SkyscraperCity Forum banner

[Wrocław] Hotel Altus Palace (Pałac Leipzigera)

53183 Views 129 Replies 42 Participants Last post by  Rafis
2. Za grupą Kamienice - Państwa zdjęcia z Facebooka - trwa wyprowadzka najemców z dawnego Pałacu Leipzigera. Budynek był wystawiony na sprzedaż chyba w 2010 roku, wiadomo kto go kupił?
Będzie afera.
1 - 20 of 130 Posts
Dwa newsy, jeśli ktoś ma więcej informacji, to proszę napisać :)
1. Shell przy ul. Jaracza 79 został zamknięty, przy okazji zlikwidowano na stałe tamtejszy Paczkomat, więc chyba nie ma mowy o zmianie właściciela, tylko zupełnej kasacji stacji.
MPZP (nr 150) zakłada w tym miejscu usługi z wyeksponowaniem narożnika od strony Mostów Warszawskich i "punktem szczególnym" w rogu Jaracza i Jedności Narodowej (pomnik?).

2. Za grupą Kamienice - Państwa zdjęcia z Facebooka - trwa wyprowadzka najemców z dawnego Pałacu Leipzigera. Budynek był wystawiony na sprzedaż chyba w 2010 roku, wiadomo kto go kupił?
Ad. 2 Od marca br. http://torus.pl/
  • Like
Reactions: 2
20.12.2017 - wniosek o pozwolenie na przebudowę i nadbudowę budynku na hotel, adres: ul. Wierzbowa 15, inwestor: Torus
  • Like
Reactions: 3
pozwolenie na przebudowę i nadbudowę budynku na hotel
Jak tam ceny czarnej blachy? Dalej niskie? :p
  • Like
Reactions: 1
Był pomysł, aby wybebeszyć mocno. A tu wszystko zabytkowe.

See less See more
  • Like
Reactions: 2
^^ Tam nawet wyposażenie biur czy pracowni jest mega zabytkowe. Mam akurat dwóch znajomych co tam mają biura. Na szczęście jedna to pracownia architektoniczna i zapowiedzieli sie że będą walczyć ;)

Z powodu? Nowy właściciel jest od marca br.
Zaufane źródła powiedziały nam (mi i 625) kiedyś że nowy właściciel, cóż, będzie podchodził odważnie do "remontu".
  • Like
Reactions: 4
^^ Tam nawet wyposażenie biur czy pracowni jest mega zabytkowe. Mam akurat dwóch znajomych co tam mają biura. Na szczęście jedna to pracownia architektoniczna i zapowiedzieli sie że będą walczyć ;)Zaufane źródła powiedziały nam (mi i 625) kiedyś że nowy właściciel, cóż, będzie podchodził odważnie do "remontu".
Z tego co widać na ich stronie to doświadczenia w remontach nie mają z wyjątkiem tego jednego hotelu w Sopocie.

See less See more
  • Like
Reactions: 1
Zaufane źródła powiedziały nam (mi i 625) kiedyś że nowy właściciel, cóż, będzie podchodził odważnie do "remontu".
Zobaczymy na ile pozwoli nowa MKZ.
^^
Wnętrza świetne to fakt.Galeria
Konserwator, mam nadzieję, chyba dostrzegła tu potrzebę zachowania status quo z niezbędnym odświeżeniem pod nadzorem konserwatorskim oczywiście. Jeżeli jednak dopuści jakiekolwiek zmiany, to będzie zbrodnia na tym zabytku. Tym bardziej, że nie ma drugiego takiego wnętrza we Wrocławiu...
Sama bryła pałacu nie jest może jakaś bardzo okazała czy bogato zdobiona, ale tu też bym nic nie zmieniał, poza malowaniem oczywiście. Chyba że przed wojną były jakieś detale zewnętrzne, to jest świetna okazja, by nakazać ich odtworzenie podczas remontu elewacji...
2
Chyba że przed wojną były jakieś detale zewnętrzne, to jest świetna okazja, by nakazać ich odtworzenie podczas remontu elewacji...
Zdjęć jest mało, ale widać, że po wojnie budynek stracił bogato zdobioną attykę z kartuszem i część detalu (boniowanie, kroksztyny, ozdobne wsporniki wykuszu).
Dla porównania:
Widok od Promenady przed wojną:


Po wojnie:
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Elewacja z zewnątrz oprócz odświeżenia powinna być miejscami przywrócona do swej świetności. Środek budynku zaś do odświerzenia pod czujnym okiem konserwatora. Inwestor na tym tylko zyska.
Świetny budynek ...ale trudny.
Prawdę powiedziawszy zaś dwa budynki - skrzydło zachodnie, o innych poziomach niż budynek frontowy jest późniejsze, bądź efektem przebudowy z lat 30-tych.
Oprócz fantastycznego hallu - który sam wymaga kosztownego rozwiązania problemu tąpniętego stropu, ta sekcja otoczona jest w na poziomie 1 piętra ciągiem dużych, reprezentacyjnych sal o zachowanych kompletnych stiukach i oryginalnej snycerce z tego co pamiętam.
Wiele zależy od pomysłu na tę inwestycję.
Jeśli nowy właściciel będzie celował w wydajny hotel ze średniej półki, wtedy faktycznie reprezentacyjne przestrzenie budynku będą zagrożone...
  • Like
Reactions: 3
Tylko hotel z górnej półki i właściciel doceniający unikalne walory wnętrza gwarantowałby niewielkie i odwracalne ingerencje w środku (tymczasowe ściany działowe między pokojami hotelowymi), a pozostawienie części dużych sal mogłoby wyróżnić taki hotel, jako centrum konferencyjne obsługujące mniejsze czy bardziej elitarne spotkania, negocjacje itp. itd. Oby tylko konserwator i przyszły właściciel dostrzegli taki potencjał...

Ps. Widziałem parę razy te wnętrza na własne oczy i zwłaszcza ten hol z klatką schodową, i ogromnym świetlikiem w dachu jest absolutnie genialny ! :master:
^^ Awruk, bez czarnej narośli na dachu się nie da niczego w tym mieście wyremontować?
Tam już jest kondygnacja, obili ją tylko blachą. Dodali też kondygnację poddaszową na sąsiedniej kamienicy - powinno być nawet nieźle, choć zobaczymy jak wyjdzie z realizacją. Ciekawe jak ze środkiem....
4
Wizualizacje:Dla porównania:Podwyższenie dachu od strony Parku Staromiejskiego na wizualizacji wygląda bardzo zgrabnie. Ciekawie, jak odnowią elewację od strony Fosy, w sumie tam jest najwięcej zdobień.
See less See more
1 - 20 of 130 Posts
Top