SkyscraperCity banner

1 - 20 of 45403 Posts

·
Registered
Joined
·
1,267 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rośnie szansa na tramwaje

Środa, 15 września 2004r.

Ministerstwo gospodarki pozytywnie oceniło wniosek złożony przez gminę i MPK Wrocławia ma szanse dostać pieniądze na modernizację torowisk na ulicach Szewskiej, Widok i Grodzkiej oraz zakup 8 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów z unijnych dotacji. Ministerstwo gospodarki poinformowało w poniedziałek, że wrocławski wniosek spełnia wymogi formalne i został zakwalifikowany do oceny technicznej.

Dokumenty w ministerstwie gospodarki złożyli w lipcu urzędnicy miejscy wspólnie z MPK. Wtedy bowiem okazało się, że 168 mln euro na rozwój transportu miejskiego ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (finansowanego przez Unię Europejską) będzie dostępne dla większej liczby miast niż pierwotnie zakładano.

Ministerstwo gospodarki zadecydowało, że oprócz Warszawy i Katowic o dotację mogą ubiegać się także Wrocław, Kraków, Poznań,

Trójmiasto, Łódź i aglomeracja Górnośląska.

Do ministerstwa wpłynęło w sumie 12 wniosków. Połowa została odrzucona ze względu na braki w dokumentacji lub niezgodność z założeniami ZPORR.

Oprócz wrocławskiego projektu, w którym miasto stara się o 12 mln euro (czyli blisko 58 mln zł), w październiku będą sprawdzane - z technicznego punktu widzenia - wnioski Warszawy, Gdyni, Poznania, Krakowa oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

O największą dotację walczy Kraków, który na zintegrowanie transportu publicznego chce pozyskać ponad 24 mln euro (ponad 115 mln zł).

BW - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
24,001 Posts
Doloze jeszcze notke o tym samym z Krakowa:

Unijne pieniądze na krakowską komunikację
Duża kasa z Unii coraz bliżej. Kraków przeszedł pomyślnie ocenę formalną projektu na rozwój komunikacji miejskiej.
Informacje o zakończeniu pierwszego etapu weryfikacji wniosków podało wczoraj Ministerstwo Gospodarki na swoich stronach internetowych. Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów krakowski jest zdecydowanie największy: z UE możemy dostać aż 24 mln euro, podczas gdy na przykład Warszawa niespełna 4 mln.

Zamieszania wokół tego unijnego funduszu było sporo. Pierwotnie Ministerstwo Gospodarki chciało, by ze specjalnej puli 160 mln euro pieniędzy UE na transport skorzystały tylko dwie największe aglomeracje w Polsce: warszawska i śląska. Ale samorządowcy ze stolicy i Katowic nie przygotowali w porę dokumentów, w ostatniej chwili projekt postanowiono więc rozszerzyć na inne miasta. W tym także na Kraków.

- Dlatego w ostatniej chwili składaliśmy wniosek. Były obawy, że ministerialni urzędnicy dopatrzą się w nim jakichś formalnych błędów. Udało się, teraz jesteśmy spokojniejsi - przyznaje szefowa wydziału strategii w krakowskim magistracie Monika Piątkowska. Optymizm krakowian studziły też informacje, że władze Warszawy będą się starały wpłynąć na ministerstwo, żeby przedłużyć terminy albo przenieść pieniądze do kolejnego rozdania. Nic takiego na szczęście się nie stało.

Na początku października nasz wniosek będą oceniać eksperci. Mają sprawdzić, czy projekt faktycznie może poprawić komunikację w mieście. Co będzie, jeśli Kraków milionów euro jednak nie dostanie? Monika Piątkowska: - Będziemy budować i tak, choć na pewno z mniejszym rozmachem. Projekt jest ważny dla całego regionu - szybki tramwaj usprawni komunikację z dworcami PKP i PKS.

Całość krakowskiego projektu przekracza kwotę 50 mln euro, a to oznacza, że ostateczną decyzję o dofinansowaniu podejmie Komisja Europejska. Brakującą połowę pieniędzy ma wyłożyć miasto i MPK (część z własnych środków, resztę z kredytów).Projekt składa się z trzech powiązanych ze sobą elementów: przedłużenie linii szybkiego tramwaju do osiedla Krowodrza Górka (razem z budową terminalu autobusowego z kilkunastoma stanowiskami), zakup 24 niskopodłogowych tramwajów i przebudowa pasa dla komunikacji miejskiej na ul. Lubicz.

Dzięki niemu przejazd tramwajem i autobusem przez Lubicz będzie znacznie szybszy. Po przebudowie ulica ma wyglądać podobnie do Grzegórzeckiej.

Gazeta w Krakowie
 

·
Registered
Joined
·
1,267 Posts
Discussion Starter · #4 ·
A co z tramwajowa trasa srednicowa, ktora ma byc finansowana ze srodkow UE? Gdzie ma ona przebiegac, macie jakies info?
 

·
Я.
Joined
·
6,309 Posts
antoslaw said:
A co z tramwajowa trasa srednicowa, ktora ma byc finansowana ze srodkow UE? Gdzie ma ona przebiegac, macie jakies info?
To jest trasa z Lesnicy na Biskupin (a w kazdym razie na Wielka Wyspe;)) przez plac spoleczny.
Nie wiem ktory to numer:/
 

·
Registered
Joined
·
1,267 Posts
Discussion Starter · #6 ·
kotbehemot said:
To jest trasa z Lesnicy na Biskupin (a w kazdym razie na Wielka Wyspe;)) przez plac spoleczny.
Nie wiem ktory to numer:/
Czyli chodzi o modernizacje tej trasy? Ja slyszalem, ze ta trasa ma przebiegac z gdzie pn na pd Wroclawia.
 

·
Я.
Joined
·
6,309 Posts
antoslaw said:
Czyli chodzi o modernizacje tej trasy? Ja slyszalem, ze ta trasa ma przebiegac z gdzie pn na pd Wroclawia.
Ja z forum Komunikacja I Drogi zrozumialem ze to ma byc jednak kierunke W-Z. Ale niestety nikt nic nie wie na pewno.
 

·
Registered
Joined
·
15,711 Posts
Tak czy siak jesli tereny na dzikim zachodzie Wrocławia maja byc przeznaczone pod mieszkalnictwo to konieczne jest stworzenie tam szybkiego tramwaju.
 

·
Registered
Joined
·
15,711 Posts
.: Kolejki miejskiej we Wrocławiu nie będzie. :.
20 lipca 2005 - 11:35

Powstaną połączenia podmiejskie i szybkie tramwaje

Kolejka miejska miała rozładować ruch we Wrocławiu, ale okazło się, ze do jej uruchomienia potrzeba budowy nowych torów. Koszty modernizacji, a potem utrzymania, byłyby za duze - uznali na podstawie analiz urzędnicy. Lepsza i tańsza ma być kolej podmiejska. Pociagi docierać powinny do miejscowości połozonych w promieniu 40 kilometrów od Wrocławia np. do Żmigrodu, Strzelina czy Sobótki. Na razie trwają dyskusje dotyczące taboru. Jedna z wersji mówi o zakupie nowych szynobusów. Jeden taki pojazd kosztuje około 4 milionów. We Wrocławiu natomiast mają pojawić sie szybkie tramwaje docierające na osiedla, które teraz nie mają takich połaczeń. Tramwaje mogłyby jeżdzić przez specjalne tunele i to do nich dostosowana zostałaby sygnalizacja świetlna. pasażerowie uniknęliby stania w korkach.
 

·
Registered
Joined
·
15,711 Posts
gigi28 said:
Podobny pomysł jak w Krakowie.
jednak wszyscy liczyli na SKM w związku z tym ze siec kolejowa(wraz ze stacjami) jets we Wrocławiu bardzo gęsta. Jednak myślę że przeważył opór PKP, które nie chciało wogóle parcytypowac w inwestycjach a nawet w utrzymaniu tej infrastruktury. Wiec nie dziwie sie ze wolą zbudowac miejskie tramwaje niz wiecznie uzerac sie z PKP. Chociaz moze doczekamy zmian w molochu i sprawa SKM odzyje?
 

·
Registered
Joined
·
2,176 Posts
Pewnie za dużo chcieli z adierżawę torów. Tym sposoben pewnie zarżnięto parę sensownych pomysłów. Faktycznie lepiej będzie dla gminy Wrocław olać PKP i budować linie tramwajowe. Dobrym rozwiazaniem byłoby aby nie biegły one miedzy pasami jezdni ale miały jakies własne trasy wchodzące do osiedli (np. Gaj, Kozanów, czy inne).
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Szkoda.
SKM we Wrocku przy praktycznie istniejącej sieci torowisk byłby rozwiązaniem rewelacyjnym....
 

·
Registered
Joined
·
471 Posts
Żeby we Wrocławiu SKM działało, to należałoby gruntownie wyremontować estakadę kolejową w centrum i wybudować na niej czwarty, dodatkowy tor oraz potrzebna by była bydowa dodatkowego, szóstego peronu (tylko dla SKM) na Dworcu Głównym...

...z tych samych powodów na razie nie ma też co liczyć na zwiększenie ilości tzw "pociągów aglomeracyjnych" :(
 

·
CAMPIONS 2006
Joined
·
809 Posts
szynobusy jezdzace po dolnym slasku podobno wiecej czasu spedzaja w naprawie niz na torach ;)

odnosnie pkp to od poczatku bylo wiadomo, ze z nimi sie nie da dogadac, w tej kwestii popieram przedmowce :)
 
1 - 20 of 45403 Posts
Top