SkyscraperCity banner

61 - 80 of 147 Posts

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #61
Do dobrego :D

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #63
Muszę znaleźć nowy serwer, niedługo będą. Wtedy podbiję wątek.

·
Neen, man!
3,893 Posts
Widzę, że planiści z początku XX wieku działali z niewyobrażalnych rozmachem... Poza kilkoma wyjątkami większość ówczesnych projektów to miazga, kosmos, po prostu pełna ekstaza. :master:

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #67

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #68
Na hydralu pojawily sie bardzo ciekawe plany.

"Niezrealizowany plan regulacji części przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego, 1877. Jako główna oś komunikacyjna północ-południe ulica Rozbrat. Źródło: Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego1 w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116"

"Projekt zmian linii regulacyjnych w części przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego (1905) z romantycznym, klinowym założeniem zieleni i parkiem Nowowiejskim (Waschteich Anlage). Źródło: Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116"

"Niezrealizowany plan regulacji części przedmieścia Piaskowego, 1924. Źródło: Siedlung und Stadtplannung in Schlesien, H. 1, Breslau, Magistrat der Hauptstadt Breslau 1926; Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego1 w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116"

"Niezrealizowany plan regulacji części przedmieścia Piaskowego, 1920-1924. Źródło: Siedlung und Stadtplannung in Schlesien, H. 1, Breslau, Magistrat der Hauptstadt Breslau 1926, s. 17; Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego1 w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116"
Wrzucam kolejny niezrealizowany projekt.

·
que conoce muchos idiomas
7,249 Posts
Znowu hydral, i znowu niezrealizowane projekty. Tym razem DH Renoma.

·
.
5,062 Posts
Moim zdaniem obecna duzo lepsza, sprawia wrażenie bardziej monumentalnej, wpada w oko.

Co nie zmnienia faktu że ten projekt jest znakomity, chciałbym go zobaczyc na przeciwko Justyny

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #72
Jeszcze w temacie ciekawych planów opublikowanych na hydralu:

Plan regulacji części przedmieścia Piaskowego, 1907. Źródło: Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego1 w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116

Z mapy wynika, że już w 1907 pojawiły sie plany budowy mostu pomiędzy Szczepinem a Nadodrzem na wys. pl. Strzeleckiego i budowy połączenia ulic Trzebnickiej i Jedności Narodowej.

I kolejna:

Plan regulacji części przedmieścia Piaskowego, 1800. Źródło: Wanda Kononowicz, Kształtowanie się przestrzeni miejskiej przedmieścia Odrzańskiego i Piaskowego1 w sąsiedztwie gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu [w:] Schola Architecturae. Budynki szkół architektury, Wrocław 2005, s. 93-116

Wygląda na jedną z pierwszych koncepcji zagospodarowania tej okolicy, rzuca się w oczy brak planowanej Osi Grunwaldzkiej!

A może by posty nt. północnej części Śródmieścia przenieść tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=800704

ps
Osobiście chciałbym zobaczyć podobne plany dotyczące Przedmieścia Mikołajskiego. :)
Przeklejam.

·
Registered
257 Posts
Trochę odkopię wątek ale to :

jest jak grunwaldzki center na rondzie regana ? Może nie do końca ale coś tak jakoś od razu z tym skojarzyłem :)

Jakby takie cuda powstawały we Wrocławiu to mielibyśmy najpiękniejsze miasto europy (trzeba by jeszcze wyburzyć parę osiedli ale to z czasem :) )

Super wątek - dzięki za naprowadzenie andreass

·
Registered
74 Posts
^^ Ten projekt to jedna z wersji Urzędu Wojewódzkiego -szkoda że go nie zrealizowali bo jest naprawdę świetny - ja z kolei myślałem o tym budynku jako centrum handlowym zamiast pasażu grunwaldzkiego :)

- ciekawe jak to jest z realizacją takich starych projektów - ktoś słyszał o takiej sytuacji

·
.
5,062 Posts
Właśnie o tym samym pomyślałem. O dziwo te projekty wyglądają nowocześniej niż większość obecnie planowanych.
Ile ja bym dał żeby ktoś te projekty obrócił w realizacje, tyle dziur w zabudowie w całym mieście.. ahh

·
Registered
257 Posts
Mam pytanko - jeśli projekt jest ciekawy, i inwestor chce podjąć się budowy a projekt pochodzi z dość odległych czasów (tym samym autor/projektant nie żyje) jak to się ma do praw autorskich ? Bo jak miewam nie może podjąć się realizacji danego projektu ze względu na powyższe bez zgody autora ?

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
9,592 Posts
Majątkowe prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora.

·
Administrator
39,473 Posts
Discussion Starter #79
Zaraz będzie hit!

61 - 80 of 147 Posts