SkyscraperCity banner

1 - 20 of 36 Posts

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24894057,aktywisci-masakra-drzew-na-obornickiej-22-przeznaczono-pod.htmlRoboty w tym rejonie miasta jeszcze się nie zaczęły, a już wywołują emocje. Przy Obornickiej Skanska krzyżykami oznaczyła bowiem 22 drzewa, które pójdą pod topór, ponieważ jezdnia ma być poszerzona o trzeci pas. Miejscy aktywiści z Akcji Miasto i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia podnieśli alarm, nazywając tę decyzję "masakrą".

Sprawdzili, że do wycinki idą głównie jesiony (do 2,8 m obwodu pnia), ale też np. dęby szypułkowe (ok. 2 m obwodu pnia). Przyjrzeli się też dokumentacji, odkrywając, że wzdłuż jezdni nie przewidziano żadnego nasadzenia.

Aleksander Obłąk z Akcji Miasto przypomina, że w 2014 r., kiedy planowano inwestycję, ruchy miejskie i mieszkańcy Różanki wnioskowali o dodatkowe nasadzenia drzew i zorganizowanie w tej sprawie spotkania.

– Wydział Inżynierii Miejskiej nie wyraził zgody – mówi Obłąk.

Aktywiści nie kryli zaskoczenia troską władz miasta o zieleń. W środę wiceprezydent Adam Zawada na konferencji prasowej o koszeniu trawników mówił, że „Wrocław pustynnieje” i dlatego urząd podejmuje działania zapobiegające zmianom klimatu i będzie dożył do tego, by zieleni było w mieście więcej.

– Zgadzając się na wycinkę drzew? – zastanawiali się aktywiści, uważając, że Różnaka zmieni się za chwilę w „patelnię”, na której w takie dni z temperaturą powyżej 30 stopni powyżej zera będzie można się usmażyć. Argumentują, że drzewa dają cień, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody, obniżają temperaturę podczas upałów.

Co na to miasto?
W środę wieczorem wydało oświadczenie na Fb, w którym czytamy:

„W projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 342 na odcinku ul. Obornickiej zinwentaryzowano, czyli opracowano opinie dendrologiczne dla 121 drzew. Do wycinki wstępnie przeznaczono 22 rośliny (drzewa do wycięcia sanitarnego, samosiejki i drzewa owocowe). Po dalszych konsultacjach zadecydowano jednak, że najcenniejsze drzewa: jesiony i dęby zostaną zachowane. Dodatkowo projektant i kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje szukają kolejnych rozwiązań technicznych i prawnych, które pozwolą zachować jeszcze trzy z najstarszych drzew. Ostateczna decyzja co do liczby koniecznych drzew do wycięcia zapadnie w najbliższych dniach. Jednocześnie WI planuje nasadzić w ramach tej inwestycji 300 drzew”.


Pod tym postem zaraz pojawiły się komentarze:

Przemysław Filar: „Super! Warto, aby nasadzenia za odcinek od Bałtyckiej do Bezpiecznej zrobić jak najbliżej, czyli np. zaraz za skrzyżowaniem z Bezpieczną, a nie jak w siwz, na Pełczyńskiej”.

Paweł Pomian: „Dobra wiadomość, dziękujemy. Na następny raz warto robić inwentaryzacje i opinie dendrologiczne przed, jak na Zielony Wrocław przystało”.

Bartosz Jewsiewicki zapytał urzędników: „Dlaczego zawsze potrzebna jest medialna awantura, by ktoś poszedł po rozum do głowy? Aż tak trzeba patrzeć władzy na ręce? Ludzie się nie mogą zająć własnymi sprawami, bo muszą bronić miejskich drzew przed urzędnikami. To są jaja po prostu”
 

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=337837437123384&id=256070401966755

Uwaga kierowcy! Rusza przebudowa ulic Obornickiej, Pełczyńskiej, Zajączkowskiej i Pęgowskiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 we Wrocławiu. Prace rozpoczną w najbliższy weekend 6-7 lipca. Spowodują utrudnienia w ruchu.

Wykonawca przygotował nowa organizację ruchu, która będzie obowiązywać przez około pół roku.
Cała przebudowa tych ulic potrwa 24 miesiące.
W nocy z 05 na 06 lipca 2019 roku zostaną wprowadzone 2 etapy organizacji zastępczej ruchu na ul. Zajączkowskiej i ul. Pęgowskiej we Wrocławiu. Ruch w rejonie osiedla Świniary będzie utrudniony – zalecany objazd przez S5/DK5. Ruch samochodów powyżej 3,5 tony będzie także odbywał się przez S5/DK5.
Organizacja ruchu zastępczego na ul. Zajączkowskiej będzie polegała na zamknięciu połówkowym jezdni – strony zachodniej na odcinku od budynku przy ul. Zajączkowskiej 1 do budynku przy Zajączkowskiej 53. Ruch w rejonie będzie odbywał się na zasadzie wahadeł z sygnalizacją świetlną. Część istniejących chodników będzie zamknięta, na niektórych odcinkach zostaną wybudowane ciągi piesze tymczasowe.

Organizacja ruchu zastępczego na ul. Pęgowskiej będzie z kolei polegała na zamknięciu połówkowym jezdni – strony zachodniej na odcinku od budynku Pęgowska 12 do skrzyżowania z ul. Mikory. Ruch w rejonie będzie odbywał się na zasadzie wahadeł z sygnalizacją świetlną. Część istniejących chodników będzie zamknięta, na niektórych odcinkach zostaną wybudowane tymczasowe ciągi piesze.

Ruch autobusów MPK będzie odbywał się na zasadach takich, jak ruch pojazdów osobowych. Przystanki komunikacji miejskiej zostaną zlokalizowane w rejonie budynku przy ul. Zajączkowskiej 1 oraz w rejonie budynku przy ul. Pęgowskiej 2.
 
  • Like
Reactions: G_s_G

·
Registered
Joined
·
3,103 Posts
^^
Będzie i droga dla rowerów i chodnik.

Kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 342 idzie do remontu. W nocy z piątku (9 sierpnia) na sobotę (10 sierpnia) utrudnienia w ruchu rozpoczną się na ulicy Pełczyńskiej od Kominiarskiej do Podbiałowej. Kierowcy samochodów osobowych udający się w kierunku centrum Wrocławia pojadą objazdem ulicami: Kominiarską, Miętową, Meliorancką do Sułowskiej.
Przebudowa ulicy Pełczyńskiej planowana jest na 12 miesięcy. W kierunku Obornik Śląskich ruch od ul. Podbiałowej do Kominiarskiej odbywać będzie się na razie bez zmian. Od kilku tygodni trwają już roboty na ul. Zajączkowskiej i Pęgowskiej – obowiązuje tam ruch wahadłowy. W kolejce czeka ulica Obornicka.
Kierowcom zalecamy objazd do Obornik Śląskich i z Obornik przez S5/DK5. Tak też muszą jeździć samochody ciężarowe.
W związku z przebudową na odcinku od Podbiałowej do ulicy Kominiarskiej zmienią trasy także autobusy MPK. Od dnia 10 sierpnia 2019 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 105, 108, 111 i kursów nocnych linii 246. Autobusy linii 105, 111 i 246 jadące ze Świniar lub pętli przy ul. Kminkowej w kierunku Kromera i pl. Grunwaldzkiego zostaną skierowane objazdem od ul. Pełczyńskiej przez ul. Kominiarską, Księgarską, Sułowską, Żmigrodzką i Nowaka-Jeziorańskiego do ulicy Obornickiej z pominięciem przystanku „Osobowice (stacja kolejowa)”, „Ostowa” i „Ćwiczebna”. Autobusy linii 108 kursujące z Pracz Widawskich do Dworca Nadodrze pojadą przez ulicę Księgarską, Sułowską, Żmigrodzką, Nowaka-Jeziorańskiego do ulicy Obornickiej i dalej swoją stałą trasą przejazdu.
W kierunku przeciwnym trasa autobusów linii 105, 108, 111 i kursów nocnych linii 246 pozostanie bez zmian przez ulicę Pełczyńską. Przystanek „Kominiarska” w stronę centrum miasta zostanie przeniesiony w tymczasową lokalizację na ulicę Kominiarską za skrzyżowaniem z ul. Pełczyńską w kierunku osiedla Widawa.
Przebudowa ulic Obornickiej, Pełczyńskiej, Zajączkowskiej i Pęgowskiej ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 - to bardzo duża inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców Wrocławia. Pojawi się tam m.in. nowa nawierzchnia, chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną sieci.
Inwestycja będzie kosztować 75,93 milionów zł, z czego 68,98 mln zł wykłada gmina, a 6,95 mln zł MPWiK. Prace wykonuje firma Skanska.
Ciekawy jest ten objazd przez Miętową. Jezdnia ma 5m szerokości, nie ma chodnika, a pobocze jest bardzo wąskie. Przewiduję protesty, które zresztą sam będę organizował.
 

·
Registered
Joined
·
3,103 Posts
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/90020/Utrudnienia-na-polnocy-Wroclawia-Zamkna-Obornicka-objazd-przez-Zmigrodzka

W nocy z piątku (20 IX) na sobotę (21 IX) zamknięty zostanie zachodni fragment - ok. 500 metrów ulicy Obornickiej od Bałtyckiej do Bezpiecznej. Objazd samochodów jadących od strony Obornik Śląskich zostanie poprowadzony ulicami Wołowską oraz Żmigrodzką. Wykonawca firma Skanska planuje prowadzić prace na tym etapie do końca roku. Na Obornickiej powstanie nowa nawierzchnia, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie. Prowadzone będą także prace na sieciach podziemnych.
 

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
  • Like
Reactions: Kuba.wro

·
Registered
Joined
·
336 Posts
^^
Zastanawiam się dlaczego nie zlecili tego zadania wykonawcy remontu 342 tym bardziej, że i tak robią wlot. Przecież to by wyszło taniej, no chyba, że Skanska to weźmie.

Drugą sprawą jest organizacja ruchu. Nikt nie pomyślał, żeby to wlot do Wrocławia zostawić, a nie wylot. Rano tworzą się ogromne korki.
Aby je ograniczyć mogli też rozważyć czy nie zacząć przed lub za osiedlem Lipa Piotrowska i później rozgrzebywać drugą cześć, a nie obie strony na raz.
Przez to teraz cały ruch z Obornik Śl., jak i z okolicznych osiedli idzie w Sułowską.
 

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
^^
Zastanawiam się dlaczego nie zlecili tego zadania wykonawcy remontu 342 tym bardziej, że i tak robią wlot. Przecież to by wyszło taniej, no chyba, że Skanska to weźmie.
Oczywiście że weźmie, bo ma zaplecze na miejscu, więc będzie taniej.

Drugą sprawą jest organizacja ruchu. Nikt nie pomyślał, żeby to wlot do Wrocławia zostawić, a nie wylot. Rano tworzą się ogromne korki.
Aby je ograniczyć mogli też rozważyć czy nie zacząć przed lub za osiedlem Lipa Piotrowska i później rozgrzebywać drugą cześć, a nie obie strony na raz.
Przez to teraz cały ruch z Obornik Śl., jak i z okolicznych osiedli idzie w Sułowską.
Chcesz mieć korki przed Bezpieczną? W jakim celu, nawet się tam nie zmieszczą od Wołowskiej. A Oborniki jadą S5, po co mają się pchać na Sułowską?
 

·
Registered
Joined
·
336 Posts
^^
Być może w teorii wszystko wygląda ok ale w praktyce tak nie jest. Autobus z Lipy jedzie na Obornicką 70min. Nie wiem jak to wygląda po zmianie organizacji ruchu na rondzie przy A8 bo chwilowo nie jeżdżę tam rano ale wcześniej to był po prostu dramat. Zjechać z S5 się nie da bo Żmigrodzka stoi.

Nie rozumiem co masz na myśli odnośnie korków i Wołowskiej?
Ruch popołudniowy rozkłada się bardziej w czasie niż poranny.
 

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
^^
Być może w teorii wszystko wygląda ok ale w praktyce tak nie jest. Autobus z Lipy jedzie na Obornicką 70min. Nie wiem jak to wygląda po zmianie organizacji ruchu na rondzie przy A8 bo chwilowo nie jeżdżę tam rano ale wcześniej to był po prostu dramat. Zjechać z S5 się nie da bo Żmigrodzka stoi.

Nie rozumiem co masz na myśli odnośnie korków i Wołowskiej?
Ruch popołudniowy rozkłada się bardziej w czasie niż poranny.
To będzie jechał z Obornickiej na Lipę 90 minut. Już teraz auta objeżdżają od Bezpiecznej Osobowicką przez Jugosłowiańską, a tak zablokowałyby Wołowską.
 

·
Administrator
Joined
·
39,149 Posts
1 - 20 of 36 Posts
Top