SkyscraperCity banner

5261 - 5280 of 5298 Posts

·
biedapieszy
1,077 Posts
Wybrałem się dzisiaj na spacer wzdłuż przyszłej Alei Wielkiej Wyspy, zobaczyć jak to wygląda w terenie. Zdjęcia robiłem telefonem więc fajerwerków nie oczekujcie ;) Niestety, nie mam dostępu do projektu (był tu już kiedyś wrzucany ale przepadł), dlatego pierwsza część relacji może nie być idealnie w śladzie nowej drogi (korzystałem z mapy osm). Od Krzywej Grobli były już oznaczenia na drzewach przeznaczonych do wycinki, więc od tego momentu nie miałem już wątpliwości co do przebiegu. Poniżej mapka mojego spaceru:

1. Zaczynamy przy ul. Krakowskiej. Na zdjęciu widać łącznice dotychczasowego końca obwodnicy śródmiejskiej. Nowa droga będzie szła prosto na nas, przez ogródki działkowe.

2. Dzisiaj na działkach było pełno ludzi korzystających z pogody. Aleja Wielkiej Wyspy (AWW) będzie tu przekraczała dawną bocznicę kolejową do fabryki proszku E.

3. Po lewej owa fabryka. AWW będzie szła przez działki po prawej stronie zdjęcia.

4. Mniej więcej w tej okolicy powinna przechodzić przez ulicę Wilczą.

5. Patrzymy do tyłu w stronę ul. Krakowskiej.

6. A teraz do przodu, w stronę rzeki Oławy.

7. Dochodzimy do Oławy. Przy tym dawnym (?) rurociągu powstanie nowy most.

8. Widok z okolicy przyszłego mostu na rurociąg i Kładkę Siedlecką.

9. Niedaleko, po drugiej stronie rzeki znajduje się pałac Hollenderów. Jak widać, ma swoją prywatną plażę ;) AWW będzie biegła po lewej, w bezpiecznej odległości.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
10. Widok z innego rurociągu na Kładkę Siedlecką i stary rurociąg. Tam w tle będzie nowy most. Swoją drogą, w tej okolicy dokonałem odkrycia wycieczki - wzgórza przy Wilczej. Górka usypana z gruzów Breslau, porośnięta dzikimi chaszczami, na którą prowadzi jedynie wąska ścieżka. Po dotarciu na szczyt okazuje się, że ktoś tam mieszka, w prowizorycznej chatce! Ze wzgórza spomiędzy gałęzi przebija się panorama Wrocławia, a poniżej meandruje Oława, jak w jakimś górskim przełomie. Gdyby ogarnąć ten teren i postawić tam wieżę widokową, byłoby czadowe miejsce.

11. No to jeszcze raz Kładka Siedlecka.

12. I widok z kładki w stronę przyszłego mostu.

13. Przechodzimy przez Oławę i skręcamy na Krzywą Groblę. Pokazują się pierwsze drzewa z oznaczeniami do wycinki.

14. AWW będzie biegła między linią energetyczną, a rzeką.

15. Sarenka :)

16. Niby jakaś opuszczona stodoła, ale pies z niej szczekał.

17. Niestety, kropki są i na dorodnych drzewach.

18. Droga pewnie będzie biegła wzdłuż posesji.

19. Niestety, ten czadowy domek na drzewie straci wiele uroku.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
20. Krzywa Grobla odbija w prawo, a AWW będzie szła na wprost.

21. Dochodzimy do ul. Międzyrzeckiej. Tu drzewa oznaczone są na niebiesko.

22. Po prawej przystanek Międzyrzecka.

23. Wchodzimy na wał i patrzymy w stronę Odry. AWW będzie szła na wprost, w stronę drewnianego budynku (oby nie przez drzewo).

24. I teraz patrzymy spod owego drewnianego budynku z powrotem. AWW biegnie tu przez ośrodek Ranczo.

25. Piękne drzewo, niestety z kropką :(

26. Idziemy na północ.

27. Kolejne okazałe drzewo do wycięcia.

28. I dochodzimy do Odry. Tu powstanie Most Wschodni i będzie biegł równolegle do gazociągu.

29. Ciekawa kostrukcja, widoczna z wielu miejsc w mieście.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
30. Przechodzimy przez Odrę Kładką Zwierzyniecką i patrzymy na miejsce przyszłego mostu.

31. Po drugiej stronie wiksa w zazoo.

32. Pelikany pozdrawiają ;)

33. I jesteśmy po drugiej strone. Tu będzie most.

34. Kropka na ogrodzeniu. Drzewa do wycięcia, szopa do wyburzenia.

35. Szkoda, to dawny hangar z 1913 roku.

36. Kropka na schodkach.

37. Tuż obok szałowy kwietnik, cały wyłożony muszlami. Oby ktoś go uratował!

38. Idziemy na północ ulicą Urbańskiego.

39. Nawet drzewa z prawej strony muru mają kropki.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
40.

41. Widok do tyłu, w stronę Odry.

42. I do przodu. A tu chaszcze i to w dodatku ogrodzone płotem.

43. Teraz jesteśmy na wysokości ul. Wittiga. Patrzymy w stronę Odry.

44. I w stronę Sępolna. Czy kolor którym znakują drzewa do wycięcia ma jakieś znaczenie? Widziałem kropki pomarańczowe, niebieskie i zielone.

45. Tu dochodzimy na wysokość zakrętu ulicy Pugeta.Widok w strone Odry. Tu prawopodobnie AWW zabierze komuś kawałek ogródka.

46. I w drugą stronę.

47. Wchodzimy na teren parczku. Niestety, to jego ostatnie chwile. Wszystkie drzewa ze zdjęcia przeznaczone do wycinki :(

48. Patrzymy do tyłu. Tu droga przejdzie przez działki.

49. I znów parczek. Tu także wszystkie drzewa oznakowane.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
50. AWW będzie szła na wprost.

51. Spojrzenie w tył. Ostatnia wiosna w parku.

52. Dochodzimy do ulicy Olszewskiego. AWW idzie na wprost.

53. Tu też ogrodzone chaszcze.

54. Tu będzie skrzyżowanie z linią tramwajową.

55. Idzieny na północ ulicą Kosiby. AWW będzie szła po naszej prawej stronie.

56. Drzewa po prawej do wycinki.

57. Tu też są działki.

58. Spojrzenie w tył.

59. I w przód. Jesteśmy przy ul. Dembowskiego. AWW idzie przez ten parking.

Cdn ...

·
biedapieszy
1,077 Posts
60. A my idziemy obok, ul. 8 maja. Tutaj AWW będzie szła po trawniku.

61. A tu znów AWW idzie przez działki.

62. Tańczące buczki(?) Niestety do wycinki.

63. Droga zje kawałek zakładu ogrodniczego.

64. I te krzaki również.

65. Skraj AWW zaznaczony na chodniku, a na drugim planie charakterystyczny budynek na Sępolnie.

66. Ostatni odcinek będzie szedł tędy.

67. Ostatnie drzewa do wycięcia.

68. I w końcu docieramy do ul. Mickiewicza. Tu póki co będzie się kończyć obwodnica śródmiejska.

69. I ostatnie spojrzenie do tyłu.

Niesamowite, że tak blisko centrum Wrocławia można znaleźć (jeszcze) tak dzikie miejsca. Po drodze nie spotkałem praktycznie żadnych ludzi (mimo soboty), widziałem za to sarnę i parę bażantów. Było też bardzo cicho, słychać było tylko ptaki. Szkoda mi tych miejsc pod drogę, zupełnie zmieni się ich charakter. Wyciętych zostanie bardzo dużo drzew, a kilka parków lub zieleńców zniknie zupełnie. Współczuję też ludziom mieszkającym po drodze, szczególnie przy 8 maja.

Fotorelacja wstawiona automatycznie.

·
Silesian
1,846 Posts
Swoją drogą, w tej okolicy dokonałem odkrycia wycieczki - wzgórza przy Wilczej. Górka usypana z gruzów Breslau, porośnięta dzikimi chaszczami, na którą prowadzi jedynie wąska ścieżka. Po dotarciu na szczyt okazuje się, że ktoś tam mieszka, w prowizorycznej chatce!
To pustelnia Pana Edwarda, niesamowitego człowieka, o którym powstało kilka ciekawych artykułów:
Wrocławski pustelnik, który od 25 lat czeka na koniec świata
Historia Pana Edwarda na Wratislaviae Amici
Wywiad na YouTube.

·
Silesian
1,846 Posts
Drzew najbardziej szkoda. Duża część z nich wydaje się na tyle mała (np. foto nr 13, 47, 51, 59), że dałoby się je w miarę łatwo przesadzić (od razu zaznaczam, że nie jestem tutaj ekspertem), choćby pod szpaler drzew przy nowym układzie drogowym, ale na 99% po prostu pójdą pod piłę, bo #niedasie.

·
Registered
290 Posts
Wg. mnie to trochę za wcześnie na znaczenie drzew do wycinki... Może ktoś po prostu robił inwentaryzację do projektu zieleni i znaczył co zostało już policzone i opisane? Większość pewnie zostanie wycięta ale nie wszystkie. Ale co ja się tam znam ;)

·
Silesian
1,846 Posts
Może dzięki Twojej sugestii nie pójdą pod topór. Trzeba by "zareagować" do odpowiedniej instytucji.
Napisałem do ZZM w tej sprawie, czy jest w ogóle jakiś plan wycinki/nasadzeń. Na razie milczą, napiszę, gdy coś odpowiedzą.

Akacje i takie krzywusy chcesz przesadzać? Przy takiej ulicy jak OŚ powinny być sadzone porządne sadzonki tak, jak sadzone kilkanaście lat temu platany przy pl. Grunwaldzkim, które dzisiaj są wyższe niż kilkudziesięcioletnie lipy przy Powstańców Śląskich :)
Racja, może niezbyt dorodne okazy na reprezentacyjny szpaler drzew, niemniej szkoda ich - na jakimś skweru byłyby jak ulał, choć nie twierdzę, że trzeba je przesadzać za wszelką cenę.

·
Lower Silesia
5,242 Posts
Spotkanie z Prezydentem Jackiem Sutrykiem ws. dokończenia północnego odcinka Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia. ����������
Dziękuję radnym osiedlowym i Panu Prezydentowi za merytoryczne rozmowy o perspektywie finansowania ważnych inwestycji we Wrocławiu.
Wciąż mamy szansę na realizację inwestycji w kolejnej perspektywie inwestycyjnej po 2024 roku ��
FB Ewa Wolak

Realizacja JUŻ, MOŻE, PO 2024.

·
Registered
20,066 Posts
^^Jakby przekwalifikować to na DW to może by szansa jakaś była, ale już musztarda po obiedzie( a w kolejnej perspektywie to jeszcze bardziej). Co ciekawe, przetarg jako wstępne ogłoszenie nadal wisi na stronie Wrocławskich Inwestycji.

·
Registered
18,348 Posts
^^ Problem jest taki, że nie wiedzą jak napisać wniosek, żeby UE dała kasę.
Podpowiadam jak dostać kasę na fragmenty np na węzeł nad Krzywoustego. Robimy metrobus do Grunwaldzkiego i Kromera wydzielając buspasy a żeby nie robić dwa razy dorzucamy wiadukt nad Krzywoustego przy okazji budując przystanek kolejowy i robiąc zintegrowany przystanek. ;)

·
Lower Silesia
5,242 Posts
Podpowiadam jak dostać kasę na fragmenty np na węzeł nad Krzywoustego. Robimy metrobus do Grunwaldzkiego i Kromera wydzielając buspasy a żeby nie robić dwa razy dorzucamy wiadukt nad Krzywoustego przy okazji budując przystanek kolejowy i robiąc zintegrowany przystanek. ;)
Ja myślałem tak, że od Żmigrodzkiej do Krzywoustego taki przekrój:
[samochody][buspas][buspas][samochody] i węzeł przesiadkowy na Wrocław-Sołtysowice.

5261 - 5280 of 5298 Posts