SkyscraperCity Forum banner
1 - 6 of 7 Posts

· Registered
975 Posts
Witam serdecznie!

O Wrocławiu jest pełno wątków, w których są świetne zdjęcia, doskonałe technicznie jak u Skansena, czy przedstawiające wszystkie zakamarki miasta jak w wątku Grzybsona. Dlatego stwierdziłem że jedyną szansą żeby odróżnić się od innych jest uruchomienia ojcowskiego, ponad 20 letniego Zenita ET :D

[...]wydam teraz chyba fortunę na klisze i wywoływanie ;)
mam nadzieję, ze bogaty z domu jesteś... i kibicuję Ci z całego serca. Nie przejmuj się zrzędami "mój tatuś zenitem robił ostrzejsze" - to są twoje zdjęcia i tylko twoje. Niech spróbują zrobić takie, a najlepiej wywołać film i odbitki w łazience :p

· Registered
975 Posts
Dzięki za komentarze! :)
Dopiero się uczę robić zenitem zdjęcia, więc może też dlatego :| Poza tym na próbę kupiłem najtańszy film, jakiś czeski, to też swoje zrobiło.
Tutaj zdjęcie zrobione przez mojego ojca, robione tym samym aparatem, tylko że X lat temu. Skan własnoręcznie zrobiony, ze slajdu. Też zero szumów.
Jeśli wrzucone przez Ciebie zdjęcia to skany zrobione w labie z filmów, to nic dziwnego, że mają taki charakter - wbrew pozorom, skanery w minilabach potwornie szumią, tylko że ten szum na odbitkach się gubi. Poczciwa czeska Foma jest tu niewinna - jak zeskanujesz sam, pewnie zobaczysz zupełnie inne zdjęcia :) . Zresztą, co tu o winie mówić, ten smaczek jak widać większości pasuje.

Może wrzuć na luz? Lulek się nie obraził, a ty owszem?
Oki, już się nie nadymam.

· Registered
975 Posts
^^ Ale to już podpada pod oszustwo :D

Poza tym dzisiaj kupiłem film Ilforda z iso 100, podobno mało szumi.
Swoją drogą, czy wywołanie samego czarno białego negatywu to jakaś skomplikowana sprawa? Ma ktoś tutaj jakieś doświadczenia z tym?
Skomplikowane to nie jest, ale trzeba mieć:
a - klasyczny film srebrowy do wywoływania w koreksie, znaczna część tego, co jest obecnie w obrocie jest przeznaczona do wywoływania w labie w chemii do filmów barwnych,
b - chemię do wywoływania takowych filmów (aby się opłacało, trzeba takich filmów wywoływać trochę, jeden miesięcznie to za mało, bo chemia się starzeje),
c - koreks - taki specjalny światłoszczelny pojemnik, dzięki któremu po zapakowaniu do niego filmu resztę operacji możemy wykonać przy świetle dziennym. To wbrew pozorom najmniejszy problem, używka powinna być dostępna za grosze.

Zabawa przednia, adrenalina też - niepowtarzalna okazja, by nieodwracalnie uwalić właśnie wykonane zdjęcia :) Ale bez paniki - filmy wbrew pozorom mają niezła tolerancję, i jeśli nie oczekujemy konkursowej jakości, wiele da się uratować na powiększalniku. Aby uwalić film tak, by nic się nie dało uratować, to trzeba się postarać - a takie uwalone troszeczkę to maja dopiero klimat :)

· Registered
975 Posts
^^ Żaden... Tak wyszło, nie wiem o co chodzi :dunno: Tylko w tym tak drzewa wyszły. Wszędzie jest normalnie.

[/URL]
Taki już urok filmów BW - nie są idealnie panchromatyczne, i jedne pasma widma łapią lepiej niż inne. Ale za to można pobawić się z filtrami barwnymi: do zabaw miejsko-portretowych zalecałbym założyć na stałe filtr żółto-zielony, pięknie podkręci kontrast i wyciągnie detale. Do lasu/parku można się przesiąść na zielony, w góry pomarańczowy, za to burzowe niebo w słoneczny dzień da nam filtr czerwony.

1 - 6 of 7 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.