SkyscraperCity banner
1 - 20 of 223 Posts

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wrocław to temat rzeka. Miasto nazywane czasem żartobliwie "Wenecją północy". Nie ulega wątpliwości, że woda wciąż ma tutaj ma spory i niewykorzystany potencjał. Pragnę pokazać to w swoim nowym wątku, będę w nim zamieszczał zdjęcia wrocławskich rzek i infrastruktury wodnej. Taki autorski, płynący wątek. Jeśli ktoś chce wrzucić swoje zdjęcie to nie ma problemu, ale niech mi je pokaże najpierw w PM.

Wrocław leży nad rzeką Odrą i jej czterema dopływami, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą.

Obfituje w wyspy: (1) Kępa Mieszczańska w zachodniej (dolnej) części miejskiego odcinka Odry, (2) Wyspa Piasek znajduje się w obrębie historycznego starego miasta, znajduje się tu Kościół Najświętszej Marii Panny. Już we wczesnym średniowieczu przebiegał przez wyspę główny trakt w kierunku północ-południe. Kolejne wyspy na Starym Mieście to: (3) Wyspa Bielarska, (4) Wyspa Słodowa, (5) Wyspa Młyńska i (6) Tamka. Inną ważną wyspą jest (7) Wielka Wyspa – na niej znajdują się osiedla Bartoszowice, Biskupin, Dąbie, Sępolno, Szczytniki, Zacisze, Zalesie, a kawałek dalej: (8) Wyspa Opatowicka (Miłości). Poza tym (9) Wyspa Rędzińska i (10) - nienazwana wyspa przy Moście Zwierzynieckim.

Ostrów Tumski, mimo nazwy, wyspą już nie jest - to najstarsza, zabytkowa dzielnica Wrocławia, zasiedlona co najmniej od IX wieku, która swój rozwój zawdzięcza dogodnemu położeniu, gdyż był to najwygodniejszy punkt przekraczania Odry. Moje osobiste zdanie jest jednak takie, że Ostrów Tumski leży na wyspie (11 - Śródmieście) wraz z całym Nadodrzem i Ołbinem, ale zostawmy to jako przyczynek do dalszych dyskusji. Ponadto we Wrocławiu znajduje się wypełniona wciąż wodą Fosa Miejska, nad którą również przerzucone są trakty komunikacyjne - piesze i kołowe. Mamy mosty, kładki, śluzy, jazy, przystanie i mariny.

Przed wojną, ale w obecnych granicach miasta Wrocławia istniały 303 mosty i kładki różnej wielkości, wg obecnych rachunków (opartych na nieco innych kryteriach, niż przedwojenne) jest ich 117 (w tym 27 kładek). Dlatego wciąż zachowujemy wysoką pozycję na świecie, jeśli chodzi o ilość mostów i kładek w mieście.

Kępa Mieszczańska:

Wyspy w obrębie Starego Miasta:

Wielka Wyspa:

Polecane strony i artykuły:

Wrocławski węzeł wodny: http://www.2wrzdh.ins.pl/wrww/wrww.swf

Spis mostów ze strony ZDiUM: http://www.zdik.wroc.pl/view/index/62

Spis kładek ze strony ZDiUM: http://www.zdik.wroc.pl/view/index/65

Informacja o trasie "Mosty i przeprawy" http://www.wroclaw.pl/m46357/p86580.aspx

Zabytki techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego : http://www.wroclaw.pl/m46357/p86104.aspx

Najstarsze mosty: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/test.php?sender&art=717&p=1&ref=717&type=a&thread=343781&f

Węzeł wodny Bartoszowice - Opatowice: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/44,artykul.html

"Podróże po mniej znanym Wrocławiu - cz. I: Grobla Szczytnicko - Bartoszowicka" http://www.wroclaw.hydral.com.pl/46,artykul.html

W opracowaniu tego materiału podziękowania należą się użytkownikowi o nicku jacekq oraz stowarzyszeniu Vratislaviae Amici i ich stronie znajdującej się na serwerze Hydralu ; ponadto: Wikipedii, Urzędowi Miejskiemu, ZDiUM i wszystkim, których pominąłem i którzy wzbogacą ten wątek swoją wiedzą w przyszłości. Wkrótce wrzucę zdjęcia. Na koniec jeszcze mapka poglądowa:

^^ Kliknij by uzyskać dużą i dokładną mapę.

Zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania! :cheers: Ahoj!

·
Registered
5,181 Posts
Super! Znając Wrocław, jego klimat i klimat Odry, oraz znając Ciebie, Skansen, będziemy mieli kolejeny genialny wątek na SSC :)

Czekamy, z niecierpliwością :cheers:

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Zacznę może od jednego z moich ulubionych wrocławskich mostów - Mostu Zwierzynieckiego (drugim jest Grunwaldzki). Opis na Wikipedii, opis i ponad trzydzieści zdjęć na Hydralu.

1. Oto on widziany z okolicy kaskady przy Wyspie Szczytnickiej, o której jeszcze nie wspomniałem. Nie raz się tu jeszcze pojawi.

2. Zbliżenie z miastem w tle.

3. Teren przy budynku A0 Politechniki Wrocławskiej - Wybrzeże Wyspiańskiego.

4. Największa Wieża Ciśnień w mieście.

5. Dalej to samo miejsce i śluza. Ta odnoga rzeki nazywa się Górną Odrą Wrocławską.

6. Mijanka po śluzowaniu.

7. Wieża Ciśnień i dwóch, niekoniecznie panów, w łódce.

8. Wybrzeże Wyspiańskiego tuż przed mostem Grunwaldzkim, rzut oka za siebie.

·
Registered
10,216 Posts
Most Szczytnicki - mój ukochany most wrocławski :D

Jeśli chodzi o samą treść to jedna mała rada - zamiast linków i adresów innych stron lepiej byłoby tu od razu wpisywać wszystkie dane i informacje. Stworzylibyśmy taki jeden, duży zbiór ze wszystkim na miejscu.

Jednak to Twój wątek i zrobisz jak uważasz :)

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,667 Posts
Most Szczytnicki - mój ukochany most wrocławski :D
Zwierzyniecki raczej. Szczytnicki czyli Adolf-Hitler-Brücke to ten długo remontowany, z kilometr na północ. Ciekawe w nim, poza cenną ceglaną podstawą oczywiście, są chyba tylko modernistyczne herby Niemiec i Wrocławia.

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Spokojnie - to tylko zajawka. Linki są źródłem i pretekstem do dalszej dyskusji. W końcu to raczej wątek zdjęciowy. Merytorycznie możesz wzbogacić go właśnie Ty! Poza tym - nie wszystko na raz, w końcu to temat-rzeka. ;) Ale z rady skorzystam i proszę o więcej.

Mnie np.interesuje Dlaczego Most Szczytnicki jest Twoim ulubionym? Albo pomyliłeś się, co wykazał Adolf, albo znasz jakąś historię, która go (czyli Szczytnicki jednak) mitologizuje w Twoich oczach. Przecież mogli go rozebrać i postawić nowy, a tak wrzucono kupę kasy w remont i modernizację a jego zabytkowego charakteru i tak nie widać. Wyjaśnij ocb.

9. Przystań przy ZOO.

10. Górna Odra przy Kładce Zwierzynieckiej - mojej ulubionej kładce, takiej amerykańskiej... Jej zdjęcia później. :D

11. Remont nadbrzeża ze Starym Miastem miastem w tle.

12. Metale kolorowe, w tle Most Zwierzyniecki.

13. Wreszcie Most Grunwaldzki z panoramą Ostrowa Tumskiego.

14. Zbliżenie i Goliat vs Dawid.

·
Registered
10,216 Posts
Panowie ! Mea Culpa ;) Po prostu mi się zwyczajnie powaliło. Chyba pierwszy raz w życiu w przypadku tych mostów !

Może to przez tą porę ;)

Poza tym we własnym wątku często wspominałem o Zwierzynieckim jako moim ulubionym :) (jak czytasz Skansen to powinieneś pamiętać;))

A ze Szczytnickim to faktycznie cieńka sprawa. Wogóle po nim nie widać jego wieku.

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Tak też myślałem, ale że już późna pora, to wydawało mi się, że mi się wydawało... zatem czas już spać, kolejne zdjęcia wkrótce. Jeśli macie fajne zdjęcia nadbrzeży, rzeki i infrastruktury wodnej to piszcie na PM z linkiem do nich i będziecie mogli je wrzucać, jeśli oczywiście będą technicznie poprawne, co ja ocenię i dam znać. :D To takie zabezpieczenie przed dorzucaniem zdjęć nieostrych lub niechcący krzywych. I oczywiście zapraszam do komentowania, wyrażania aprobaty i promowania konstruktywnej krytyki. Dla wielu wrocławian stan Odry i jej brzegów - mimo niewątpliwego uroku - pozostawia wiele do życzenia, wielu z nas widzi ile jeszcze brakuje, by wszystko to razem tętniło życiem. Mam nadzieję, że temat ten pomoże temu miastu i jego rzekom. Dobranoc!

·
Registered
6,079 Posts
Ej, a gdzie w startowym poście zgubiła się Wyspa Bielarska, Rędzińska i nienazwana wyspa przy moście Zwierzynieckim? Swoją drogą Wielka Wyspa dla mnie żadną wyspą nie jest, inaczej czemu Śródmieście nie jest nazywane wyspą?

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Już się odnalazły - widzę, że Sokole Oko czuwa! Tak ma być - dzięki! W przyszłości startowy post jeszcze wyewoluuje... Będzie w nim więcej linków, miniaturek zdjęć i mapek.

·
Registered
6,079 Posts
Dla wielu wrocławian stan Odry i jej brzegów - mimo niewątpliwego uroku - pozostawia wiele do życzenia, wielu z nas widzi ile jeszcze brakuje, by wszystko to razem tętniło życiem.
Eeee, tam. jak lato jest trochę mniej deszczowe, niż obecnie, wrocławianie wylegają "na wały". Grają w piłę, łowią rybki, spacerują, raczą się piwkiem...

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #14 ·
I śmiecą jak studenci po grillowaniu na Wittigowie.

Pierwsza gościnna fotka w moim wątku, a w przygotowaniu następne!

16. Most Zwierzyniecki okiem el_barto.

·
wartości
17,857 Posts
Discussion Starter · #15 ·
A teraz chwila wspomnień: zima 2008/2009 i mój stary aparat Fuji S7000.

17. Most Grunwaldzki zimą, po prawej Urząd Wojewódzki.

18. Zimowy widok na Most Uniwersytecki

19. A tutaj Most Pomorski, w tle Most Sikorskiego.

20. Most Zwierzyniecki zimą.

21. I jeszcze raz.

·
Registered
13,013 Posts
Super wątek!! :cheers: Woda w centrum miasta to rzecz, za która po prostu ubóstawiam Wrocław :D Te wszystkie mosty, alejki spacerowe... brakuje tylko morza :D

·
xyz
57 Posts
Witam i od razu gratulacje za genialny tytuł wątku :)

Super wątek!! :cheers: Woda w centrum miasta to rzecz, za która po prostu ubóstawiam Wrocław :D Te wszystkie mosty, alejki spacerowe... brakuje tylko morza :D
Jak to we Wrocławiu nie ma morza? od kiedy? Przecież chyba każdy słyszał to powiedzenie: "W wolnym mieście Gdańsku i mieście Wrocławiu się mawia że Wrocław dzielnicą Gdańska a Gdańsk dzielnicą Wrocławia". Czyli morze też jest :lol::banana:

1 - 20 of 223 Posts