SkyscraperCity banner
1 - 20 of 29 Posts

·
Registered
1,000 Posts
Bardzo ładnie się prezentuje. Ja się wybrałem w sobotę na Cmentarz Żydowski w Łodzi, żeby dowiedzieć się, że jest zamknięty:) Szkoda, cmentarze katolickie są otwarte i w święta.

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,156 Posts
Dwie rzeczy powiem:
1.Cmentarz żydowski jest jednym z dwóch cmentarzyc pozostałych po akcji niszczenia cmentarzy z lat 70' przez spadkobierców Piastów. I jak tu mówić o pozytywnych stronach Wrocławia w Polsce L.? Jak tu mówić o pozytywnych stronach kombinatu przemysłowo-rolniczo-usługowo-mieszkaniowego w miejscu byłego miasta.
2. Jeden z grobów przedstawia nagrobek Brunona Schottlaednera
Pochodził on z rodziny Juliusza Schottlaendera, który był jedynym żydowskim szlachcicem i posiadaczem dóbr rycerskich w Rzeszy. Posiadał on m.in. zamek w Klecinie (Klettendorfie), osiedle Borek (Kleinburg), tereny rolne na obencym południu miasta, kolejkę wąskotorową i linię tramwajową na ulicy Sudeckiej (Hohenzollernów) Był fundatorem Parku Południowego.
Na cmentarzu widać bogactwo miasta, bogactwo, które oba socjalizmy panujące tu skutecznie zniszczyły. Na szczęście obecny socjalizm nie jest w stanie powstrzymać rozwoju. Ale takich pięknych cmentarzy jeszcze długo nie będzie.

·
Registered
15,872 Posts
hehe Adolfie najlepsze jest to ze leży tam m.in. twórca europejskiego socjalizmu Lasalle.
ale najlepszy jest ten koles który zbudował specjalnie linie kolejową z dworca aby przewieźc materiały na budowe grobowca swojej rodziny :)
Byłem na tym cmentarzu w tamtym roku, własciwie co grób to bogacz, z którym związana jest jakas historia.

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,156 Posts
Rafis said:
hehe Adolfie najlepsze jest to ze leży tam m.in. twórca europejskiego socjalizmu Lasalle.
To dzięki niemu chyba w ogóle ten cmentarz jeszcze istnieje, prawda? Bo przecież nie z miłości Partii do żydów.
Rafis said:
ale najlepszy jest ten koles który zbudował specjalnie linie kolejową z dworca aby przewieźc materiały na budowe grobowca swojej rodziny :)
No to mieliśmy swojego czasu S-Bahn :) Ale niemiecko-żydowski, więc w powojennym Wrocławiu by się nie utrzymał i szybko byłby zastąpiony furmankami :D

·
Registered
4,156 Posts
Ten cmentarz wygląda niesamowicie - co za klimat :) Od razu widać , że "mieszkańcy" tego urokliwego miejsca do biednych nie należeli .

·
investmap.pl
3,552 Posts
Tam jest milion slimakow...
Jedna z legend mowi o kobiecie, ktora kazala sobie przywiazac nitke do palca od nogi w razie gdyby sie ocknela w trumnie (szkoda, ze nie kazala sobie zainstalowac telefonu ;))
Wydaje mi sie, ze lezy tam rowniez Edytka Stein, ale nie jestem pewien...

Bylem tam kilka razy, ale nigdy nie odwiedzilem tego przy Lotniczej...

·
Registered
576 Posts
Świetny niemal powalający z nóg jest widok na cmentarz z Urzędu Skarbowego Krzyki przy ul. Sztabowej (tyły szpitala kolejowego).
Wystarczy wejśc na piętro schodami i ukazuje się niesamowity widok...

·
tararam
7,621 Posts
w Katowicach tez jest cmentarz zydowski ktory jest totalnie zaniedbany w tym sensie ze nikt tam praktycznie nie chodzi przez co trudno nawet szukac jakich kolwiek sciezek
zdjecia robilem przez plot w miejscu gdzie mur byl na tyle niski ze dalo sie cos pstryknac

·
Registered
69 Posts
Katowice................piekny i jednoczesnie straszny widok :( Przeciez to nie taki duzy wysilek zerwac z macew ten bluszcz. One sa czesto z piaskowca i wilgoc powoduje ze strasznie niszczeja. Moze jakas inicjatywa? w Warszawie sa organizowana akcje sprzatania kirkutu na Okopowej calkiem regularnie, ale tutaj to kropla w morzu potrzeb. Chyba ten cmentarz w Katowicach jest jednak wielokrotnie mniejszy.

·
Gorillaz
687 Posts
Adolf Warski said:
tereny rolne na obencym południu miasta, kolejkę wąskotorową i linię tramwajową na ulicy Sudeckiej (Hohenzollernów) Był fundatorem Parku Południowego.
Zdaje mi sie że w tym fragmencie pomysliłes się nieco przy nazwisku.
Otóż tu może chodzić bardziej o rodzine Schöller'ów (tych od lodów), które wywodzi się z Breslau. Mieszkali oni w tym oto pałacu przy Kaiser Wilchelm Strasse (Powstańców Śląskich):

autor: mwp wroclaw.hydral.com.pl

Mi przewodnik dolnośląski (wiec osoba dosc kompetentna) powiedzia, ze to wlasnie rodzina Scholler'ow zafundowala miastu Park Południowy. Poza tym miala te wszystkie dobra, o ktorych piszesz.
Moge byc w bledzie, wiec jesli potrafisz jakos udokumentowac swoj poglad, to chetnie przeczytam.

Twoje zdrowie - Adolfie :cheers:

·
Gorillaz
687 Posts
jacekq said:
Jakim cudem, skoro była katoliczką?
Generalnie była żydówką, która przeszła na katolicyzm...
Ale jakiś członek jej rodziny spoczywa na wrocławskim cmentarzu żydowskim, więc jest spoko :cheers:
Szkoda, ze Żydzi nie mają zwyczajów remontowac, odnawiać, etc, grobow swoich bliskich... To swietne miejsce bedzie wiec popadać w ruine, az do "Ostatecznego rozwiązania" :bash: :runaway:

PS. Mroberto może nam coś więcej na temat cmentarza żydowskiego we wro. napisać... ;)

·
tararam
7,621 Posts
Billy said:
Katowice................piekny i jednoczesnie straszny widok :( Przeciez to nie taki duzy wysilek zerwac z macew ten bluszcz. One sa czesto z piaskowca i wilgoc powoduje ze strasznie niszczeja. Moze jakas inicjatywa? w Warszawie sa organizowana akcje sprzatania kirkutu na Okopowej calkiem regularnie, ale tutaj to kropla w morzu potrzeb. Chyba ten cmentarz w Katowicach jest jednak wielokrotnie mniejszy.
mysle ze tu nie ma "potrzeby" ze strony gminy zydowskiej bo sam cmentarz jest caly czas (24/h ) pod opieka i w sumie gdyby chcieli ten bluszcz sciagnac to zajeloby to mysle najwyzej 2 tygodnie a przez te pnacza sami miejsce wyglada bardzo urokliwie

·
Registered
69 Posts
Co urokliowsci to poprzechylane i porosniete bluszczem plyty moze i wygladaja ciekawie ale to nie jest powod zeby ich nie oczyszczac. Pozostawienie zarosnietych plyt i pozwolenie zeby nieszczyla je wilgoc tylko dlatego ze to tworzy taki "fajowy klimat" jest zupelna glupota. Ja nie wiem jak wyglada sytuacja w Katowicach i jaka jest wydolnosc gminy. Inna sprawa ze rzeczwiscie nie jest problemem chyba poradzenie sobie z takim bluszczem dosyc szybko, dziwne ze gmina sie tym nie zajmuje. Ja widze po prostu wszytsko z perspektywy cmentarza na Okopowej. Tutaj to nie jest juz zaden bluszcz czy nawet krzaki tylko calkiem spore drzewa przewracajace macewy, teren jest olbrzymi i niesamowicie zaniedbany...zeby to wszytsko uporzadkowac potrzeba by bylo pracy tysiaca ludzi przez miesiac.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,169 Posts
A tak wyglada krakowski (nowy) cmentarz zydowski:

·
Gorillaz
687 Posts
Billy said:
Co urokliowsci to poprzechylane i porosniete bluszczem plyty moze i wygladaja ciekawie ale to nie jest powod zeby ich nie oczyszczac. Pozostawienie zarosnietych plyt i pozwolenie zeby nieszczyla je wilgoc tylko dlatego ze to tworzy taki "fajowy klimat" jest zupelna glupota. Ja nie wiem jak wyglada sytuacja w Katowicach i jaka jest wydolnosc gminy. Inna sprawa ze rzeczwiscie nie jest problemem chyba poradzenie sobie z takim bluszczem dosyc szybko, dziwne ze gmina sie tym nie zajmuje. Ja widze po prostu wszytsko z perspektywy cmentarza na Okopowej. Tutaj to nie jest juz zaden bluszcz czy nawet krzaki tylko calkiem spore drzewa przewracajace macewy, teren jest olbrzymi i niesamowicie zaniedbany...zeby to wszytsko uporzadkowac potrzeba by bylo pracy tysiaca ludzi przez miesiac.
Ale to nie o to chodzi!
Jak juz pisalem, Zydzi nie maja w zwyczaju dbac o groby swoich bliskich, tymbardziej o cmentarze jako calosc. To zupelnie inna kultura pod tym wzgledem! Nie wiem, czy wiecie, ale na tych mogilach nie kladzie sie swieczek, kwiatow, etc, tak jak sie to robi na katolickich cmentarzach!
Zydzi klada sobie kamienie, zwykle podniesione z ziemi kamzczki, na znak pamieci...
Gdyby tak wladza ktoregos miasta, na wlasna reke, bez wczesniejszego poroumienia postanowila wyremontowac jakis cmentarz zydowski, to moglaby wyjsc niezla afera ;)

:cheers:

1 - 20 of 29 Posts