SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 10931 Posts

· Registered
26,853 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątek załozony na prośbę sky i G8 których wczoraj goscilismy w naszej metropolii ;)
Byli pod wielkim wrazeniem wrocławskiego budownictwa lat 90-tych oraz dobierana kolorystyka przy ocieplaniu bloków. Obiecałem więc pokazac widoki jakie podziwiam codziennie z okna :)

kosciol musi byc :)

watek bedzie systematycznie powiekszany wraz ze zdobywaniem kolejnych zdjec-bedzie tego sporo :)

· and we flew away
12,820 Posts
Bravo! Osobiście wolę bardziej "modernistyczne" kolorki przy renowacji wielkiej płyty, ale tu jest dowód, że nawet <czy to ostre czy pastelowe> ciepłe odpowiednio dobrane kolorki tworzą rewelacyjny efekt. Moja kochana Wielka Płyta :):):)

Najabrdziej podobają mi się te:

tylko ten czerwony daszek z boku, bleee. Co to jest, logo spółdzielni?:>

No i kiedy rewelacja <edit renowacja :laugh:> moich najukochańczych cudeniek <chociaż to nie wielka płyta>??

· ex Leshchoo
4,913 Posts
rozumiem zeby sie lubowac w blokach PRLu sam czescto znajduje taki ze jak odrze sie go z plaszczyka szarosci, spojrzy przychylnym okiem to kopara opada, ale te plytowce?! Szalency czy masochisci? ;).

ps. nieobraze sie za zdjecia z dzikiego psiego pola, a dokladniej z Różanki :)

· Hong Kong lover
890 Posts
kaspric said:
Bravo! Osobiście wolę bardziej "modernistyczne" kolorki przy renowacji wielkiej płyty, ale tu jest dowód, że nawet <czy to ostre czy pastelowe> ciepłe odpowiednio dobrane kolorki tworzą rewelacyjny efekt. Moja kochana Wielka Płyta :):):)
Każdy lubi co innego. Jednak mam nadzieję (bez obrazy) że nigdy nie zostaniesz architektem ani nie będziesz robił niczego co się z tym tematem wiąże. Zbiera mi się jak widze takie "rewelacyjne efekty"...

· and we flew away
12,820 Posts
Duopolis said:
Każdy lubi co innego. Jednak mam nadzieję (bez obrazy) że nigdy nie zostaniesz architektem ani nie będziesz robił niczego co się z tym tematem wiąże. Zbiera mi się jak widze takie "rewelacyjne efekty"...
a ja postaram się zrobić na przekór Twoim nadziejom :):):)

· Semper Invicta
30,993 Posts
Leshchoo said:
rozumiem zeby sie lubowac w blokach PRLu sam czescto znajduje taki ze jak odrze sie go z plaszczyka szarosci, spojrzy przychylnym okiem to kopara opada, ale te plytowce?! Szalency czy masochisci? ;).

ps. nieobraze sie za zdjecia z dzikiego psiego pola, a dokladniej z Różanki :)
Leshchoo rzecz gustu, ja osobiscie rowniez jestem zagorzalym fanem budownictwa wielkoplytowego. Z jednej strony ta masowosc blokowisk, a z drugiej niepowtarzalne uklady, koncepcje zalozenia... Cos pieknego. PRLowskie osiedla sa bardziej roznorodne, anizeli scisla zabudowa srodmiejska naszych miast z okresu przedwojennego. Kwartaly ulic wypelnione gesta zabudowa - studnie... Nie przepadam, za takimi widokami... A na osiedlach przestrzen, zielen... Oczywiscie wszystko wyglada inaczej po rewitalizacji...

· and we flew away
12,820 Posts
^^ hmm, może to nie kwestia lubienia tego lub tego. Większość blokowisk w Polsce to urbanistyczne pomyłki, ale jeżeli urbanistyka nie nawala ta prosta architektura bardzo mi się podoba - z prostego względu, jest świetnym materiałem na popisy architektów. Problemem wielkiej płyty w Polsce jest to, że zazwyczaj zajmują się nią osoby, które nie widzą w niej żadnego piękna... i nawet po renowacji wygląda ohydnie. Wielka płyta to też wielkomiejskość - prawda jest taka, że to właśnie dzięki niej wiele miast wygląda na większe, niż są w rzeczywistości - szczególnie, gdy są to wysokościowce.

· Hong Kong lover
890 Posts
kaspric said:
prawda jest taka, że to właśnie dzięki niej wiele miast wygląda na większe, niż są w rzeczywistości - szczególnie, gdy są to wysokościowce.
Z tym się zgadzam, faktycznie jest takie wrażenie, ale nie idzie to w parze z wrażeniem wielkomiejskości. Idą wśród bloków ma się uczucie iż rzeczywiście znajdujemy się w jakimś dużym mieście, ale mało znaczącym, starym i zaniedbanym. To zupełnie nie to samo co piękne, pierzejowe centrum. Chociaż ostatnio w innym wątku jeden forumowicz pokazał ładnie odnowiony bloczek z lat 60-tych. Sam się zdziwiłem że tak ładnie to można zrobić, i jakoś odżyła we mnie nadzieja na dobrą rewitalizację tego typu osiedli. Na pewno jednak te zdjęcia powyżej to nie jest to przykład takowej.

· and we flew away
12,820 Posts
Zależy które - mi się podobają te, które pokazałem. Proste formy, stonowane kolory - choć osobiście wolę mniej pastelowe i przede wszystkim nie różniące się. Sztuka w modernizacji bloków to oczywiście szczegóły - okna, balkony itp. itd. Niestety u nas nie przykłada się do tego wielkiej wagi.
o do wielkomiejskości - zależy od urbanistyki osiedla. PRzy dobrej urbanistyce blokowisko wygląda jak przedsionek wielkiego miasta, przy kiepskiej jak niepasujące komunistyczne osiedle przy małym miasteczku

· ex Leshchoo
4,913 Posts
Filosss ja sie nie wypowiadam o urbanistyce, ktora czasem fakt faktem bywa ciekawa na takich socosiedlach, masowosc tez ma swoj klimat, ale jesli chodzi o walory estetyczne to te bloki to wielka pomylka, jak dla mnie, kwestia gustu jak napisales :). Z tego co mi sie podoba to np Sady Zoliborskie (co za kretyn chce je ostyrapionowac zamiast remontu), albo osiedle na pulawskiej (to co kiedys zdobylem (odc1)), ZZB nawet i wiele takich ktorych nie umiem nazwac :).

ps niewiedzialem ze Kozanow jest tak duzy...

· Registered
1,808 Posts
To nie jest rewitalizacja, tylko renowacja lub po prostu odnowienie (właśnie, czy tylko fasad ?). Rewitalizacja (regeneracja) to właściwie proces odnowy danego obszaru przede wszystkim pod względem społecznym i również materialnym (remonty, przebudowy itd.).

· Hong Kong lover
890 Posts
Najbardziej nie lubię gdy odnowią jakiś bloczek i wyjdzie im to nawet ładnie, a zostawią stare balkony, które zwykle są zielone/czerwone/niebieskie (przynajmniej na Bemowie :D ). Beznadziejnie to wygląda!!!

· Registered
1,422 Posts
kaspric said:
Najabrdziej podobają mi się te:

A mnie sie te podobaja najmniej, ten sposob malowania jest akurat podobny do kolorystyki wielkiej plyty w wiekszosci miast. Co innego pozostale. Lubie polaczenie bialego z wyrazistymi kolorami (oczywiscie w przypadku blokow), a nie jakies pastele.

· and we flew away
12,820 Posts
bleee, tylko nie biały z wyrazistymi kolorami :p

A szczerze to przede wszystkim podoba mi się to, że nie ma tam żadnych namalowanych domków, daszków i Bóg wie czego jeszcze. O kolorach mówiłem wcześniej. No i szkoda, że nie są odpieprzone detale :/

1 - 20 of 10931 Posts