SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1196 Posts

·
Administrator
39,135 Posts
Discussion Starter #1
[Wrocław] Inwestycje na kampusie PWr

Nowa biblioteka politechniki

Patryk W. Młynek

2007-12-06, ostatnia aktualizacja 2007-12-06 16:18

Pracownia architektoniczna z Drezna Heinle Wischer Partner wygrała konkurs na projekt budynku nowej biblioteki Politechniki Wrocławskiej. Pokonała dziewięć innych biur z całej Europy.

Zwycięzcy otrzymali 30 tys. złotych nagrody. Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych, bo tak oficjalnie ma się nazywać nowy obiekt, zostanie wybudowana na terenie kampusu Politechniki pomiędzy socrealistycznymi budynkami D1 i D2 od strony placu Grunwaldzkiego.

- Połączy je i nada całości foremny i domknięty charakter - mówi Zbigniew Sacharuk z Polswiss Projekt, firmy współpracującej z Niemcami. - Oprócz księgozbioru będzie tam też nowoczesna czytelnia, sale konferencyjne i centrum komputerowe.

Budynek będzie miał 13 tysięcy mkw. powierzchni. Władze politechniki szacują, że do biblioteki będzie mogło zapisać się 40 tysięcy osób. Nie tylko studentów politechniki. - Chcemy, bo było to miejsce otwarte dla wszystkich studentów - mówi Henryk Szarski, dyrektor Biblioteki Głównej i Ośrodka Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej. - Oprócz księgozbiorów zapewnimy będą dostęp do mediów elektronicznych, raportów, norm czy patentów. Bazy danych będą w pełni skomputeryzowane.

Biblioteka będzie kosztować około 100 mln złotych. - Liczymy na pomoc miasta i Unii Europejskiej - mówi prof. Waldemar Wawrzyniak, przewodniczący Sądu Konkursowego. Budowa ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku. Otwarcie biblioteki zaplanowano na 2011 rok.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

·
Administrator
39,135 Posts
Discussion Starter #2

·
jestem Ott'em tego czatu
SEVKOVIĆ 2020
8,405 Posts
^^ A myślałem, że chcą zrobić taką aleję, która skończy się na Zintegrowanym... a tu kicha. A na brak terenu narzekać nie mogą, za D1 i D2 miejsca by starczyło. Inna uwaga, że mogliby napisać, gdzie można obejrzeć prace.

NB: Waldemar Wawrzyniak rulez!

·
Administrator
39,135 Posts
Discussion Starter #4

·
Administrator
39,135 Posts
Discussion Starter #5
materialy PWr do konkursu:

·
Я.
6,755 Posts
Mi rownież nie podobał się nigdy pomysł zamykania tej osi.. ale poczekajmy na efekt.. Podejrzewam ze i tak bedzie to całkiem miły budynek (patrząc na inne projekty Niemców).

Być może zamknięcie tej osi jest dobrą decyzją, która pomoże uporządkować ten teren? Otwarta os wygląda bardzo ładnie na planach,ale do tej pory nie udało się tam wprowadzić żadnego porządku - może teraz się uda..

·
jestem Ott'em tego czatu
SEVKOVIĆ 2020
8,405 Posts
^^ Nie wiem, czy zamknięcie osi ma coś wspólnego z porządkiem, jak dla mnie to niezależne od siebie. Na pewno uporządkowałoby uchwalenie planu miejscowego i wyburzenie różnych instytutów eternitu.
Bo ta koncepcja to praca bardzo ciekawa, ale czemu jakieś wewnętrzne papiery mają decydować o przestrzeni?

Ja już pominę to, że już przy budowie nowej biblioteki UWr kwestionowano, czy to naprawdę potrzebne, nowe wielkie gmachy bibliotek, a zwłaszcza dla państwowych bibliotek nieogólnodostępnych - w Dreźnie np. jest jedna biblioteka landowo-uniwersytecka http://www.slub-dresden.de/

·
Administrator
39,135 Posts
Discussion Starter #8

·
jestem Ott'em tego czatu
SEVKOVIĆ 2020
8,405 Posts

·
CAMPIONS 2006
812 Posts
O niee, moje kochane D9 pojdzie do rozbiorki :/ Przykuje sie kajdankami i bede bronil do ostaniej kuli w mgazynku.

·
Registered
298 Posts
Największe wady moim zdaniem:

1. Zamknięcie osi, która jak Adolf wspomniał kończyłaby się na Zintegrowanym....

2. Pozostawienie budynku C-9 i C-6 (Chemiczny), przez co nie utworzy się "otwarty" plac z widokiem na łukowane ramię A-1 [Podejrzewam, że przy lepszym zagospodarowaniu tej części terenu mógłby powstać całkiem ciekawy efekt...] Patrząc na mapę kampusu (http://www.pwr.wroc.pl/upload_module/images/mapa_campus.jpg) widać dosyć wyraźnie, że C-9 stoi na środku "tójkąta" który tworzy ramię A-1, C-3, i Zintegrowane. Do tego C-9 nijak ma się do ciągu zabudowy przy ul. Norwida:bash:

3. Dlaczego nie zostanie wyburzona niska i długa część C-7 ??? Miejmy nadzieję że w przyszłości...

4. Lekkie odizolowanie tej okrągłej przestrzeni z wieżyczką, gdzie zaczyna się kładka na drugą stronę Odry, a ciągiem Alei Profesorów.

5. Nie wiem czy najlepszym pomysłem jest przerwanie ciągu ul. Wyspiańskiego... Ulica straci na znaczeniu kmpunikacyjnym. Pod względem kompozycji przestrzennej, widać ze jest pozostawiony "deptak" i "światło ulicy". Generalnie ta część koło kładki nie podoba mi się...

Ogołne wrażenie moje jest takie, że plan nie likwiduje w pełni chaosu w tym regionie. Nie najlepiej...

Jako tako trafia do mnie ciąg zabudowy nr.3 i 6. Odnosi się do przedłużenia ulicy Janiszewskiego (?).

·
Registered
11,844 Posts
Biblioteka Politechniki

Politechnika Wrocławska wybuduje za 25 mln euro nową bibliotekę. Budynek stanie między socrealistycznymi gmachami przy Placu Grunwaldzkim.

W czwartek rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. Wygrali projektanci z niemieckiego biura Heinle Wischer und Partner, specjalizującego się w projektowaniu budynków uniwersyteckich. Nowoczesna sylwetka biblioteki będzie wkomponowana w dwa monumentalne gmachy z lat 50., ich połączenie było głównym zadaniem architektów. Pieniądze na bibliotekę pochodzą z unijnego grantu na finansowanie wrocławskiego centrum technologicznego EIT. Biblioteka początkowo będzie mieściła pół miliona książek związanych głównie z naukami technicznymi i ścisłymi.

Politechnika w ostatnich latach buduje dużo i nowocześnie, ale to dopiero początek. Uczelnia do 2013 roku na inwestycje chce wydać kilkaset milionów złotych. Większa część tej sumy będzie pochodziła z Unii Europejskiej.

Reporter: Albert Bystroński

tvp3wroclaw

·
Registered
17,607 Posts
Mnie osobiście bardziej podobają się te projekty:

Pod warunkiem, że cała ta elewacja to szkło:

...i ten, bo jest bardzo oryginalny:

·
w głębii kontinuum
3,127 Posts
Mnie osobiście bardziej podobają się te projekty:

Pod warunkiem, że cała ta elewacja to szkło:

...i ten, bo jest bardzo oryginalny:

Pierwszy rzeczywiście niezły, drugi przypomina mi kawałek mydła.

1 - 20 of 1196 Posts