Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1839 Posts

·
in omnia paratus
3,925 Posts
Lepsze to niz nic skoro Wiszniewski juz zalatwil pieniazki. Poza tym troche sie naogladalem planow tego budynku bo babcia miala mieszkanie w Domu Naukowca (tym bloku z tylu) i administracja z lokatorami nie chciala sie zgodzic na te budowe chyba z 5 lat. Tak naprawde to ten budynek wyglada jak wielki kibel: zaokraglone z jednej strony sale wykladowe to sedes, wysoki blok to rezerwuar a szklana kladka to przylacze wody... Poza tym moim zdaniem stoi o wiele za blisko Domu Naukowca, w najblizszym miejscu to chyba z 8 metrow, a tamten ma juz ze 40 lat i troche popekal. Poza tym zajeli lokatorom dokladnie wszystkie miejsca parkingowe. Jakby chlopaki byli honorowi, to by oddali po zakonczeniu budowy miejsca w garazu podziemnym pod budynkiem, ale z tego co wiem to chyba tak nie bedzie. Poza tym nie jest wcale taki brzydki, jak go jeszcze ladnym kamieniem obłoza...

·
Я.
6,308 Posts
WotaN said:
Lepsze to niz nic skoro Wiszniewski juz zalatwil pieniazki. Poza tym troche sie naogladalem planow tego budynku bo babcia miala mieszkanie w Domu Naukowca (tym bloku z tylu) i administracja z lokatorami nie chciala sie zgodzic na te budowe chyba z 5 lat. Tak naprawde to ten budynek wyglada jak wielki kibel: zaokraglone z jednej strony sale wykladowe to sedes, wysoki blok to rezerwuar a szklana kladka to przylacze wody... Poza tym moim zdaniem stoi o wiele za blisko Domu Naukowca, w najblizszym miejscu to chyba z 8 metrow, a tamten ma juz ze 40 lat i troche popekal. Poza tym zajeli lokatorom dokladnie wszystkie miejsca parkingowe. Jakby chlopaki byli honorowi, to by oddali po zakonczeniu budowy miejsca w garazu podziemnym pod budynkiem, ale z tego co wiem to chyba tak nie bedzie. Poza tym nie jest wcale taki brzydki, jak go jeszcze ladnym kamieniem ob?oza...
z tego co wiem 8 metrow jest zgodne z prawem budowlanym? Co do projektu to nie wiem. Ja bym wolal zeby zostawili beton i przezroczyste szklo i wtedy by mi sie moze nawet podobal. Alejesli bedzie niebiesko-piaskowcowy to chyba bez szans:(

·
in omnia paratus
3,925 Posts
behemot, wyczuwam u ciebie minimalizm. A pamietasz, ze Corbusiera skrytykowano za jednostke marsylska? Goly beton wyszedl z mody. Przezroczyste szklo - jak najbardziej; poza tym piaskowiec we Wroclawiu ma lokalne tradycje.

·
Я.
6,308 Posts
WotaN said:
behemot, wyczuwam u ciebie minimalizm. A pamietasz, ze Corbusiera skrytykowano za jednostke marsylska? Goly beton wyszedl z mody. Przezroczyste szklo - jak najbardziej; poza tym piaskowiec we Wroclawiu ma lokalne tradycje.
Goly beton wyszedl zmody?? Nie rozumiem. Moj ulubiony wspolczesny architekt- Tadao Ando- tworzy pieknie z surowego betonu. Zaha Hadid w tym roku dostala Pritzikera!

A Paul-Loebe Haus- najpiekniejszy budynek Berlina? Powstal ze 3 lata temu... Nie zgadzam sie. Ten najpiekniejszy materialnadal jest wykorzystywany i tworzy sie z niego DZIELA

·
in omnia paratus
3,925 Posts
Tu sie troche zagalopowalem, ale sluze wyjasnieniami. Ando, Hadid - oczywiscie, ale spojrz tylko na jakosc wykonania. Gladziutenki, idealnie rowny. A nie - jak panu Henkowi pasowalo deskowanie ustawic, tak jest. Poza tym, Ando wpisuje sie w nurt ktorego wielkim dzielem jest palac Katsura - tam proste, lapidarne formy maja wielowiekowa tradycje. Zwroc jeszcze uwage na sredni czas zycia budynku w Japonii. Budynki Hadid dla firmy Vitra w Weil am Rhein bardzo mi sie podobaja - ale to caly kompleks firmy jest w tym nurcie zaprojektowany. Tymczasem naokolo biblioteki mamy: grube ciosy licowki Mostu Grunwaldzkiego, tynki Urzedu Wojewodzkiego, klinkier i dachowki Muzeum Narodowego oraz widok w strone nieodleglej Katedry. Chodzi mi tylko o to, zeby w tak szacownym otoczeniu nie umiescic ciala obcego, ktore bedzie na pierwszy rzut oka budzilo skojarzenia z Kozanowem czy innym blokowiskiem. Beton uwazam za material skromny i prosty, natomiast kamien budzi skojarzenia z ekskluzywnoscia, bogactwem. Natomiast zupelnie nie odpowiada mi budynek Herbarium UWr kolo Ogrodu Botanicznego, ale to chyba z powodu jego formy i usytuowania, zupelnie jakby nie przyjal do wiadomosci ze istnieje ul. Sienkiewicza.

·
Your brain controller
8,227 Posts
kotbehemot said:
z tego co wiem 8 metrow jest zgodne z prawem budowlanym? Co do projektu to nie wiem. Ja bym wolal zeby zostawili beton i przezroczyste szklo i wtedy by mi sie moze nawet podobal. Alejesli bedzie niebiesko-piaskowcowy to chyba bez szans:(
8m to minimum w wypadku gdy oba budynki stoją w minimalnej odległości 4m od granicy działki. Wątpię aby ganica działki tych budynków mieszkalnych przebiegała akurat 4m od muru. Takie rzeczy właśnie mnie zastanawiają. Czasem w Polsce komuś udaje się wybudować coś co nikomu inemu by się nie udało. Tak czy inaczej 8m to faktycznie wartość minimalna, z czego wydaje mi się, że nie zachowano jej przy budowie Ronda1.

·
Я.
6,308 Posts
WotaN said:
Tu sie troche zagalopowalem, ale sluze wyjasnieniami. Ando, Hadid - oczywiscie, ale spojrz tylko na jakosc wykonania. Gladziutenki, idealnie rowny. A nie - jak panu Henkowi pasowalo deskowanie ustawic, tak jest. Poza tym, Ando wpisuje sie w nurt ktorego wielkim dzielem jest palac Katsura - tam proste, lapidarne formy maja wielowiekowa tradycje. Zwroc jeszcze uwage na sredni czas zycia budynku w Japonii. Budynki Hadid dla firmy Vitra w Weil am Rhein bardzo mi sie podobaja - ale to caly kompleks firmy jest w tym nurcie zaprojektowany. Tymczasem naokolo biblioteki mamy: grube ciosy licowki Mostu Grunwaldzkiego, tynki Urzedu Wojewodzkiego, klinkier i dachowki Muzeum Narodowego oraz widok w strone nieodleglej Katedry. Chodzi mi tylko o to, zeby w tak szacownym otoczeniu nie umiescic ciala obcego, ktore bedzie na pierwszy rzut oka budzilo skojarzenia z Kozanowem czy innym blokowiskiem. Beton uwazam za material skromny i prosty, natomiast kamien budzi skojarzenia z ekskluzywnoscia, bogactwem. Natomiast zupelnie nie odpowiada mi budynek Herbarium UWr kolo Ogrodu Botanicznego, ale to chyba z powodu jego formy i usytuowania, zupelnie jakby nie przyjal do wiadomosci ze istnieje ul. Sienkiewicza.
ok widze ze mam pryjemnosc z kims obeznanym- tym lepiej bedzie dyskutowac;) Oczywiscie- beton wtedy i tylko wtedy gdy jest porzadnie wylany. Np galeria na pl. Czystym miala byc zrobiona cala w betonie, ale poniewaz niektore elementy zostaly spier*** przez wykonawce, pojawil sie tez tynk...Ja jednak widze ta biblioteke nadal w betonie- to nawiazywaloby do nowoczesnej zabudowy wybrzeza na wschod od niej (jessuuu, jak ostatnio spierdzielono ten piekny modernistyczny budynek Chemii kolo Grunwaldzkiego- dodano ten tandetny daszek-namiot:( ). Poza tym nie uwazam zeby wogole to musialo faktura nawiazywac do czegokolwiek, mysle ze wprowadzenie tam nowej faktury w podobnych kolorach co juz istnieja byloby ok

pozdr

·
in omnia paratus
3,925 Posts
Po krotkim namysle doszlo do mnie ze Wroclaw ma rowniez niezle tradycje w eksponowaniu betonu (Pludemann, Klimm - hale targowe; Berg - Hala Ludowa) ale z tego co slyszalem to na budowie Hali Ludowej poswiecono mase czasu na dobieranie takich deseczek do deskowania zeby potem seki odbite w betonie ladnie wygladaly. Poza tym na takim betonie swietnie eksponuje sie technika trencadis - jak u Gaudiego czy Hundertwassera. W tym momencie cokoly, gzyms czy po prostu barwne plamy gdzieniegdzie robia wrazenie kosztownych klejnotow. Poza tym ladnie nawiazuje to do mozaiki umieszczonej na pierwszym budynku od Mostu Grunwaldzkiego - tego spartolonego daszkiem (zeby jeszcze to dodatkowe pietro bylo do ludzi podobne; od nas z instytutu bylo swietnie widac, ze stosuja technologie supermarketow: stalowy szkielecik, wypelnienie z pianki w 2 blaszkach - i jeszcze ten luk).

·
Registered
16,430 Posts
W szeroko rozumianym centrum-okolice placu Grunwaldzkiego, które sa Centrum Akademickim Wrocławia(znajduje sie tam większośc uczelni).
W tej chwili w dosc bliskich odległościach trwaja tam budowy Uniwersytetu(Biblioteka+wydział informatyki) i Akademii Rolniczej.

·
in omnia paratus
3,925 Posts
Antoslaw sie wyjatkowo nie popisal: fotki z lamusa! (przynajmniej pierwsze 2) :D

1 - 20 of 1839 Posts