Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 27 Posts

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zdaję sobie sprawę z tego, że zakładając ten wątek wchodzę na dobrze zbadane terytorium. Wrocław obfotografowany jest na forum dokumentnie, poczynając od jego najatrakcyjniejszych obliczy, które wspaniale pokazują chociażby Lulek i Filosss, aż po te strony, którymi miasto nie chwali się z folderach turystycznych, bo znajdują się Z tyłu sklepu.

Jako że nie mam artystycznych ambicji ani umiejętności fotograficznych, chcę w tym skromnym wątku pokazać małe co nieco z mojego własnego poznawania stolicy Dolnego Śląska: to, co znajdę pomiędzy Rynkiem a industrią, między nową architekturą a reliktami historii. Jako koneser zieleni miejskiej i blokofil postaram się zajrzeć w te miejsca, które nie są być może ani dość piękne, ani dość malowniczo brzydkie, by często trafiać do innych wrocławskich galerii.

Jednocześnie zastrzegam - dopiero poznaję Wrocław, a opisy opieram głównie na mapach i informacjach znalezionych w internecie. Z przyjemnością przyjmę wszelkie poprawki i każdą okazję dokształcenia się w kwestii lokalnej topografii i historii.

A więc dłużej nie mieszkając, na pierwszy rzut chcę przedstawić pięć zdjęć ze spaceru w okolicach Parku Grabiszyńskiego:

1.1. Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego - podejście na kopiec.

Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego by Elanor_F, on Flickr

1.2. Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego

Pomnik wraz z kopcem zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie dlatego, że - zapewnie dzięki bliskości Parku Grabiszyńskiego - sprawia wrażenie odwiedzanego przez ludzi, a nie jedynie martwo stojącego sobie w terenie, jak to się zdarza innym pomnikom. Nota bene, wydaje mi się, że w ten sposób obiekt spełnia też lepiej swoją funkcję upamiętniającą. W końcu kiedy ludzie gdzieś bywają, choćby po to, by puszczać tam latawce, jest szansa, że utkwi im w głowach jakaś, choćby śladowa, lekcja historyczna.

1.3. Istnieją miejsca, z których Sky Tower nie wygląda najgorzej

Sam park - i tu ponowne moje zaskoczenie - w upalny niedzielny wieczór był pełen ludzi - grillujących, siedzących na kocach, grających w kometkę. Być może przez to, pochodzę z miasta, które z własnymi parkami jest nieco na bakier, był to dla mnie widok dość niespotykany.

Kierując się prosto na wschód od południowej krawędzi parku można trafić na ścieżynkę prowadzącą pozornie w manowce - pomiędzy kwartałem działek a dziką łąką, ale wkrótce wchodzi się niejako od tyłu w dzielnicę Grabiszynek, a konkretnie pomiędzy nowe i wciąż jeszcze budowane bloki. Wyglądają na całkiem przyjemne miejsce do zamieszkania (chociaż trudno wyobrazić mi sobie, jakie muszą tu bywać komary).

1.4. Nowe bloki przy ul. Blacharskiej

Ul. Blacharska by Elanor_F, on Flickr

1.5. Nowe bloki przy ul. Blacharskiej

Ul. Blacharska by Elanor_F, on Flickr

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Dziękuję za miłe przyjęcie. Wątek postaram się w miarę regularnie uzupełniać, szczególnie jeśli temperatura raczy spaść poniżej trzydziestu stopni.

Prawdziwie egzotycznego drzewa nie mogę na razie zaproponować, ale będę czuwać.

Drugi spacerek, o którego kierunku zadecydowała właśnie pogoda, to dość standardowa - wydaje mi się - trasa do Parku Szczytnickiego, a szczególnie do Ogrodu Japońskiego. Ogród, mimo że nieduży, jest rzeczywiście egzotyczny, bardzo tylko brakowało mi w nim jakiegokolwiek oznaczenia roślin, przynajmniej tych ciekawszych. Ale cóż, pewnie to za mało zen. :lol:

2.1. Brama do Ogrodu Japońskiego

Brama do Ogrodu Japońskiego by Elanor_F, on Flickr

2.2. Ogród Japoński - całkiem polska hortensja

Hortensja w Ogrodzie Japońskim by Elanor_F, on Flickr

Hortensje zresztą są teraz stałym elementem wielu ogrodów i ogródków, które widuję. Mam wrażenie, że to kolejny element tutejszej specyfiki - w moim Lublinie z pewnością nie spotykam ich tak często.

2.3. I Salomon...

I Salomon... by Elanor_F, on Flickr

2.4.

Japońscy pływacy by Elanor_F, on Flickr

Zdaje mi się, że to karpie, chociaż nie wiem, czy prawdziwe japońskie karpie koi.

2.5. Japoński landszafcik

Ogród Japoński by Elanor_F, on Flickr

Sam Park Szczytnicki będzie w następnym pakiecie.

·
Elf Leśny
5,336 Posts
O, Wrocław :)
Wrocław i Bydgoszcz to dwa miasta w Polsce, które mnie w pewien dziwny sposób najbardziej zafascynowały w całym kraju. W samym Ogrodzie Japońskim nie byłem, ale to jest na pewno miejsce warte kiedyś*odwiedzenia.

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #8 ·
2.6. Już po wyjściu w Ogrodu Japońskiego

Mostek w Parku Szczytnickim by Elanor_F, on Flickr

2.7.

Kościółek pw. św. Jana Nepomucena by Elanor_F, on Flickr

Cytując za znajdującą się obok tabliczką, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku, przeniesiony w 1913 r. z Kędzierzyna.

2.8. Drzewo prawie egzotyczne

Kwitnąca katalpa w Parku Szczytnickim by Elanor_F, on Flickr

Ciekawe podeście z tym kolorem, zupełnie bym nie wpadł żeby Wrocław pokazywać od strony zielonej. Prędzej od niebieskiej :D
Cóż, nastawienie na zieloność ma, przyznam, pewien związek z tym, że mniej więcej umiem ją fotografować, w odróżnieniu na przykład od architektury.

Ale żeby nie było tak zielono, jeden bonus - kto zgadnie, na co i skąd jest to widok?

Skąd to jest? by Elanor_F, on Flickr

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Widzę, że mamy inne pojęcie drzewa egzotycznego ;)

Mi chodzi o wszystkie gatunki, które nie są rodzime dla naszej flory, czyli powiedzmy że wszystkie kenofity. Wybierając się do ogrodu japońskiego idealnie się w to wstrzeliłeś ;)
Już na pierwszej fotce mamy po lewo z tego co widzę azjatyckiego Klona Palmowego, reszty nie jestem w stanie rozróżnić, bo fotka trochę za mała.

Tutaj z kolei :https://farm4.staticflickr.com/3877/14499367960_79bf7e236e_o.jpg
Jedna z Surmii, gatunek z terenów wschodnich Stanów Zjednoczonych, którą zresztą sam podpisałeś.

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Trzeci zestaw zdjęć łączy właściwie tylko to, że powstały w trakcie jednego spaceru, zaczynającego się na Grabiszynie w okolicach Wzgórza Gajowickiego / Górki Pafawagu, a kończącego na osiedlu Gaj. Trasa była, przyznaję, wybrana przypadkowo.

3.1. Z Górki Pafawagu od zachodu po wschód (ze stadionem po środku)

Widok z Górki Pafawagu by Elanor_F, on Flickr

3.2. Z Górki Pafawagu - bloki, przemysł, bloki

3.3.

Sky Tower Sky Towerem, ale dom z takim ogródkiem - jakby nie patrzeć w środku miasta - mniam. Podejrzewam tylko, że hałas z torów odbiera trochę przyjemności z siedzenia na leżaku.

3.4.

Kogut przy ul. Piławskiej by Elanor_F, on Flickr

Godzinkę później. Ten widok jest mi dobrze znany z tematu o termomodernizacjach. Jeśli dobrze pamiętam, opinie tam były dość mieszane, ale moim zdaniem efekt na żywo jest dość pozytywny. Pewnie to zasługa stonowanej kolorystyki.

3.5.

Kościół pw. św. Franciszka by Elanor_F, on Flickr

Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu na ulicy Borowskiej, skrytykowany przez Piotra Sarzyńskiego w książce "Wrzask w przestrzeni". Na mnie kościoły o nietypowych kształtach i z dachem obitym taką blachą zawsze robią dobrze wrażenie przez skojarzenie (w tym przypadku dość odległe) z cerkwią w Hajnówce.

3.6.

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich by Elanor_F, on Flickr

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Przepraszam, dzisiaj będzie bez opisów.:eek:hno:

4.1. Park Stanisława Tołpy, w tle Wydział Architektury PWr

Park Stanisława Tołpy by Elanor_F, on Flickr

4.2. Park Stanisława Tołpy, w tle Wydział Architektury PWr

Park Stanisława Tołpy by Elanor_F, on Flickr

4.3. Neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła w letnie popołudnie

Kościół św. Michała by Elanor_F, on Flickr

4.4. Klasyczny widok na katedrę z przyczółka Mostu Piaskowego.

Klasyczny widok na katedrę by Elanor_F, on Flickr

·
Elf Leśny
5,336 Posts
4.2 - przyjemny park, chociaż nie chciałbym żeby grając w piłkę piłka wpadła daleko do wody ;)

G

·
Wiem, że 1 września za nami ale wypraszam sobie przypominanie mi o szkole... :D

^^ kocyk, piwo to standard w tym miejscu ;) Opcjonalnie pies i frisbee

·
Registered
414 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Tym razem krótki powrót na teren Parku Grabiszyńskiego i zestaw pięciu zdjęć Pomnika Wspólnej Pamięci. Ciekawą i zwięzłą notkę o historii, która doprowadziła do powstania pomnika, znalazłam tutaj: http://wroclawzwyboru.blox.pl/2008/11/Pamietajcie-o-cmentarzach-ktorych-nie-ma.html

Pomnik Wspólnej Pamięci by Elanor_F, on Flickr

1 - 20 of 27 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.