SkyscraperCity banner
1 - 20 of 36 Posts

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam wszystkich. Otóż dnia 20 maja brałem udział w spływie kajakowym po Odrze dookoła Wrocławia. Przepłynięcie trasy ok 13,5 km zajęło jakieś 3,5 godziny, razem z postojem w trzech śluzach po drodze. Plułbym sobie w brodę, jakbym tego nie uwiecznił :)

Wyruszamy z Klubu Sportów Wodnych Pegaz (między mostem Osobowickim a Trzebnickim). i płyniemy Kanałem Miejskim. Kanał przechodzi w Odrę Starą. Pierwszym ciekawszym obiektem "na drodze" (nie licząc wcześniejszego Mostu Warszawskiego) jest Most Zwierzyniecki:

zaraz za nim odbijamy w prawo (z przodu jest jaz) i docieramy do pierwszej śluzy (Śluza Szczytnicka):

po lewej stronie mijamy starą Wieżę Ciśnień (obecnie swoje sztuki wystawia tam grupa Ad Spectatores):

po chwili za zakrętem pojawia się MOst Grunwaldzki (sorki za jakość ale kiwało ;)):

i od spodu:

za mostem po lewej stronie mijamy Urząd Wojewódzki:

a po prawej budynek informatyki:

i zaraz koło niego nową Bibliotekę Uniwersytecką:

przepływamy pod Mostem Pokoju i po lewej widzimy Muzeum Narodowe:

i Zatokę Gondol:

a na przeciwko odbudowywany szpital św. Józefa:

a na lewo od niego wyłania się Katedra:

i pałac biskupi:

kościól Św. Krzyża:

dopływamy do rozwidlenia i przed sobą mamy kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku i Bibliotekę Uniwersytecką na Piasku (jasny budynek po lewej):

kościół NMPnP i Most Tumski:

Mosty Młyńskie i Młyn Maria (po lewej):

za mostami odbijamy ostro w lewo i przepływamy między Wyspą Młyńską a Wyspą Słodową pod Mostem Słodowym:

po lewej z tyłu widzimy budynek folologii polskiej i Kościół św. Wincentego:

a z przodu po lewej gmach główny Uniwersytetu:

po prawej Wyspa Słodowa i budynek byłego więzienia (ceglany z tyłu):

raz jeszcze pojewej uniwerek:

wpływamy do Śluzy Mieszczańskiej (pod Mostem Pomorskim)...

...zjeżdżamy parę metrów w dół...

wypływamy...

i dalej do przodu:

zaraz po lewej elektrownia wodna zaprojektowana przez Maxa Berga (ten od Hali Ludowej vel. Hali 100-lecia):

a z przodu Most Sikorskiego (po lewej widać fragment szpitala na 1-Maja):

ostatni rzut oka do tyłu:

i po chwili dopływamy do stoczni wrocławskiej (albo tego co z niej zostało :))

po prawej stronie, na przeciwko stoczni jest MPEC:

Odrą Dolną dopływamy do Kanału Różanka, skręcamy w prawo i po chwili dopływamy do ostatniej śluzy, Śluzy Miejskiej:

uffff, wreszcie koniec :runaway:

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #3 ·
kotbehemot said:
Swietna wycieczka! Chetnie bym sobie tez taką zrobil kiedys:)
mogę tylko polecić, ale rąk to ja dzisiaj nie czuje :)

·
Administrator
37,213 Posts
tez bym chcial tak nie poczuc rak;)

a swija droga:

ten kosciol jest przeciwlotniczy? ;)

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Super relacja! A kosciol jest w wiecznym remoncie, ktory polega na tym, ze kolejne ekipy poprawiaja to, co spie...ły poprzednie. :)

·
Wrocławski konserwatysta
1,994 Posts
Ciekawa wycieczka, kiedy są one organizowane, bo można by skrzyknąc forumowiczów wrocławskich i razem popłynąć.

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Mroberto said:
Ciekawa wycieczka, kiedy są one organizowane, bo można by skrzyknąc forumowiczów wrocławskich i razem popłynąć.
z tego co wiem, to co roku. W tym roku była już 7. edycja. Nawet dostali za ten projekt nagrodę marszałka.
http://www.pegaz.wroc.pl/

A wydaje mi sie, ze kajaki wynajac mozna tez blizej, np w AZSie, na Rancho albo Stanicy.

EDIT: co mi się natomiast chyba najbatdziej podobało to te nabrzeża w okolicy mostu sikorskiego. Niewiedziałem, ze jest aż tyle zejsc do Odry. Widac bylo, ze kiedys z nich czesto korzystano, rzeka żyła, a teraz sa one pozamykane, zamurowane. Ogólnie słabo... A rejon na prawde niesamowity. Pewnie niedługo wybiore sie tam jeszcze raz i juz na spokojnie pooplywam sobie wszystkie wysepki i kanaliki :)

·
Registered
2,559 Posts
@fogel
Widac, ze mielscie frajde. Fajne fotki, z niezwyklej perspektywy. Fotka Mostu Grunwaldzkiego, wyglada jak impresjonistyczna scena rodzajowa :)

Ciekaw jestem czy potrzebne sa jakies uprawnienia/zezwolenia na plywanie pontonem z silnikiem po Odrze? Czy moze wiesz cos na ten temat, albo ktokolwiek z forumowiczow?

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #11 ·
fredru$ said:
@fogel
Widac, ze mielscie frajde. Fajne fotki, z niezwyklej perspektywy. Fotka Mostu Grunwaldzkiego, wyglada jak impresjonistyczna scena rodzajowa :)

Ciekaw jestem czy potrzebne sa jakies uprawnienia/zezwolenia na plywanie pontonem z silnikiem po Odrze? Czy moze wiesz cos na ten temat, albo ktokolwiek z forumowiczow?
frajda była, ale jak juz mowilem wolalbym na spokojniej sobie poplywac w centrum. W sumie to bylo jednak sporo km i nie za duzo czasu. Wiec odpoczywac to mozna bylo dopiero w śluzie :)

A co do uprawnien, to o ile sie orientuje, zalezy to od mocy silnika. Przy wiekszych silnikach trzeba miec juz chyba patent sternika motoro-wodnego. Mozna zrobic w WOPRze na Grobli.

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #13 ·
WroFanatyk said:
Rewelacja. W zeszlym roku bylem na splywie pontonowym w okolicach Miśni w Saksonii. Az wstyde, ze jeszcze nie plywalem w Odrze, tylko do niej sikam :(

...a to co?? Obcy??

hehe, nie :) to była chińska galera (???) obsadzona przez Urząd Miejski :)

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Discussion Starter · #16 ·
:tyty:

p.s. co mi się też rzuciło w oczy ;), to cisza
(nie slychac tego calego halasu ruchu ulicznego)

·
Registered
6,108 Posts
Nawet gdybyś superszybkie wodoloty zaadaptował, to i tak na śluzach czasowo wyrównałoby się - no chyba, żeby wprowadzić wodoloty od śluzy do śluzy, a ludize przesiadaliby się... Tak więc raczej kiepski pomysł na KZ, ale turystycznie tak! I zdaje się takie zamierzenia są.

·
Registered
2,356 Posts
Świetna perspektywa :)
Dzięki za fotorelacje - oglądnąłem zdjęcia z niezmierną przyjemnością!

·
investmap.pl
3,555 Posts
jacekq said:
Nawet gdybyś superszybkie wodoloty zaadaptował, to i tak na śluzach czasowo wyrównałoby się - no chyba, żeby wprowadzić wodoloty od śluzy do śluzy, a ludize przesiadaliby się... Tak więc raczej kiepski pomysł na KZ, ale turystycznie tak! I zdaje się takie zamierzenia są.
Jacekg, o niczym innym nie pomyslalem jak turystycznym. Plany sa, nawet tu, ale ich nie znajde. Wy[pwoedziales moje mysli :)

1 - 20 of 36 Posts