SkyscraperCity banner

2501 - 2520 of 2546 Posts

·
Dolny Śląsk
Joined
·
279 Posts
Świebodzki mógłby zbierać paxy z dwóch kierunków - zachodniego i południowo-zachodniego. Czyli np Forst, Lubań/Zgorzelec, Głogów, Szklarska Poręba, Bielawa, Kudowa Zdrój przez Wałbrzych, Mezimesti. W istotny sposób odciążyłoby to estakadę. Gdyby odtworzyć "Dworzec Marchijski" jako część Świebodzkiego, przepustowość byłaby dużo lepsza. Główny zbierałby Poznań, Łódź, Krotoszyn, Kluczbork, Opole, Świdnica, Dzierżoniów przez Piławę, Kłodzko, Międzylesie, Zieloną Górę. Do tego dalekobieżne. Nawet po otwarciu 4 toru przepustowość nie będzie z "gumy".
Jakakolwiek propozycja aby cześć lub całość pociągów z kierunku zachodniego, kończyła się na reaktywowanym Świebodzkim, który jest obecnie ślepo zakończonym dworcem, jest jakimś poronionym pomysłem.

To obecnie dworzec, który jest jednocześnie blisko i daleko (1km w linii prostej od Głównego). Zbyt blisko Głównego aby robić na nim przystanek przed Głównym (plus tunel do Głównego) i zbyt daleko, aby np z walizkami, z pociągu regionalnego z kierunku zachodniego, drałować ze Świebodzkiego na Główny aby pojechać dalej np IC, do Warszawy, Gdańska, gdziekolwiek dalej.

To Dworzec Główny jest centrum przesiadkowym dla dalszej podróży koleją lub KM (tramwaj lub autobus) lub celem podróży (Wroclawia, PKS, Arkady, praca, szkoła, studia, Luxmed, Skytower, usługi finansowe). Czy takim by był Świebodzki? Dla KM być może, częściowo, choć oferta będzie uboższa. Dla kolei, dalsza podróż ze Świebodzkiego, to tylko powrót w tą samą stronę.

Zarówno w obecnym układzie torowym, jak i ewentualnego tunelu do Głównego, nie widzę roli Świebodzkiego na mapie kolejowej Wrocławia. Jest to obecnie wrzód na mapie Wrocławia i w sumie, lepiej by było, aby nigdy nie istniał.
 

·
Registered
Joined
·
1,872 Posts
w obecnym układzie torowym [...] nie widzę roli Świebodzkiego na mapie kolejowej Wrocławia.
Jest to obecnie wrzód na mapie Wrocławia i w sumie, lepiej by było, aby nigdy nie istniał.
Pogrubiony fragment Twojej wypowiedzi sprawia, że sam sobie przeczysz.
Bo układ torowy wymaga istotnych zmian i są to zmiany potrzebne na wczoraj.
 

·
Dolny Śląsk
Joined
·
279 Posts
Nie piszę że nie potrzebne są zmiany, ale nie w oparciu o Dworzec Świebodzki, lub nie daj boże, aby on był dworcem docelowym. Jeśli już myślimy o jakimś tunelu, to tylko i wyłącznie aby uzupełnić możliwości estakady i aby za wiaduktami na Grabiszyńskiej wychodził on na powierzchnię, obsługując na stałe jedną z tras. A najlepszy i chyba najtańszy układ to byłoby dobudowanie czwartego toru na estakadzie gdzieś od wiaduktu nad placem Rozjezdnym.
 

·
Registered
Joined
·
424 Posts
Ja nie wiem co ludzie widzą w tym dworcu Świebodzkim? Przytaczany wielokrotnie argument że będzie bliżej do rynku jest śmieszny, Google maps pokazuję że pieszo z Dworca Głównego do rynku zajmuje na piechotę 20 minut(1,5 km) a z dworca Świebodzkiego 16 minut (1,2 km). Warto dla 4 minut wydawać miliony złotych? Dla mieszkańców Legnicy , Wałbrzycha ten pomysł to katastrofa , mieszanie w rozkładzie dworców gdzie kończy pociąg powoduje utrudnienie przesiadek i pogorszenie usług na dworcu dla tych pasażerów. Tylko dobudowa toru na estakadzie i ewentualna budowa przystanku w rejonie Grabiszyńskiej póki jeszcze się da i zabudowa okolicznych nowych budynków tego nie zablokuje.
 

·
Registered
Joined
·
25,014 Posts
Mikolstwo upiera się na reaktywacje DŚ chyba z sentymentu i dla zasady a przecież nie ma sensu skoro Główny daje możliwość przesiadek,wyrabia z ruchem,obok przesiadki na DA,więcej linii autobusowych i tramwajowych a jeśli rozbuduje się estakadę to mamy spokój na długie lata (bo i na Głównym może dobuduja kolejny tor przy 5.peronie) i mamy w ten sposób 11 krawędzi.

Bezsens i na siłę" a bo kolej lepsza",trochę jak z kolejką na lotnisko mimo,że nie ma takiej potrzeby a inne rozwiązania nie dość,że są tańsze to bardziej efektywne.A przeciez tę kasę można lepiej wydać np.na wspomnianą rozbudowę estakady,budowę brakujących przystanków jak Maslice,Ołbin,Złotniki itd.

Nawet jakby rozwijała się kolej aglo to i tak można pomyśleć o lepszych relacjach niż na Świebodzki.
 

·
Registered
Joined
·
1,872 Posts
Ja nie wiem co ludzie widzą w tym dworcu Świebodzkim?
Patrzysz na to ze złej strony. Oczywiste jest, że w idealnym rozwiązaniem jest by wszystkie pociągi zawsze korzystały z jednego centralnego punktu na kolejowej mapie ale idealny układ to istnieje tylko w sferze marzeń.
Każdy chyba przyzna, że potrzeby przewozowe rosną, planuje się otwieranie kolejnych linii i ilość pociągów jaka powinna docierać do Wrocławia będzie stale rosła i w końcu nadejdzie moment gdy przepustowość głównego i estakady się skończy i co wtedy?
Mikolstwo upiera się na reaktywacje DŚ chyba z sentymentu i dla zasady a przecież nie ma sensu
To ja jestem bardzo ciekaw jak sprawić by możliwe było aby każdy pasażer jadący dowolną linia kolejowa wchodzącą do Wrocławia miał możliwość dogodnego dotarcia do swojego punktu docelowego na najpowszechniejsze godziny czyli żeby jego pociąg nie przyjeżdżał ani zbyt późno ani zbyt wcześnie i jednocześnie, żeby pociąg z kierunku X nie blokował pociągu z kierunku Y.


A najlepszy i chyba najtańszy układ to byłoby dobudowanie czwartego toru na estakadzie gdzieś od wiaduktu nad placem Rozjezdnym.
Dobudowa dodatkowego toru na połowie problematycznego odcinka zasadniczo nic nie da.
 

·
Dolny Śląsk
Joined
·
279 Posts
Dlaczego nic nie da? Można estakadę podzielić na dwa odcinki strzeżone osobnymi semaforami i dodatkowy tor zaczynający się w połowie eskapady przeznaczyć np tylko na kierunek na Rawicz, Trzebnicę i Milicz wychodzące od Głównego. W ten sposób lwia cześć pociągów już w połowie eskapady nie koliduje z innymi kierunkami oraz z pociągami z tych kierunków do Głównego. Mówię o dodatkowym, północnym torze. Coś w tym stylu:
1031879


Wąskim gardłem według Ciebie jest sama estakada czy bardziej rozjazdy kolizyjne za wiaduktem na Grabiszyńskiej? Moim zdaniem problemy z przepustowością są z powodu kolizyjnych rozjazdów. Oczywiście dodatkowy tor po minięciu problematycznych rozjazdów, powinien jak najszybciej przejść w obecny prawy tor na kierunku do stacji Mikołajów.

Tor północny dodatkowy eskapady obsługiwałby tylko kierunki północne i nadodrzankę wyjazdowe z dworca Głównego, stary tor północny wjazdowe z tych kierunków, południowy tor, kierunki na Kąty Wrocławskie i Legnicę, środkowy byłby mixem tego co akurat koliduje w danej chwili z innymi.
 

·
Registered
Joined
·
1,872 Posts
Dlaczego nic nie da? Można estakadę podzielić na dwa odcinki strzeżone osobnymi semaforami i dodatkowy tor zaczynający się
Gdyby takie rozwiązania były optymalne to by powszechnie w świecie je stosowano a jednak przy wszelakich modernizacjach dąży się do układu bezkolizyjnego.

Wąskim gardłem według Ciebie jest sama estakada czy bardziej rozjazdy kolizyjne za wiaduktem na Grabiszyńskiej?
Wąskich gardeł jest wiele a jedna inwestycja w postaci np dobudowy czwartego toru sprawy nie załatwi tylko przesunie problem w inne miejsce.
To musi być odpowiednio wydajny system naczyń połączonych gdzie pełen zakres prac trzeba przeprowadzić na całym problematycznym odcinku czyli jakieś 17 kilometrów odcinka który można określić jako kolejową średnicę. Tu nie ma półśrodków, albo się robi całość raz i porządnie albo mydli oczy robiąc jakieś tymczasowe rozwiązania.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,684 Posts
Aby porządnie zrobić estakadę potrzebna by była pełna separacja ruchu czyli 6 torów ale i tak mamy problem zbiegających się przebiegów zgorzeleckich i głogowskich oraz poznańskich i oleśnickich na Mikołajowie i Muchoborze oraz częściowo przebiegów z kierunku zachodniego na WS1.
 

·
Registered
Joined
·
1,872 Posts
Aby porządnie zrobić estakadę potrzebna by była pełna separacja ruchu czyli 6 torów ale i tak mamy problem zbiegających się przebiegów zgorzeleckich i głogowskich oraz poznańskich i oleśnickich na Mikołajowie i Muchoborze oraz częściowo przebiegów z kierunku zachodniego na WS1.
Ale na 6 torów czy nawet na 5 nie ma miejsca dlatego trzeba szukać innego wyjścia które będzie pewnym kompromisem który do osiągnięcia będzie wymagał szerszych działań.
No chyba, że polecimy na maksa i dobudujemy estakadę nad estakadą:)
 

·
Registered
Joined
·
5,235 Posts
^^

Jezeli dobrze widzę to do tunelu wejście tylko po schodach. Szkoda, bo gdyby była możliwość wjechania rowerem, powstałby fajny szlak rowerowy, alternatywny do Strzegomskiej.
 

·
Registered
Joined
·
399 Posts
Po prostu zamkną tor przy którym jest ten peron a ruch puszczą po torze nr 1.
Nie wiem co jest torem nr 1:
  • jesli ten przy wyremontowanym już peronie (T1 LK273) - to czy peron ten bedzie obsługiwał 2 kierunki na raz?
  • jesli ten, po ktorym teraz jezdza maszyny i koparki (T1 LK757) - to ciekawi mnie jak bedzie wygladal peron w polowie gotowy dla podroznych a w polowie budowa
 
2501 - 2520 of 2546 Posts
Top