SkyscraperCity banner

1 - 20 of 10475 Posts

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #1
http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/702877.html

• Następne cztery lata, zgodnie z Pańskimi deklaracjami, to przewartościowanie. Zamiast ściągania inwestorów i naprawiania budżetu chce się Pan skupić na upiększaniu miasta.
– Ta kadencja jest nastawiona na poprawienie jakości życia, a bardzo ważnym elementem jest poprawa estetyki Wrocławia. Musi być ktoś, kto będzie odpowiadał na Pańskie pytania, w jakim kolorze będą, wyremontowane kamienice.

• Właśnie miałem o to pytać.
Będzie taka osoba, tylko jeszcze nie wiemy, jak będzie się nazywała pełniona przez nią funkcja. Najchętniej mówię, że będzie odpowiadała za estetykę, ale nie nazwiemy jej estetykiem miejskim, bo to głupio brzmi. Ani estetą. Nie chcę jej też nazywać plastykiem miejskim, bo chodzi mi o szersze zagadnienia. Dobrej nazwy jeszcze nie ma, ale już wkrótce się taka osoba pojawi. Przy współpracy z architektem miejskim i konserwatorem zabytków będzie się zajmowała np. planowaniem tzw. małej architektury przy remontach dróg.
http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/702828.html

– Lekarz reanimował tego człowieka pół godziny z takim poświęceniem, że karetka cała chodziła – opowiada wstrząśnięta pani Krystyna. – Nic to nie dało. Odjechali już bez sygnału. Nie mogę się pogodzić z tym, że ten człowiek mógłby żyć, gdyby tylko był widoczny adres na naszym bloku. I gdyby nie te słupki!
Słupki przy wjeździe postawił poprzedni zarządca na prośbę samych mieszkańców. Obecny nie zamierza ich ściągać.
– Gdy ich nie było, ludzie urządzali sobie wyścigi pod blokiem – twierdzi Stanisław Rosłoń z administracji pięciu wspólnot mieszkaniowych przy ul. Ślicznej. – Faktycznie, zabrakło widocznego adresu. Ale w ciągu kilku dni umieścimy tam odpowiednią tablicę. W moim przekonaniu to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności.
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #2
koniecznie musi byc konkurs na to stanowisko, to nie moze byc biurokratyczna funkcja dla "moj maz z zawodu jest dyrektorem". to jest ktos taki, jak dyrektor zoo, muzeum miejskiego itp - musi pokazac, ze ma pomysl, checi, doswiadczenie i przede wszystkim - jest niezalezny i patrzy innym urzednikom na rece!.

to ta osoba musi zaproponowac likwidacje wzki.
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)


tym powinien sie zajac!

domyslacie sie, co to?

edit: hint;)

 

·
the city
Joined
·
3,224 Posts

·
Registered
Joined
·
79 Posts
• To wróćmy do podsumowania. Jakie były zdaniem Pana trzy najlepsze rzeczy, jakie w ubiegłym roku zdarzyły się we Wrocławiu?
– Tylko trzy? Dobrze. W obszarze kultury świetnie wyszedł festiwal Era Nowe Horyzonty. Rekordowa sprzedaż Centrum Południowego, którą połączyłbym z nie związaną bezpośrednio z urzędem, ale bardzo znaczącą, obietnicą wybudowania we Wrocławiu najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce. Czyli Sky Tower. I po trzecie Futuralia, które są przykładem, że myślimy nie tylko o wielkich, ale także średnich i małych przedsiębiorstwach.

Prezydent uznał za sukces rekordową sprzedaż działki Centrum Południowego. Rzeczywiście jest sukces finansowy, ale w nawiązaniu do myśli przewodniej tekstu i tytułu wątku, wątpliwy to sukces od strony w jakiś sposób powiązanej z szeroko rozumianą estetyką miasta, z urbanistyką. Była okazja zadać kilka pytań na tę okoliczność prezydentowi, trochę go przycisnąć, czy nadal podtrzymuje, że będzie to takie znaczące nowe centrum Wrocławia. Czy w związku z tym zmieni się polityka władz miasta w kwestii gospodarowania przestrzenią publiczną? Ale Bartłomiej Knapik tego nie zrobił, a szkoda.

Trudno jednak nie cieszyć się z zapowiedzi upiększania miasta. Zgadzam się z tym, że tai esteta to musi być osoba o szczególnych kompetencjach i całkowicie niezależna. Czyli artysta.:)
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #7
czy ktos wie, jak wyglada to w innych miastach? btw: na to stanowisko musi byc konkrs - bo ta osoba bedzie musiala miec GUST - a jak inaczej go wybrac? przez sprawdzenie, czy gust 1 osoby jest zblizony do wiekkszosci - czyli do jury wybranego przez spoleczenstwo. w usa nawet na stanowisko szeryfa jest konkurs.
 

·
Registered
Joined
·
79 Posts
Przeklejam swojego posta z wątku o Wrocławiu w "Po godzinach" bo chyba tu pasuje.

A teraz głos urbanisty. Szkoda, że nie podał od razu konkretnych rozwiązań, a na Biskupinie jest jedno: budowa drugiej drogi wylotowej zablokowanej przez mieszkańców jednej bodajże ulicy. Ale w końcu zostanie zbudowana.
Inna sprawa to taka, że w ogóle w Polsce brakuje urbanistów.

Miasto potrzebuje urbanisty

KP

2007-02-20, ostatnia aktualizacja 2007-02-20 13:46

Przykro mi, ale muszę podzielić tezy autora artykułu. Zgadzam się, że gdyby zniknął Rynek i jego najbliższe okolice, Wrocław byłby prowincjonalną dziurą z zatkanym, permanentnie psutym układem komunikacyjnym.

Urodziłem się w tym mieście prawie 50 lat temu i jak spojrzę za siebie, to naprawdę tęsknię do Wrocławia z lat 60. Wtedy jeszcze nie psuto tak miasta, jak w latach 80. i 90. Jestem z Biskupina, dzielnicy zaprojektowanej przez nazistowskich urbanistów. Pewnie gdyby byli innej proweniencji uszanowano by ich dorobek i nie zeszpecono tej dzielnicy "klockami" na ul. Kazimierskiej, Tekami politechniki czy osiedlem na Bacciarellego i Canaletta. Powiecie, stare dzieje. Ale co dalej? Osiedle po starej winiarni na Wiwulskiego . Czterysta mieszkań i jeszcze więcej samochodów. Gdzie był miejski urbanista czy inżynier ruchu? Jak wypchnąć taki potok pojazdów przez Wiwulskiego i Wittiga na Olszewskiego do lewoskrętu?

Ta totalna urbanistyczna niekompetencja to nie tylko Biskupin. To, co teraz dzieje się na Ołtaszynie i Partynicach, też nosi znamiona zbliżającej się katastrofy. Żadnych zmian komunikacyjnych, a osiedlom przybędzie ponad 15 tysięcy mieszkańców. Zapowiada się horror na Zwycięskiej, Grota-Roweckiego i Ołtaszyńskiej. Tam, Panowie, nie ma mostów, jak na Biskupinie i nie ma też wymówek.

To są powody, które zmuszają mnie do bardzo krytycznej oceny obecnego prezydenta Dutkiewicza. PR to nie wszystko! A co z zabytkami Biskupina. Słynna WuWa to teraz slumsy (za wyjątkiem żłobka, bo ktoś go spalił).

Temu Miastu potrzeba URBANISTY, a nie PR-owca.
 

·
jestem Ott'em tego czatu
SEVKOVIĆ 2020
Joined
·
8,305 Posts
Przeklejam swojego posta z wątku o Wrocławiu w "Po godzinach" bo chyba tu pasuje.
Miasto potrzebuje urbanisty
Jestem z Biskupina, dzielnicy zaprojektowanej przez nazistowskich urbanistów. Pewnie gdyby byli innej proweniencji uszanowano by ich dorobek i nie zeszpecono tej dzielnicy "klockami" na ul. Kazimierskiej,
A ja przeklejam swoje niezadowolenie z czegoś takiego. :bash: :bash:
 

·
Registered
Joined
·
79 Posts
Z tymi nazistowskimi urbanistami to pan autor kryjący się pod akronimem KP przesadził, ale prawdą jest z kolei, że wstawiając bloki na ul. Kazimierskiej oszpecono Biskupin w sposób okrutny. Nie widzę tylko powodu by mówić wyłącznie o blokach na Kazimierskiej, bo bloków i to dość obrzydliwych jest na Biskupinie dość sporo. Mają może tylko tę przewagę estetyczną nad blokami z Kazimierskiej, że nie są tak wysokie
 

·
Registered
Joined
·
379 Posts
^^ Dokładnie. Nie nazistowskich, a niemieckich. Byli oni doskonałymi fachowcami i jest wiele takich miejsc, które zostały zniszczone późniejszą zabudową..:eek:hno: Ale czemu się dziwić, po wojnie wszystko co niemieckie było złe. Całe szczęście, że nie zostało to zburzone - bo niemiecke.
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #13
szkoda ze te zmiany wcale sie nie skonczyly.
 

·
Registered
Joined
·
3,943 Posts


^^
:hilarious :hilarious :hilarious :hilarious :hilarious :hilarious :hilarious :clown: :clown: :hilarious :hilarious :hilarious :master: :master: OSZOłAMIAJĄCE!

Przecie już jest Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia!! Przecie mają gotowca i specjalistów!! Trzeba się upomnieć w urzędzie miasta!!:cheers: :cheers:

Za waszą i naszą cegłę!
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #15
Meblowanie czas zacząć


Meblowanie czas zacz
Jednolite awki, kosze
na Êmieci, kioski, stojaki
na rowery, pojemniki
na ziele†, supy
ogoszeniowe
i powierzchnie
reklamowe. Do ko†ca
czerwca tak ma
wyglàdaç Stare Miasto,
a w ciàgu nast´pnych
trzech lat cay Wrocaw

Chcemy, eby we Wroc›awiu lepiej
si y›o. Jednym z elementów jest
upikszanie miasta. S›uy temu
bdzie take meblowanie. To bardzo
duy program, który rozpoczlimy inwentaryzacj
 Starego Miasta … mówi
Rafa› Dutkiewicz, prezydent Wroc›awia.
… Policzylimy wszystkie ›awki, kosze
na mieci, tablice og›oszeniowe
i tym podobne z dok›adnoci do metra
kwadratowego. W›anie od tego cis›ego
centrum, ograniczonego fos, zaczniemy
meblowanie w zupe›nie nowym
standardzie … dodaje.
adnych konkursów
Nie oznacza to tylko, e np. na Kozanowie
czy w ródmieciu wszystkie kosze
na mieci bd wyglda›y tak samo.
Urzdnicy obiecuj, e mietniki czy
›awki pojawi si tam, gdzie ich do tej
pory brakowa›o.
Jak bd wyglda›y te nowe wroc
›awskie meble? W Warszawie kilka
miesicy temu zakoczy› si konkurs
na projekt nowych przystanków miejskich.
W›adze Wroc›awia nie bd og›asza
 podobnych konkursów na ›awki
i kosze.
… Nie sta nas na zamawianie zupe›-
nie nowych modeli dla Wroc›awia. Dlatego
bdziemy, przy wspó›pracy z architektem
miejskim i konserwatorem zabytk
ów, wybiera z dostpnych katalog
ów takie modele, które bd dobrze
pasowa›y do charakteru poszczególnych
rejonów miasta …mówi Wojciech
Adamski, wiceprezydent Wroc›awia.
Na pierwszy ogie pójdzie Stare Miasto,
które ma by od nowa umeblowane
do koca czerwca.
Urzd nie zap›aci
Inne rejony Wroc›awia maj mie
w›asny styl dekoracji ulicznych: osobny
dla zabytkowych czci miasta, inny dla
willowych osiedli, a dla duych blokowisk
… bardziej futurystyczny.
Skd na to znajd si pienidze? Maj
 je wy›oy firmy reklamowe. … Nie
moe by tak, e na jednej ulicy jest tyle
rónych reklam. Zamiast tego wyznaczymy
kilka punktów, gdzie bd si
mog›y pojawi noniki reklamowe. Potem
zrobimy konkurs na meble. Oferenci
bd musieli za nie zap›aci. Zapytamy
te, ile dodatkowo pienidzy s
sk›onni p›aci za wynajem powierzchni
reklamowych. I wybierzemy najkorzystniejsze
oferty … zaznacza Adamski.€
sorry za krzaki, wyedytuje jak tylko bedzie wersja online.
 

·
Administrator
Joined
·
39,098 Posts
Discussion Starter #16
to po co stanowisko miejskiego estety?
jezeli wawe stac, to wroclawia nie? przeciez miasto nie placi, tylko firmy.
a jak wyglada wybieranie projektow z katalogu przekonalismy sie juz na olawskiej.
 

·
Registered
Joined
·
238 Posts
Pan Prezydent pisze w swoim liscie do GW, że Wrocław jest najbogatszym miastem w Polsce, a tutaj mówią nam, że jesteśmy tak biedni, że tylko katalog zostaje, że nie stać nas na swoje kosze na śmieci... Też druga kwestia to, czy nie można zrobić konsultacji społecznych, który model z tego katalogu wybrać. Czy musi wybierać Pani Konserwator i Architekt Miasta. Może powołać komisję złożoną np. z profesorów ASP i mieszkańców? To też promowało by ideę społeczeństwa obywatelskiego. Nie wszystkie decyzje muszą zapadać w ratuszu.
 

·
Registered
Joined
·
18,678 Posts
Coś czuję że ta cała szumnie zapowiadana estetyzacja to jakieś wielkie nieporozumienie. Lampy już mamy z katalogu jak w Ciechocinku, czy w Łebie.

Może i Rafał Dutkiewicz jest zdolnym organizatorem ale o estetyce przestrzeni publicznej nie ma pojęcia.
 

·
Registered
Joined
·
238 Posts
Jesli mają tak wybierać kosze jak na Oławskiej, gdzie pojawiły się najpierw jakieś plastikowe, z których chyba dwa sie stopiły, a potem ustawiono inne, które róznią się od reszty, to ja nie chcę wiedzieć jak Stare miasto i reszta Wrocławia będzie wyglądać za te 3 lata... :bash:
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Niech ktoś napisze w sprawie tego pomnika do gazety wyborczej albo do miejskiego konserwatora zabytków, bo to może być totalna kompromitacja miasta, w ogóle inicjatywy jakie ostatnio wychodzą z urzędu miasta moga budzić przerażenie, wały chrobrego, brama tysiąclecia, wyburzenie kamienic na pl. Legionów żeby zrobić miejsce na pomnik piłsudskiego, bluszcz na modernistycznych budynkach to są objawy jakiegoś obłędu, naprawdę wrocławiem rządzą jacyś szaleńcy, którzy stanowią dla tego miasta poważne zagrożenie. W ogóle wrocław jest na dobrej drodze do tego ,zęby stać się pośmiewiskiem całej polski, już w tej chwili ludzie z Krakowa czy poznania śmieją się z estetyki wrocławskich zabytków, z tego że za szczyt dobrego gustu uchodzi tu malowanie stylowych elewacji na jaskrawo pomarańczowo , przez co wrocławskie stare miasto bardzie przypomina pod tym względem paru tysięczne prowincjonalne miasto niż europejską metropolię, ludzie śmieją się z wrocławskiej pokracznej architektury z ostatnich lat, a teraz jeszcze ten pomnik! to jest jakaś karykatura monumentów stojących w wielkich miastach europejskich, to jest po prostu śmieszne! Jeżeli powstało jakieś towarzystwo na rzecz poprawy estetyki miasta powinni się wybrac do samego dudtkiewcza i wytłumaczyć mu co moze oznaczać dla wizerunku Wrocławia ten pomnik...............
 
1 - 20 of 10475 Posts
Top