SkyscraperCity banner

1 - 20 of 12782 Posts

·
Lower Silesia
Joined
·
5,304 Posts
Discussion Starter #1
Najwyższy apartamentowiec w Polsce stanie we Wrocławiu

We Wrocławiu na miejscu Poltegoru stanie najwyższy w Polsce budynek mieszkalny. 50-piętrowy Sky Tower będzie miał ponad 200 metrów wysokości. Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen wyda na inwestycję ponad 400 mln dolarów
Właścicielem Poltegoru jest Leszek Czarnecki, najbogatszy wrocławianin i jeden z trzech najzamożniejszych Polaków. Jest m.in. właścicielem spółek LC Corp i Getin Holding, ale także Arkad Wrocławskich - centrum biurowo-handlowo-rozrywkowego, które powstaje kilkaset metrów od Poltegoru. Właścicielem 24-piętrowego biurowca został w styczniu. Według nieoficjalnych informacji zapłacił ok. 17,5 mln euro za budynek i trzyhektarową działkę, na której stoi. Niedawno postanowił go wyburzyć.

Artur Wiza, odpowiedzialny za marketing w spółkach Leszka Czarneckiego tłumaczy: - Z powodów technicznych nie dało się rozbudować Poltegoru. Problemem są również zbyt niskie kondygnacje. Nawet po gruntownej modernizacji i przebudowie Poltegor nie zyskałby tej klasy, o którą się staramy. Stąd decyzja o wyburzeniu. W środę na konferencji prasowej w Warszawie, władze LC Corp, spółki Leszka Czarneckiego przedstawili projekt kompleksu apartamentowców, który stanie zamiast Poltegoru. Na prawie trzyhektarowej działce w centrum Wrocławia stanie najwyższy w Polsce budynek mieszkalny. 50-piętrowy Sky Tower będzie miał ponad 200 metrów wysokości. Na samej górze zostanie zamontowana charakterystyczna wieża, widoczna z każdego punktu w mieście.

Poza samym Sky Tower na cały kompleks złoży się jeszcze pięć innych budynków. We wszystkich znajdzie się miejsce na ponad 91 tys. mkw. najwyższej klasy, ekskluzywnych apartamentów (ok. 700- 750 mieszkań - na razie nikt nie chce komentować ile będzie kosztował mkw.), 36 tys. mkw powierzchni biurowych klasy A+ i 51 tys. mkw powierzchni handlowo- usługowo- rekreacyjnej, która głównie zostanie przeznaczona na butiki, kawiarnie, kilka restauracji, ogród zimowy, dwa baseny oraz centrum SPA.

W łącznikach pomiędzy budynkami będą również restauracje, centrum SPA, oraz kluby fitness. Pod ziemią na powierzchni niecałych 100 tys mkw. zostanie wybudowany parking dla kilku tysięcy aut. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ok. 300 tys. mkw.

Całość została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe B & G. Inwestycja będzie kosztować ok. 400 mln dolarów. 100 mln zapłaci Czarnecki z własnych pieniędzy, na resztę pozyska kredyt z konsorcjum bankowego. Wrocławski biznesman pozwolenie na budowę powinien dostać w przyszłym roku. Sky Tower ma zostać oddany do użytku już wiosną 2010 roku.

Artur Wiza: - Nowy symbol Wrocławia będzie doskonale wpisywał się w wizerunek miasta, które konsekwentnie się rozwija i staje się centrum biznesowym Europy Środkowej. Napływające do regionu inwestycje zagraniczne i powstające nowe miejsca pracy zwiększają zapotrzebowanie wrocławskiego rynku nieruchomości na apartamenty i powierzchnie biurowe o najwyższych standardach. A takie właśnie będą w Sky Tower.

Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja przy Poltegorze to dopiero przyczółek przed walką o Centrum Południowe, 4,5-hektarową działkę między tym biurowcem a hotelem Wrocław. W lipcu miasto wystawiło ją na sprzedaż. Cena wywoławcza - 122 mln zł. I choć dopiero 2 października poznamy inwestorów, którzy będą chcieli nabyć Centrum Południowe, to już wiadomo, że jednym z nich jest Czarnecki. Jeżeli wygra przetarg, będzie mógł wybudować największe we Wrocławiu centrum handlowo-biurowe.

 

·
Arae et foci
Joined
·
1,206 Posts
Gratuluje Wroclawiowi - cos czulem, ze to bedzie pierwsza wiadomosc po przerwie :) Bryla tego nizszego budynku po prawej mocno przypomina Poltegor, nawet wysokosc podobna
 

·
Moderator
Joined
·
38,349 Posts
Gratulacje :), w końcu jakaś konkurencja dla Wa-wy :D
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
WROCŁAW Z dachu tego drapacza chmur spojrzymy z góry na wszystkie inne budynki w kraju

NAJWYŻSZY W POLSCE

Pięćdziesiąt pięter i 203 metry wysokości – tak będzie wyglądał Sky Tower, który stanie w miejscu Poltegoru przy Powstańców Śląskich


Kompleks budowany przez firmę LC Corp., własność najbogatszego wrocławianina Leszka Czarneckiego, będzie największym budynkiem mieszkalnym nie tylko w kraju, ale i w całej Europie Środkowej. Na Starym Kontynencie wyżej można mieszkać jedynie w moskiewskim Triumph-Palace. Dach wrocławskiego Sky Tower znajdzie się 203 metry nad ziemią. Dla porównania Pol-tegor z 92 metrami wysokości jest obecnie 21. na liście najwyższych budynków w Polsce.
W kategorii wysokość do dachu Sky Tower zostawi w tyle wszystkich polskich konkurentów, bijąc kolejne dwa budynki: Warsaw Trade Tower o 19 metrów i Pałac Kultury i Nauki o 22 metry. Tyle tylko że ten ostatni na dachu ma ponad 60-metrową iglicę, a WTT – 24-metrową. Dlatego kompleks, który stanie na miejscu Poltegoru, nie będzie najwyższym budynkiem naszego kraju we wszystkich kategoriach.
– Nie wiemy jeszcze, czy w ogóle będziemy mieli na dachu jakieś anteny czy iglice – przyznaje Rafał Gulka, wiceprezes LC Corp., odpowiedzialny za tę inwestycję. Żeby pobić WTT, następcy Poltegoru wystarczyłaby sześciometrowa iglica. Żeby przebić Pałac Kultury, musiałaby mieć już 29 metrów.

Apartamenty i biura

Sky Tower będzie kompleksem składającym się z kilku części. W najwyższej, położonej przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, powstaną tylko mieszkania. W tej wieży będzie ich 250. W całym kompleksie łącznie 700. Apartamenty zajmą powierzchnię prawie 92 tysięcy metrów kwadratowych – to tyle co 1800 średniej wielkości mieszkań dwupokojowych. Apartamenty w Sky Tower będą miały powierzchnię od 60 do ponad 200 metrów kwadratowych. Na razie nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za metr kwadratowy mieszkania na wysokości 200 metrów.
Biur wbrew oczekiwaniom nie będzie tak dużo. Zajmą trochę ponad 36 tysięcy metrów kwadratowych. To nawet nie dwa razy tyle, ile w tej chwili mieści się w Poltegorze. Większość z nich znajdzie się w wieży najbliższej skrzyżowania ulic Wielkiej i Powstańców Śląskich.

Podniebny basen

Na parterze i dwóch dolnych piętrach znajdą się sklepy – dziś wiadomo tylko, że jednym z nich będzie EPI. Na dolnych piętrach będzie także centrum rozrywkowe z 25-metrowym basenem. Drugi powstanie w łączniku między najwyższą a najniższą wieżą – na wysokości 90 metrów.
Całkowita powierzchnia obiektu to około 300 tys. metrów kwadratowych, czyli prawie dwa razy więcej niż w Pałacu Kultury. Budowa ma kosztować 400 milionów dolarów. LC Corp. sfinansuje ją w 25 procentach ze środków własnych, w 75 proc. – z kredytu. Budowa ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Całość ma być gotowa za trzy lata – do końca czerwca 2010.


Sky Tower piętro po piętrze

* w podziemiach 3 kondygnacje parkingów na ponad 2 tysiące aut;
* piętra 0-2: sklepy i butiki, kawiarnie, restauracje, fitness, spa i dolny basen;
* poziom 3: tereny zielone
plus zadaszony ogród zimowy w centrum kompleksu;
* poziomy 4-30: biura i apartamenty;
* poziomy 4-50 w najwyższej wieży: apartamenty.Który jest najwyższy

Po wybudowaniu wież na Petronas Towers w Kuala Lumpur pojawił się problem, czy uznać je za najwyższe w świecie, skoro Sears Tower w Chicago ma dach wyżej niż one. Od tego czasu stosuje się podział na najwyższe budynki do najwyższego punktu architektonicznego (bez anten), do dachu, najwyższego punktu (tu liczą się także anteny) i najwyższego zajętego piętra. Obecnie we wszystkich kategoriach prowadzi Taipei 101, stojący w stolicy Tajwanu – Tajpej, który ma 501 metrów do najwyższego punktu architektonicznego.


Bartłomiej Knapik - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
WYSOKOSCI WIEŻ W KOMPLEKSIE: SKY TOWER Wrocław:

Wieża A:

Wysokość całkowita z iglicą - 222 m
Wysokość do dachu - 207 m

Wieża B:

Wysokośc do dachu - 138 m

Wieża C:

Wysokośc do dachu - 87 m
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Informacje o projekcie z oficialnej strony SKY TOWER: www.skytower.pl


Przy głównej arterii miasta, ulicy Powstanców Sl., zostanie wybudowany
kompleks, którego najwyższa czesc: charakterystyczna, widoczna z
kadego punktu miasta wieża, bedzie miała ponad 200m wysokosci.

Panorame Wrocławia bedzie można podziwiac z restauracji znajdujacej
sie na 21 pietrze wiezowca oraz z luksusowych apartamentów zlokalizowanych od 4 do 50 pietra.

Sky Tower bedzie najwyższym budynkiem mieszkalnym oraz trzecim co
do wysokosci budynkiem w Polsce (liczac iglice - dop: 625)Kompleks docelowo obejmowac bedzie:

- 91 285m2 najwyższej klasy apartamentów - ulokowanych w 6 budynkach, w tym w wieży o wysokosci 200 metrów,

- 36 215m2 powierzchni biurowych klasy A+

- 51 935m2 powierzchni handlowo-usługowo-rekreacyjnej przeznaczonej dla luksusowych butików, kawiarni, restauracji, obejmujacej egzotyczny ogród zimowy, fitness, dwa baseny oraz SPA.

- 98 615m2 podziemnych miejsc parkingowych

Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ok. 300 000m2 i bedzie to jedna z najwiekszych inwestycji tego typu realizowanych w Polsce.


Połaczenie przestrzeni mieszkalnej, handlowej i biurowej w jednym miejscu stworzy komfortowe warunki do zycia i pracy dla osób szukajacych wysokich standardów i bezpieczenstwa.

Realizacja inwestycji wyniesie około 400 mln dolarów i trwac bedzie 4 lata. Planowane zakonczenie i oddanie do uzytku kompleksu nastapi w II kwartale 2010 roku.

Autorem koncepcji budynku jest warszawskie biuro projektowe B & G.


Wstepna rezerwacja apartamentów rozpoczyna sie juz od Iv kwartału 2006r. Termin rozpoczecia sprzedazy zostanie ogłoszony wraz z otwarciem docelowej strony internetowej www.skytower.pl, gdzie znajdowac sie bedzie dokładny rozkład oferowanych apartamentów.


Sky Tower to kolejna duza inwestycja LC Corp S.A we Wrocławiu. Firma zakonczy wiosna 2007r realizacje inwestycji "Arkady Wrocławskie". Inwestycja o wartosci 100 mln euro zlokalizowana jest w samym centrum Wrocławia. Całkowita powierzchnia kompleksu 130 000m2 obejmuje ponad 120 sklepów, kompleks Multikina z 10 salami kinowymi, w tym jedna sala premier na 550 miejsc , czesc biurowa, kilkanascie restauracji. Dodatkowa atrakcja centrum handlowego Arkady Wrocławskie bedzie najwieksze akwarium morskie w Europie Wschodniej o wysokosci trzech pieter z rekinami, rybami morskimi i koralowcami. Całosc powierzchni została juz wynajeta.


O firmie:

LC Corp S.A. spółka z siedziba we Wrocławiu zajmuje sie działalnoscia deweloperska, zarzadzaniem i realizacja kompleksowych inwestycji budowlanych. Włascicielem firmy jest Leszek Czarnecki, jeden z głównych udziałowców GETIN Holdingu S.A.
LC Corp S.A. posiada 100% udziałów w spółkach celowych: Arkady Wrocławskie S.A. i Wrocław Nieruchomosci S.A.

Spółka Arkady Wrocławskie S.A realizuje i zarzadza projektem inwestycyjnym kompleksu biurowohandlowo-rozrywkowego o nazwie "Arkady Wrocławskie". Inwestycja o wartosci 100 mln euro zlokalizowana jest w samym centrum Wrocławia. Planowane otwarcie centrum nastapi na wiosne 2007 roku. Całkowita powierzchnia kompleksu 130 000m2 obejmuje miedzy innymi:

- ponad 120 sklepów znanych polskich i zagranicznych marek,
- najwieksze akwarium morskie w Europie Wschodniej (wysokosc trzy pietra z rekinami, rybami morskimi i koralowcami),
- kompleks Multikina z 10 salami kinowymi, w tym jedna sala premier na 550 miejsc,
- szereg popularnych i renomowanych restauracji,
- czesc biurowa o powierzchni 8.000 m2, wynajeta przez firmy krajowe (min. Getin Holding SA) i zagraniczne.Z PDF-u przepisał i opracował: 625
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Fotki makiety SKY TOWER Wrocław zrobione przez Kotabehemota podczas oficialnej prezentacji projektu, która odbyła się w środę, 20 września 2006 r w Warszawie:

 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
UWAGA - DUŻE, BARDZO DUŻE - POWIĘKSZONE WIZUALKI SKY TOWER

Nie wklejam ich na forum, tylko podaję do nich linki, żeby nie spowalniały otwierania się tego topiku:

Wizualki są własnością LC Corp, a znajdują się na stronie: wroclaw.dolny.slask dzięki Jakubowi (Kotbehemot) :

LINKI:

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106164.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106162.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106166.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106167.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106171.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106172.jpg

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/106/106174.jpg
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
A to nie koniec.............. :) 2 pażdziernika przetarg na Centrum Południowe, a pan Czarnecki swoim SKY TOWER postawił swoim konkurentom w walce o CP bardzo wysoko poprzeczkę...
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Dla wyobrażenia sobie wielkości tego kompleksu, wspomnę tylko, że ta niższa część, która otaczać będzie SKY TOWER ze wszystkich stron, będzie sobie liczyła 55 metrów, czyli będzie nieco wyższa od biurowca w kompleksie ARKAD WROCŁAWSKICH i praktycznie równa wysokosci Galeriowca wzdłuż Powstańców Śląskich, w jego najwyższym punkcieGALERIOWIEC wzdłuż Powstańców Śląskich:

http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/26/26515.jpg
 
1 - 20 of 12782 Posts
Top