SkyscraperCity banner

4421 - 4440 of 4450 Posts

·
Registered
Joined
·
5,230 Posts
^^ Ale zaproponujesz w końcu swoje pomysły?
dla relacji północ - południe zaczynając od zachodu:
 • Jerzmanowo - Kośnego - Wojska Polskiego - Wybosita/Ekonomiczna do stacji kolejowej Wocław Leśnica
 • Lotnisko - Rdestowa - Piołunowa (całość) - Złotnicka (ruch uspokojony) - Boguszowska (ruch uspokojony, potrzebny przejazd ze Złotnickiej) - dalej do Pracz Odrzańskich (ale na to nie mam pomysłu, raczej wzdłuż Stabłowickiej)
 • Lotnisko - Oś Zachodnia - Fieldorfa - ogródki działkowe - Maślicka (przy przejeździe kolejowym) - dojazd do Brodzkiej - Pracze
 • Rakietowa - Narutowicza - Kardamanowa/Rezedowa/Zagłoby (alternatywnie, ruch uspokojony) - przejazd przez Żerniki (ruch uspokojony) - Przednia (przejazd nad/pod torami) - Konińska - Al. Architektów - ogródki działkowe - (przejazd nad/pod torami) - Królewiecka
 • Muchobór Wielki - Buczacka - Płaska - Szczecińska lub alternatywnie droga wzdłuż ogródków działkowych - Aleja Architektów
 • Krzemieniecka - Sokolnicza - RRP - Park Tysiącleca (potrzebna kładka) - Kołobrzeska - Koszalińska - Metalowców - Górnicza z kontrapasem - Gwarecka

Dodatkowo do rozważenia trasy rekreacyjne wzdłuż Bystrzycy, Ługowiny i Ślęzy
 
 • Like
Reactions: zajf

·
Registered
Joined
·
44 Posts
Rekreacyjne obwodowe trasy rowerowe to jest to czego praktycznie w naszym kraju nie ma. Może i lepiej że nie ma, skoro nie mamy jeszcze wymagań dotyczących przejezdności i utrzymywania przejezdności na odcinkach dróg gruntowych wchodzących w skład oznakowanych tras rowerowych.

Nasze wymagania dotyczące infrastruktury rowerowej kończą się tam gdzie kończy się granica gminy oraz na wymaganiach związanych z komunikacyjnymi trasami rowerowymi, czyli ścieżkami rowerowymi i elementami miejskiej infrastruktury rowerowej (przejazdy rowerowe, śluzy, pasy, kontrapasy rowerowe), ale nie mówią nic o przejezdności lub utrzymywaniu przejezdności na odcinkach dróg gruntowych.

Rekreacyjne trasy rowerowe przebiegają przez wiele gmin, odcinkami dróg gruntowych należących nie tylko do gmin, ale także do lasów państwowych, gospodarki wodnej, kolei, czy skarbu państwa. Ostatnie 4 podmioty mogą wyrazić zgodę na oznakowanie trasy rowerowej na odcinkach dróg gruntowych należących do nich, ale na tym kończy się ich wkład. Gminy z kolei, mają inne potrzeby niż utrzymywanie i poprawa przejezdności na drogach gruntowych wchodzących w skład oznakowanych tras rowerowych.

Dopóki nie pojawią się wymagania dotyczące odcinków dróg gruntowych, wchodzących w skład oznakowanych tras rowerowych, nie zależnie do kogo one należą, dopóty nie należy oczekiwać jakiejkolwiek istotnej poprawy. Polscy rowerzyści dalej będą pchali rowery na niektórych odcinkach dróg gruntowych lub wnosili rowery po schodach (np. by wjechać na wał przeciwpowodziowy).

Nie istniejące podstawowe wymagania powinny precyzować kto ma i musi ponosić koszty związane z poprawą przejezdności na odcinkach dróg gruntowych wchodzących w skład oznakowanych tras rowerowych wymagających koszenia trawy, obcinania gałęzi i krzewów utrudniających jazdę rowerem, oraz poprawy przejezdności na odcinkach wymagających przenoszenia, pchania roweru lub zagrażających upadkiem rowerzysty.

Koszty związane z poprawą przejezdności na odcinkach wymagających nadmiernego wysiłku czyli pokrytych trawą lub miękkim piaskiem, powinny należeć do kategorii "nice to have it", czyli jeżeli gminę stać to niech to robi. Nie chodzi tu bynajmniej o zamienianie trudnych odcinków w "gruntowe drogi ulepszone lub ścieżki rowerowe", chociaż "nice to have it", ale o likwidacje istniejącej i przyszłej bylejakości niektórych odcinków dróg gruntowych wchodzących w skład oznakowanych tras rowerowych.

P.S Pod adresem: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1B7xbUVUqEY6hsY82fbCrfuQmOGI można znaleźć przebiegi bezpiecznych tras rowerowych. Te trasy już istnieją i nadają się do jazdy. Jednakże brak wymagań dotyczący odcinków dróg gruntowych sprawia, że trudno oczekiwać, by ktokolwiek "kiwnął placem", by poprawić przejezdność rowerem tam gdzie warto by to zrobić.
 

·
Registered
Joined
·
24,996 Posts

·
Registered
Joined
·
4,379 Posts
Most pieszo-rowerowy nad Ślęzą równoległy do Karkonoskiej jest już gotowy, ale jeszcze nie jest oficjalnie oddany. Otoczenie budowy wymaga jeszcze solidnych prac porządkowych. Nieoficjalnie, barierki zostały rozsunięte i droga jest już używana, widziałem na niej kuriera dostarczającego jedzenie na wynos.
Przejazd DDR w poprzek Kobierzyckiej został wyniesiony, choć jeszcze nie ma malowania - ciekawe, jak w praktyce będzie wyglądało ustępowanie pierwszeństwa rowerzystom.
 

·
Registered
Joined
·
24,996 Posts
Z planu postępowań WI na ten rok (część rowerowa):
Budowa ścieżki rowerowej wul. Suchej we Wrocławiu"Budowaścieżki rowerowej po północnej orazpołudniowej stronie ul. Suchej wraz zniezbędną infrastrukturą
Budowa ścieżki rowerowej wul. Legnickiej we Wrocławiu. Budowaścieżki rowerowej po północnej stronieul. Legnickiej na odcinku od pl. JanaPawła II do ul. Rybackiej
Drogi rowerowe na ul. Sądowej- etap I” wykonanie ścieżki rowerowej
Przebudowa ul. Dubois wcelu wydzielenia dróg rowerowych,budowa ścieżki
Rewitalizacja terenu dawnegokąpieliska Na Niski Łąkach –kontynuacja. Budowa brakującychodcinków trasy pieszo-rowerowej odŻabiej Ścieżki do Krzywej Grobli
Budowa drogi dla rowerów ipieszych w ciągu ul. Zabrodzkiej naodcinku od granicy Gminy Wrocław doul. Kwiatkowskiego
Budowa ciągu pieszorowerowego Miłoszycka - Kowalska
I ostatnie(myślałem, czy do WBO nie zgłosić a jednak miasto mnie ubiegło):
[Droga rowerowa Racławicka,al. Piastów, budowa drogi rowerowej,przebudowa sygnalizacji świetlnej

Zobaczymy do połowy roku czy dostaniemy kasę z Funduszu Odbudowy kasę, to może uda się nieco więcej zrobić.
 

·
Registered
Joined
·
1,075 Posts
Orientuje się ktoś, czy na Dubois to ma być dwukierunkowa DDR po północnej stronie od Drobnera do mostu Mieszczańskiego?

Cieszy dokończenie ścieżki nad Oławą, bardzo potrzebna inwestycja rekreacyjna. Marzy mi się jeszcze jakaś ścieżka wzdłuż Oławy do samego Parku Wschodniego.

A na którym odcinku Alei Piastów i ul. Racławickiej ma być budowana DDR?
 

·
Administrator
Joined
·
39,477 Posts
Orientuje się ktoś, czy na Dubois to ma być dwukierunkowa DDR po północnej stronie od Drobnera do mostu Mieszczańskiego?
Cała koncepcja była załączona do jakiegoś wcześniejszego przetargu kilka lat temu.
 
 • Like
Reactions: antekkwiat

·
Registered
Joined
·
24,996 Posts
FP ZDiUM:
W
1️⃣
tygodniu
9️⃣
edycji #WBO zaglądamy na kolejną budowę prowadzoną w ramach tego programu (projekt z 2017 r.). Na ul. Małachowskiego trwa budowa drogi rowerowej
🚲
🚴
. Zadanie obejmuje także m.in.:
👉
reorganizację i przebudowę skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego,
👉
budowę chodnika po stronie Poczty Polskiej
🚶
🚶
🚶‍♀️
,
👉
reorganizację układu drogowego po północnej stronie ulicy.
📆
Inwestycja powinna zakończyć się w maju. Dzisiaj wykonawca sfrezował część nawierzchni jezdni w miejscu, gdzie powstanie brakujący fragment chodnika.


 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Od kilku lat w WBO pojawiają sie projekty na kładkę przez Ślęzę pomiędzy Muchoborem Wielkim a Muchoborem Małym. Niestety wszystkie one były odrzucane ze względu na koszty, które ponoć mają być gigantyczne... Skoro urzędnicy bronią się rękami i nogami przed taką kładką, to może dałoby się zrobić to trochę inaczej? Np tak:

Widziałem takie rozwiązania na rzeczkach wielkości Ślęzy i było to całkiem fajne. Wystarczy wrzucić kilka kamiennych bloków w nurt i w sumie sprawa załatwiona. Rowerem może się po tym ciężko jeździć, ale na spacer pomiędzy brzegami jak znalazł. Poziom wody w Ślęzy zwykle jest dość niski, to przejście powinno działać większość czasu bez problemów, a jeśli woda się podniesie i kamienie zaleje, no to trudno, czasowo przejście będzie niedostępne, nic nie szkodzi.
Gdyby ktoś obawiał się, że takie bloki za bardzo blokowałyby przepływ wody to można pomyśleć nad podobną opcją "grzybków", gdzie wąski słupek wbity jest w dno a nad powierzchnią do słupka przymocowany jest szerszy 'kapelusz', po którym można chodzić.
Podejrzewam, że koszt takiego rozwiązania byłby znacznie niższy niż limity WBO, więc można by się nawet pokusić o zrobienie kilku takich przejść aby urozmaicić spacery nad Ślęzą.
Przykładowo:
 • w okolicach dawnego jazu przy końcu ulicy Pustej
 • przy końcu ulicy Trawowej
 • przy końcu ul. Stanów Zjednoczonych
 • w Parku Tysiąclecia na odcinku pomiędzy ujściem Kasiny a mostem Żernickim (nawet 2 lokalizacje)

Co o tym sądzicie? Może ktoś zgłosiłby taki projekt do tegorocznego WBO?
 

·
Administrator
Joined
·
39,477 Posts
Co o tym sądzicie? Może ktoś zgłosiłby taki projekt do tegorocznego WBO?
Na pewno to nie jest wątek do dyskusji o technologiach budowy kładek, tym bardziej że nie masz zamiaru zgłosić tego do WBO. Inna rzecz, że ta kładka jest planowana, więc tym bardziej powinieneś dyskutować w wątku rowerowym.
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Na pewno to nie jest wątek do dyskusji o technologiach budowy kładek, tym bardziej że nie masz zamiaru zgłosić tego do WBO. Inna rzecz, że ta kładka jest planowana, więc tym bardziej powinieneś dyskutować w wątku rowerowym.
Planowana jest kładka pomiędzy Trawową i Francuską - tak jest planowana, że nic się w tym teamcie nie dzieje i zapewne nieprędko się to zmieni. Ja wspominałem o przejściach dla pieszych w różnych miejscach pomiędzy Muchoborem Wielkim a Muchoborem Małym / Nowym Dworem, więc nijak się to ma do wątku rowerowego ani tamtej planowanej kładki.

Jakiś merytoryczny komentarz?
 

·
Banned
Joined
·
19,993 Posts
Od kilku lat w WBO pojawiają sie projekty na kładkę przez Ślęzę pomiędzy Muchoborem Wielkim a Muchoborem Małym. Niestety wszystkie one były odrzucane ze względu na koszty, które ponoć mają być gigantyczne... Skoro urzędnicy bronią się rękami i nogami przed taką kładką, to może dałoby się zrobić to trochę inaczej? Np tak:
Bez sensu takie kamyczki. Trzeba cisnąć o kładkę.

Pytanie czy w WBO można etapować, tak żeby budżet przeznaczyć na projekt i budowę przyczółków a w kolejnym rzucić konstrukcję.Inna sprawa, że jak kiedyś TUMW proponował wykorzystanie fragmentów wiaduktu kolejowego znad Grabiszyńskiej, to wyszło, że się nie opłaca, bo transport i przeróbki pod ponowne wykorzystanie dużo kosztują, a nową kładkę można mieć już za 2mln.
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts
Pytanie czy w WBO można etapować, tak żeby budżet przeznaczyć na projekt i budowę przyczółków a w kolejnym rzucić konstrukcję.
Etapować można pod warunkiem, że każdy kolejny etap zakończy się budową części inwestycji, patrz DDR na Piłsudskiego i Małachowskiego. Dokumentacji w jednym i budowy w kolejnym projekcie nie może być, bo jeśli ten drugi nie przejdzie w głosowaniu to ten pierwszy byłby zmarnowaniem pieniędzy. Jeśli projekt jest zbyt duży żeby zmieścić się w budżecie WBO, to trzeba lobbować inaczej i gdzie indziej szukać finansowania.

Ja oczywiście zgłosiłem Rowerowy Wrocław, w tym roku lokalizacje z grubsza te same co w ubiegłym:

 • ul. Powstańców Śląskich - dwukierunkowa droga rowerowa łącząca ul. Racławicką z istniejącą infrastrukturą na skrzyżowaniu z Hallera
 • ul. Kołłątaja - droga rowerowa poprowadzona po torowisku tramwajowym od ul. Rejtana do Piłsudskiego (kontrapas rowerowo-tramwajowy - rozwiązanie takie funkcjonuje już w Warszawie), + kontraruch na Rejtana od Stawowej
 • ul. Gliniana - wymalowanie pasa rowerowego umożliwiającego jazdę na wprost od skrzyżowania z Łódzką do przystanku Gajowa (bez konieczności skręcania w Łódzką) lub dopuszczenie rowerzystów do jazdy po istniejącym buspasie
 • ul. Widok + Bożego Ciała - pasy lub drogi rowerowe w miarę dostępnego miejsca
 • ul. Ofiar Oświęcimskich - likwidacja schodków w przejściu pomiędzy Szewską a Świdnicką lub budowa krótkiej rampy, w miarę możliwości zastąpienie szlabanu na wjeździe na parking słupkiem chowanym w ziemi lub składanym (łatwym do ominięcia przez rowerzystów)
Jakby ktoś się zastanawiał, gdzie się podział przejazd przy Wzgórzu Partyzantów, to powinien go szukać w projekcie 9 (Zielona Sieć), który zakłada łączenie terenów zielonych i rekreacyjnych tras pieszo-rowerowych, a Rowerowy Wrocław z założenia ma uzupełniać sieć czysto "użytkowych" DDR :). W to miejsce wrzuciłem kontrapas rowerowo-tramwajowy na Kołłątaja, dzięki któremu dojazd do dworca z centrum będzie bardziej intuicyjny (obecnie trzeba objeżdżać przez Gwarną albo Stawową). Co prawda ta część dostała w zeszłym roku negatywną opinię MKZ, ale w międzyczasie zabytkowe torowisko i tak zostało przebudowane i dostało betonową nawierzchnię, dzięki czemu budowa DDR na niej będzie dużo prostsza i tańsza. Do tego jeszcze kawałek pasa rowerowego na Glinianej w rejonie skrzyżowania z Łódzką, gdzie organizacja ruchu jest delikatnie mówiąc dziwna, ale przynajmniej rowerem powinna być możliwość jechać prosto bez zygzaków. Może nawet przy okazji uda się uporządkować trochę parkowanie w tym miejscu. W zeszłym roku było bardzo blisko, może w tym się uda! :)
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Bez sensu takie kamyczki. Trzeba cisnąć o kładkę.
Bez sensu, bo?
Oczywiście jestem jak najbardziej za tym, aby powstała kładka, niemniej biorąc pod uwagę koszty i to, jak do tej pory się za to zabierano, to z pewnością jeszcze przyjdzie nam długo na nią poczekać.
Natomiast mój pomysł nie jest przeciwko kładce, ale raczej zupełnie obok niej. Zakłada urozmaicenie terenów nad Ślęzą, umożliwiajac spacery "równocześnie" :) po obu stronach rzeki na dłuższym odcinku. Kładka to tylko jedno miejsce, a takie przejścia mogłyby się pojawić w kilku innych.

Trochę googlowania i okazuje się, że w Korei maja nawet takie rozwiązania dla rowerzystów, o proszę:

A Chińczycy to tez potrafią z rozmachem zrobić:
 

·
#1
Joined
·
119 Posts
Wie ktoś czy w ramach TAT na ND lub jako osobna inwestycja pwostanie DDR miedzy Stzregomską a Robotniczą?
O w tym miejscu:
1014050


Tam jest obecnie chodnik, bardzo zarośnięty, bardzo zaśmiecony i bardzo nierówny, ale wydaje mi się, że dałoby się zrobić fajne uciąglenie DDR aż do Legnickiej. Warunkiem byłoby przesunięcie nieco przejścia/przejazdu przez Strzegomską. Pamiętam, że PJS pisał na FB przy okazji bydowy ścieżki na Strzegomskiej, że jest w planach "ścieżka na tyłach Cermagu". Pytanie po której stronie?
 
 • Like
Reactions: norbic

·
Registered
Joined
·
41 Posts
Wie ktoś czy w ramach TAT na ND lub jako osobna inwestycja pwostanie DDR miedzy Stzregomską a Robotniczą?
O w tym miejscu:
View attachment 1014050

Tam jest obecnie chodnik, bardzo zarośnięty, bardzo zaśmiecony i bardzo nierówny, ale wydaje mi się, że dałoby się zrobić fajne uciąglenie DDR aż do Legnickiej. Warunkiem byłoby przesunięcie nieco przejścia/przejazdu przez Strzegomską. Pamiętam, że PJS pisał na FB przy okazji bydowy ścieżki na Strzegomskiej, że jest w planach "ścieżka na tyłach Cermagu". Pytanie po której stronie?
Też mi tego brakuje podobno ma być ale tam jest mało miejsca na taki ciąg, bo płot osiedla praktycznie dotyka chodnika, a czesto jeżdżę przez osiedle problemem jest przejscie/przejazd przez ogrodzenie na drugim końcu osiedla jest bramka i kraweżnik oraz parkujące samochody.
 

·
Registered
Joined
·
320 Posts

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Otóż 22.01.2021 zostało wydane pozwolenie na budowę dla tej kładki.
Szczegóły wniosku - GUNB - Wyszukiwarka publiczna RWDZ
Więc dzieje się coś jednak. Ale zawsze najlepiej powiedzieć, że nikt nic nie robi.
Wow, jestem w szoku 😲 dzięki za linka.
A wiadomo co teraz dalej się będzie działo? Przetarg na wykonawcę?
No i co z finansowaniem? Są już w budżecie zapisane jakieś pewne pieniądze na ten projekt? Wie ktoś może?
 
4421 - 4440 of 4450 Posts
Top