SkyscraperCity banner

1 - 20 of 147 Posts

·
Administrator
39,243 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)

Projekty budynku na rogu Solnego i Rynku wraz z przebudowa arterii do Swiebodzkiego:

wiezowiec w Rynku

Olawska

plac Krolewski

Kepa Miesczanska

Prorownanie Koeln, Wroclawia i NYC

Hala Stulecia

Grunwald:

DH Bielschovsky (obecnie przejscie pod swidnicka)

Projekty placu Powstancow Warszawy (Urzad Wojewodzki):

wiezowiec na Podwalu (Policja):

wiezowiec na teczowej:

porownanie prawa budowlanego Wroclawia i Nowego Jorku:

dla Berlina kat srodkowy 6:4 (Berg krytykowal to, gdyz swiatlo niedocieralo do parteru), dla Wroclawia 5:4, dla Szczecina 4:4.

• Like
Reactions: Shadow on the Wall

·
Administrator
39,243 Posts
Discussion Starter #2
opiszę skany jutro, ale można się domyślić po nazwach jotpegów.

·
Poor Leno
7,643 Posts
Nie znam dobrze tych czasów, ale dlaczego Niemcy w czasach takiego kryzysu tak radykalnie chcieli przebudować historyczne centrum miasta??
EDIT: Za 100 lat, będzie wątek Wieżowce Wrocławia 2009-2022 ;)

·
que conoce muchos idiomas
7,158 Posts
:eek2: :eek2: :eek2: :runaway: :runaway:
:applause: :applause: :applause: :applause: :master: :master: :master: :master:
:eek:mg: :eek:mg: :shocked: :shocked:

uffff
przedewszystkim wielkie dzieki za skany :) :cheers:
a co do skanow i wizji... wiele ciekawych projektow, w szczegolnosci jeden mi sie bardzo podoba na plac spoleczny z tym podluznym budynkiem po srodku wyspy wokol ktorej jezdza tramwaje. przeraza wizja ogolnego ukladu komunikacyjnego w centrum - MULTUM linii tramwajowych :eek:
mam watpliwosci co do przebicia od pl. solnego do swiebodzkiego... w sumie mogloby to byc ciekawe, ale wtedy, kiedy by bylo JAK NAJMNIEJ wyburzen (ok, i tak by byly spore), bo ta aleja bylaby zapewne wielkomiejska. no i projekt przelotowego swiebodzkiego rowniez robi wrazenie...
to chyba dopiero pierwszy post analizujacy tak pokazny material :)

·
Registered
379 Posts
:banana: 625 jestem pod wrażeniem:D
Ten projekt to po prostu przekozak:)

A jak patrzę na ten projekt to mam ochotę osobiście rozwalić urząd wojewódzki i postawić tam to coś, tylko odrobinę stuningowane:)

:banana: :banana: :banana: :banana:

·
que conoce muchos idiomas
7,158 Posts
^^
to raczej jakies mini tuneliki, dla jakies linii srednicowo-ekspresowej (ale co to za ciag komunikacyjny mial byc, to nie mam pojecia)

·
Registered
1,745 Posts
Projekty związane z wyburzeniem conajmniej 200 letnich budynków w ok. nie mają dla mnie racji bytu. Szkoda, że nie powstało coś w rodzaju Breslauskiej La Defence, gdzie najlepsze z tych projektów znalazłyby dla siebie miejsce.

·
Registered
1,764 Posts
Mi osobiście te dwa projekty sie bardzo podobają

Jednak szczególnie ten

Jest wyjątkowo ponadczasowy.Jakby ktos przedstawił go na wizualce to wątpie by ktoś pomyślał, że ten projekt ma ok. 80 lat

·
Wrocławianin
1,370 Posts
Nie widziałem wcześniej wszystkich projektów, a jestem pod dużym wrażeniem. Nie wiem, jak to dokładnie kiedyś wyglądało, ale teraz by coś wyburzyć starego i postawić nowego, to raczej rzecz mało spotykana. Ostatnim spektakularnym wyburzeniem to były młyny św. Klary, ale po nich nic nie wybudowano, a ich wyburzenie mijało się z celem. Teraz się doczekaliśmy z poltegorem, ale to jeszcze przed nami.
Taka transformacja miasta w nowoczesne przypomina współczesne miasta USA, tylko tam po wyburzeniu "papierowych domków" stawia się kolejne takie same, tylko nowsze.
Bałbym się Wrocławia, gdyby większość tych projektów doszła do skutku, ale co ma gdybać, bo raczej współcześni architekci nie wrócą do starych projektów.
Nowy UM, nie miałby teraz konkurencji, choć po zniszczeniach wojennych w tamtej okolicy, pewnie by go w kawałkach zawieźli do stolicy do odbudowy. (nie mówię tego nagłos i publicznie, bo mnie jeszcze zlinczują).

Ten projekt też niczego sobie

·
Iroquois of Europe
9,910 Posts
Bardzo ciekawy wątek. Widać, że z Breslau rozmachem planów mogły się równać tylko przedwojenna Warszawa i Katowice.

Nic tylko odkurzyć te projekty. Przecież w Berlinie obecnie powstają bardzo podobne budynki.

To mi się akurat w ogóle nie podoba. Dwie kopie wieży w Pizie, bleh.

·
in omnia paratus
4,007 Posts
Dzieki 625 za żmudną prace przy skanowaniu, z przyjemnoscia sie oglada :)

Powyzsza grafika utwierdza mnie w przekonaniu o slusznosci tezy tramu w poprzek przez Rynek. Widac tu, wzdluz Swidnickiej / Kuzniczej patrzac, az 4 poprzeczne linie tramwajowe na odcinku od fosy na poludniu do mostu Uniwersyteckiego. Poniewaz Rynek mial wtedy tory tramwajowe naokolo widac, jak bardzo zbudowanie obwodnicy uspokoiloby na nim ruch - tylko 2 pierzeje zamiast 4. Tak czy siak, drogi dojscia sa znacznie lepiej pomyslane niz obecnie i zdecydowanie wieksza jest atrakcyjnosc tramwaju dla mieszkancow.
W takiej sytuacji, przy tak znakomitym poprzedniku ;) , bede dalej sie upieral przy dwutorze na Szewskiej i odtworzeniu polaczenia od Mikolaja do Wita Stwosza i Spolecznego :nocrook:

Jezeli ten post robi tutaj offtopa, prosze o przeniesienie do [Wrocław] Komunikacji tramwajowej II.

·
Registered
379 Posts
Nowy UM, nie miałby teraz konkurencji, choć po zniszczeniach wojennych w tamtej okolicy, pewnie by go w kawałkach zawieźli do stolicy do odbudowy. (nie mówię tego nagłos i publicznie, bo mnie jeszcze zlinczują).
Nie poszedłby do Warszawy bo zapewne byłby z betonu:lol:

·
Wroclaw
3,979 Posts
Dzieki 625 za żmudną prace przy skanowaniu, z przyjemnoscia sie oglada :)

Powyzsza grafika utwierdza mnie w przekonaniu o slusznosci tezy tramu w poprzek przez Rynek. Widac tu, wzdluz Swidnickiej / Kuzniczej patrzac, az 4 poprzeczne linie tramwajowe na odcinku od fosy na poludniu do mostu Uniwersyteckiego. Poniewaz Rynek mial wtedy tory tramwajowe naokolo widac, jak bardzo zbudowanie obwodnicy uspokoiloby na nim ruch - tylko 2 pierzeje zamiast 4. Tak czy siak, drogi dojscia sa znacznie lepiej pomyslane niz obecnie i zdecydowanie wieksza jest atrakcyjnosc tramwaju dla mieszkancow.
W takiej sytuacji, przy tak znakomitym poprzedniku ;) , bede dalej sie upieral przy dwutorze na Szewskiej i odtworzeniu polaczenia od Mikolaja do Wita Stwosza i Spolecznego :nocrook:

Jezeli ten post robi tutaj offtopa, prosze o przeniesienie do [Wrocław] Komunikacji tramwajowej II.
To Twoje zdanie i masz do niego prawo - na szczęście tramwaj na Rynku zostanie tylko marzeniem garstki osób.

Tak patrząc na te skany mogę powiedzieć jedno - ekipa filmowa nie potrzebowałaby dekoracji ani efektów specjalnych do Batmana - mielibyśmy istne Gotham City.

·
lublinianin
3,395 Posts
fakt, mroczna, żeby nie powiedzieć - totalitarna architektura...

^^
stare i nowe - w Moskwie coś takiego wcielili w życie :D:

niewiele(wiele?) brakowało a Wawa nie byłaby jedynym miastem w PL z "radziecką" architekturą ;)

1 - 20 of 147 Posts