SkyscraperCity banner
1 - 20 of 462 Posts

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam w moim drugim wątku fotograficznym dotyczącym tym razem Nadodrza. Nadodrze położone jest na północ od Starego Miasta, jest również północną częścią wrocławskiego Śródmieścia. Moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych części miasta, szczęśliwie ominęły ją większe zniszczenia wojenne. Niemniej jednak dzisiaj ta okolica sprawia ponure wrażenie, większość kamienic jest w złym stanie technicznym, wiele również nie ma elewacji, zostały skute do "żywej" cegły, ponieważ zagrażały ludziom odpadającymi odłamkami. Powodem tego jest kompletny brak remontów i jakichkolwiek prac w okresie PRLu, kamienice miały umrzeć śmiercią techniczną.
Nadzieję niosą remonty, które rozpoczęły się w ostatnich latach, pierwsze obiecujące rezultaty możemy zaobserwować przy ul. Pomorskiej czy ostatnio na placu Staszica. Ale naprawdę dużą odmianę wizerunku dzielnicy przyniesie szykowany przez miasto a współfinansowany przez UE program rewitalizacji Nadodrza. Mam nadzieję na szybkie i pozytywne zmiany w tej części miasta, części z ogromnym potencjałem.
Zapraszam do oglądania zdjęć, mojej ulubionej dzielnicy. :)

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #2 ·
A zaczynamy od części dzielnicy, która przed wojną nazywana była Kępą Strzelecką, ponieważ te tereny należały kiedyś do wrocławskiego Bractwa Kurkowego. Stąd też takie nazwy ulic jak, np. Łowiecka, Kurkowa czy Ptasia. I właśnie od tych pięknych ulic zaczynamy. ;)

1. Jedna z pierwszych wyremontowanych kamienic, przy Biskupa Tomasza 15, róg Łowieckiej

2. Kamienica przy Łowieckiej 3

3. Tyły kamienic południowej pierzei ul. Biskupa Tomasza, widok od ul. Łowieckiej

4. Zbliżenie

5. Kamienice 1 i 3 przy Łowieckiej

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #3 ·
6. Elektrociepłownia Wrocław z dwoma kominami o wys. 186 i 120 metrów, górującymi nad Nadodrzem

7. Ponownie te same kamienice co na zdjęciu nr 5

8. Północna pierzeja placu Strzeleckiego, widoczne kamienice o numerach od 17 z lewej do 5 po prawej. Widoczny jest również kościół św. Bonifacego

9. Dom Sióstr Elżbietanek po południowej stronie pl. Strzeleckiego (nr 22)

10. Ulica Ptasia

·
kawiarniana lewica
930 Posts
Nadodrze zawsze przyciąga moją uwagę, gdy jadę do Wrocławia pociągiem, ale nigdy nie udało mi się znajomych namówić, żeby tam pójść. Fajnie, że mogę je przynajmniej tu obejrzeć :)

·
Registered
10,216 Posts
Cóż mogę powiedziec ? No miód na moje serce, że ktoś się tą dzielnicą poza mną zdjęciowo zainteresował :D Fakt, że zdjęcia się trochę pokrywają, ale co tam :D

Do roboty Alsen :D Nie odpuszczaj :D

·
Gdynia - Open City
10,524 Posts
Niezły klimat macie w tym Wrocławiu - fotki są okej.Jeśli mógłbym coś doradzić to może jakieś zdjęcia z jakichś wyższych pięter kamienic czy jeśli się da z elektrociepłowni by ukazać skalę zabudowy tego miejsca bo np. ja jej nie znam i zapewne reszta niewrocławian.

·
wartości
17,857 Posts
Nadodrze i Ołbin masz tutaj.

Elektrownia się nie zmieściła, jest za tym zielonym skwerem (Placem Staszica) po lewej.

Tutaj masz samą elektrownię i tenże skwer (Plac - Park Staszica) nad nią. Obok po lewej - ceglany Dworzec Nadodrze.

Dzięki za wątek, Alsen!

·
Gdynia - Open City
10,524 Posts
Świetny jest ten Wrocław - jeśli miałbym mieszkać poza Gdynią to właśnie chyba tutaj - normalnie zatrzęsienie kamienic !

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #13 ·
11. Dwa światy

12. Wlot ulicy Ptasiej do pl. Strzeleckiego

13. Ponownie północna pierzeja pl. Strzeleckiego, w tym jedna z moich ulubionych kamienic o nr 15 (ta ceglaną elewacją)

14. Plac Strzelecki 30 po niedawnym remoncie

15. Kamieniczka nr 28 przy pl. Strzeleckim, niedawno przebudowana na hostel

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #14 ·
16. Plac Strzelecki w cieniu kominów

17. Ulica Ptasia

18. Ptasia w kierunku placu Strzeleckiego

19. Każdy dom w inną stronę

20. Zbliżenie

·
Registered
11,962 Posts
Discussion Starter · #15 ·
21. Na pierwszym planie warsztat samochodowy, na drugim tyły kamienic przy Kurkowej

22. Ptasia 22

23. Ptasia w stronę ul. Podwórcowej

24. Tył kamienicy przy Kurkowej

25. Wyremontowana kamienica przy Ptasiej 32

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
Piękna dzielnica, trochę warszawską Pragę mi przypomina. Tylko u nas ostatnio coś marnie z remontami. :(

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
^^
Pod jakim względem?

·
Iroquois of Europe
9,867 Posts
^^
Chyba rzadko bywasz na Pradze. Bo skala Pragi i Nadodrza, sądząc po zdjęciach lotniczych, jest podobna. Co bardziej okazalsze kamienice w obu przypadkach też są porównywalne. Podstawowe różnice, jakie widzę na tych zdjęcia, to bardziej wyrównane pierzeje na Nadodrzu i znacznie mniejsza ilość powojennych plomb (w tym niestety bloków) na Nadodrzu niż na Pradze.
Nie jest to miejsce na dalszą tego typu dyskusję, więc kończę off topic.

1 - 20 of 462 Posts